Buburuze de mart-apr2013(2)!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Buna fetelor,
Regret nespus ce li s-a intamplat lui Jaguar si mariei. Aveti grija de voi !
Si eu am fost la eco - bebe e bine ;nu mai am nici un hematom si nici desprindere nu exista ; are manute si picioruse , ii bate inimioara si la un moment dat a ridicat o manuta parca ne saluta. a fost foarte emotionant. dr mi-a spus sa nu ma ingrijorez din cauza analizelor fiindca in sarcina apar modificari la valori in schimb pentru ca mi-au aparut hematii in urina trebuie sa fac o urocultura. am urmatoarea programare pe 5 sept. cand voi face si dublu test. Multi pupici

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Neata fetelor. Am venit acum de la eco. Buburuza mea are 0,64 cm si varsta gestationala este 4 saptamani si 4 zile. Nu stiu daca sa ma ingrijorez ca ar trebui sa fie 5 saptamani si 3 zile conform datei ultimei menstruatii, dar poate s-a implantat tarziu sau am ovulat mai tarziu, sunt practic 6 zile diferenta... In fine... deocamdata am decis sa nu imi fac nici o grija, sa stau linistita si sa ma bucur de starea de gravida fara greturi si alte simptome deranjante.
Daca totusi stiti ceva ce ar putea sa ma ajute sa ma linisteasca sau sa ma faca sa fac ceva anume pentru a imbunatati situatia va rog sa imi spuneti.


5+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

baby kiss, bine ai venit, sarcina usoara si bebe cuminte si sanatos iti doresc.
Ce mutatii ai de faci Clexane?

5+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto


pai am MTHFR C677T heterozigot si PAI heterozigot si cel mai important istoricul meu adica 2 sarcini pierdute iar dr meu mi-a zis clar Clexane de la test pozitiv, chiar daca Avram a zis ca nu e nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Buna fetelor.
Jaguar imi pare sincer rau pentru ce s-a intamplat,Esti sigura ca asta e verdictul? Te pup dulce si iti doresc multa putere, daca vrei sa vorbesti cu cineva noi suntem aici, cel putin eu stiu ce inseamna sa pierzi o sarcina.

In alta ordine de idei am fost la eco si nu ia-m auzit inimioara lui bebe fiindca bebe e cam de 5 saptamani, fata de saptamana trecuta cand se vedea saculetul acum se vede si vezicula vitelina si embrionul dar fara activitate cardiaca inca, azi as avea 6 saptamani si o zi.
Maine dimineata ma duc sa fac beta sa vedem care e evolutia la beta in dinamica si luni repet iar sa vedem cat creste.
Doctorita spune sa stau linistita ca ea nu ar vedea nimic care sa o puna pe ganduri dar sa facem beta pentru siguranta iar vinerea viitoare sa merg iar la eco.
Eu m-am decis ca saptamana viitoare marti, miercuri nu stiu exact cand sa vin la Bucuresti sa merg la Fundeni sa stau de vorba si cu doamna doctor Uscatescu si sa imi fac analizele obisnuite de acolo.
Stie careva daca se poate merge si fara trimitere si sa platesc consultatia? Ca nu pot lua trimitere de la medicul de familie fiindca mi-a dat reteta pentru clexane luna asta si nu mai pot lua si trimitere.
Emilia sper sa nu fii dezamagita maine daca nu ii auzi inimioara bebelui, tu oricum esti un pic si in urma mea.
Apropo nu ai facut cumva comanda de mai mult Medyn sa imi dai si mie?
Va pup pe toate si va urez sarcini cat mai usoare.


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos


Mihaelafalt, sper sa auzi cat mai repede inimioara. Voiam sa-ti spun ca analizele pe care le faci la Uscatescu pot iesi perfect dar totusi sa ai ceva mutatii. am multe cazuri de genul asta in jurul meu. Tu ai ceva antecedente?scuze ca intreb...

Voiam sa te mai intreb ceva, daca MF iti da reteta pt clexane asta inseamna ca nu mai poate sa-ti dea si trimitere pt analize gratuite??Doamne asta-i buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui jaguar

Fetelor, va multumesc ptr mesaje si sprijin.
Mihaela, da am vazut cu ochii mei cum sacul embrionar e de 6 cm, iar
embrionul era de v-o 2cm, nu mai era viabil si nu batea inimioara..nici nu a fost nevoie sa-mi spuna medicul ce si cum ,ca deja stiam care-i treaba... i-am vazut mugurasii la manute si picioruse,,care nu apucase sa se mai dezvolte:-((

Va doresc sarcini duse la termen si copilasi sanatosi!


Jaguar imi pare rau pentru pierdere. te inteleg atat de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Neata fetelor. Am venit acum de la eco. Buburuza mea are 0,64 cm si varsta gestationala este 4 saptamani si 4 zile. Nu stiu daca sa ma ingrijorez ca ar trebui sa fie 5 saptamani si 3 zile conform datei ultimei menstruatii, dar poate s-a implantat tarziu sau am ovulat mai tarziu, sunt practic 6 zile diferenta... In fine... deocamdata am decis sa nu imi fac nici o grija, sa stau linistita si sa ma bucur de starea de gravida fara greturi si alte simptome deranjante.
Daca totusi stiti ceva ce ar putea sa ma ajute sa ma linisteasca sau sa ma faca sa fac ceva anume pentru a imbunatati situatia va rog sa imi spuneti.


5+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto


Neata! banuiesc ca nu s-a vazut inca activitatea cardiaca, nu?noi 2 suntem foarte apropiate ca si varsta a sarcinii. eu am avut UM pe 5 iulie:) nu am vrut sa merg asa repede la eco, tocmai ca sa nu ma ingrijorez ca nu se vede bine etc, asa ca voi merge la 6 sapt si 4 zile. De faptul ca sarcina e mai mica decat trebuie nu stiu ce sa zic. e posibil sa fi ovulat mai tarziu sau sa se fi prins mai tarziu, eu zic sa stai calma. beta hcg ai facut?in locul tau as face un beta si l-as repeta la 48h sa vad daca se dubleaza, atunci m-as linisti. cand e urmatoarea eco programata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Buna,
Daca esti la prima sarcina nu prea exista "metode" sa te linistesti. Incearca sa vizualizezi pe bebe si sa-i transmiti toata dragostea ta. eu una asa fac si sunt la a doua sarcina . ieri inainte de eco n-am putut sa mananc nimic cu vreo 6 ore inainte - eram un pachet de nervi si pana nu la-m vazut si nu mi-a zis dr ca e ok nu ma-m linistit. In principiu incearca sa indepartezi negativismul ( colegi enervanti, rude bagaciose, politica, etc) pe cat posibil. eu una am decis ca pana nu incepe sa se observe sarcina sa nu le spun de bebe decat sotului, fetei si mamei mele. in rest silentio stampa. Asta fiindca m-am invatat minte de la prima sarcina cand dupa ce am zis la serviciu au venit colege sa ma "felicite" zicandu-mi ca deacum ce griji mai am doar stau 2 ani in concediu!si tot felul de cretinisme de genul asta!
Inafara de a lua medicamentele si a te feri in limite rezonabile altceva...

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Neata.
Am venit si eu de la analize.
Emilia la tine ce s-a vazut mai exact, sacul sau si embrionul?
As vrea si eu sfaturi si sugestii ce as putea sa fac sa creasca bebe si sa fie la dimensiunea conform varstei ultimei menstruatii dar na ce pot sa fac decat sa astept.
casandra felicitari pentru eco, deja esti veteran printre noi, cred ca esti prima care face dublu test.
Incetul cu incetul toate vom reusi si vom ajunge la final.


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Neata.
Am venit si eu de la analize.
Emilia la tine ce s-a vazut mai exact, sacul sau si embrionul?
As vrea si eu sfaturi si sugestii ce as putea sa fac sa creasca bebe si sa fie la dimensiunea conform varstei ultimei menstruatii dar na ce pot sa fac decat sa astept.
casandra felicitari pentru eco, deja esti veteran printre noi, cred ca esti prima care face dublu test.
Incetul cu incetul toate vom reusi si vom ajunge la final.


6+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos


Mihaela dar tu vad ca ai mutatii. faci clexane si iei si aspenter si tot in urma e sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Si mie mi-a spus dr ca e obligatoriu sa fac bitest-ul pentru ca am peste 30 de ani dar mie imi este frica si chiar groaza ,mai ales ca statistic vorbind(din cate am inteles eu)peste 30 de ani testul da anumite riscuri. Fetele care stiu mai bine despre ce este vorba sau l-au mai facut poate ma lumineaza si pe mine .Dr mi-a spus ca trtebuie sa-l fac si nu mi-a explicat nimic si sincer vorbind eram tare fericita sa-i vad inimioara batand ,ca nici nu am mai intrebat

mamica fericita de Robert Andrei(18.05.2009) si 7+

Mergi la inceput