Calcul varsta gestationala

Calcul varsta gestationala | Autor: p_andra

Link direct la acest mesaj

buna seara, as dori o lamurire :) prima zi a ultimei menstruatii a fost 9 mai. pe 19 iunie am facut echo, mi'a zis ca aveam 6 saptamani de sarcina (care corespundea cu nr de sapt trecute de la 9 mai). si pe 31 iulie, respectiv pe 1 august, am facut 2 echo la 2 medici diferiti, teoretic eram in fix 12 saptamani, dar ei au calculat varsta gestationala dupa masuratori de 12 sapt si 4 zile, au zis ca e f putin mai mare decat majoritatea la varsta aceasta.

intrebarea e: varsta calculata la echo, e varsta care include si acele 2 sapt de pe 9 mai si pana la ovulatie cand am ramas insarcinata (adica sarcina 12 sapt, iar fatul 10 saptamani), sau e varsta de cand am ramas insarcinata? niciun medic nu m'a lamurit. adica am ramas insarcinata in mai, sau in aprilie si in mai am avut menstruatie peste sarcina? este foarte impostant sa stiu acest lucru...

multumesc anticipat.
multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Varsta calculata la eco este in functie de masuratori si este orientativa, uneori e mai mare uneori mai mica.
Corect se calculeaza in functie de prima zi a ultimei menstruatii.

37+

AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p_andra spune:

ms de raspuns.. deci daca pe 9 mai am avut menstruatie, si 1 medic la 6 sapt de la 9 mai mi'a zis ca eram in sapt 6, si alti 2 medici in sapt 12 mi'au zis ca are marimi pt 12 sapt si 4 zile, pt ca e uuuun pic mai dezvoltat.. nu se poate sa fi ramas in aprilie insarcinata, nu? imi este putin frica, pentru ca in aprilie am fost despartita de prietenul meu, si in mai ne'am impacat... :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p_andra spune:

adica... banuiesc ca nu putea de fiecare data sa dea la echo eroare de o luna, sa fie mai mare cu o luna si echo sa greseasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Eu nu inteleg nelamurirea ta. Ti-am zis clar ca varsta data de eco este in functie de masuratori. Nu iti poate spune nimeni cu exactitate cand s-a produs fecundatia.Chiar daca ai fi avut un ciclu regulat de 28 de zile tot nu ai fi stiut cu siguranta ca ovulatia s-a petrecut in ziua 14. De aceea varta gestationala se calculeaza in functie de prima zi a ultimei menstruatii.

Faptul ca la 12 saptamani la eco a reiesit faptul ca fatul "arata" de 12 saptamani si 4 zile nu e relevant in calculul varstei gestationale sau a calului datei probababile a nasterii.

37+

AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wiona spune:

echo in primul trimestru nu da gres sunt niste parametri fixi de masura dupa 12 sapt poate sa mai existe ceva erori-cateva zile doar-deci echo iti arata clar varsta sarcinii -nu cu +- 2 sapt cum fac dctrii cea mai relevanta masura este valoarea LCC-ului care iti arata CLAR in cate sapt esti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p_andra spune:

mersi. deci eu daca am facut echo la 6 sapt de amenoree, si la 12 sapt de amenoree, si la echo varsta a iesit de 6 respectiv 12 saptamani, inseamna ca fix atata e (nu stiam cum masoara aparatele... varsta fatului de la conceptie, sau varsta de la ultima menstruatie)... mersi, m'am mai linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p_andra spune:

LCC in sapt 12 era 62 mm, a zis ca asta corespunde pt 12 sapt si 4 zile.. a zis ca e puuutin mai mare decat ar trebui pt 12 sapt, dar ca nu e neobisnuit.. si stiu ca in sapt 16 (daca as fi ramas in aprilie si nu in mai, ar trebui sa fie de 110-120 mm.. si cred ca e diferenta cam mare, si nu ar trebui sa imi fac griji...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wiona spune:

e ok LCC-ul la mine la 12 sapt si 5 zile era 64 mm deci cam asta e varsta sarcinii REALA de la momentul conceptiei la mine ciclul e neregulat si nu pot face calculul lor cu cele 2 sapt dif deci am luat de bun varsta sarcinii de la echo,in special cea de la 8 sapt daca era ca sarcina sa fie mai mica sau mai mare cu o sapt se schimba radical val LCC-ului-logic,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p_andra spune:

la mine LCC la 12 sapt de la ultima menstruatie era 62 mm, nu de la conceptie... conceptia nu stiu cand a avut loc, pentru ca nu planuiam... si nici la mine nu era f regulata... adica venea intre 27-35 zile... dar din cate am inteles, echo e setat sa calculeze cu 2 sapt in plus fatza de data concepptiei... deci la 12 sapt cat mi'a zis ca are sarcina, fatul ar fi avut 10 saptamani gen... din cate am inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p_andra spune:

adica.. la 12 sapt de amenoree, mi'a calculat varsta gestationala dupa masuratori de 12 sapt si 4 zile.. nu cred ca se referea la varsta sarcinii de la conceptie, k asta ar insemna sa il fi facut cu 4 zile inainte de menstruatie.. si cam imposibil sa fi fost la ovulatie atunci...

Mergi la inceput