Jurnalul Monicai

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Buna dimineata.
Sper ca am dat raspunsuri la PM tuturor celor care mi-au scris. Daca imi scapa cineva sa ma ierte si sa revina sa ma "obrazeze".
Am actualizat documentul in excel cu ce zona lucreaza fiecare...
Apreciez tare entuziasmul si promptitudinea.
Sunt oameni pe care i-am rugat sa ma ajute in etapa 2, caci sigur va veni un moment cand cei care au inceput deja vor avea poate altceva de facut in paralel sau nevoie de suport/ajutor... multumesc ca au inteles. Nu e un refuz, e doar o gestionare corecta de resurse, pentru ca avem nevoie de ajutor pe tot parcursul.
De asemenea, cei care si-au oferit ajutorul si nu mai pot acum, dar pot mai tarziu, nu-i problema, sa imi scrie atunci cand vor putea si le dau atunci taskuri.
Voi incerca sa intru mai des pe subiect, tocmai sa nu imi scape lucruri.
Fetele din Arad, multumesc pentru interventia pe sectiunea mare a prietenilor, aici chiar aveam nevoie de "prieteni". Imi spuneti voi, saptamana viitoare, cat estimati ca o sa dureze. E ok, doar sa imi programati un timp sa stiu eu cum gestionez celelalte sectiuni.

Legat de subiectul melanom... cine doreste sa il lucreze? Incerc sa nu isc dureri si suferinte, de aceea intreb.

Etapele proiectului asa cum le vad eu acum sunt cam asa:
Etapa 1: culegerea de info cu copy paste si eventual o scurta curatare de interventii care poate nu sunt relevante.
Etapa 2: centralizarea informatiilor pe sectiuni, mesajele sunt deja ordonate cronologic. Legarea lor pe capitole care sa aiba sens
Etapa 3: Prima trecere in revista a materialului de catre editor (Boticelina, aici sper sa ne poti ajuta).
Apoi mai urmeaza... dar zic sa le luam pe rand...
Corectati-ma daca gresesc.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Pot face eu melanomul. Oricum e un subiect fierbinte pentru mine, fiindca sotul a avut melanoma in situ si de ani de zile suntem cu ochii in 14 si pe el si pe copii. Asa ca sunt ok cu subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eleni, ma ofer eu la melanom. Voi fi cam ocupata incepand de maine, ma reintorc la scoala, dar voi gasi timp seara pentru asta.

O sa incerc sa vad cum lucrati voi, sa ma tin de tipar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ok, cristoiu a raspuns mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Mihaela_s, nu ramai nefolosita... ma uit ce mai avem... si in ce ritm mergem si te anunt.
Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Am urcat si ultima sectiune ce o aveam dedicata, "parintii intreaba".

Daca voi putea sa mai fac ceva ii transmit lui Eleni, in masura in care nu ma aglomerez enorm la job, la mine weekendurile sunt mai libere.
Spor la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Lala_D, am vazut ca tu ai lucrat foarte rapid: ne spui si noua cu ce modalitate? Cum a zis inbox parca, deschis topicul ca "versiune pt. printat" si cautare dupa nume, sau cum? Sau ai luat paginile fiecarui topic pe rand?
ELENI si oricine mai vrea sa-si dea cu parerea: am inceput cautarea la "Asteptand o minune...", dar in afara de 2-3 mesaje potrivite unui jurnal pentru copii/familie, restul nu mi se par potrivite, cam toate sunt variatiuni pe aceeasi tema cu oligoaspermia sotului, cu tratamentul lui cu branca-ursului, ciclul menstrual al Monicai, spermatozoizii sotului+ multi termeni medicali. Eu zic ca ar fi destul de inconfortabil pentru Ghita sa stie copiii fix tot istoricul familiei si toate amanuntele, ca sa zic asa...Pe scurt eu cred ca acelea nu ar trebui incluse, dar astept si alte pareri.
Daca sunteti de acord cu mine, as trece la alta sectiune, "Alaptare" su "Barfe, mondenitati, cancanuri". Astept feed-back

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Lala_D, am vazut ca tu ai lucrat foarte rapid: ne spui si noua cu ce modalitate? Cum a zis inbox parca, deschis topicul ca "versiune pt. printat" si cautare dupa nume, sau cum? Sau ai luat paginile fiecarui topic pe rand?
ELENI si oricine mai vrea sa-si dea cu parerea: am inceput cautarea la "Asteptand o minune...", dar in afara de 2-3 mesaje potrivite unui jurnal pentru copii/familie, restul nu mi se par potrivite, cam toate sunt variatiuni pe aceeasi tema cu oligoaspermia sotului, cu tratamentul lui cu branca-ursului, ciclul menstrual al Monicai, spermatozoizii sotului+ multi termeni medicali. Eu zic ca ar fi destul de inconfortabil pentru Ghita sa stie copiii fix tot istoricul familiei si toate amanuntele, ca sa zic asa...Pe scurt eu cred ca acelea nu ar trebui incluse, dar astept si alte pareri.
Daca sunteti de acord cu mine, as trece la alta sectiune, "Alaptare" su "Barfe, mondenitati, cancanuri". Astept feed-back

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Ilinca, eu am lucrat asa:

Am deschis Excel-ul facut de Marina in calculatorul meu.
Am cautat tab-ul sectiunii alese de mine si l-am deschis. Imi apareau toate linkurile scrise la toate mesajele Monicai ( cand copiezi linkul dat de Marina in fereastra DC te duce direct la mesajul scris de Monica, nu trebuie sa il cauti).

Am deschis o fereastra cu un document nou de word din office-ul meu.
Apoi am inceput sa iau linkurile la rand ( din excel-ul Marinei). Daca la un topic Monica a avut mai multe interventii eu am luat mesajele la rand, selectand cele relevante in special la copii, familie. Am evitat sa selectez raspunsurile ce nu erau in tema, gen "ce mai face x".
In document, asa cum poti vedea in ultimul urcat de mine in contul lui Alinuk este intai denumirea discutiei, data si apoi interventiile Monicai. Apoi alta discutie cu data , raspunsurile ei etc.

Cand am terminat linkurile din excelul Marinei ( la parintii intreaba, au fost vreo 450) am salvat word-ul meu si am apasat in contul Alinei functia upload ( incarca document) bifand prima casuta ca documentul sa fie editabil.

Mi s-a parut mai dificil sa lucrez direct in google ca eu sunt obisnuita cu click dreapta si acolo merge doar cu control/v si imi manca timp.

Cam asa am facut.

Documentul Marinei e aur curat , m-a ajutat enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ce-i ala "tab"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Care excel, ala cu "marina-17august"?
Nu, e clar, sunt tampita, a-tehnica, a...orice; pana la deschis excelul reusesc...mai departe...negura pe creieru' meu...Ce "tab" sa caut? Unde-s linkurile? In plus eu in documentul Marinei (sau nu ma uit eu unde trebuie) nu vad sectiunea "cabinetul Psi"...nu pricep nimic

Mergi la inceput