300 lei

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Neah! Merita investit in concedii cu copilul!
Casa si reparatiile (dc nu sunt vitale) mai pot astepta!

Sincer? La altfel de raspuns ma asteptam de la tine, mai ales in lumina ultimelor topicuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Nu stiu de unde s-a inteles ca eu nu merg la piata...
am fost ieri ...parca am mai zis...
rosii -2,5lei (erau uratele, adica genul ala crud)-3lei/am luat 1.5kg.
castraveti 2-2,5lei /1kg
dovlecei 3buc-2 lei
prune 2,5kg
ardei gras/kapia -2,5/3lei
usturoi 3lei funia

In ultimul timp datorita caldurii nu prea am mai fost in piata. Si ieri cand am terminat cu piata era ora 10 dimineata si deja simteam ca numai pot sa respir si ca ma dor toate alea...
dar cel putin o data pe sapt tot ma duc...

+27


pai ora zece eu stiu ca e ora de spart piata de aia nu gasesti produse ieftine si bune, trebuie sa mergi la 8 dimineata, vei gasi de toate, de preferat ar fi sa mergi la piata sambata dimineata si miercurea, dar la in jur de 8, taranii aduc marfa proaspata pe la 6, pana o pun pe tarabe etc. ora 8 e cat de cat ok (eu cand eram in bucuresti la 9 eram acasa cu piata facuta, mai ramaneau uneori unele chestii pe mai tarziu, dar nu ma rupeau la pret...cum ar fi pepenii verzi) si nu stiu cum e acum, dar daca tot mergeam dimineata ma orientam sa cumpar de la cei care nu apucau tarabe si vindeau pe margine direct din saci si sacose, cel putin eram sigura ca sunt tarani cu produsele lor, aduse atunci in piata si nu state nopti intregi prin tarabe sau te miri unde...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
pai ora zece eu stiu ca e ora de spart piata de aia nu gasesti produse ieftine si bune, trebuie sa mergi la 8 dimineata, vei gasi de toate, de preferat ar fi sa mergi la piata sambata dimineata si miercurea, dar la in jur de 8, taranii aduc marfa proaspata pe la 6, pana o pun pe tarabe etc. ora 8 e cat de cat ok (eu cand eram in bucuresti la 9 eram acasa cu piata facuta, mai ramaneau uneori unele chestii pe mai tarziu, dar nu ma rupeau la pret...cum ar fi pepenii verzi) si nu stiu cum e acum, dar daca tot mergeam dimineata ma orientam sa cumpar de la cei care nu apucau tarabe si vindeau pe margine direct din saci si sacose, cel putin eram sigura ca sunt tarani cu produsele lor, aduse atunci in piata si nu state nopti intregi prin tarabe sau te miri unde...)


Nina asa o fi... dar eu am copilul mic, trebuie sa manance mai intai...apoi i-am scos pampersul asa ca il asteptam pe kk... apoi ne imbracam si abia apoi plecam ...oriunde e de treaba...
La 10 terminasem piata... asa ca probabil ca eram pe acolo de la 9..
Eu stiu ce zici tu, as fi vrut si eu... dar cu un copil mic dupa tine iti cam vine sa-ti bagi bocancii in leul ala in plus/kg

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Dar unde va incap atatea legume in congelator? Hmmm, al meu are trei sertare dar nu imi incap in el cat as vrea sa pun.
Aaaa, stai ca acum am citit, ai congelator dedicat pentru pus legume. Dap, eu nu am spatiu sa pun si congelator pe langa frigider.
Si cu toate pregatirile astea, cu legume si fructe luate de la piata chiar nu inteleg pe ce cheltui tu 3000 de lei pe luna exculsiv pentru mancare. Am banuiala ca nici tu nu stii Ia si scrie ca in doua luni maxim te edifici. Gandeste-te cati bani o sa-ti ramana dupa

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


si eu tot cu trei sertare aveam congelator si incapeau, iti faci pungute cu ce si cat stii ca pui la o mancare/ciorba, le presezi sa fie cat mai plate (acolo unde se poate, ca ardeii intregi si scobiti nu poti...), o sa vezi ce de mai intra, eu cu mama (doua persoane) din 2 sertare de congelator aveam toata iarna, nu ma stresa grija, morcovilor sau a verdetei prea tare iarna..ca aveam la pastrare...ardeii grasi fara cotor ii pui bagati unu in altul, te orientezi cand cumperi sa ai de toate marimile (stiu ca e o boala la romani sa ia cele mai mari produse... si alea mici sunt bune..uneori cele mai bune), mama facea pachete din astea cate doua, trei la punga, intrau cel putin 10 ardei, nici nu inti trebuie foarte multe ca doar nu vei manca zi de zi ardei umpluti, dar de pofta si sa scapi de grija mancarii cel putin la 2 saptamani te scoti

si fructe puneam la congelator, visine, cirese, zmeura, piersici, caise... bune la deserturi si compoturi

recunosc ca ramanea doar un sertar liber si uneori era insuficient pentru carne si peste, dar mai aveam un frigider cu congelator care ne mai scapa de surpulus..si pentru ca aveam asa multe congelatoare :) obisnuiam sa congelam lapte si branza, am cumparat o data 10kg de cas la pret f bun (10kg), cum sa-l pastrezi?!... l-am taiat felii si l-am pus la congelator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Neah! Merita investit in concedii cu copilul!
Casa si reparatiile (dc nu sunt vitale) mai pot astepta!

Sincer? La altfel de raspuns ma asteptam de la tine, mai ales in lumina ultimelor topicuri.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


O sa merite si mai tarziu cand copilul este mai mare, intelege ceva din concediul ala iar noi nu o sa mai fim asa stresati ca in loc sa cumparam generator am dat banii pe concedii. Mai ales daca si iarna asta se mai intampla ca electrica sa uite de noi
Asa cum spuneam...fiecare are alta constructie psihica si mentalitate ceea ce nu il face mai bun sau mai rau...doar diferit...

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Acum ceva timp sotul meu imi tot spunea ca pulpele de pui pe care eu le cumpar sunt cam mici si sa incerc sa gasesc unele mai mari.
asa ca uite-ma pe mine in supermarket cautand pulpe mari...
pana ce le-am gasit pe alea de curcan.
eu nu am cumparat si nici gatit curcan pana la baiat si lui i-am dat piept de curacan, asa ca pulpele le-am facut la cuptor ca pe cele de pui cum m-am priceput...
In timp ce mancam noi, eu am vazut ca sunt mai atoase asa si zic in sinea mea, hopa cred ca trebuia sa le las mai mult...dar nu am zis nimic
El a mancat, dar dupa ce a terminat imi spune ... sa nu mai cumperi pui de`asta ca nu e bun de nimic!
Asa s-a hotarat el ca nu tot ce e mare e musai si bun.

+27



m-ai amuzat teribil!

eu pentru ciorba cumpar spate cu aripi, da gust mai bun si e mult mai ieftin; pulpele le dau pe din doua; la inceput categoric se uita urat si isi mai punea si isi mai punea, pana cand rabdarea mea greu incercata a zis gata
pun eu in farfurii, portii decente, chiar nu trebuie sa pocneasca in momentul in care se ridica de la masa si am discutat si se pare ca a inteles ca nu e indicat sa mai ceara supliment
chestia e ca uneori imi zambeste asa... galesh si zice... pai daca faci mancare asa de buna...


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

mai, eu ardei umpluti nu fac nici vara, daramite sa pun la congeltor pentru iarna. Dar as pune vinete mai multe, ardei mai multi, rosii mai multe si fructe mai multe, chit ca nu-s bune decat de facut prajituri eventual. Iaca invat si eu ceva din subiectul asta: administrez prost spatiul din congelator.

Ela, asa au fost parintii mei apropo de concediu. "Mai tarziu" nu a existat niciodata in realitate, doar in spusele lor. Eu nu am amintiri din concediu cu toata familia mea. Si amintirile sunt pretioase pentru copii. Ai mei copii isi aduc aminte cu placere de toate concediile in care am fost cu ei.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Stiu Carmencat, nu invidiez pe nimeni... nici pe cine are mai mult nici pe cei care o duc mai rau... sunt multumita de viata mea.
Problema e ca mi-ar prinde bine o economie, ca nici nu am bagat de seama cat cheltui pana nu a fost subiectul cu pricina...
e o risipa pe undeva si e tare pacat...

+27


Pai e simplu, faci lista si iei fix ce iti trebuie.
Noi am descoperit ca pentru anume produse, cum ar fi detergentii de exemplu, Lidl e muult mai ieftin decat Carrefour. Au niste detergenti care spala exceptional de bine, la pret foarte mic. Nu ma mai ia ameteala cand mi se termina detergentii si trebuie sa refac stocul.
Un alt exemplu, stiu ca e hilar dar... se strange: hartia igienica, nu e musai sa fie zewa, servetelele, pot fi cea mai ieftina varianta 1 leu si ceva, in loc de alea mai scumpe, mai bine calitativ si mai pictate, apa minerala/plata uita-te la preturi, pana la urma, sincer, tot apa e.
Iei fix ce iti trebuie si cat iti trebuie pentru perioada determinata pe care intentionezi sa o acoperi cu acele cumparaturi. Si te stradui sa te si tina produsele alea perioada aia de ai preconizat.
Ca daca iei, un exemplu, 6 cutii de bere planificate pentru o saptamana si ele se beau in 2 zile, sau intr-o seara si... a doua zi iei altele... nu ai facut nimic. Aia era portia pe o saptamana, s-au consumat, asta e. Pas.
Eu mai am o tactica. O hartie pe frigider lipita cu un magnet din ala. Scriu pe ea ce mi se termina sau este pe cota de avarie in decursul unei saptamani. Daca nu se strang destule si nu e musai musai, mai aman mersul la supermarket. Cu cat mai rar, cu atat mai putini bani cheltuiti aiurea. Legumele le iau din piata, painea de la chioscul din capul strazii. Rosii, verdeata am in gradina.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Dar unde va incap atatea legume in congelator? Hmmm, al meu are trei sertare dar nu imi incap in el cat as vrea sa pun.
Aaaa, stai ca acum am citit, ai congelator dedicat pentru pus legume. Dap, eu nu am spatiu sa pun si congelator pe langa frigider.
Si cu toate pregatirile astea, cu legume si fructe luate de la piata chiar nu inteleg pe ce cheltui tu 3000 de lei pe luna exculsiv pentru mancare. Am banuiala ca nici tu nu stii Ia si scrie ca in doua luni maxim te edifici. Gandeste-te cati bani o sa-ti ramana dupa

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


e da! cum bine zicea cineva mai sus... te intinzi cat e plapuma...
daca nu o fi mancarea ...gasesc eu altceva

+27


pai aia e ideea sa nu gasesti

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Reparatii la casa ...
ca tot timpul se gaseste ceva de facut.
Nu prea ma indur sa plec in co... plec daca e o zi sau 2 maxim...
copilul e mic.. casa nu e inca gata... sunt multe de facut.

+27


pai vezi? te apuci si faci ce ai de facut la casa, virezi mare parte de bani in directia aia si opresti pentru mancare mai putin, bani in care trebuie sa te incadrezi ca nu ai incotro, ca altii nu mai ai, fiind deja cheltuiti

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput