Buburuze de mart-apr2013(2)!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Doamne ajuta, Mihaela! Tinem pumnii pentru bebe!
Multumesc Danina!
Noi azi am facut setul acela de analize de baza si papanicolau. Sper sa iasa bine.
Trebuie sa sun sa ma programez si pentru Toxoplasmoza, CMV,HIV si hepatita.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
8 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor,

Tocmai am primit si eu rezultatele la MTHFR. Am si C677T si A1298C heterozigot.
La explicatii scrie asa:
Pacienta este purtatoare heterozigota a ambelor mutatii.
Este vorba de asa-numita „heterozigotie compusa” deoarece ambele mutatii sunt heterozigote. Combinarea ambelor mutatii se asociaza cu un nivel crescut de homocisteina si un nivel scazut de folat, comparativ cu populatia generala.
Deoarece hiperhomocisteinemia este un factor de risc recunoscut pentru tromboze arteriale si venoase si pentru avorturi în luna mica de sarcina, se recomanda normalizarea nivelului homocisteinei prin substitutie vitaminica adecvata. De asemenea recomandam un control anual al homocisteinei.
La purtatorii alelei A1298C s-a comunicat un risc crescut de boala coronariana. Alti factori de risc asociati (imobilizare,
traumatisme, sarcina, contraceptive orale, fumatul, obezitatea) pot declansa tromboze. Se recomanda un control familial.



6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Emilia ti-am raspuns la aspirante.


7+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Emilia ti-am raspuns la aspirante.


7+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

mihaelaaa, te asteptam sa vii de la ecoooo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc Mihaelafalt. Hai cu rezultatul de la eco
Tin pumnii sa fie bine de tot!

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Nu mai este bebe in uter.Nimic nu se mai vede, nici macar cat se vedea saptamana trecuta.

7+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Nu mai este bebe in uter.Nimic nu se mai vede, nici macar cat se vedea saptamana trecuta.

7+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Doamne Mihaela... m-ai daramat cu vestea asta... nu pot sa cred asa ceva
Imi pare nespus de rau, nu stiu ce sa zic... ai facut tot ce trebuia, nu inteleg de ce s-a intamplat asa ceva... sa nu fi fost buna doza de Clexane? Sa fi fost prea putin Femibionul si sa-ti fi trebuit Medyn? Sa fi fost prea mica doza de Aspenter? Sau poate pur si simplu n-a fost sa fie nici de data aceasta din cauza une posibile probleme a embrionului care sa n-aiba directa legatura cu trombofilia... Nu stiu ce sa zic... Sunt alaturi de tine

LE: subscriu la ce au scris fetele aspirante, e prea ciudat totusi sa fi disparut asa pur si simplu si o noua ecografie la alt ecograf e o idee buna. Daca cumva, Doamne fereste, se adevereste ce-a zis ecoraful astazi, nu iti pierde speranta, te rog eu, fii tare, comanda-ti Medyn de pe Farma Express, ia-l si in preconceptie 1 la 3 zile si in sarcina 1 la 2 zile sau 1 pe zi depinde cum simti tu ca trebuie si mergi la Uscatescu si daca ea iti zice cum mi-a zis mie sa nu iei Medyn in sarcina sa nu o asculti cu asta ca sunt numai B-uri si n-au ce rau sa faca, eu cu Medyn am facut treaba pana acum dar o sa trec si pe Clexane ca deja cu 2 heterozigote cred ca se cere si chiar daca Uscatescu nu e sa ma sfatuiasca o fac de capul meu si ce-o fi o fi, n-are ce sa se intample rau, sunt sigura. Poate doar sa fie o masura putin extrema si poate nu se cere musai in cazul meu dar daca iau mai mult decat Aspenter n-o sa fie foc, doar ca n-o sa pot renunta la el daca ma apuc si de-aia as fi vrut sa vorbesc intai cu ea dar mi-e prea frica sa mai astept o saptamana.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Mihaela eu refuz sa cred ca embrionul s-a evaporat pur si simplu , Trebuia sa ai niste sangerari ,si chiar daca Doamne fereste s-a oprit in evolutie tot trebuia sa se vada in uter.
Eu zic sa mewrgi la alt eco .
Dr ce explicatie ti-a dat ca nu se vede in uter?

PCOS , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Elevit 1/zi, Magne B6 1/zi ,acid folic 5mg /zi, Arefam 200mg /2 zi
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
11+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Mihaela mergi la si la alt doctor. O sarcina de 7 saptamani nu are cum sa se evapore fara nici un fel de urme. Daca Doamne fereste bebe nu mai este.... cuvintele sunt de prisos. Imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asta. Suntem alaturi de tine.

11+

Mergi la inceput