Mamici, tatici si pitici din Anglia

Mamici, tatici si pitici din Anglia | Autor: roxi_mami

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor!

Sunt o proaspata mamica (7 saptamani), am nascut aici si as fi tare bucuroasa sa aflu si despre alte experiente legate de ingrijirea ante si post natala precum si nasterea in sistemul de sanatate englezesc. Daca aveti sugestii de produse englezesti care pot substitui podusele romanesti (de ex ceaiul de anason, ceiucul instant pt colici s.a.m.d), schema de vaccinare de aici, gradinita, scoala sau orice alt subiect legat de viata de aici, va rog sa va alturati!
Va astept cu drag!

Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

pai cand te-ai externat nu ti-au dat cartea rosie a copilului? acolo ai schema de vaccinare, eu nu m-am omorta sa descifrez acronimele si nici sa retin... ai vaccinare la 8 saptamani (te apropii), la 3 luni, 4 luni si apoi la 1 an si un an si o luna etc., ei nu fac vaccinare contra tbc in maternitate ar trebui sa ceri la medicul de familie sau la visitor health sa te recomanda la spitalul zonal, iti vor trimite acasa invitatie

nu stiu ce sa iti spun, daca deja ai nascut in anglia deja stii in mare cum e mai ales cu ingrijirea antenatala

ceaiul de anason cred ca e totuna cu ceaiul de fenel, il gasesti in supermarketuri, il cheama fenel sau sweet fenel... ceiuc anticolici nu stiu, stiu sigur ca ei nu recomanda nimic bebelusilor sanatosi in afara de lapte, de mama sau formula, exista un sirop ..pe care il poti lua din boots (de exemplu)... nu ii mai stiu numele..ceva cu grappe parca...dar nu as baga mana in foc

la mine nasterea ca nasterea, dar in spital am avut o infectie la ureche pe care s-au facut ca nu observa desi m-am plans cu 7 guri... nu vreau sa-mi amintesc, m-au mintit ca la ei nu se folosesc solutii otice, ca nu exista, ca se administreaza doar antibiotic oral si in rest trebuie sa treaca de la sine...nu a trecut nici dupa 15 zile, dupa astea 15 m-am dus la un cabinet de mf walk-in si medicul de acolo mi-a prescris: un Spray!!!...dupa 2 zile de utilizare s-a curatat mizeria si apoi dupa alte doua zile s-a vindecat..deci au si ei solutii otice dar nu au vrut sa-mi dea, m-au indopat cu eritromicina, care nu a avut niciun efect (imi pierdusem auzul si deja sangeram din ureche...)in fine ce a fost a fost...

despre gradinita vreau si eu sa aflu una alta...despre scoala tot ce stiu e ca incepe la 4 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Salut Nina,

Mi-au dat cartea rosie dar si eu ca si tine nu prea m-am omorat cu denumirilile lor sofisticate. Vaccinul BGC l-au facut fetitei in maternitate cand au vazut ca sunt romanca, au zis ca mi-l ofera dar am dreptul a refuz, n-am refuzat bineinteles si ajung aici la schema de vaccinare, eram curioasa daca stie cineva ce diferente sunt intre vaccinarea de aici si cea de acasa( curiozitatea a plecat de la oferta de BGC din maternitate, eu am crezut ca e obligatoriu ca la noi).

Despre ingrijirea ante natala eram curioasa daca moasele spun tuturor ca avem dreptul la vouchere pt vitamine si legume si fructe proaspete sau ce alte beneficii mai sunt, ca eu de astea am aflat dupa. Mie mi-au dat doar formularul ca sa completez si sa trimit pt retete gratuite si calciu & omega 3. Post natal, a venit moasa de 2 ori si health visitor de 2 ori si cea din urma mi-a zis ca de acum trebuie sa merg eu la children centre cu fata ca doar nu sunt "disabled" si nu are rost sa mai vina ea.

Nasterea a fost greuta am inceput cu stangul(3 ore jumate in sala de asteptare cu apa rupta curgand siroaie) dar apoi, in urmatoarele 15 ore nu s-a dezlipit moasa de mine chiar daca m-au mutat de la o sectie la alta ca nu aveam suficienta dilatatie. M-au externat a doua zi dupa nastere ca totul a fost ok.

Imi pare rau sa aud de situatia cu infectia de la ureche, stiu ce inseamna sa strigi dup ajutor si sa nu te auda nimeni! Am avut ruptura de gradul 2 la nastere si chiar dupa 6 saptamani tot am mai avut dureri iar la control a trebuit sa ii spun de trei ori asitentei sa se uite la copcile mele sa vada cum se prezinta ca sunt ingrijorata pt ca doamna imi tot punea pliante despre anticonceptionale in mana si ma grabea spre usa!


Sunt cam ignoranti d.p.d.v. al sistemului sanitar, sper sa nu fie asa si in sistemul de invatamant ca aici chiar sunt in ceata!





Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami

Salut Nina,

Mi-au dat cartea rosie dar si eu ca si tine nu prea m-am omorat cu denumirilile lor sofisticate. Vaccinul BGC l-au facut fetitei in maternitate cand au vazut ca sunt romanca, au zis ca mi-l ofera dar am dreptul a refuz, n-am refuzat bineinteles si ajung aici la schema de vaccinare, eram curioasa daca stie cineva ce diferente sunt intre vaccinarea de aici si cea de acasa( curiozitatea a plecat de la oferta de BGC din maternitate, eu am crezut ca e obligatoriu ca la noi).

Despre ingrijirea ante natala eram curioasa daca moasele spun tuturor ca avem dreptul la vouchere pt vitamine si legume si fructe proaspete sau ce alte beneficii mai sunt, ca eu de astea am aflat dupa. Mie mi-au dat doar formularul ca sa completez si sa trimit pt retete gratuite si calciu & omega 3. Post natal, a venit moasa de 2 ori si health visitor de 2 ori si cea din urma mi-a zis ca de acum trebuie sa merg eu la children centre cu fata ca doar nu sunt "disabled" si nu are rost sa mai vina ea.

Nasterea a fost greuta am inceput cu stangul(3 ore jumate in sala de asteptare cu apa rupta curgand siroaie) dar apoi, in urmatoarele 15 ore nu s-a dezlipit moasa de mine chiar daca m-au mutat de la o sectie la alta ca nu aveam suficienta dilatatie. M-au externat a doua zi dupa nastere ca totul a fost ok.

Imi pare rau sa aud de situatia cu infectia de la ureche, stiu ce inseamna sa strigi dup ajutor si sa nu te auda nimeni! Am avut ruptura de gradul 2 la nastere si chiar dupa 6 saptamani tot am mai avut dureri iar la control a trebuit sa ii spun de trei ori asitentei sa se uite la copcile mele sa vada cum se prezinta ca sunt ingrijorata pt ca doamna imi tot punea pliante despre anticonceptionale in mana si ma grabea spre usa!


Sunt cam ignoranti d.p.d.v. al sistemului sanitar, sper sa nu fie asa si in sistemul de invatamant ca aici chiar sunt in ceata!





Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau


bgc la ei nu e obligatoriu, pentru ca la ei boala a fost eradicata, ei il fac doar daca viziteaza zone ale globului unde boala este activa, noi fiind romani se presupune ca vom merge cu copilul in romania si de asta ni-l ofera, cat despre mentiunea lor "ca poti refuza" , e o placa nu te baza pe sinceritatea ei, poti refuza insa poti avea necazuri ulterior din cauza refuzului

moasa vine prima luna, nici la mine nu a venit o luna, dar vreo 3 saptamani tot m-au vizitat acasa, eu aveam probleme cu tensiunea si de asta au venit, cand au vazut ca stabilizata ne-au pasat la health visitor, pana la 6 luni daca bebe e sanatos s ise dezvolta in grafic te va vizita o data pe luna, dupa o va rarii, o data la o luna jumatate, apoi vei merge la medicul de familie

acum nu e o tragedie sa mergi la children centre, e vreme frumoasa si profiti de ocazie sa faci o plimbare cu bebe, daca iti e aprope e si mai bine, moasele stiu ca se misca repede la children centre nu astepti la rand cu orele..ca la medicul de familie..

despre vouchere si alte alea mi-au spus, adica dat brosuri, nu am beneficiat de nimic din voucherele alea, nu am exercitiu si mi se pare ca nu fac nicio branza cumparand o tona de nu'sh ce produse sa imi ofere o reducere de 50de pence sau un iaurt gratuit, nu m-am omorat cu ele, in general nu aveam nevoie de nimic din ce ofereau ei la vouchere, daca mi-ar fi facut reducere la pampersi sau lapte praf, sau la mancarea ptr bebe da ma infingeam, dar nu am vazut nimic de genul asta, iar la hainute gasesti in primark deja ieftine de ce as cumpara musai din mothercare la de 3-4 ori pretul?!...hai cateva de frumusete merge, dar alea iti poti permite sa le platesti la pret intreg

eu stiu ca reteta gratuita au doar mamele care au anumite beneficii sociale, cum ar fi income suport si oricum nu am primit nici calciu nici omegi :))...

nu stiu daca sunt ignoranti, se plang de lipsa de personal, au fost zile cand in spital nu am vazut picior de moasa prin salon, veneau la inchidere de schimb livide si cu ochii in fundul capului si scriau toate in fisa ca scuza catre schimbul urmator ca "au fost multe nasteri si au fost solicitate non-stop la salile de nastere si de aceea treburile in salon sunt ramase in urma".

dar la faza cu urechea nu au nici o scuza, ma refer la medici, medicul care trebuia sa imi verifice ureche si sa-mi puna diagnostic, nu s-a aporpiat de mine, mi-a facut morala si a plecat, dar in fisa a scris ca m-a consultat si ca mi-a facut recomandari...apoi intrebata de fata cu mine cum m-a consultat si ce recomandari mi-a facut a recunoscut ca nu m-a consultat...dar a motivat ca "nu a gasit instrumentul" (palnia aia cu care se uita ei in ureche...nici nu avea nevoie de ea, se vedea cu ochiul liber) a ridicat din umeri si a plecat..o nesimtita

eu am cezariana, asa ca pot spune ca nu am avut probleme :)).. si chiar nu am avut, deabea acum dupa 8 luni am niste dureri din cand in cand, dar nu ceva de speriat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

va rog, continuati
m-ar interesa si optiuni pt copiii prescolari, echivalentul creselor / gradinitelor noastre, etc, tot ce ati putea scrie legat de childcare in UK ar fi excelent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

De retete gratuite si " free dental" cum zic ei, beneficiaza orice mamica si bebe timp de un an, eu cand am facut aplicatia eram graviduta in 3 luni si inca mai lucram, nu am primit niciodata benefit-uri sau ajutoarele lor. Se numeste " NHS Maternity Exemption Certificate"

Cat despre vouchere nu cred ca m-as fi omorat nici eu,prea multa maculatura cu valoare mica :))), e doar ideea in sine,de discriminare pe fata, englezoaicelor li se spune, mie, pt ca m-au vazut straina, nu mi-au spus.

Hainutele, noi e cumparam de la ASDA, ni se par cele mai avantajoase, iar alea de frumusete le cumparam din TK-maxx ca nu avem la noi in orasel nici Primark sau Mothercare,pt astea trebuie sa mergem in orasul vecin.

Despre sistemul sanitar, stiu ca duc lipsa de personal dar sun si foarte comozi. De ce spun asta? Pt ca de exemplu dupa ce am nascut , la cateva ore, m-au mutat pe sectia de alaptare cu bebita si mi-au dat butonelul de urgenta, eu una nu am avut nevoie de el (multumesc lui Dumnezeu)dar mamica din patul alaturat cu cezariana fiind,ii plangea puiutul foarte tare si ea saraca suna de zor dupa moasa, nimic,nimeni... M-am ridicat eu si m-am dus la receptie, ca era cu 3 usi mai in dreapta, sa rog pe cineva sa mearga sa o vada (ce e drept nu putem dormi din cauza soneriei, a plansului copilasului ei si ma temeam ca o sa o trezeasca si pe Maia si o sa inceapa si ea). Erau 4 tantici cu cesti in mana care stateau cu partea dorsala pe biroul de la receptie, soneria aia de la capul lor suna intr-una si facea tot felul de lumini, iar ele nu pareau a fi deranjate din conversatia lor. Mi-au zis sa ma intorc in salon daca eu nu am nici o problema ca o sa merga cineva si la doamna respectiva cu un fel de " vezi-ti de treaba ta" politicos, specific englezesc





Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

Si pe mine ma intereseaza ce discutati voi aici. Sunt insarcinata in 24 de sapt cu al doilea baietel si voi naste si eu aici in UK. Primul baietel l-am nascut in Ro prin cezariana iar acum vor sa nasc normal. Nu ma deranjeaza, si eu imi doresc asta dar am putin emotii ca nu prea am incredere in sistemul lor, stiu ca sunt superficiali... Eu inca nu am primit formularul pt exemption certificate, ma lupt sa dau de el dar fara succes. Am fost la surgery-ul meu sa il cer si receptionista a zis ca nu au pt ca nu a adus moasa. Midwife personal nu am, voi ati avut? Problema la mine e ca lucrez full time si mi-e f greu cu programarile. Lunea cand am eu zi libera nu e nici o midwife la surgery...
Sper ca experienta nassterii sa fie cat de cat placuta sa se ridice macar la nivelul celei din Ro de care am fost f multumita fiind la spital privat, altfel voi fi f dezamagita... Tinem legatura

mami de ( iulie 2010) si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

bine ai venit mya85!

moasa personala nu am avut, pe toata durata sarcinii m-au vazut vreo 3 sau 4, nu mai retin exact. Formularul pt Exemption Certificate mi l-a dat moasa, ce e drept la surgery, dar de la ea. Si eu am lucrat full time pana in luna a 8-a cand mi-am luat concediu de maternitate. La mine in companie se face un risk assessment (lucram cu o substanta de curatire ce poare fi toxica si cu ceva masinarii ce produc radiatii minore) si am avut privilegii datorita burticii cum ar fi scaun in permanenta (la noi se lucreaza in picioare) aceleasi pauze ca toata lumea doar ca le puteam lua oricand, aveam voie sa merg in cantina si sa mananc oricand (este restrictionata posesia de alimente si bauturi in site, se mananca numai in cantina si numai in pauza) si multe altele! Dar cel mai important pt mine a fost faptul ca primeam o jumatate de zi (4 ore ) platite de companie pt a merge la moasa sau pt orice alta vizita legata de sarcina atat timp cat le prezentam cartea verde cu programarea pe ea. Fiindca lucram in alt oras si mi-era dificil cu naveta , imi luam deobicei in aceeasi zi cu programarea , o jumatate de zi concediu. Jumatate de la mine, cu jumatate de la companie si aveam o zi libera si platita ca sa ma pot duce la programari.
Mie la surgery mi-au zis ca angajatorii sunt obligati prin lege sa iti dea zi libera sa te poti duce la programari acum nu stiu daca toti angajatorii si platesc ziua asta.
Ai multe drepturi in sarcina la locul de munca! Ia legatura cu reprezentantul HR de la tine in legatura cu sarcina (asta in caz de nu ai facut-o deja) si ei sunt obligati sa te informeze ce si cum in cadrul companiei la care lucrezi.

Sper ca am fost coerenta in ceea ce am scris si ca iti pot fi de folos informatiile mele, sunt chioara de somn si mai si plange bebe


Sarcina usoara si te rog, tine-ne la curent cu progresul!



Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

roxi_mami multumesc pt raspuns. la mine situatia a fost putin mai complicata in sensul ca m-am relocat cu familia in alta zona a Angliei la 14 sapt, dar job-ul e tot in cadrul aceleasi companii. La noul job am anuntat cam dupa 2-3 sapt dupa ce am inceput lucrul si a fost ok, am primit si eu zile libere ca sa merg pt programari dar doar la cele stabilite de ei (adica de la spital) pt ca pe mine ma vad la spital din cauza cezarienei ce am avut-o. Dar totusi sunt ingrijorata ca pana acum nu am avut o intalnire adevarata cu moasa, nici nu stiu cum ar trebui sa decurga. Singurele intalniri au fost cele de booking appointment la 11 sapt si inca una aici in noua zona la 15 sapt, unde mi-au luat datele si toate informatiile despre mine. Apoi am primi doua programari la spital prin posta si cu scrisorile astea am mers la managera mea si am beneficiat de zi libera sa merg. Faza e ca daca vreau eu sa fac programare cu moasa managera mea imi spune sa o stabilesc in ziua mea libera (care e lunea), problema fiind ca nu sunt moase lunea la surgery... Alta problema e ca e greu sa gaseasca cover in locul meu si nu le prea convine sa imi iau liber fara sa dau macar o luna notice... Intrebarea mea ar fi: e absolut necesar sa ma intalnesc si cu o moasa de la surgery pe timpul sarcinii???

mami de ( iulie 2010) si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

mya85,

sincera sa fiu nu stiu daca e obligatoriu sa te duci, pt ca eu m-am dus ca asa am vrut si s-a putut. La inceput o data pe luna si apoi de pe la 6-7 luni, de cate doua ori pe luna.
Eu duceam la fiecare vizita proba de urina pe care o verifica pe loc, si am facut si ceva analize de sange de vreo 4-5 ori pt ca am fost anemica. Moasa m-a cantarit si masurat prima data iar apoi de fiecare data imi lua tensiunea , palpa si masura burtica iar apoi asculta inimioara. A, sa nu uit,si intebarile de rigoare, daca misca bebe, cat de des, cum te simti si alte din astea.Toate rezultatele le trecea in cartea verde, nelipsita carte verde
Cred ca e important sa mergi pt ca moasa iti poate face programare pt scan sau pt analize de sange, in plus, la nastere pe mine m-au omorat , a trebuit sa ma inregistrez la receptia spitalului(cu cartea verde)noaptea la 3 ca nu m-au primit altfel...si asa am stat pe holuri cu apa rupta curgand siroaie vreo 3ore, dar a trecut.
La mine in oras e o asociatie a moaselor, o clinica numai cu moase, am uitat ce denumire are exact ("midwife comunity" sau ceva de genu` parca)si mi-au facut moasele programari si acolo cand nu era loc la surgery. Poate ai si tu la tine asa ceva si iti poti face programare acolo pt zilele de luni.
Stiu ca jobul e fff important pt toata lumea dar bebita din burtica e si mai important. Eu nu judec pe nimeni pt ca eu m-am dus la vizite pt ca am putut, daca era jobul in pericol cred ca ma codeam...

Bafta multa! Si apropos... fetita, baietel sau surpriza?





Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Roxi Mami, bine ai venit si felicitari pt bebe!
Avem si un grup al romancelor din Uk dar e cam in moarte clinica subiectul...

Eu am doua motate, unaare 1 an si 3 luni si cealalta are 4 ani.

Schema de vaccinari e descrisa in red book, nu o am langa mine dar iti pot spune ca vaccinarile sunt pt:
- la 2 luni - difterie, tetanos, tuse magareasca, polio si Hib plus pneumonie
- la 3 luni rapel la aceleasi fara pneumonie, plus meningita C,
- la 4 luni rapel la aceleasi de la 2 si 3
- intre 12 si 13 luni (inainte se faceau separat, acum le-au unit si se fac impreuna) rapel la Hib, meningita C si pneumonie, plus cunoscutul MMR (measles, mumps, rubella - pojar, oreion, rubeola)
- la aprox 3 ani si 4 luni se face rapel la MMR si ce numesc ei rapel inainte de scoala la difterie, tetanos, tuse magareasca si polio.

Dupa astea stai linistita pana la aprox 12-13 ani cand se face controversatul HPV, la fete.



Apropo de vouchere pt mancare/lapte samd, cred ca te referi la cele care se dau celor cu venituri f mici sau inexistente. Presupun ca nu te referi la samples primite in pachetele alea in maternitate.



Childcare...pana si la varf sunt de acord ministrii ca sunt enorme costurile in tara asta si ca ceva ar trebui facut pt ca mai multa lume sa poata avea acces la gradinite, avand in vedere ca fara cel putin 800-900 pe luna nu te poti apropia de o gradinita full time. Stiti probabil ca pt familiile care nu au venituri f mari, statul suporta pana la 85% din costurile pt childcare, atata timp cat ambii parintii lucreaza, prin plata elementului de childcare din child tax credit.

Gradinitele sunt council funded sau full private, costurile nefiind insa diferite. La gradinitele council funded insa listele de asteptare sunt de pana la 2 ani asa ca e bine sa cautati ce aveti in zona si sa va inscrieti deja pe lista daca vreti la un moment dat sa intrati la o gradinita a consiliului. Si la private poate fi bataie pe locuri dar de obicei se gaseste ceva intr-o luna, maxim 2.

Teoretic copiii pot merge la gradi de la 3 luni in majoritatea gradinitelor.

De la 3 ani (si in unele locatii, sau pt familiile cu venituri mici de pe la 2 sau 2 jumate) copiii in tara asta au dreptul la 3 ore de gradinita gratuite, pe fiecare zi (si pt asta tb aranjat din timp cu gradinta pe care o preferati). Orele gratuite sunt oferite doar pe durata anului scolar (cand e vacanta scolara, e in vacanta si copilul la gradi, chiar daca de ex-cazul nostru- e gradinita privata care e deschisa) si sunt oferite din primul trimestru scolar de dupa ce copilul face 3 ani (daca face 3 ani in iulie deci, cum presupun ca e cazul tau Roxi, va incepe in septembrie 2015 orele gratuite).

In septembrie dupa ce copilul face 4 ani, incepe scoala (reception). La fel ca a mea, nascuta pe 25 iulie, copilul tau va fi printre cei mai mici din clasa :)


Sper sa fie coerent ce am scris, intrerupta de cateva telefoane. Daca ai intrebari, shoot!


p.s. Retetele pt copil sunt gratuite pana la 16/18 ani. In plus, daca de ex copilul are febra si vrei un paracetamol dar nu ai cum sa ajungi la gp, sunt farmacii (intre care si Boots) care ofera Minor Ailments Schem, mergi la farmacist si ceri paracetamolul gratuit, completezi fisa si gata, deci aviz mamicilor sa nu dati banii pe paracetamol sau nurofen (firma Boots insa).

Retetele pt mame sunt gratuite, impreuna cu vizitele la dentist, pana cand copilul implineste 1 an. Cardul pt exemption este trimis prin posta, acasa.

Mergi la inceput