FIV LA GENESYS F.C. CU DR. TUTUNARU & MATEI

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada_b spune:

Salutare fetelor,

Eu una m-am ingrozit de ce am citit la acest subiect.
Eu am facut 2 interventii cu Tutunaru, la una mi-a salvat uterul in situatia in care toti ceilalti doctori voiau sa il scoata de tot.
Iar la o alta operatie, dupa ce m-a operat, statea langa mine in sala de operatii si m-a sunat pe telefonul meu mobil (care era la sotul) sa ma intrebe unde sunt :(. Sotul i-a raspuns ca sunt pe masa de operatie ca m-a luat acum 1 ora. Si dr T a intrebat in sala: "Noi pe cine am operat?".

Intr-adevar face si treaba dar face si greseli.
Pacat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

OMG, Ada! E un fel de rasu'-plansu' faza cu "noi pe cine am operat?" Nu m-am putut abtine sa nu rad, dar in acelasi timp m-am ingrozit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fc_anca spune:

am fost si eu clienta "vestitei" clinici, acum 3 ani cand am facut un FIV sortit esecului din start. ET la 35 de ore, ptr ca era vineri si doamna doctor probabil si-o dorea scurta... embrionii ramasi erau cat pe ce sa fie aruncati, doamna dr neretinand "micul" amanunt - si anume faptul ca ii doream criogenati pe cei ramasi si deja platisem ptr asta.
in fine,mi i-au criogenat pana la urma, acolo au ramas, eu reorientandu-am catre Ungaria, unde am reusit din prima incercare - desi am avut doar 6 ovule, doctorul de acolo a optat pentru blastocisti (eu eram ok si avem 30 de ani). In ziua 3 mai aveam 4 embrioni vii si a mers totusi mai departe. in Ziua 5 au ramas 2 si unul este baietelul meu de 1 an si 7 luni. Tutunaru nu ar fi mers ever pe blastocisti la 6 ovule recoltate - 1 ptr ca considera ca sunt prea putine (wrong), 2 - ptr ca considera ca eforul nu merita ptr cele cateva sute de eur extra cultura de blastocisti si 3 - ptr ca inseamna munca si in week-end!!
In fine, revenind in prezent,vreau un al doilea bebe si am vrut sa transfer cei 2 embrioni criogenati acum 3 ani la tutunaru. Soc: acolo FET-ul costa 1200 eur, in conditiile in care la restul clinicilor variaza intre 400-500 eur. Toate costurile la ei sunt in eur..buuun. Dar iata soc: daca vii cu lei, la ce curs credeti voi ca taxeaza?! Ei bine, la cursul BRD de vanzare..!!! DA DA! Cand le-am explicat duduilor de la receptie ca toate tranzactiile se fac la cursul BNR care este unic, mi-au spus senine, ca daca nu-mi convine, sa fiu sanatoasa!
Si am inceput un lung si anevoios proces care a durat 3 luni, de transfer a embrionilor de la ei catre o alta clinica, care practica tarife rezonabile si care lucreaza cu profesionisti. 1 luna si jumatate a durat ptr ca stimabila embrioloaga matei sa fie capabila sa completeze un raport complet privind modalitatea de criogenare a embrionilor mei! auzem pe telefon (in discutiile mele cu receptionista) urletele stimabilei embrioloage, injuraturile ca la usa cortului la adresa mea, care o deranjez si tot asa.
Insa altundeva vreau sa ajung. Vestita clinica a lui tutunaru foloseste ca metoda de criogenare CONGELAREA LENTA, care in afara nu se mai foloseste de cca 10 ani. acum se merge pe vitrificare (congelarea brusca). De ce? Ptr ca prin congelare lenta, atunci cand se incepe procedura de congelare, este congelat impreuna cu embrionul si lichidul in care sta. Acest lichid, la decongelarea lenta, face ca embrionul sa se sparga!
Prin mesajul meu, vreau sa mai atrag inca o data atentia asupra acestei clinici. Si luati in calcul, atunci cand faceti un FIV, si metoda de criogenare. Stiu ca poate in acel moment conteaza doar sa faci FIV-ul, optimista fiind ca peste 14 zile vei fi mama...ceea ce cred ca se intampla la sub 1 % din femeile care ii trec insa pragul stimabilului dr. FET-ul este o solutie la indemana dupa esecul unui FIV fresh, iar daca criogenarea nu este facuta ok, este ca si cum ai arunca direct la gunoi niste embrioni sanatosi care ar avea sanse sa se transforme in bebei.
imi pare rau daca am fost prea lunga, insa mi se pare important ca, daca iti doresti 1 copil, sa stii ce clinici sa ocolesti, mai ales ca o faci in primul rand pe sanatatea ta, pe psihicul tau distrus dupa esec si, in ultimul rand, pe niste sume deloc de neglijat. Multa bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Eu am facut pregnylul la orele 23, iar punctia la ce ora credeti? La 8 dimi. ori 36 de ore sunt fix la 11.00 nu? Oare faptul ca le-a colectat 3 ore mai devreme nu explica de ce au fost doar 5 ovocite bune din 13-14 foliculi cati vazuse dr. la ultima eco?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Semnal de alarma pt cine vrea sa faca fiv aici.
Noi am descoperit dupa mai multe investigatii ca fiv ul facut aici a fost o minciuna o inselatorie, ni s a spus ca sunt spermatozoizi in ejaculat dar e imposibil intrucat sotului ii lupsesc cu desavarsire ductele si vasele deferente. Dr. Matei ne a facut sa credem ca sunt sever malformate si ca a gasit sp. Impisibil, la niciun alt laborator nu au mai fost gasiti. MARE ATENTIE

