intrebare

intrebare | Autor: oanap85

Link direct la acest mesaj

Buna,acum ami bine de o saptamana am reusit si eu sa o iantarc pe Anastasia(1,6ani):)as fi vrut mai mult dar asta e nu s-a putut ..
dupa ce am intrerupt alaptarea nu am luat nici o pasila pentru a-mi opri lactatia , nu mai este laptele ca la inceput ,sanii deja erau moi mi-am pus niste comprese cu apa rece si am zis ca va fi suficient, insa de vreo 2 zile ma cam dor ,nu sunt tari decat spre mamelon putin simt mai tare insa la atingere dor
ce crede-ti?e normal?ar trebui sa iau ceva pentru a-mi opri lactatia?desi acum daca incerc sa ma storc imi curge doar cateva picaturi
deci,ce parere aveti?


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ai fost la dr ?

Eu am avut lactatie dupa ce am pierdut o sarcina...stiu ca am luat Bromocriptina (sper ca mai imi aduc aminte bine) la vremea aceea.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Buna.

N-am luat pastile, am citit tot pe net ici colo si reactiile adverse , cand au fost prezente, m-au speriat. Eu sunt mai contra medicatiei, asa, cand se poate si fara.

am scos lapte doar cand erau foarte tari, numai cat sa fie confortabil, adica sa ies din stadiul de "sfarma-piatra"...si am pus 2 foi de varza in sutien

lapte am mai avut insa vreo cateva luni dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:


deci varza ajuta:)voi incerca si eu
si au fost si dureri la palpare ?de ex cand se infunda un canal poti avea aceste dureri,se disfunda de la sine apoi dupa ce trece lactatia sau cum?
asta de fapt ma intereseaza :cum a fost la voi cand ati intarcat...?daca a trecut de la sine? ..
si ce simptome arti avut dupa intarcare?

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

1. reduci consumul de lichide pe zi
2. iei un medicament antiinflamator, gen paracetamol sau ibuprofen
3. cand simti presiune in san, incerci sa golesti usor sanul, pentru a nu se infunda canalele galactofore cu lapte; pentru a goli mai usor sanul dureros, lasi sa curga dusul cu apa calda pe san inainte de a incerca scoaterea laptelui. si daca pui gel de dus sau sapun pe piele, iti va fi mai usor sa masezi sanul, sa iasa laptele din zona unde s-a acumulat prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

1. reduci consumul de lichide pe zi
2. iei un medicament antiinflamator, gen paracetamol sau ibuprofen
3. cand simti presiune in san, incerci sa golesti usor sanul, pentru a nu se infunda canalele galactofore cu lapte; pentru a goli mai usor sanul dureros, lasi sa curga dusul cu apa calda pe san inainte de a incerca scoaterea laptelui. si daca pui gel de dus sau sapun pe piele, iti va fi mai usor sa masezi sanul, sa iasa laptele din zona unde s-a acumulat prea mult.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )


"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

apa calda nu stimuleaza lactatia?
stiu ca se pun comprese cu apa rece ptr a opri .. nu e bine sa fie infundate canalele nu ?


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

1. reduci consumul de lichide pe zi
2. iei un medicament antiinflamator, gen paracetamol sau ibuprofen
3. cand simti presiune in san, incerci sa golesti usor sanul, pentru a nu se infunda canalele galactofore cu lapte; pentru a goli mai usor sanul dureros, lasi sa curga dusul cu apa calda pe san inainte de a incerca scoaterea laptelui. si daca pui gel de dus sau sapun pe piele, iti va fi mai usor sa masezi sanul, sa iasa laptele din zona unde s-a acumulat prea mult.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )


"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

apa calda nu stimuleaza lactatia?
stiu ca se pun comprese cu apa rece ptr a opri .. nu e bine sa fie infundate canalele nu ?


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).


pai apa calda are rolul ei, atunci cand incerci sa elimini laptele acumulat in zonele dureroase. in rest, poti incheia dusul zilnic cu o portie de apa mai rece pe sani, dar dupa ce treci de faza cu zonele intarite/dureroase. apa rece contracta pielea/vasele de sange, dar tu inca esti in perioada in care exista riscul sa faci acele acumulari dureroase de lapte in sani.
nu ai un medic caruia sa-i poti telefona, sa intrebi ce-i de facut ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

voi intreba medicul de familie sa vad ce zice ..astzi am incercat sa ma storc si inca curge lapte mult
multumesc


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_fl spune:

sunt de scord cu corina, in urma unei mastite am fost sfatuita de moase ca inainte de alaptat /muls, sa pun comprese calde pe sani, ajuta la desfundarea canalelor si imediat dupa alaptat/ muls, comprese reci. a funcionat. deci apa calda te ajuta sa elimini laptele blocat in canale, nu stimuleaza lactatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura_fl

sunt de scord cu corina, in urma unei mastite am fost sfatuita de moase ca inainte de alaptat /muls, sa pun comprese calde pe sani, ajuta la desfundarea canalelor si imediat dupa alaptat/ muls, comprese reci. a funcionat. deci apa calda te ajuta sa elimini laptele blocat in canale, nu stimuleaza lactatia.

de asta va intreb pe voi , ma intereseaza cum ati intarcat voi ,ce sfaturi ati primit la intarcare :)
...

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_fl spune:

parerea mea este sa o tii tot asa, golesti sanii prin masaj, apa calduta daca simti intarituri, canale infundate, de cate ori e nevoie pe zi, desi din cate am inteles sanii tai nu mai sunt plin si atata timp cat nu mai pui copilul la san nici nu se vor mai umple...ci vei face din ce in ce mai putin lapte, pana se opreste de tot.

Mergi la inceput