Sa renunt la afterschool?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mickyyy, incearca sa discuti cu d-ra de la afterschool, poate are colege, prietene, cunostinte care si-ar dori un astfel de angajament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

mickyyy, incearca sa discuti cu d-ra de la afterschool, poate are colege, prietene, cunostinte care si-ar dori un astfel de angajament.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Da, la asta nu m-am gandit, merci de idee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Eu as incerca si o negociere cu after-schoolul (daca esti multumita de el), dpdv al activitatilor, e cea mai buna solutie pt un scolar.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

si varianta cu negocierea la after=school este buna, insa o bona ar fi mai buna, mai ales pentru perioadele in care una dintre fetite ar fi bolnavioara si ar trebui sa stea acasa, iar parintii nu isi pot lua liber de la job.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

pana la urma, varianta "bona" te va costa cat after-ul.... caci pe langa cei 800 Ron pe luna ar trebui sa asiguri masa de pranz pt cei doi copii si pt bona....cred ca ajungi tot pe la 1200 Ron pe luna, cat ar fi after-ul pentru cele doua fete.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Financiar vorbind, e posibil sa nu fie o diferenta semnificativa intre bona si afterschool (desi cele cateva milioane in plus se simt in vremuri de criza), depinde ce reduceri fac si cei de la after (ei au standard parca 5%, dar probabil pot obtine ceva mai mult)

Problema e insa ca anul trecut a fost "de cosmar" cu programul la serviciu si pentru mine si pentru barbata-meu, fie fugea el, aducea fetele acasa, si de multe ori se intorcea la serviciu dupa, sau ma invoiam eu daca nu reusea el. Eu aveam fix 30 de minute dupa terminarea programului meu sa ajung sa iau fata de la after (asta daca rupeam usa la final, ceea ce nu e chiar o optiune la o firma privata, dar asta era situatia). 30 de minute in Bucuresti era o misiune sinucigasa, 5 statii de metrou, plus 2 de tramvai (care de obicei le mergeam pe jos, ajungeam mai repede), plus drumul pana la metrou....

Strict din punctul asta de vedere imi doresc cu disperare o bona.

Pe de alta parte, am fost multumita de after, si n-as avea nicio grija stiindu-le pe amandoua acolo inca un an. O "bona" fara recomandari e o loterie, poate sa se ocupe sau nu de ele. Si sunt sigura ca ele nu s-ar plange daca nu le-ar pune la invatat .

Ideea e ca bona ar fi mai comoda si mai utila pentru mine, ca parinte, iar afterul mai ok pentru ei, ca si copii. Si nu stiu daca e un act de egoism din partea mea sa optez pentru bona, sau e o decizie care e in favoarea fetelor la fel de mult ca si a mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ar mai fi varianta unei mamici (colega de clasa a uneia dintre fetite)poate e casnica si le poate lua si pe fetele tale acasa la ea, fac toate temele impreuna...mananca.
Asa are si ea un job si fetele o bona cu experienta de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

stiu...si eu "rup usa" la serviciu si tot intarzii la after...

pe sotz nu ma pot baza caci lucreaza in afara Bucurestiului

in caz de forta majora rugam o vecina sa mi-l ia de la after.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

io nu inteleg de ce majoritatea after-urilor nu-si adapteaza oferta la cererea existenta. majoritatea parintilor care au job scapa de la serviciu in cel mai fericit caz pe la ora 18. punand in calcul si distanta de la job la after, se mai aduna niste minute bune. eu inteleg pe de o parte ca si angajatii de la after sunt si ei oameni, ca au familie si ca au si ei dreptul sa ajunga acasa la o ora rezonabila, insa daca after si-ar adapta programul (sa aiba un minim de personal care sa lucreze la schimbul 2) si ar putea sa tina copiii pana la ora 19 (maxim, sa zicem), multi parinti ar fi multumiti si nu ar mai cauta variante salvatoare (ex. vecina)sau nu ar mai goni cu sufletul la gura (pe jos, cu masina, cu transportul in comun), sa-si recupereze copilul de la after, ca la ora X se inchide. doamne-fereste, pe caldurile astea sau de oboseala, de aglomeratie, se pot intampla si accidente, daca te grabesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

miky se pare ca nu esti singura care face tot felul de scenarii cu sau fara after, si eu am trecut si inca trec prin aceeasi framantare-cum sa fac sa fie bine pt copil.

Cu after pica varianta de a mai merge sa faca un sport daca e singurul copil care are o astfel de activitate nu isi suceste nimeni programul pt copilul meu, cu bona-fie ea fosta educatoare pensioanara, caut de un an de zile si nimic!


Asa ca iti urez succes sa gasesti ce e mai bun pt copil, eu inca caut varianta optima!

La fel le propusesem si eu parintilor meu, doar ca in loc sa vanda partamentl din brasov le-am propus o chirie undeva in zona, din pacater tata nu crede ca se va putea obisnui cum spune el "la usa straina" asa ca...

Mergi la inceput