Efectele inconstientei crase a USL

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

pai, sincer, si mie mi se pare fanatica copiloi. genul de om labil si entuziast, pe care nu-l vrei in zona ta de confort. si da, chiar ma intreb care-i miza ei, pare animata puternic de ceva mai presus de ratiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Pai, vezi, fix la acest gen de atitudine ma refer. Eu nu am individualizat pe nimeni (eu as considera-o asta atac la persoana). Chiar am subliniat ca nu fac trimitere la nicio tabara ci vb in general. Pentru ca, in opinia mea, inversunare dusa pana la extrem este in ambele tabere. Si ce inversunare..parca nu ar mai rasari soarele maine daca nu reusesc unii sa isi impuna punctul de vedere..si vorbe grele aruncate asa..chiar ma intreb daca unii se mai au timp sa se bucure de viata cu inversunarea asta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

n-am inteles, cum vorbesti "in general", dar amendezi clar si fara dubii o anumita parere/persoana? hai ca-mi placi! nu zice nimeni sa n-ai o parere de-o anumita parte a baricadei, dar asuma-ti-o, soro! nu te da impartiala si filosoafa imaculata in sfere inalte si delicate cand discuti politica, ca pici in ridicol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

portocalia, ai deja un cartonas, te rog mai usor cu catalogarile si epitetele.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

n-am inteles, cum vorbesti "in general", dar amendezi clar si fara dubii o anumita parere/persoana? hai ca-mi placi! nu zice nimeni sa n-ai o parere de-o anumita parte a baricadei, dar asuma-ti-o, soro! nu te da impartiala si filosoafa imaculata in sfere inalte si delicate cand discuti politica, ca pici in ridicol.


Atata timp cat in RO traseismul politic este in floare, in politica nu exista principii, imi permit sa fiu impartiala si sa nu iau partea nimanui. Indiferent ca iti place sau nu. Si nu am sanctionat nicio persoana, nu stiu de unde ai dedus tu asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

n-am inteles, cum vorbesti "in general", dar amendezi clar si fara dubii o anumita parere/persoana? hai ca-mi placi! nu zice nimeni sa n-ai o parere de-o anumita parte a baricadei, dar asuma-ti-o, soro! nu te da impartiala si filosoafa imaculata in sfere inalte si delicate cand discuti politica, ca pici in ridicol.


Atata timp cat in RO traseismul politic este in floare, in politica nu exista principii, imi permit sa fiu impartiala si sa nu iau partea nimanui. Indiferent ca iti place sau nu. Si nu am sanctionat nicio persoana, nu stiu de unde ai dedus tu asa ceva.



pai din faptul ca ii amendai pe cei care fac referiri la "creiere spalate" (de antene, presupun) si "comunisti". ori referirile astea au semnatura clara, anti USL. daca bagai exemple din ambele tabere, te credeam, dar asa, permite-mi sa n-o fac. am voie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

laura, n-am prea inteles de ce am luat cartonasul, sincer. dar presupun ca-i greu sa fii impartial si inteleg emotia implicarii in dispute politice, chiar din partea moderatorilor. asa ca am lasat-o cum a picat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui Lali


Aplica o lege gresita. In alt context, doar ca sa le iasa numarul.





Asa-i, toti aplica o lege gresita (CCR-ul, BEC-ul, Antonescu, Ponta etc), doar Basescu aplica legea cea buna.

Hai pa!





La fix ai scris hai pa. Pana acolo ai citit. Am scris si un edit si am dat citatul din legea mult ravnita de USL. Il mai scriu odata:

In decizia BEC, este invocat titlul I al unei legi in care eu nu am gasit cum ca din cvorum trebuiesc scoase persoanele din strainatate. BA chiar spune ca

"Art. 26. – (1) Listele electorale permanente pentru
subdiviziunile administrativ-teritoriale de pe teritoriul national se întocmesc de catre primarul comunei, orasului sau municipiului ori al sectorului municipiului Bucuresti, dupa caz, pe baza datelor si informatiilor cuprinse în Registrul electoral si comunicate primarului de catre biroul teritorial al Autoritatii Electorale Permanente care functioneaza la nivelul judetului pe teritoriul caruia se afla localitatea.
Listele electorale permanente ce cuprind cetatenii romani cu domiciliul sau resedinta in strainatate se intocmesc de catre Autoritatea Electorala Permanenta si vor sta la baza delimitarii sectiilor de votare ce vor fi organizate în strainatate."


Adica daca-i scoti de pe o lista permanenta pe cei din strainatate trebuie sa-i pui pe alta lista permanenta. Adica intra in cvorum.

Sursa: http://www.cdep.ro/proiecte/2008/000/10/5/leg_pl015_08.pdf

Modul de a incheia o conversatie tine de arta fiecaruia. O are sau nu, dupa caz...




Lali, pt corectitudine (pe langa faptul ca nu se aplica aceea lege)
textul indicat de tine face parte dintr-un proiect (cuvantul proiect apare si in linkul de la sursa de fapt) si nu este in vigoare. Textul in vigoare este


LEGE nr. 67 din 25 martie 2004 (**republicata**)(*actualizata*)
pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale**)
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 333 din 17 mai 2007
Data intrarii in vigoare : 17 mai 2007


Forma actualizata valabila la data de : 9 august 2012
Prezenta forma actualizata este valabila de la 11 aprilie 2012 pana la data selectata 9 august 2012

Listele electorale

ART. 16
(1) Centrul National de Administrare a Bazelor de Date privind Evidenta Persoanelor din cadrul Ministerului Internelor si Reformei Administrative selecteaza si prelucreaza datele privind cetatenii cu drept de vot cuprinse in Registrul national de evidenta a persoanelor, tipareste si pune la dispozitia primarilor listele electorale permanente, in doua exemplare. Actualizarea listelor electorale permanente se realizeaza de catre primarul unitatii administrativ-teritoriale impreuna cu serviciul public comunitar local de evidenta a persoanelor. Termenul de punere la dispozitia primarilor a listelor electorale permanente de catre Centrul National de Administrare a Bazelor de Date privind Evidenta Persoanelor este de 35 de zile de la data stabilirii zilei alegerilor.
-------------
Alin. (1) al art. 16 a fost modificat de pct. 6 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 20 din 27 februarie 2008, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 177 din 7 martie 2008.

(2) In termen de 10 zile de la primirea listelor electorale permanente, potrivit prevederilor alin. (1), primarul este obligat sa puna la dispozitia partidelor politice, aliantelor politice si aliantelor electorale, la cererea si pe cheltuiala acestora, copii de pe listele electorale permanente, precum si de pe listele electorale suplimentare.
-------------
Alin. (2) al art. 16 a fost modificat de pct. 6 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 20 din 27 februarie 2008, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 177 din 7 martie 2008.

(3) Cetatenii au dreptul sa verifice inscrierile facute in listele electorale permanente. Intampinarile impotriva omisiunilor, inscrierilor gresite sau oricaror erori din liste se fac in scris si se depun la primar.
(4) Primarul este obligat sa se pronunte, in scris, in cel mult 3 zile de la inregistrarea intampinarii.
(5) Impotriva solutiei date de primar se poate face contestatie in termen de 24 de ore de la comunicare. Contestatia se solutioneaza in termen de cel mult 3 zile de la inregistrare, de catre judecatoria in a carei raza teritoriala se afla localitatea. Hotararea judecatoreasca este definitiva si irevocabila si se comunica persoanei interesate si primarului in termen de 24 de ore de la pronuntare.
(6) Centrul National de Administrare a Bazelor de Date privind Evidenta Persoanelor din cadrul Ministerului Internelor si Reformei Administrative pune la dispozitia primarilor, in 3 exemplare, copii de pe listele electorale permanente, care cuprind alegatorii din fiecare sectie de votare. Copiile de pe listele electorale permanente se predau, de catre primar, in doua exemplare, pe baza de proces-verbal, presedintelui biroului electoral al fiecarei sectii de votare, cu 3 zile inainte de data alegerilor. Un exemplar este pus la dispozitia alegatorilor pentru consultare si un exemplar este utilizat in ziua alegerilor. Al treilea exemplar al copiei se pastreaza de catre primar.
-------------
Alin. (6) al art. 16 a fost modificat de pct. 6 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 20 din 27 februarie 2008, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 177 din 7 martie 2008.

(7) Orice neconcordanta intre lista electorala permanenta si copia intocmita potrivit alin. (6) se solutioneaza de primar, de indata, pe baza datelor cuprinse in lista electorala permanenta.
(8) Orice modificare intervenita in lista electorala permanenta, dupa trimiterea copiilor la biroul electoral al sectiei de votare, se comunica acestuia de catre primar, in termen de cel mult 24 de ore.
(9) Copiile de pe listele electorale permanente se semneaza de primar, de secretarul unitatii administrativ-teritoriale, de seful serviciului public comunitar judetean de evidenta a persoanelor si de seful structurii teritoriale a Centrului National de Administrare a Bazelor de Date privind Evidenta Persoanelor.
-------------
Alin. (9) al art. 16 a fost modificat de pct. 6 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 20 din 27 februarie 2008, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 177 din 7 martie 2008.

ART. 17
Copiile intocmite potrivit art. 16 alin. (6) cuprind: numele si prenumele alegatorului, codul numeric personal, domiciliul, seria si numarul actului de identitate, numarul circumscriptiei electorale, numarul sectiei de votare, precum si o rubrica destinata semnaturii alegatorului.
ART. 18
Primarii asigura conditiile necesare consultarii de catre alegatori a copiilor de pe listele electorale permanente, atat la sediul primariei, cat si la sediul sectiei de votare.
ART. 19
(1) La cererea cetatenilor cu drept de vot, care si-au stabilit cu cel putin 3 luni inaintea scrutinului resedinta in circumscriptia electorala in care au loc alegeri, acestia sunt inscrisi de catre primar intr-o lista electorala suplimentara, pe baza actului de identitate.
(2) Primarul solicita radierea persoanei respective din copia de pe lista electorala permanenta de la domiciliul acesteia. Solicitarea se face in scris sau telefonic.
Solicitarile telefonice sunt consemnate intr-un registru special.
(3) In ziua votarii, persoanele prevazute la alin. (1), necuprinse in listele suplimentare, sunt inscrise in lista suplimentara de catre presedintele biroului electoral al sectiei de votare, pe baza actului de identitate.
(4) In lista suplimentara sunt inscrise de catre presedintele biroului electoral al sectiei de votare si persoanele omise din copia de pe lista electorala permanenta, care se prezinta la vot si fac dovada, cu actul de identitate, ca domiciliaza in raza sectiei de votare respective.
(5) Modelul si continutul listei electorale suplimentare se stabilesc in conditiile art. 125.
ART. 20
Un alegator poate fi inscris numai intr-o singura lista electorala.
ART. 21
(1) In cazul in care alegatorul isi schimba domiciliul in alta circumscriptie electorala dupa inaintarea copiei de pe lista electorala permanenta la biroul electoral al sectiei de votare, acesta isi exercita dreptul de vot in circumscriptia electorala a noului domiciliu, pe baza cartii de identitate provizorii.
(2) In ziua alegerilor, la biroul electoral al sectiei de votare de la noul domiciliu, alegatorul este inscris in lista electorala suplimentara de catre presedinte, pe baza cartii de identitate provizorii.
(3) In situatia prevazuta la alin. (1), serviciul de evidenta informatizata a persoanei elibereaza, la cererea celui interesat, o carte de identitate provizorie, in regim de urgenta.
ART. 22
(1) Primarul comunica biroului electoral de circumscriptie comunala, oraseneasca sau municipala, dupa caz, precum si biroului electoral de circumscriptie judeteana numarul de alegatori rezultat din listele electorale permanente si complementare, in termen de 24 de ore de la constituirea acestora. Primarii sectoarelor municipiului Bucuresti comunica numarul total de alegatori atat birourilor electorale de circumscriptie de sector, cat si Biroului Electoral al Municipiului Bucuresti. Birourile electorale de circumscriptie asigura publicitatea numarului total de alegatori prin afisare la sediile acestora.
(2) Numarul definitiv de alegatori se comunica de catre primari birourilor electorale de circumscriptie cu 5 zile inaintea datei alegerilor, pe baza datelor cuprinse in copiile de pe listele electorale permanente, in copiile de pe listele electorale complementare si in lista suplimentara.
-------------
Art. 22 a fost modificat de pct. 7 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 20 din 27 februarie 2008, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 177 din 7 martie 2008.

ART. 22^1
(1) Listele electorale complementare au caracter permanent si ii cuprind pe toti cetatenii Uniunii Europene cu drept de vot care se afla in evidentele Oficiului Roman pentru Imigrari si au domiciliul sau resedinta in localitatea pentru care se intocmeste lista.
(2) Listele electorale complementare se intocmesc si se actualizeaza de primar impreuna cu formatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari.
(3) Listele electorale complementare se intocmesc in doua exemplare originale si se semneaza de primar, de secretarul unitatii administrativ-teritoriale si de seful formatiunii teritoriale a Oficiului Roman pentru Imigrari. Listele electorale complementare se pastreaza in registre speciale, cu file detasabile.
(4) Primarul, impreuna cu formatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari, actualizeaza listele electorale complementare anual, pana la data de 1 martie. In anul in care au loc alegeri, actualizarea listelor se face in cel mult 45 de zile de la data stabilirii zilei votarii.
(5) Persoanele care si-au pierdut drepturile electorale se radiaza din lista electorala complementara, in temeiul comunicarii facute primarului de catre instanta de judecata, in termen de 5 zile de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
(6) In cazul in care nu mai indeplinesc conditiile de exercitare a dreptului de vot prevazute de prezenta lege sau daca solicita expres radierea lor din listele electorale prin cerere scrisa adresata primarului, precum si in caz de deces, cetatenii Uniunii Europene sunt radiati de catre primar din listele electorale complementare. In caz de deces, radierea cetatenilor Uniunii Europene din listele electorale complementare se face pe baza comunicarii efectuate de catre Oficiului Roman pentru Imigrari.
-------------
Art. 22^1 a fost introdus de pct. 8 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 20 din 27 februarie 2008, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 177 din 7 martie 2008.

ART. 22^2
(1) Listele electorale complementare cuprind in mod obligatoriu urmatoarele: numele si prenumele alegatorului, data si locul nasterii, statul membru de origine, adresa la care locuieste in Romania, numarul circumscriptiei electorale.
(2) Dispozitiile alin. (2)-(5) ale art. 16 se aplica in mod corespunzator.
(3) Primarii, impreuna cu formatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari, realizeaza copii de pe listele electorale complementare. Copiile de pe listele electorale complementare se inainteaza de catre primar, pe baza de proces-verbal, in doua exemplare, birourilor electorale ale sectiilor de votare, cu 3 zile inainte de data alegerilor. Un exemplar este pus la dispozitia alegatorilor pentru consultare, iar celalalt este utilizat in ziua alegerilor. Un exemplar al copiei se pastreaza de catre primar.
(4) Copiile de pe listele electorale complementare se semneaza de primar, de secretarul unitatii administrativ-teritoriale si de seful formatiunii teritoriale a Oficiului Roman pentru Imigrari.
(5) Copiile de pe listele electorale complementare cuprind numele si prenumele alegatorului, data si locul nasterii, statul membru de origine, adresa la care locuieste in Romania, numarul circumscriptiei electorale, numarul sectiei de votare si o rubrica destinata semnaturii alegatorului.
(6) Orice neconcordanta intre lista electorala complementara si copia intocmita potrivit alin. (3) se solutioneaza de primar, de indata, pe baza datelor cuprinse in lista electorala complementara.
(7) Orice modificare intervenita in lista electorala complementara, dupa trimiterea copiilor la biroul electoral al sectiei de votare, se comunica acestuia de catre primar, in termen de cel mult 24 de ore.
-------------
Art. 22^2 a fost introdus de pct. 8 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 20 din 27 februarie 2008, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 177 din 7 martie 2008.

