sunt inca in soc...convulsie febrila

sunt inca in soc...convulsie febrila | Autor: ANDRUSHKA

Link direct la acest mesaj

Poate voi, parintii trecuti prin multe deja ati zambit cu intelegere...pentru noi, insa, incepatorii a fost un moment de cosmar. Sa-ti vezi copilul de un an si un pic inert, din ce in ce mai gri la fata si apoi tresarind spasmodic, cu ticuri la ochi si membre... nu doresc sincer nimanui. Am imbatranit cu 10 ani astazi... Si daca n-am citit atatea despre tot ce te poate astepta ca parinte..egal cu zero in fata problemei cand apare. imi aminteam vag ca e mai de speriat pentru parinti decat ptr copil, ca arata mai rau decat este, dar sunt speriata inca si m-am blocat de nu pot nici sa plang sa ma descarc, am eu insami atacuri de panica si uit sa respir cand imi amintesc scena. Aparent febra era de la otita...sper sa nu iasa si altceva la analize. E internat cu tati pentru ca eu o alaptez pe Mara si nu pot s-o tin si pe ea in spital... sambata avem botezul Marei si numai la asta nu ne mai sta gandul acum....sper sa se faca bine pana atunci, altfel contramandam tot sau ne rezumam doar la momentul botezului si-atat.
Nu stiu de ce inchei ziua asta grea scriind aici. de fapt stiu: de fiecare data cand am avut o problema, inca de dinainte de a ma gandi sa am copii, postam repede o intrebare (90% din posturile mele sunt intrebari), mi se raspundea, multumeam scurt si gata. Acum insa vreau sa stiti ca ma gandesc altfel la voi toti, parinti cu griji ca si noi, parinti cu probleme mult mai mari ca noi si vreau sa stiti ca meritati RESPECT ptr ca treceti prin ce treceti. fac filozofie ieftina acum, dar intr-adevar nu exista rau mai mare decat sa-ti stii copilul bolnav si nimic nu-ti tihneste cand nu ii este bine. Si m-am surprins de multe ori uitandu-ma la amandoi cand ciripesc fericiti fiecare pe limba lui zicand " ce bine e cand sunt bine, cand sunt sanatosi si nu planeaza norul nici unei dureri asupra lor." Sunt patetica, stiu, dar e atat de adevarat.
Un lucru e cert: ies din tabara celor care spun ca "febra e un lucru bun. lasa corpul sa lupte. la varsta asta febra - nu mare- e de la dintisori" si cu parere de rau intru in a celor cu frica in san care sar cu antitermicele la cel mai mic semn de febra si au 112 pe apelare urgenta. si cat voiam sa cred ca cei care fac asta exagereaza si sunt superprotectori...

Multumesc ca mi-ati citit lamentarea, fiti sanatosi - copii si parinti deopotriva- si trimite-ti-ne un gand bun. Mi-e dor de Vladut si de rasul lui molipsitor, de-abia astept sa-l vad din nou acasa, sanatos.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Sper sa treceti repede peste asta si sa se faca bine puiul mic. Am petrecut si eu doua nopti incercand sa scad temperatura fetitei pe timp de canicula cu impachetari de prosoape ude cu apa si paracetamol... nu a ajuns la convulsii, dar pana la urma tot la spital am ajuns, corpul ei nu mai avea putere sa lupte cu febra.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Andrushka , sper ca sunteti bine acum. Si sper sa fie totul bine pana in wk la botez. De imbatranit am imbatranit cu fiecare boala a copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

ANDRUSHKA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multa sanatate si sa vina repede acasa la voi



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Monica70 Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

ANDRUSKA....stiu prin ce treci pebntru ca am trecut si eu acum 10 ani si socul este fff mare, dar te asigur ca daca este o cauza febrile la mijloc puiul tau va fi foarte bine. Fata mea are 15 ani si de atunci nu s am ai intamplat niciodata sa faca convulsii.

Incearca sa te aduni , multumeste i Celui de sus ca a fost doar atat .Putere multa voua la toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Multumim tare mult. ne facem noi bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Precis!
Capul sus.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

andrushka vorbeste cu pediatrul sa iti dea o reteta pentru desitin sa ai in casa in caz ca vei mai avea vreodata probleme...stiu ca previne convulsiile, dar se da doar pe reteta si sunt convinsa ca daca va mai face vreodata febra mare primul lucru va fi sa incerci sa-i scazi febra nu sa alergi pe la medicul de familie. bafta sa va faceti bine pana la botez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Am uitat sa va spun ca la spitalul din Constanta, bineinteles ca tatii nu se pot interna cu copiii... ca iti arde de agatat in salonul cu copii bolnavi, ce sa zic... stiu ca au mai fost scandaluri si discutii pe tema asta. mi se pare o mare discriminare. Pana la urma am ajuns la spital privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANDRUSHKA

Am uitat sa va spun ca la spitalul din Constanta, bineinteles ca tatii nu se pot interna cu copiii... ca iti arde de agatat in salonul cu copii bolnavi, ce sa zic... stiu ca au mai fost scandaluri si discutii pe tema asta. mi se pare o mare discriminare. Pana la urma am ajuns la spital privat.

*****************
I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!


Imi pare rau ca te-ai speriat. De fapt, asta e cea mai mare problema in cazul convulsiilor febrile, sperietura parintilor. Ca sa citez medicii de la un spital privat din Bucuresti: "convulsia e spectaculoasa dar absolut benigna". O convulsie FEBRILA nu lasa nici o urmare asupra creierului copilului.

La ce temperatura a facut febra? Incearca ca la urmatorul puseu, cand va fi el, sa reduci febra cand e cu 5 grade sub temperatura de toleranta.

Multa sanatate!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput