Hai Cami! Bv Zizou,IIuli,Miha,Cristina,Lorena!(56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Neata fetelor,

Eu nu am intrat de multa vreme, am avut o perioada tare nasoala. Am picat in depresie pt. ca am pierdut startul cu alaptatul. Nu am sfarcuri si tare mult ne-am chinuit primele zile cu alaptatul...in plus, productia de lapte aproape inexistenta. Mi-am cumparat mameloane de silicon de la Avent, pe cand ne-am obisnuit cu ele, Sara a facut o afta in gurita si cateva zile bune nu a mai putut sa suga de la san, efortul de a trage din mameloanele artificiale fiind prea mare. Cateva zile a baut doar LP din biberon, si putinul laptic matern pe care reuseam sa-l mulg. Laptele scade pe zi ce trece, abia daca reusesc sa ma mulg 20-30 ml. Mi-am luat tot arsenalul de stimulente pt. lactatie, insa nimic. Am plans zile in sir (lucru care cred ca a accentuat si mai mult scaderea productiei de lapte). Am avut noroc cu sotul si familia care mi-au fost alaturi si m-au mai linistit, insa eu tot ma simt vinovata ca nu pot sa-mi alaptez fetita.

Sara este un copil minunat, manaca si doarme, colicii moderati, fara reprize lungi de plans. Treziri nocturne 2-max 3, manca si doarme.
Adora baita si plimbarile cu caruciorul sau masina.

Am vazut pozele de pe Picasa, toti bebelusii sunt absoluti minunati; vad ca mai sunt si alte piersicute pletoase (fetita lui Danett, baietelul lui Ali). Sara a fost vedeta spitatului la acest capitol.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare mamici, burtici si piersicute!

Felicitari IIuli, sa-ti traiasca grasunelul . Il incap hainutele?? :)))

Ada, inca o data tot respectul pentru tine.

Aruba, imi pare rau ca treci prin asta. Eram si eu la un pas, dar eu puneam pompa foarte des, prosoape fierbinti pe sani, bebe alaptat si apoi golit cu pompa, nu-i lasam sa se umple la maxim. Am reusit sa scap, dar frisoane si transpiratii reci am avut. Ramasese o galma in sanul stang, pe care am reusit sa o golesc pe sanul gol cu masaj. Orice ar fi, nu renunta la alaptat. Laptele matern are foarte multe calitati, anticorpi, este foarte bun pentru bebita. Mai mult decat atat, datorita alaptarii se creeaza legatura afectiva intre voi. Iar in cazul nostru sanul devine singura alinare intr-o criza de colici. Chiar dc nu am suficient laptic, ii dau cat am, iar bb e fericit la sanul meu. Nu te lasa!

Laura, eu te inteleg cu colicii si noptile haotice. Al meu are nopti in care doarme pana la 5, si nopti, ca cea trecuta, in care s-a trezit la 1, la 3, la 6, la 8 si de atunci se tot foieste. Cu stat treaz cate o ora... Si iar avem problema cu kk la 48 de ore :((( cu supozitor. Vad ca protectisul nu mai face nimic.

Fleur, sa le porti cu placere. Am iesit si eu ieri la o raita scurta in magazine si am vazut niste lucrusoare atat de frumoase... Vara asta au fost niste rochite superbe. Am probat si eu una pt botez, pe care o sa o iau mai aproape de moment. Imi e dor de o sesiune de shopping.

Noi suntem bine..cu noptile mai mult sau mai putin dormite. Am fost ceva mai norocoasa ca a fost mama aici pana ieri si m-a ajutat ff mult. Dim dupa masa de 6-7, i-l predam ei si bagam somn profund cu doape in urechi pana la 10. Acum a plecat si sapt viit suntem singuri, iar noaptea asta a fost de vis... Avem un prog cat de cat ordonat, mai putin crizele de colici. Seara iesim afara, mai nou in scoica si ii place la nebunie. Sta cu ochii deschisi, analizeaza, se uita, apoi adoarme. Venim acasa, facem masaj, baitza, papa, iar aici ne cam pierdem...uneori adoarme f greu dupa, pe la 11.30-12. Sunt curioasa dc se schimba ceva dupa botez...

Ce bine ca s-a racorit, poate iesim si noi la masa afara. As vrea sa testez mancarea de la restaurantul la care facem botezul. Este chiar langa parcul in care ne plimbam, au terasa, e ff frumos. Poate vrea si bb sa stea cuminte in scoica sa mancam. Eu n-am prea iesit din casa de cand am nascut, decat la cora, un epilat pe fuga, dr, si parc. Mi-e dor...

Ahh vroiam sa va intreb ceva dc stiti. Am fost la un control de rutina la RM, iar dr i s-a parut cam icteric. Am facut bilirubina iar valorile sunt:frontala 3.8, toracala 3.4. Dr a zis ca sunt ff ok, si ca nu tre sa facem nimic. Voi ce stiti?

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Salutare mamici si putinele burtici!

Aruba, mai ai un pic, merita Ana lupta ta pentru laptic. Am vazut ca exista Lansinoh Latch assist Pompa pentru reliefarea sfarcurilor la farmacia tei, nu stiu daca este eficienta, dar poate merita sa incerci.

Dana, ai mare dreptate, nu mai am rabdare deloc, dr. a programat ceza pe 27 august, eu care credeam ca nu am sanse sa fac fecioara , ecografic DPN era pe 8 august, eram convinsa ca pina pe 15-20 imi vad odorul in brate.

Am fost la control, bebe e bine, foarte activ si puternic, placenta e gradul 3, nu stiu daca e cazul sa-mi fac griji, pana la urmatorul control de joi cred ca va fi ok.

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Imi verific semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Felicitari noilor mamici! Ce putine piersicute au mai ramas...
Iiuli, BB-le tau l-a luat chiar si pe ursuletul de Stefan
Noi petrecem azi ultimele ore singuri, fara tati. Am fost toata saptamana doar noi 2, si ma simt de la o zi la alta mai sleita de puteri. Azi-noapte s-a trezit la 2.30 a cerut in continuu papa si n-am mai reusit sa-l adorm decat pe la 7, cand deja ma luase plansul ca nu mai stiam ce sa-i fac si sanii ma dureau de parca mi i-ar fi taiat cu cutitul.
Va invidiez pe cele care puteti iesi cu BB-le, eu pana acum n-am reusit decat in parc sa ajung de cateva ori si la restaurantul de botez - in mare fuga, in rest mi se pare o adevarata aventura sa plec cu 'plangacila' dupa mine. Si totusi la un moment dat va trebui sa ies, macar ca sa-mi cumpar rochie de botez, ca nu mai e mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetelor. Intru si eu un pic cat inca doarme piticu. Bebe e bine, mananca si doarme. Eu sunt varza - pe langa durerile de la operatie ma dor coastele ingrozitor fiindca in timpul operatiei au fortat un pic iesirea lui bebe care avea tripla circula#539;ia de cordon si au apasat pe ele. Si ca tacamul sa fie complet am f#259;cut si ragade la ambii sani, un tablou de vis parca m-a lovit trenul.
In schimb bebe este un dulce, Ana e disperata sa il pupe si sa il schimbe de pampers.

FELICITARI NOILOR MAMICI SI PIERSICUTE.

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Felicitari Iiuli!
Ioana - bun venit acasa, adaptare usoara!
Maria - pune Garmastan intre alaptari, o sa treaca usor.
Fleur - si eu am Lansinoh manuala, de pe vremea Biancai si o folosesc cu suces si acum

Am scapat si eu de sani angorjati, nu mai am febra si nici tensiune iupii. Aruba - Doamne ajuta sa scapi cu bine si sa reintri in program normal alaturi de familia ta

Fetelor care alaptati in public, cum va imbracati? Ati alaptat vreuna in wrap?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

O poezie de bb:
Am o pisicutza, miau, miau, miau
Si cu Azorel, hau, hau, hau,
Si cu ursuletul mor, mor, mor
Toata ziua ne jucam de zor
Fiindca pisicuta
Vrea si ea dragutza
Sa se plimbe cu caruta, miau, miau, miau

Pana si I se amuza de ea.In fine, eu o spun ca un cantecel/poezie ritmata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

buna, fetele.Am scris un mesaj si s-a sters, pe ce ooi fi apasat?Reiau. Laura, noaptea a fost tot la fel.Adica i-a dat soacra un biberon de 80 ml muls de la mine si s-a trezit la 3, iar de la 3 din 2 in 2 ore.Azi, trebuia sa ma duc si eu la vopsit si la pedichiura , dar o sa ma duc maine cand vine soacramea inapoi.S-a dus pe la ea pe acasa. Mor sa stau in casa sambata. I-am zis sa vina maine dimineata. Carmen, nici eu nu stiu ce sa ma fac cu constipatia. Tot la 48 de h cu supozitor. ma gandesc ca este de la lp. eu ii dau combinat. Sanii si apoi 40 lp.Fetele poate aveti sugestii cu constipatia. o sa o intreb pe profa luni sau marti cand merg la control.Delia, ce grasunica e Laila. Noi am luat mai greu in greutate ptr. ca a avut putine zile de gestatie.In rest, sunt obosita, dar, nu pot nici sa dorm, de gatiit, azi nu, ca am. Stau cu bebita in rest. Am testat wrap -ul de la mama Deliei si vine chiar foarte bine. Maria, baga garmastan la greu.pupi.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Maria, chiar ma intrebam cum iti este. Pt ragade, eu am avut doar la inceput , am dat cu lanolina pura (Lansinoh) si au trecut repede, nici nu-mi mai amintesc durerile. In rest, rabdare, baga calmante impotriva durerilor si nu fa efort. Ce metode barbare sunt astea cu apasatul pe coaste, nu inteleg. La mine bb era destul de sus in burtica, nu prea coborase, si totusi nu s-a suit nimeni pe mine in timpul operatiei, sa apese sa iasa.Sunt convinsa ca sunt si alte metode.

Ada, cred ca te plictisesti, tu care esti asa de activa. Dar, si timpul petrecut cu bebe poate fi minunat!

Pusi, ce dulcica e fetita ta, mai ales in poza de la avatar doarme cu o seninatate si o gingasie intiparite pe fatzuca! Imi pare rau ca ati avut probleme cu alaptatul, nu renunta de tot, ca si Carmen, ii dai cat ai si asta e, dar pune-o la san des. Eu cred ca fiecare picatura de laptic matern conteaza, este un elixir si un medicament pt bebe, nu ma repet de ce, se stie f bine.

Delia, felicitari pt grasunica de Laila! Eu una nu inteleg de ce nu ti-o da acasa la aproape 3 kile, cred ca "gavaj"poti sa-i faci si tu in sensul sa ii dai completare cu seringa sau biberon. Dar nu o sa contrazicem neonatoloaga acum, probabil stie ea mai bine. Totusi e ciudat sa separe atat de mult timp un bb de mamica lui, eu sunt convinsa ca odata acasa, va si manca mai bine, de la mamica ei. Va doresc sa fiti impreuna acasa cat mai repede, iar lui Rudy bafta multa la scoala!

Zizou, cum mai esti, se apropie momentul? Sa ne zici ca scoatem imediat la incalzire!

Daconst, Alilumi si celelalte mamici care n-au mai intrat demultisor, sper ca sunteti bine si voi si puii, mai dati un semn cat de mic cand aveti timp.

Noi am avut o noapte in care nu am dormit mai mult de 1.5h legate, deh mai sunt si din astea. Asta pt ca bb a dormit de la 5 la 11 aseara, apoi a fost fresh toata noaptea (papa la 2h cam asa. De dimineata vad ca am inceput-o bine, papa si apoi adoarme singurel si linistit . Dupa supt il mai tin pe perna de alaptat vreo 5-10 minue sa se linisteasca burtica (dupa ce il ragai). Azi am profitat si i-am taiat si pilit unghiutele, ca-si facuse ditamai zgarieturile pe fata chiar pe langa ochi, cu gherutele. Of ca tare repede-i cresc..

Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput