Buburuze de mart-apr2013(2)!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu la vreo ora dupa ce iau Duphastonul am un fel de bufeuri care dureaza putin cei drept dar ma storc de puteri - am inteles de la dr ca e normal

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Casandra eu nu stiu ce sa zic daca face bine doctorita sau nu dar uite ca eu am avut probleme, o sarcina am pierdut-o acum multi ani, am avut o sarcina extrauterina anul trecut si dupa aia am descoperit mutatile de trombofilie asa ca probabil suflam si in iaurt din timp ca sa nu pateasca bebe nimic fiindca am ramas foarte greu insarcinata, eu am facut si laparascopie, multe analize stimulare si pana la urma am ramas natural exact in luna in care nici nu ma asteptam, dar asta nu inseamna ca ma culc pe o ureche, fac tot ce imi zice doctorita ca lupta mult alaturi de mine.


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Casandra dar de ce nu incerci sa vorbesti cu doctorul sa iei arefam sau utrogestan ca e mai bun e progesteron natural si plus de asta daca l-ai pune vaginal nu ai avea asa de multe efecte adverse si nici nu s-ar opri o buna parte din el in ficat.
Eu iau arefam si il pun vaginal, doar dimineata cand ma grabesc si nu mai pot sta in pat il iau oral si simt si eu ameteala.


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Miha, sacul s-a vazut.
Un punct negru in uter.

Sacul gestational este primul element al sarcinii care apare sub forma unei formatiuni rotunde de culoare neagra în interiorul cavitatii uterine. Este vizibil începând de la un diametru de 2 – 3 mm, ceea ce corespunde unei sarcini de aproape 5 saptamani.
Vezicula vitelina este vizibila intre 5 si 12 saptamani.

Cum la mine sunt 6,4 mm si s-a vazut si vezicula vitelina este totul ok. Oricum o sun pe Uscatescu sa-i povestesc si sa o intreb de Clexane, daca e cazul sa fac sau raman pe Aspenter. Nu prea as vrea Clexane fara confirmare ca chiar am o mutatie sau ca chiar e o problema si as putea pierde sau s-ar putea opri dar fac daca imi zice.
Nu mi-ai zis daca vrei sa-ti trimit Medyn sau daca vrei sa iti spun cum se face comanda.

5+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu am redus doza din proprie initiativa - avand in vedere ca nici nu mai am nevoie de el decat ca si preventie.... si oricum il mai i-au doar 2 saptamani. celelalte medicamente desi stiu ca sunt naturale sunt foarte scumpe si nu mi le permit . Duphaston-ul este 14 lei dar restul sunt dublu la pret. Nici acidul folic nu ma lasa sa-l mai iau dupa 12 saptamani si abia din luna a 6 voi lua vitamine.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Fetelor voi ati incercat sa postati pe jurnaldesarcina.com? eu le-am scris si n-am primit raspuns si incep sa ma enervez. Vreau si eu geanta bebelusului

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Mihaela ai PM

10+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Si eu am scris la Jurnal de Sarcina si nici eu nu am primit raspuns.

5+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

E adevarat ca Duphaston e mai ieftin dar si doza e mult mai mica si cu reteta de la medicul de familie Utrogestan costa in jur de 40 ron pe luna in conditiile in care iei 400 pe zi (stiu ca asa am facut eu).

5+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Fetele stiti ca va spuneam ca eu m-am iritat de la utrogestan pus vaginal. Faza e ca nici oral nu-mi e mai bine pt ca el la un moment dat tot pe acolo tb sa iasa din corp. Nu stiu, cred ca-mi modifica PH-ul sau se intampla ceva pt ca m-a iritat ingrozitor. De-abia astept sa merg la dr., eu nu vreau sa-l mai iau ca am niste mancarimi

10+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput