Aveti incredere in Parlamentul Romaniei ?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ei, asta intelesesem eu, numai ca vorbeam despre complet altceva. Spuneam ca Romania nu poate avea nici macar un Hitler, nu ca nu exista doritori...
Deci nu, nu ne putem imagina ca apare unul ca Hitler.
Nu in Romania.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

daca :
-ar fi un senator si doi deputati de judet
-alesi uninominal
-s-ar interzice traseismul poliitc-ai candidat la PP-acolo ramai daca nu-ti mai place politica lor, pleci la alta masa dar doar ca simpatizant (iesi din parlament) iar ei il aduc in parlament pe urmatorul plasat .
-la mai mult de 20 de absente pe an ar fi sanctinati disciplinar si cu taierea salariului si oricarui spor pentru o perioada dubla .La 60 de zile ar fi eliberati din functie
-nu ar mai avea cazarea asigurata si s-ar construi din bugetul RAPPS-se face usor scot afara din 5 vile niste gusati care nu platesc chirie si in schimb le vand ca si-asa nu sunt rentabile -revin -un apart hotel (chiar si pe kisselef ca au terenuri ) cu atatea camere cati parlamentari sunt(gen garsoniera) .
Li se calculeaza o chirie modica de cca 300 de euro/luna cat sa sustina cheltuielile de intretinere si administrare si iata-i cazati.

daca acest minim s-ar intampla eu as vota la fiecare elegeri, referendum etc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Si pe mine ma "capiaza" absenteimul si traseismul politic.
Doamne cate miscari au avut loc anul asta! Cati de la PDL s-au orientat catre PNL si PSD, odata cu motiunea, ca sa fie iar putere! S-au orientat la mare fix!!

Iar cu absenteismul la fel... de ex. Crin Antonescu avea prezenta in Parlament de 10-15% pe legislaturaa asta..... si vad ca nu are vreo jena sa mai candideze o data

Si eu as fi de acord cu taierea salariilor/ eliberarea din functie la un prag de prezenta sub, sa zicem 80%. De aici puteau sa economiseasca sume de bani bune in 2010, fara sa taie de la bugetari (care oricum majoritatea lor aveau salarii mici!)

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Nu am incredere in clasa politica din Romania, iar asta include si parlamentarii.

Constat ca pentru ei a fi parlamentar reprezinta numai un statut. Ceva ce pui inaintea numelui, ca sa dea bine. Ceva ce vine numai cu drepturi, fara nici o obligatie. Ceva ce merita cu orice pret dobandit si pastrat, chiar daca asta inseamna sa-ti calci in picioare un sistem de valori, (ha-ha-ha, ce naiva sunt! ce sistem de valori?!?), plimbandu-te fara jena de colo-colo printre partide si creind aliante contra naturii.
De asemenea, nu pot sa nu constat ca la scoala, la 60 de absente erai exmatriculat.
Mai constat si ca parlamentarii sunt alesi pe circumscriptii de care nici nu stiu daca au auzit, de zone ale caror probleme nu le cunosc, daramite sa le mai si pese, in functie de rangul din partid.
Constat ca, in mod suspect, sa ai in familie un parlamentar, sau sa numeri unul in cercul tau de cunostinte apropiate, aduce cu sine un nivel nebanuit de bunastare si succes in afaceri. Coincidenta?
Constat ca persoanele cu caracter se tin departe de troaca politica, si desi regret asta, nu le-o pot lua in nume de rau...

Pacat!
Mi-as fi dorit sincer sa pot da un alt vot in chestionarul de fata!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady22 spune:

Bonnie&Clyde erau minciuna p langa parlamentarii astia ai nostri.
sunt ceva de speriat chiar asa rau am ajuns.pt ei ceva cuvantul furt e ceva la ordinea zilei.
oare unde o sa ajungem?

mamica de zanica MAYAjavascript:insertsmilie(''); javascript:insertsmilie('');

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligeea

daca :
-ar fi un senator si doi deputati de judet
-alesi uninominal
-s-ar interzice traseismul poliitc-ai candidat la PP-acolo ramai daca nu-ti mai place politica lor, pleci la alta masa dar doar ca simpatizant (iesi din parlament) iar ei il aduc in parlament pe urmatorul plasat .
-la mai mult de 20 de absente pe an ar fi sanctinati disciplinar si cu taierea salariului si oricarui spor pentru o perioada dubla .La 60 de zile ar fi eliberati din functie
-nu ar mai avea cazarea asigurata si s-ar construi din bugetul RAPPS-se face usor scot afara din 5 vile niste gusati care nu platesc chirie si in schimb le vand ca si-asa nu sunt rentabile -revin -un apart hotel (chiar si pe kisselef ca au terenuri ) cu atatea camere cati parlamentari sunt(gen garsoniera) .
Li se calculeaza o chirie modica de cca 300 de euro/luna cat sa sustina cheltuielile de intretinere si administrare si iata-i cazati.

daca acest minim s-ar intampla eu as vota la fiecare elegeri, referendum etc .

ligeea

Nu ar fi mai simplu sa alegem doar Presedintele si el sa numeasca parlamentarii?
Am scap de alegeri parlamentare si de eventuale conflicte intre presedinte si Parlament. Ar sti si parlamentarii cine-i "Seful".
Pe noi si asa nu ne intereseaza politica.
Am mai trait situatia asta, inainte de '89, si nu ar fi nimic nou.
Am incercat democratia si am vazut ca nu-i pentru noi, sau noi pentru ea. Ne-am intoarce la traditie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NarutoKid spune:

De fiecare data cānd lumea s-a aflat īntr-o criza...parlamentele n-au fost īn stare sa faca nimic...problema e ca nu mai sunt politicienii de altadata care sa aiba onoare īn ei si sa nu se lase trasi īn jos de sistemul asta...cānd legile sunt rau facute...numai rau iese. In loc sa stea demni, stau si fac in fata propriilor interese.

Votez Nu. Increderea romanilor in politica s-a evaporat


"Invata sa fii mai puternic in fiecare zi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Basca la referendumul din 2009 s-a votat cu miscosarea numarului de parlamentari la 300 de persoane.
Nu numai ca rezultatele referendumului nu a fost pus in aplicare, dar numarul parlamentarilor s-a dublat cand trebuia sa scada!

Mergi la inceput