Jurnalul Monicai

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

[quote]citat din mesajul lui alinuk

Da, cred ca anul viitor va fi mai potrivit pentru familie sa primeasca acest jurnal al Monicai.

Acestea sunt primele Sarbatori pe care la vor avea fara ea.
E un moment delicat pt toti.
Jurnalul i-ar fi rascolit si mai tare.

asa ca nu intamplator..lucrurile sunt cum sunt

zic sa nu le fortzam, cand va fi sa fie gata, va fi o treaba bine facuta si utila...peste timp

felicitari tuturor celor care s-au implicat realimente si au facut munca asta de chinez batran


Alina-mi-ai cititi gandurile si ai punctat f .bine totul!
Multumiri celor ce s-au inhamat la asta si eu va zic ca am vorbit cu mama Monicai si nu ar fi fost o idee buna sa le dam acuam jurnalul-dinsa inca e cea care sufera cel mai mult, si ii este frica de sarbatorile fara Moni-cea care anima,organiza, multumea pe toata lumea!of cat e de greu,bine ca si-au revenit copiii dupa varicela si sunt bine dragutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ma maninca degetele de ceva vreme, dar nu vr eau sa stresez pe nimeni.

Doar eram curioasa daca se mai munceste la jurnal sau se stagneaza cu brio? Daca mai aveti nevoie de forte de munca, ma ofer din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Frumos ca-ti pasa. Nu stam, Cristiana.
Te mai solicit, dar la citirea dupa editare.
Oricum ma bucur mult ca intrebi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Cu placere, ma bucur ca merge inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

oh, eu am tinut lucrurile in loc, marturisesc.
imi pare rau, o sa incerc sa repar ce mai pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu cred ca acest jurnal va fi foarte binevenit doar pe acest forum, pentru ca in viata copiilor ei va fi foarte greu de inteles tot ce a zis si a facut , ea, mama lor.

iubirea unei persoane care nu mai e cu noi nu o poti pune in cuvinte, oricat de mult ai incerca.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu cred ca acest jurnal va fi foarte binevenit doar pe acest forum, pentru ca in viata copiilor ei va fi foarte greu de inteles tot ce a zis si a facut , ea, mama lor.

iubirea unei persoane care nu mai e cu noi nu o poti pune in cuvinte, oricat de mult ai incerca.

alina


Eu cred ca dimpotriva, va fi foarte interesant pentru familia ei sa citeasca ce gindea Monica despre ei. Sectiunea copiilor incepe de la odisee, cum vorbea ea despre bebelusul din burta, cum il astepta, ce nume cauta etc. Mai ales pentru niste copii care nu si-au prea cunoscut mama va fi o comoara. Eu asa cred, eu asa as simti. Plus ca s-a editat mult si pastrat ce era relevant pentru ei.

In fine, ei si-au exprimat deja curiozitatea, deci vor sa stie ce scria ea aici iar noi am editat cu foarte mare sensibilitate postarile ei.

Mai am un pic si termin calupul meu si sper ca eu sunt ultima bucatica din puzzle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

stiu ca oamenii nu sunt la fel si nu reactioneaza identic la aceeasi stimului

Va pot spune insa ca, din experienta propriei mele familii, un asemenea jurnal ar aduce multa alinare in sufletul parintilor, apropiatilor
si copiilor (poate nu pe termen scurt pt cei din urma, dar cu siguranta pe termen lung, da!).

Au trecut 6 luni de la moartea verisoarei mele (31 ani). S-a stins cam in aceeasi perioada cu Monica. O fetita de 3 ani jumatate nu intelege nici acum de ce nu mai e mami care sa o mangaie si care sa se joace cu ea...

Acum, la gradi sau la scoala, toti copiii invata poezii si cantecele despre mama.
Am vb cu matusa mea (mama verisoarei) care o are in grija pe micuta si era daramata. A zis ca nu ar mai duce-o la gradi zilele astea ca toti copiii "mama in sus, mama in jos, cantece poezii etc" Asta mica a facut si ea ca toti copiii felicitare si martisor pt mami. S-au dus la cimitir sa i le duca.

Cred ca si copiii Monicai trec prin etapa asta.
Nu stiu care e abordarea cea mai potrivita pe care cei din jur ar putea sa o adopte. Poate ne ajuta un psiholog cu experienta in astfel de situatii....

Multa putere le doresc, familiei Monicai si copiilor.




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Am intrat sa vad in ce stadiu este "Jurnalul"...si am citit ce ai scris, Alinuk... Doamne, mi-ai rupt sufletul!... Ce o fi in sufletelul ala mic, cat trebuie sa sufere...

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Contul Monicai, de pe facebook, inca este activ... Moni zambeste...

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput