INSEMINARE 92

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:

Dankutza stiam ca e mai mult dar am crezut ca in pen-ul de 450 ui nu si in cel de 300 ui.
Eu am avut programare la 14.00 si am intrat la 16.05. Si eu si sotul tot de la servici plecasem, le-am si spus ca nu-mi convine sa lipsesc cu orele. Au bagat un cuplu inaintea noastra (am auzit la ce ora au programare) tipa era insarcinata cu gemeni...probabil a facut morfo ca au stat destul de mult. Nu am zis nimic, m-am gandit ca poate o sa fiu si eu si nu mi-ar face placere sa stau pe un scaun la clinica. (Am citit experienta ta cu nesimtitul din mijlocul de transport si nu mi-a placut.

Cucoana se juca pe tableta...cred ca pierduse notiune timpului

Siu ca la Matei Basarab fac in regim de urgenta dar, Cezara vrea numai la CM Panduri - cu ei colaboreaza. Ori recoltez la Columna si trimit proba la Panduri, ori direct la Panduri. Astazi le-am stresat cu telefoanele, in final am vb la laborator la CMP si am rezolvat. Au zis ca fac o exceptie pt Dna Dr Bucur.

Am platit 150 lei, pt ce sa dau 60 lei in plus!?

Ioana, e bine sa le amintesti ca esti acolo altfel...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Cat ati scris
Da sa vedem ce am tinut minte:
Fetelor cu Gonalul, toate penurile au 150ui in plus, pana si cel de 900. Cel de 900 are o gramda de ace, pacat ca nu sunt in Ro, ca va distribuiam prin posta , am peste 50 acasa.
Eu fac mereu Ovitrel si inseminare la 36 de ore, faceam seara injectia, la aceasi ora cu Gonalul si dimineata cu o ora inainte de inseminare simteam ovulatia.
Cel mai mult ma pot lauda cu crize de nervi de la Gonal , ce a mai suferit sotul meu de la stimulari, saracul. Sanii mei oricum sunt f mari, asa ca ii ignor daca ma dor.
Crisia, tu ai zis de estradiol 400? E gresit! Un folicul matur = 150 estradiol. Evident 2 foliculi nu inseamna 300. Daca este peste 150, poti sa ai unul mare sau doi maricei. Eu nu am vazut niciodata estradiol peste 180, plus ca daca E2 era sub 100 nu ma chema la eco.
Dankutza, ai dreptate cu Cezara, asta e...macar e gratis la mine Felicitari inca o data pt cocoshel!
Dana, feclitari pt beta si asteptam numarul (eu sunt cu sufletul la gura)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:

Gaby eu stiam ca unui folicul matur ii corespunde un nivel plasmatic de 300-400 pg/ml, poate am retinut gresit. Nu am avut curiozitatea sa ma testez la ovulatie.
Am citit cate stimulari ai facut eu sunt la prima si ma stresez.

In alta ordine de idei, vineri merg sa fac un E2 sa vad daca se cunoaste ceva, deocamdata nu simt nimic. Astazi am facu a doua doza.

Ioana, am verificat cutia cu Gonal, sunt 8 ace. Pen-ul este alb cu rosu, carcasa este mata. Poate ai alta "varianta".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Crisia, m-am uitat pe analize si la normalele lab meu este asa:
faza foliculara: 26-161 pg/ml
faza preovulatorie: 187-382
faza luteana: 33-201

Cand aveam foliculul de 17mm, unul singur, la IA3, avem E2 de 145.(asta inainte de declansare)
Oricum cel mai important este rezultatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Crisia macar foloseste data viitoare cuponul. Poti sa-l folosesti de n ori te duci luna asta la columna. Eu l-am folosit la eco si o sa-l folosesc saptamana viitoare la consultatie. AM la Cezara. Am de la 5. Voi la ce ora aveti consultatia?
Analizele pt dublu test, le-am recoltata acolo si le-a trimis la Matei Basarab. Luni, cand eram in asteptare, am vazut un nene cu logoul Matei basarab pe tricou. Deci, trimit si acolo analize. Are ea afecerile ei, asta mi-e clar.

cu 18+ ... si am inceput luna a-V-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:

Gaby

Dankutza pe mine nu m-a chemat la eco, am facut programare astazi pt luni la ora 11.15 (sper sa nu se supere dar vreau sa stiu cum sunt foliculii si endometru). Am vrut dupa ora 17.00 ca sa nu mai lipsesc de la servici dar nu mai aveau liber.
Am avut cuponul la mine dar am uitat sa-l scot, dupa ce am asteptat atat nu vroiam decat sa plec mai repede...trebuia sa ajungem la servici.
Mie nu mi-a zis nimic de Matei Basarab, stiam de la tine ca fac analize cu taxa de urgenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana2002 spune:

Crisia probabil este de la alta firma ca altfel nu imi explic...eu l-am luat de la sensiblu si am dat aproape 5 mil pe el...asta e am avut ghinion
aseara am reusit sa-mi fac injectia cu un ac de insulina...singura problema a fost ca e mai mic decat cel de la gonal...are 8 mm iar cel de gonal are 12 mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:

Citat:
citat din mesajul lui anioana2002

Crisia probabil este de la alta firma ca altfel nu imi explic...eu l-am luat de la sensiblu si am dat aproape 5 mil pe el...asta e am avut ghinion
aseara am reusit sa-mi fac injectia cu un ac de insulina...singura problema a fost ca e mai mic decat cel de la gonal...are 8 mm iar cel de gonal are 12 mm



MTHFR C677T homozigot
PAI -675 4G homozigot



Eu l-am luat de la farmacia tei, am dat 450 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisia_buc

Mi-a mai spus ceva ce nu stiam: daca declansarea se face cu Brevactid/Pregnyl IA o fac la 36 de ore, daca este cu Ovitrelle se face IA mai devreme pt ca este un produs sintetic si nu-si pastreaza proprietatile 36 de ore (sau se elimina mai devreme).



Crisia eu am mai multe inseminari la Polisano si toate au fost facute la 24 ore de la pregnyl. Asa stiam si eu ca e regula pt ca tb sa fie pe trompe in asteptarea ovocitului, doar la FIV se face punctia la 36 ore de la pregnyl.
Ovitrelle e mai slab?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:

Sper, Pregnyl si Brevactid contin hcg uman, Ovitrelle este sintetic si mi-a spus ca proprietatile lui se "pierd" mai repede. Nu am mai auzit pana acum, am intrebat-o de ce nu recomanda Brevactid si mi-a spus ca nu se mai gaseste (eu am acasa o fiola si vroiam sa stiu daca o pot folosi sau nu). A zis ca daca fac declansarea cu Pregnyl/Brevactid are curaj sa-mi faca IA la 36 ore, daca fac cu Ovitrelle face mai devreme.
Poate s-a referit strict la cazul meu, eu ovulez in ziua a 10 a cm ...luna aceasta corespunde cu ultima zi de stimulare cu Gonal.
La mine este prima IA (si probabil ultima), cred ca este mai important "materialul" ...la 35 ani nu mai sunt chiar tanara

P.S. imi place titulatura Fata plina de speranta!

le: nu stie nimeni sa faca un capitol nou?

_

Mergi la inceput