300 lei

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mylady,ma distreaza ca te-a ofensat afirmatia mea cu piata, care continea si un ditamai smiley la sf, tocmai pt. ca era o gluma, dar nu ai gasit ofensator mesajul tau.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



fiecare "glumeste" in felul sau!

si-mi propun sa ma opresc aici.

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ca tot ati discutat si de provizii pentru iarna, vin si intreb daca a pus cineva vinete la congelator altfel decat coapte. Mai exact am auzit de-o reteta in care se oparesc scurt feliile de vinete in saramura , se scurg si-s gata de congelat. A incercat cineva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ba mai bine cum se conserva porumbul?Ma refere la boabe...pentru a le folosi la mancare,piza.....exact ac cele din magazine...stie careva?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Dintr-un venit de 2800+1000+1000 alte venituri mi se pare mult 3000 pe mancare. Mi se pare neverosimil. In 800-1800 tb sa se incadreze cu intretinerea casei(la casa sau la bloc tot te costa macar gazul sau curentul electric), amenajarea noii case, intretinerea copilului (numai pampesrii si laptele costa macar 200 lei pe luna), intretinerea celor 2 masini (parca asa retinusem ca ai - casco, itp,benzina, plus alte reparatii inerente), plus sarcian, plus niste haine pe ici pe colo...Eu nu cred, ori sunt si alte resurse financiare, ori 3000 e umflat.
Stiu ca exista si genul de cumparatori compulsivi, dar eu sunt un pic mai calculata si mai realista, asa ca..


venitul din al doilea job nu e fix... poate sa fie si 3000 si 1000
lucrand la un service- part time, nu prea mai avem grija celor 2 masini.
intretinerea casei...gunoi 18+ enel 160+ gaz 110+tel 150 +apa 210(asta vine la 2 luni).
haine... nu prea am fixuri de-astea... am sifonierul plin, am un stil casual asa ca nu dau buzna in reduceri sau sa fie acolo...
extrem de putin dar de calitate.
in schimb copilului cum au inceput reducerile deja i-am facut garderoba pt anul urmator (primavara-vara )
aici optez tot pt calitate dar trebuie multe rau, ca nu stau sa ma stresez ca ia uite s-a murdarit copilul...de asta e copil.
cumparatori compulsivi?... sincer nu ma vad in categoria asta...
calitatea costa chiar si la mancare...


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Ca tot ati discutat si de provizii pentru iarna, vin si intreb daca a pus cineva vinete la congelator altfel decat coapte. Mai exact am auzit de-o reteta in care se oparesc scurt feliile de vinete in saramura , se scurg si-s gata de congelat. A incercat cineva?


Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


eu am pus si anul trecut si anul asta feli de vinete.
doar curatate si taiate feli. la congelator.
le tin pt cand fac o tacanita de legume sau ghiveci. s-au pastrat f bine, nu s-au inegrit nimic...cand le scot de la congelator le tai cubulete asa inghetate si le arunc in oala.

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ela,aici o sa te contrazic......bani multi lasati pe carnea din supermarket nu inseamna calitate....puii sunt indopati cu hormoni si concentrate....nu e normal ca un pui sa ajunga in trei saptamani la 3 kg,tehnic vorbind....calitate inseamna altceva cand e vorba de sanatos......am facut eu paralele..am si deschis un subiect"adevarul despre penes curcanul"......piept de curca de 40 ron kg si piept de curcan crescut in gospodarie..doua bucati identice.ca marime...cea din gospodarie era mai densa,mai rosie,cu fibra mai mare..cea din "ferma" alba,pufoasa.....doar mai grasa.....plus ca,am descoperit ca un prieten de-al nostru lucra director de marketing la magainul respectiv....de atunci ma lupt cu curcile maica-mii si Eva nu a mai pus gura pe piept de curcan.....jur.Si nu-s genul care sa faca economie si mai ales pentru falcute dulci,cum ii zic eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Ok,pe viitor daca ai sa dai copiii la gradi/scoli de stat te va costa mai putin. Ai mei fac sah, numai asta ma costa 200 lei/caciula pe saptamana. Altii fac altceva, dar costa si astea. Eu ma gandesc pe termen mai lung (de ex, le-am facut si copiiilor asigurari). Calitatea vietii include si mancarea (si eu aproape numai bio mananc, cheltui si eu mult pe mancare, dar venitul este mai mare), dar si educatia (incepind cu gradinita, scoala, vacante, activitati extrascolare). Probabil ca inca nu te-ai confruntat, copilul fiind mic. Asa de mult cheltuit pe mancare raportat la venit mie mi se pare un pic compulsiv (3000 poate nu e mult, ma refer strict raportat la venit), de aceea eu te sfatui sincer poate te restrangi capitolul asta, mai sunt multe altele (daca nu acum , mai tarziu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ela, eu o sa-ti impartasesc din experienta mea.

Am renuntat la Carrefour in favoarea Kaufland si Lidl. Pentru ceea ce consumam noi, Carrefourul are o oferta prea saraca. Doar cu carnea nu te pot sfatui, pentru ca nu consumam.

Pentru fructe si legume proaspete, in aceasta perioada, nu cumparam decat banane din supermarket - Cora Cluj a avut banane la 2,5 lei kg.

In Kaufland si Lidl, urmaresc produsele marca proprie a acestor magazine. Din Lidl cumpar legume congelate - mazare, mazare cu morcovi, amestec mexican. Costa 3 lei punga de 400 de grame. Cu o punga fac o mancare din care mananca 3 persoane 2 zile. Combinate cu paste sau cu orez sau cu cartofi, folosite chiar pentru supa, in ultima instanta. De aici iau si zacusca - de vinete sau picanta - 3 lei borcanul. Uneori iau si un borcan de tocana de legume, mai fierb 3-4 cartofi, incorporez tocana si am rezolvat de-o mancare.

Ciocolata este iar f. ieftina in Lidl, asta daca nu ravnesti la nush ce finetzuri. Ciocolata neagra Fin Carre e undeva la 2 lei si ceva.

Cereale mancam mult, din Kaufland iesim mai avantajos, desi marca Brumi nu e chiar ieftina - 4,99 300 de grame. Insa cerealele sunt comparate si rascomparate si analizate. Mai sunt cerealele Stilla - fulgi de porumb. Mai este si muesli. Stilla ofera si crema de ciocolata gen Finetti, daca ai nevoie.

Pentru lapte, daca nu ai surse de la tzara, poti lua de la dozator - 3 lei/litru. L-am incercat, nu am patit nimic de la el. Daca luati din cel de supermarket, eu am luat marca proprie Kaufland si Pilos Lidl - 3 lei/cutie de 1 litru.

Pentru iaurt, Daria mananca Mueller cu fructe si am convins-o sa incerce si Fruitte de la Lidl - vezi ca sunt doua variante, noi am ales-o pe cea pe care nu scrie "gelatina de porc". Costa 1 leu si ceva iaurtul de 150 de grame, din pacate, nu am vazut iaurt cu fructe fara zahar.

Alte iaurturi - noi mancam Napolact, dar nu numai, si Pilos (Lidl) merge.

Cascaval - feliute - Imperial Lidl (4,99 lei).
- calup - Lactate Harghita (Kaufland, 13-14 lei 400 de grame), Emmentaler Lidl (13,99 400 de grame).

Oua - am cautat cifra 2 pe ele (gaini crescute la sol).

Unt - din Lidl.

Din Kaufland am mai luat muraturi, gemuri si compot de visine, marca lor, cu K. De asemenea, am mai luat K suc de portocale - 2 l 5,99 lei, parca.

Telemea - Kaufland, raionul de gastronomie.

Din Lidl si Kaufland luam des chifle cu susan - rotunde, 0,39 lei chifla, si patrate cu seminte multe - 0,99 lei patratul.

Produse de curatenie - detergent de rufe, de vase, Vanish, balsam de rufe, Domestos, Cif etc. - tot cele de mai sus, plus DM, am urmarit si promotiile.

Produse de igiena personala - sapun, sampon, balsam de par, hartie igienica - tot DM te poate ajuta, in Kaufland oferta e mai diversificata.

Cei mai ieftini saci de gunoi sunt in Carrefour, totusi, marca aia "1" (eticheta rosie).

Alte magazine vizitate:

Billa - e mai scump decat Kaufland si Lidl
Penny Market XXL - nu a meritat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Hai mey Mada ca nu mai sunt nici eu vreo tinerica naiva care crede ca tot ce zboara se mananca...
Si eu carnea pt baiat o iau de la tara ...stiu cum arata.
uneori ii mai dau si din comert dar nu pui... adica daca fac o ciorba de vita ii dau si lui chiar daca e din comert. ca nu stau cu vitelul in congelator...
desi plec de la tara si cu 5 gaini o data

cred ca in costurile noastre am bagat si cainele si pisica cu tot cu cheltuielile aferente...veterinar, hrana etc... ca si mie imi da cu virgula...
plus ca am mai pus "bine" pt iarna cate un bax de ulei, bulion...
am spus deja ca eu am inceput cu pregatirile pt iarna dar nu mi-am dat seama ca au fost mai multe...


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

economia cea mai mare o faci cand nu ai bani .
noi a trebuit sa ne restrangem mult din cauza unui credit. mai am 2 luni si il termin (nu-mi vine sa cred, e ca amr-ul din armata ). deja facem planuri cum o sa ne cheltuim salariile intregi, dar... am facut o lista de prioritati.
criza ne-a invatat sa facem liste, sa facem economii pentru perioadele mai aglomerate cu cheltuielile (inceputul scolii/ gradinitei, aprovizionare pentru iarna, perioada de iarna cu facturi colosale la gaze, plecatul in concediu etc.).
eu dau indexul la gaze si electricitate in fiecare luna ca sa nu platesc mai mult la regularizare. cand intra salariile pe card platesc intai facturile prin internet banking si apoi merg sa scot restul de bani. acestia ii impartim pe saptamani (mai ratam imparteala, dar in mare ne tinem de ea). restul de bani ii economisim pentru ce avem de luat in casa sau pentru perioadele aglomerate de plati.

Mergi la inceput