Aveti incredere in Parlamentul Romaniei ?

Aveti incredere in Parlamentul Romaniei ? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

In ultime vreme, cand se ajunge la vreo disputa intre politicieni am inceput sa aud sintagma 'parlamentul e vocea poporului' ... evident acest lucru este spus de parlementarii sau politicienii care detin controlul parlamentului.

Eu personal ma indoiesc cu duiosie ca lucrurile stau atat de armonios si ca romanii au incredere in Parlament.
Tocmai de asta, va propun un sondaj unde va invit sa votati si sa comentati :)

Aveti incredere in Parlementul Romaniei?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Intrebare sondaj:

Aveti incredere in Parlamentul Romaniei ?


Alege respuns:

DA. Imi reprezinta interesele de cetatean
NU. Parlamentarii romani isi reprezinta propriul interes
Nu am o opinie despre acest subiect

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Intrebarea pusa in acest fel are un raspuns previzibil.
Este ca intrebarea "nu-i asa ca nu va ajung banii?".

Poate mai corect ar fi fost o ierarhie a institutiilor cu intrebarea in care institutie politica aveti cea mai mare incredere: Parlament, Presedentie, Guvern, Justitie.
Conform Constitutiei Parlamentul este ce mai importanta si mai reprezentativa, si nu am vazut nicaieri democratie fara parlament. Regimuri autoritare personale au fost si sunt si in cazul republicilor prezidentiale si al monarhiilor absolute.
In Romania exista o denigrare constanta a parlametului, pentru ca FSN-istii vor un regim prezidential mai usor de controlat.
Puterea parlamentara este mai dificil de controlat de catre lumea interlopa.
Astazi la B1tv se relua manipularea cu numarul mare de parlamentari, comparand norma de reprezentare din Parlametul Romaniei cu cea din Parlamentul SUA, omitand sa spuna ca in SUA fiecare stat are propriul parlament populat cu parlamentari. Nu cred ca nu stia reporterul acest "amanaunt esential", dar misiunea era sa justifice reducerea numarului de paramentari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mie parlamentul mi se pare cea mai mare sleahta de hoti din Romania. Indiferent de partid. majoritatea sunt niste traseisti de 2 bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Ce am pune in locul Parlamentului? Un Putin? In ultimii trei ani am avut si am experimentat sistemul putinist.

Problema nu este Parlamentul, problema vietii politice este calitatea execrabila a partidelor politice. Parlaemntul este o institutie populata de reprezentantii partidelor politice.
Partidele functioneaza asa cum s-a exprimat cineva ca niste triburi. Cei mai tari isi impun punctul de vedere.
Partidele nu au democratie interna si functioneaza ca SRL-uri finantate de lumea interlopa. Pana nu se rezolva problema democratiei in partide nu se rezolva nici calitatea parlamentarilor.

Niste partide de profitori nu vor trimite in parlament oameni de caracter. In lipsa unei societati cvile functionale in parlament ajung oamenii sponsorilor.
In concluzie problema nu tine de parlamentarism, tine de calitatea ofertei electorale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Parlamentul este foarte susceptibil la controlul lumii interlope, pentru ca raspunderea parlamentara nu prea exista, spre deosebire de cea ministeriala de exemplu. Cel mai bun argument este numarul de parlamentari cu condamnari penale sau cu dosare penale pe rolul instantelor. Exista parlamentari acuzati exact de asocierea la grupuri infractionale organizate.

Desemenea ceva trebuie schimbat in functionarea parlamentului pentru ca este blocat permanent prin absenteism sau prin vestitele boicotari si greve ale opozitiei. Teoretic parlamentul ar trebui sa dezbata legi si articole ale acestora, acceptand amendamente in virtutea corectitudinii si utilitatii acestora, nu in functie de cine le propune. In loc de asta, in ultimul timp parlamentarii oricarei opozitii boicoteaza fara alegere orice initiativa a puterii, fara a tine cont de necesitatea sau utilitatea acesteia. Acest fapt a fost folosit cu brio de toate guvernele, indiferent de culoare pentru a guverna prin ordonante de urgenta. Deasemenea nu s-a gasit o solutie eficienta de combatere a absenteismului si a votului multiplu, practicat cu mare succes de parlamentari. Este clar, dupa mine ca functionarea parlamentului este departe de cea ideala si ca ceva trebuie schimbat.

Despre comparatia cu America iti amintesc Deceneus ca in Romania exista 43, daca nu ma insel, de Consilii Judetene, cu consilieri alesi si Presedinti de consiliu alesi uninominal care dau hotarari de consiliu cu putere de legi locale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Deceneneus, este o intrebare simpla, in limba romana. Sa nu ne ascundem dupa tufis ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

am mai spus-o odata , referendum daca il vrem pe antonescu cocotat la cotroceni nu se face?
in ce conditii vrea usl.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Da, da, da, am o incredere in parlament de se zguduie pamantul....

La cat migreaza de la un partid la altul, in functie de traiectoria ciolanului, lucrurile sunt clare.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Una din solutiile simple: leafa la parlament sa fie 1500 - 2000 RON, sa-si caute singuri cazare cei care nu-s din Buc, indemnizatii la fel, o suma decenta. Daca vrei sa faci bine tarii, o faci muncind la fel cu ceilalti, nu privilegiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cresus spune:

Normal, ca doar muncesti pentru tara si tre sa faci sacrificii, nu? Io una- s de acord, sa vedem cine mai vrea sa fie parlamentar atunci...
Am votat NU, ca nu am incredere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

sunt convinsa ca putem avea o viata mai buna daca in parlament am pune oameni simpli de la tara!mai statornici,intelepti si cu frica domnului!parlament=

Mergi la inceput