DILEMA-meniu zi de nastere 2 ani

DILEMA-meniu zi de nastere 2 ani | Autor: nurse4mybaby

Link direct la acest mesaj

In 15 zile trebuie si vreau sa fac o petrecere cu copii mici in gradina,evident toti vor fi insotiti de un parinte...Afara este ff cald,nu cred ca pot servi aperitive,m-a gandesc la gratar ceva gen frigarui pui si fripturi porc,legume,fructe,saratele,prajiturele,marele Tort,sucuri,etc.
Recomandari?ceilalti copii si-au facut pana acum zilele de nastere in interior,dar acum afara pe caldura,chiar si pe la 6 seara este cald nu pot servi ce au servit ceilalti in casa....vor fi maxim 8 copii mici intre 2-7 ani.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna

in afara de tortuletul aniversar care intra in categoria "dulciuri" pt pitici, cred ca poti servi linistita un fel de mini-bufet suedez in care sa incluzi:

- la categoria dulce - fructele (posibil salata de fructe), ceva fursecuri, biscuitei pt copii, jeleuri, budinci, sucuri naturale, cornulete cu gem de aluat fraged, chec cu cacao si stafide etc

- la categoria sarat- platou rece cu cubulete de urda, cascaval mini-chiftelute, mini schnitzele de pui/porc/curcan, chiar gordon-bleu, decor mancabil de rosii, ardei, castraveciori proaspeti

Parintii copiilor, de asemenea, pot fi foarte multumiti cu niste salate orientale, boef, de vinete, peste, cafele, sucuri etc

eu zic sa nu te stresezi prea tare, copiii se vor juca si vor ciuguli pe ici pe colo, iar parintii nu vin ca la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

si eu intentionez cam in doua saptamani sa organizez ziua fiica-mii in curte
eu m-am gandit asa:
-aperitive:un platou de branzeturi diverse, rosii, ardei gras si castraveti; saratele
-fel principal: gratar: pulpe, frigarui asortate, mici; salata de sezon, gogosari si conopida murate (mai am un borcan si sunt o nebunie)
-desert: fructe, tort, inghetata

bauturi:
-copii: apa plata, limonada
-adulti: apa plata, apa minerala, bere, limonada

din experienta mea limonada e cea mai cautata si de copii si de adulti pe caldurile astea
si tot din experienta mea nu se prea mananca, tot din cauza caldurii
cea mai cautata e inghetata; tortul e asaaaaa onorific, cat sa sufli
varianta optima la noi e o felie mititica de tort pe care se pune o sfera de inghetata




Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nurse4mybaby spune:

Intre timp m-am mai documentat cate ceva...ma gandesc sa fac niste bruschete,unele cu rosii,branza,altele cu somon afumat...am mai vazut o idee de cosulete facute din foi placinta sau aluat care se pot umple cu diverse chestii relativ usurel si de efect...de asemenea niste checuri cu rosii /avocado,masline...din cate stiu voi avea 10 copii si parintii(1 sau 2)asa ca cel mai usor e sa fie bufet cu tot felul de aperitive si un gratar cu frigarui,evident tortul,sucurile..nu voi da inghetata pt ca sunt copii de 2 ani care nu au voie si decat sa iasa cu scantei mai bine evit..o sa am ceva de bucatarit,inclusiv tortul,il fac eu, 2 nivele cu fondant(la torturi ma pricep cel mai bine)as face si o rata gen prajitura cu crema galbena vanilata dar cred ca sunt prea multi copii si parinti ,sper sa iasa bine petrecerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu va mai fi atat de cald peste o saptamana, nici acum nu este - deci cred ca nu esti limitata de lucrul asta.
ideea cu bruschetele si cu cosuletele de foetaj e simpla si foarte practica. mai poti face frigarui cu sunca, branza, legume, o placinta sarata (cu branza, spanac, praz) si dulciuri.
copiii rar ciugulesc ceva la petreceri... adultii sunt cei mai stau la masa

succes si distractie placuta,

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nurse4mybaby spune:

Petrecerea a avut loc...a fost destul de cald,s-au consumat multe bauturi si non si alcoolice pt parinti,de mancat asa si asa,branzeturile si bruschetele de somon au fost in top,frigaruile si tortul...copiii au fost foarte incantati de tortul decorat de mine in fondant si cu trenulet si alte prostii de le-a luat mintile si muscau din el direct astia mici..s-au distrat,asta imi doream,au fost 10 copii,toti au plecat fericiti acasa,le am dat cate o masinuta mica la plecare si baloane,dulciuri si-au luat toti dintr-o pinata,am avut si un clovn,dar nu a avut succes...as pune o poza cu tortul dar nu stiu cum sa fac...
bafta!

Mergi la inceput