Parinti singuri, fericiti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Lara,condamnarile nu-si au rostul aici.
Mai curand ar fi de apreciat sinceritatea de care a dat dovada femeia asta,descarcandu-si sufletul sub anonimat.E problema lor ,au fost doi adulti care au consimtit un act.....cata vreme pana acum barbatul respectiv nu a stiut nimic,nu vad de ce sa stie.
Intotdeauna,sinceritatea ar trebui sa fie apreciata si ce a spus persoana luat ca atare,nu judecat.

Parerea mea....e usor sa arunci cu piatra,mai greu e sa intelegi ca oamenii sunt atat de diferiti si natura umana e infinita ca sa zic asa.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Da' cu copilul ala cum ramine?
N-are si el dreptul sa afle ca are un tata?Un tata care nici macar nu stie de el!

Acum e mic,insa vremea intrebarilor va veni.

Moralitatea a juns undeva la marginea societazii!
(asta ca sa nu fiu rea si sa te intreb eumada,tu ce ai fi facut sa fii in rolulmcelei inselate)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asta cu moralitatea ...zau ca nu vad in ce context ai pus-o aici,mai Dana,zau.

Femeia a spus ceva,oare nu poate fi luat ca atare in contextul subiectului cu parinti singuri si atat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada


Asta cu moralitatea ...zau ca nu vad in ce context ai pus-o aici,mai Dana,zau.


Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


ei asta-i buna!Sigur ca ai intzeles tu foarte bine contextul!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Cred ca la topicul asta este vorba exclusiv de parinti singuri fericiti si nu de cum s-a ajuns la asta.
Si mai cred ca in viata reala au fetele destula cicaleala si morala, nu are sens sa le continuam aici. Fetelor, pace
Si eu am experimentat rolul de mama singura si spre deosebire de Eleni tare mi-a fost greu. Poate conteaza enorm si cum s-a produs despartirea, daca ai parasit sau ai fost parasit, ce sechele ai. Eu doar mi-am lins ranile si am jelit.
Acum sunt intr-o relatie frumoasa, dar daca mi s-ar intampla din nou as avea maturitatea sa ma bucur de viata si singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Si mai cred ca in viata reala au fetele destula cicaleala si morala, nu are sens sa le continuam aici.



Daca au e doar rezultatul actziunilor lor!

Si eu am fost mama singura si mie mi-a fost foarte greu,sa ma echilibrez eu intii,sa incerc sa echilibrez copilul,sa incerc sa inchid sechele...dificil!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Grav e ca uneori adultii gandesc egoist, doar in favoarea lor. De-a dreptul dezastruos este cand la mijloc e si un copil...el va fi singurul care va suferi pe termen lung sau chiar nelimitat, care va fi debusolat. Mai putin important e sotia celui casatorit, tatal si mama...pt mine primeaza binele copilului, stabilitatea lui emotionala, fizica si psihica.
Ma alatur grupului. Fac si eu parte dintre cei carora le este bine, care fac cam tot ce vor, cand vor, cum vor ....copii. Mie personal mi se pare mult mai relaxant asa. Ne-am adaptat noii (de acum relativ veche) situatii si incerc sa ii ofer copilului meu tot ce are nevoie pt a creste frumos si echilibrat. Cam prost stam la capitolul model masculin, (alegera tatalui lui e sa il vada ft rar, 1 data pe an si atunci ft putin) l-a avut pe tatal meu dar s-a dus stupid....acum, om vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Emanouela,te intzeleg perfect cu alegerea modelului masculin.

Mie mi-a fost foarte teama cind mi-am vazut copilul folosind crema de fatza,oja si alte chestii care nu tzin neaparat sa le scriu pe forum!

Si eu am rugat bunicii atunci la o mai mare implicare in viatza copilului!Si au rapsuns pozitiv,bunicul patern a devenit un indrumator al copilului in ce priveste...dezvoltarea atributziilor masculine!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Emanouela,te intzeleg perfect cu alegerea modelului masculin.

Mie mi-a fost foarte teama cind mi-am vazut copilul folosind crema de fatza,oja si alte chestii care nu tzin neaparat sa le scriu pe forum!

Si eu am rugat bunicii atunci la o mai mare implicare in viatza copilului!Si au rapsuns pozitiv,bunicul patern a devenit un indrumator al copilului in ce priveste...dezvoltarea atributziilor masculine!

Dana

La noi e o mica problema asta, bunici nu mai are, decat pe mama, atat, fratele meu vad ca nu se omoara, cu toate ca am vb cu el asta, si-a aratat cooperarea dar se pare ca e prea mult pt el si nici nu insist ca am auzit o data replica "l-ai facut, creste-l" si mi s-a aplecat...acum, in urma unei discutii cu prietena mea in care imi spuneam oful legat de asta, vad ca sotul ei se implica atat cat ii permite Darius...probabil ca ea a avut o discutie cu el si s-a "autosezizat"...nu stiu daca e bine, dar pt mom e cea mai buna solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Indiferent ce motive si ce circumstante au determinat o femeie sa faca un copil, indiferent ca este intr-o relatie sau nu, copilul trebuie crescut, hranit, schimbat, samd. Si cand esti singur, este de doua ori mai greu, ca n-are cine ajuta (de cele mai multe ori). Este o responsabilitate asumata pe viata si cred ca asta trebuie sa avem in vedere im primul rand, nu de ce au ales un partener casatorit, samd. E drept ca un copil are dreptul la ambii parinti, dar se intampla din ce in ce mai des sa ramana doar cu unul pe parcurs, asa ca nu vad de ce-am mai face o mare deosebire...
Din partea mea o plecaciune pentru curajul vostru celor care-ati ales calea asta voit si tuturor parintilor singuri un brat de pentru tot efortul vostru de zi cu zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Hello tuturor! Am venit sa ma trec si eu pe lista parintilor singuri si fericiti De fapt, cred ca e mai mult lista mamelor singure si fericite, ca un tata mai rar. Oricum, experienta m-a invatat ca nu-i totuna sa fii mamica singura de fetita cu a fi mamica singura de baiat. E mai problematic cu lipsa modelului masculin in ultimul caz. Deocamdata noua ne e bine asa, dar asta din strict punctul meu de vedere. Sunt convinsa ca baiatul meu ar prefera sa fim cel putin 3, daca nu mai multi ... Acum fiind si departe de casa, sentimentul s-a accentuat. Ce te faci insa cu increderea in viabilitatea unei noi relatii ... eu una mi-am cam pierdut-o si nu stiu cum sa fac s-o regasesc.

Mergi la inceput