FIV LA GENESYS F.C. CU DR. TUTUNARU & MATEI

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Deci skitels, care e rezultatul?
Fetele va multumesc pt vorbele frumoase, am inceput sa-mi mai revin
Ajutati-ma va rog din suflet cu un mail la care voi ati primit raspus al clinicii din acibadem/turcia pt dr. Tayfun, nu reusesc nicicum sa comunic cu ei.
O seara bune!


-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skittles spune:

Azi dimineata am facut beta....la pranz astept rezultatul....stau pe ghimpi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skittles spune:

Testul a fost negativ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Va fi greu o perioada, dar iti vei reveni, altfel nu se poate.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mititica spune:

Buna.
Mie mi-a raspuns in aceeasi zi la emailuri dna Liliana de la Acibadem: liliana.aldanmaz@acibadem.com.tr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Multumesc mult de tot! Tu ai facut fiv cu ei? De ce ati ajuns la fiv?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mititica spune:

Activeaza-ti te rog mesajele private, iti raspund acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Le am activate. Ai incercat? Astept cu nerabdare povestea ta, pls!

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns euanao spune:

Buna ziua la toata lumea!!
Am citit toate postarile voastre si am ramas socata de unele persoane care isi spun parerea fara sa aibe nicio treaba cu persoanele mentionate in acest subiect si-anume: Dr. Marioara Matei si dr. Daniel Tutunaru.
Mai exact fetelor, care cititi aceste postari, nu va ganditi ca asa si este...
Nu inteleg de ce trebuie sa il judecati pe dl dr. Tutunaru, ca nu ati reusit FIV-ul din prima, a 2a, sau a N oara, oare este dumnealui de vina ca organismul nostru nu produce ovocite, embrioni de calitate? D-asta il judecam? Oare dna dr. Matei este de vina ca embrionul cand se fecundeaza de 4 celule de calitatea A-B cu mici fragmentatii este dansa de vina? Cu ce sunt de vina oamenii acestia ca burtica noastra nu accepta aceei embrioni care sunt sunt de calitate? De ce trebuie sa judecam aiurea fara sa si gandim? Oare Tutunaru si Matei sunt de vina ca, unele fete au analizele genetice proaste? Mai citeam, ca dl dr. este rece si vorbeste foarte putin...pai voi ce-ati vrea fetelor sa stea la cafea cu voi, sa va ia in brate?? Este normal, ca vorbe mai putine si fapte mai multe, nu cred ca exista vreo persoana care sa i se adreseze si sa nu-i raspunda....unele fete chiar exagereaza!!!! Nu vreau ca nimeni sa taca sau sa interepeteze, pana la toti avem la randul nostru cate-o poveste dar asta nu inseamna ca oamenii astia nu isi fac treaba! Cat depre acele postari cum ca vor decat bani...eronat, voi stiti ca acest medic dr. Tutunaru, este cel mai bun ginecolog din spitalul Elias si este singurul care nu accepta spaga? Nu ia bani la operatii, nasteri, consultatii s.a.m.d? Este normal ca la o clinica particulara sa platesti, doar nu vreti ca serviciile sa fie gratuite... Nu sunt pusa de nimeni sa scriu, nu sunt relatia nimanui, nici ruda nimic, ci doar o pacienta, iar ca sa nu vorbesc aiurea va voi scrie si povestea mea.
Investigatii ( analize si monitorizari nu conteaza dr.) in anul 2009 atat eu cat si sotul...diagnostic: infertilitate masculina severa, eu bine,singura varianta FIV + ICSI, shoc la acel moment, am lasat deoparte proiectul bebe...
In august 2012, ne-am hotarat sa mergem la dr. Tutunaru, evident ca am stat de vorba, impreuna cu sotul, ne-a spus in ce consta, care sunt pasii de urmat. A trebuit sa fac laparoscopia si sustin de ce spune ca inainte trebuia aceasta operatie facuta,nu cum spun unele fete ca recomanda la toata lumea.... deoarece trebuie sa vada CLAR ce este in burtica, ca atunci cand facem ET sa se stie ca burtica este " curata". Aveam dureri mari, in prima zi de CM iar la operatia laparoscopic am reiesit cu endometrioza dar nu avansata, am avut 14 leziuni. Tratamentul dupa aceasta operatie, se da Diphereline 3,75 pentru 3 luni si NU pentru ca este standard, insa atunci la operatie, acea camera nu vede absolut tot si exista posibilitatea ca unele leziuni nu sa fie cauterizate si atunci acest medicament ajuta " decesul sa spunem". Eu in prima faza nu am stiu ce inseamna acest medicament dupa ce evident mi-a fost recomandat cand am terminat laparoscopia....Insa acasa cand am citit despre ..., i-am scris un mail si i-am explicat ca nu vreau asa ceva si ca as vrea alta solutie pentru ca nu pot sa mai astept inca vreo 6 luni pana imi va venii CM. M-a chemat la cabinet sa stam de vorba...mi-a recomandat homeopat si sa asteptam CM si sa ne apucam de FIV....
Pe 15 oct 2012 ziua a 2 a am inceput schema de tratament cu Menopur si Diphereline 0,1 deoarece aveam progesteronul putin marit, estrofem, medrol... Organismul meu a raspuns fffff bine la tratament, in ziua a10a aveam 29 foliculi...iar in ziua a 12 a peste 30. Spuneti-mi acum ca fac o paranteza, este de vina doctorul ca organismul meu a produs atat de mult? L-am intrebat inainte de punctie pe dr. T, daca imi raman jumate din acest numar, sa fie la maturitate...mi-a garantat ca mai mult de jumatate...iar foliculii trebuie sa fie maturi si de minim 18mm pt a se fecunda...si revin in ziua punctiei, am avut numai 18 ovocite de buna calitate, restul pana la peste 30 cati au fost, clar erau mai mici, sau de proasta calitate.
In aceeasi zi, sotul a recoltat si el...iar a 2 zi, adik la 24 ore de la puntie aveam 12 embrioni fecundati.... La embriotransfer, la 3 zile dupa punctie, ne-au ramas 10 embrioni din 12. Am avut 5 embrioni de cal A de 8 celule si 5 embrion A-B ...asadar datorita varstei, am transferat 2 embrioni de calitatea A, iar 8 embrioni i-am criogenat, 2 fiind distrusi din motive genetice...
Si atunci revin cu intrebarea, ce vina au acesti medici daca organismele unora nu raspund la tratament, sau embrionii nu se fecundeaza sau nu rezista in burtica ???? De ce trebuie sa-i judecam pt asta?
Nu cred ca exista vreo persoana, sa spuna ca a plecat cu vreo infectie din clinica, ca a ramas fara organe din cazua acestor medici...
Doctorul Tututnaru, este medic ginecolog, nu psiholog, iar dr. Matei este docotr biolog stiintific grad I....nu cum spunea o fata ca n-are spudii de embriolog :))
Si sa revin la povestea mea, sunt in ziua a8a de la ET si astept ziua a 12a pentru Beta...si credeti-ma ca sunt foarte optimista dar si pregatita pentru un raspuns negativ. Ca stiu ca mai am 8 bebici la congelator, iar daca nu aveam, nu ma las pana nu reusesc.
Asadar voi revenii sa va spun si rezultatul Beta HCG chiar daca va fii negativ, repet nu tin cu nimeni, nu m-a pus nimeni, pur si simplu citeam, nu am nicio intentie de a inchide gura cuiva sau sa nu cred povestile voastre, dar nu trebuie sa judecam acesti doctori, credeti-ma in afara de faptul ca isi fac aceasta profesie cu mult profesionalism sunt la randul lor si ei oameni nu roboti...
Cui nu ii place de Tutunaru, aveti alternativa....schimbati medicul :P
Cu scuzele de rigoare pentru greselile gramaticale deoarece am scris intr-o mare graba, eu ma retrag, mai las si pe altcineva sa-si spuna oful ...Numai bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

euanao pentru ca ai avut in jur de 30 de foliculi ar trebui sa citesti si despre HIPERSTIMULARE. Asa vei vedea ca doctorul a fost pur si simplu inconstient cand ti-a prescris tratamentul de stimulare. Este clar ca esti la primul tau FIV si nu ai citit foarte multe, ca ai incredere oarba in doctori (chiar ii atribui studii inexistente lui Matei), dar e de inteles. Prin postarea ta in care ai relatat despre laparo, diphereline, o hiperstimulare de toata frumusetea ai intarit mesajele negative la adresa acestei clinici. inca nu-ti dai seama, dar, crede-ma, asta ai facut.
Oricum, sper sa reusesti sa ramai graviduta

P.S. - 30 foliculi inseamna fie hiperstimulare, fie ovare micropolichistice, nu ca organismul tau a raspuns bine si al lui "vreau bebel", de exemplu, mai putin bine.
P.P.S. - Ce dimensiune au avut TOTI foliculii tai? Te-ai gandit ca 1/3 din ei au ajuns la alte femei? Nu cumva esti foarte tanara? Pana in 27 de anisori? Pentru ca asta e "marfa" preferata.....

Mergi la inceput