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok, sotul 31,5 ani, azoospermie obstructiva, CBAVD.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - o minciuna, nu avem cum sa obtinem gigei in ejaculat
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Vreau bebel, ati ajuns la dr.Matei la recomandarea lui Voinea Sebastian, pentru ca sa faceti fructoza?
Din cate am inteles din toata povestea legata de dr. Matei, va si aratat ceva spermatozoizi, cum ca ar fi gasit. Stau si ma gandesc chiar atat de inumani au ajuns sa fie doctori pentru bani, te duci dai o caruta de bani pe toate analizele, medicamentele, consultati, drumuri.. iar la urma te alegi doar ca esti mintita frumos....trist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Da Nadali, din pacate exista si nimeni nu-i poate verifica sau trage la raspundere. Ne mai si umfla inutil de hormoni...
Inca avem o proba la congelat, va dati seama? As putea sa-i actionez in judecata pt ca prin expertize as dovedi ca acolo nu e sperma sotului meu. Tutunaru cred ca habar nu are ce jigodie de om e dr. Matei.
DIn fericire pt noi cosmarul nostru s-a sfarsit si cu ajutorul lui Dumnezeu si al echipei din Istanbul-Acibadem - dr. Tayfun, in noiembrie ne vom tine "martisorul" in brate.
Va doresc numai bine tuturor!

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Dr. Tayfun Istanbul - Acibadem - MARTISORUL MEU
DOAMNE AJUTA-NE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Vreau bebel, in primul rand felicitari pentru sarcina!
Si chiar de ce nu ii dai in judecata? Sau macar sa-i ameninti ca-i dai in jucata, sa va dea macar banii de FIV inapoi iar daca nu vi-i dau, obtineti in justitie banii inapoi plus daune morale ca ai trecut printr-o stimulare degeaba.

Banii de un FIV nu-s putini si aveti pe ce sa-i cheltuiti pentru bebelus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_prv spune:

Dragele mele "partenere" de suferinta,
Am citit cu interes postarile voastre si imi pare rau de suferintele prin care ati trecut. Se pare ca ati acumulat multe frustrari legate de o anume persoana. Insa, v-ati gandit ca acea persoana nu este Dumnezeu, ci cineva care incearca prin cunostintele si priceperea pe care a dobandit-o dupa multi ani de studiu si dupa multa experienta acumulata sa incerce sa va indeplineasca visul? Nu sunt pacienta domnului Tutunaru, nu ii iau apararea, ci doar privesc cu un ochi obiectiv(atat cat se poate) la cele scrise de voi. Am trecut si eu printr-o experienta neplacuta si stiu ce inseamna frustrarea. Insa, hai sa nu aruncam cu pietre fara sa avem poate motive solide. Oricareai dintre voi i-as putea "demonta" parerile exprimate, pentru ca fiecare dintre voi priveste subiectiv problema. Va intrebati de ce pentru toata lumea propune vesnica "axa": monitorizare, laparo si spermograma, diagnosticul fiind invariabil endometrioza. Pai stiti ca acesta este protocolul standard? Cum sa determini ce este in interior daca nu faci un "tur de onoare"? Si apoi, nu incepi printr-o monitorizare, sa vezi cum se prezinta foliculii? Despre spermograma, ce sa mai vorbim, este primul lucru si cel mai usor de la care se incepe. Endometrioza...da, este o problema pe care unii medici o ignora si care din pacate genereaza probleme de infertilitate. Si zau ca este mai usor sa zici "Hai la FIV", ca se castiga bine si daca iese bine, daca nu, ghinion.
Sunteti frustrate ca nu se sta de vorba cu voi. Apoi, cred ca daca intebati, vi se raspunde, cel putin asa mi-au spus paciente de-ale dansului. Daca nu te interesezi, de unde sa stie ce este in mintea ta? De cate ori v-ati dus in cabinet cu o mie de intrebari si pana sa intrati le-ati uitat?
Stati la coada 3 ore? Pai sa vedeti cum este sa ai programare la ora 18 si sa iti vina randul la 23, apoi sa mai discutam...
Daca vreuna dintre voi se crede "furata" in vreunfel de angajatii clinicii, de ce nu faceti reclamatie? Este dreptul fiecaruia, cred eu.
Ce mi se pare cu adevarat frustrant este sa ti se indice un diagnostic intentionat eronat, ca sa aiba ulterior de castigat de pe urma ta, lucru care de altfel mi s-a si intamplat. Este adevarat, m-am simtit revoltata si am schimbat ceva. Medicul. Doar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Pai mai Ioana, din frustrate nu ne-ai scos si asta chiar nu ar fi o problema pt ca este un "statut" pe care infertilitatea ti-l da indiferent de medicul care te monitorizeaza. Mi ar fi placut sa si argumentezi printr o experienta pozitiva traita cu aceasta echipa.
Cat despre "cele care se simt furate" eu sunt eu si sotul meu am fost fara nici cel mai mic dubiu DUSI DE NAS, pe bani f grei si supusi la tratamente agresive stiindu se de catre madam Matei care era situatia, avem dovezi solide (ca n reclama la hrana pt catei)
Reclamatie, cum spui tu, nu fac pt ca acum din fericire, am in burtica un bebe care are nevoie de liniste sa creasca mare si sanatos si care bebe a reusit sa mi aline toata suferinta. M am gandit la un mom dat sa l sun pe Tutunaru sa i atrag atentia cu privire la magariile care se fac in clinica lui, cu toate ca nu sunt chiar sigura ca nu stie, dar pun pariu ca habar nu ar avea cu cine vb si oricum sunt multe altele la rand.
Va doresc numai bine si Dumnezeu sa va fie alaturi in orice clipa

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Dr. Tayfun Istanbul - Acibadem - MARTISORUL MEU
DOAMNE AJUTA-NE!!!

Mergi la inceput