ART. 22^3
(1) Cetatenii Uniunii Europene cu drept de vot care au domiciliul sau resedinta in circumscriptia electorala in care au loc alegeri si nu se afla in evidentele Oficiului Roman pentru Imigrari sunt inscrisi, la cerere, de catre primar in lista electorala complementara, pe baza unui document care le atesta identitatea si a unui document care atesta adresa la care locuiesc.
(2) Dispozitiile art. 18 se aplica in mod corespunzator.
(3) Prin document care atesta adresa se intelege unul dintre urmatoarele acte:
a) acte incheiate in conditiile de validitate prevazute de legislatia romana in vigoare, privind titlul locativ, respectiv contractul de vanzare-cumparare, contractul de inchiriere si altele;
b) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire in spatiu, insotita de unul dintre documentele prevazute la lit. a);
c) declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si b);
d) documentul eliberat de primarie, din care sa rezulte ca solicitantul figureaza inscris in Registrul agricol, pentru mediul rural.
-------------
Art. 22^3 a fost introdus de pct. 8 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 20 din 27 februarie 2008, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 177 din 7 martie 2008.

ART. 22^4
(1) In ziua votarii, presedintele biroului electoral al sectiei de votare inscrie in lista electorala suplimentara cetatenii Uniunii Europene omisi din copia de pe lista electorala complementara care se prezinta la vot si fac dovada ca au domiciliul sau resedinta in raza teritoriala a sectiei de votare respective, cu oricare dintre documentele emise de Oficiul Roman pentru Imigrari sau cu unul dintre documentele prevazute la art. 22^3 alin. (3).
(2) In cazul in care alegatorul, cetatean al Uniunii Europene, isi schimba adresa la care locuieste in alta circumscriptie electorala dupa inaintarea copiei de pe lista electorala complementara la biroul electoral al sectiei de votare, acesta isi exercita dreptul de vot in circumscriptia electorala pe a carei raza teritoriala locuieste, in baza oricarui document valabil de identitate insotit de certificatul de inregistrare care atesta noua adresa sau, dupa caz, de cartea de rezidenta permanenta ori de permisul de sedere permanenta care atesta adresa anterioara, insotit de o adeverinta eliberata de formatiunea teritoriala competenta a Oficiului Roman pentru Imigrari, care atesta adresa actuala. Totodata, in vederea exercitarii dreptului de vot, cetateanul Uniunii Europene poate adresa primarului o cerere, insotita de unul dintre documentele prevazute de art. 22^3 alin. (3); primarul comunica, de indata, biroului electoral al sectiei de votare, cererea cetateanului Uniunii Europene, pentru inscrierea acestuia in lista electorala suplimentara.
(3) In situatiile prevazute la alin. (2), alegatorul este inscris, in ziua alegerilor, pe lista electorala suplimentara, de catre presedintele sectiei de votare in a carei raza teritoriala se afla noua adresa la care locuieste persoana respectiva.
-------------
Art. 22^4 a fost introdus de pct. 8 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 20 din 27 februarie 2008, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 177 din 7 martie 2008.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Portocalia, citeste toate postarile de pe acea pagina ca sa vezi imaginea de ansamblu.
Nici nu ti-am cerut sa ma crezi, nu am nicio problema daca ma crezi sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

laura, n-am prea inteles de ce am luat cartonasul, sincer. dar presupun ca-i greu sa fii impartial si inteleg emotia implicarii in dispute politice, chiar din partea moderatorilor. asa ca am lasat-o cum a picat.


da portocalia, exact pentru ca tii cu Basescu si m-ai enervat pe mine ai luat tu cartonas . Atac la persoana e numai cand esti tu jignit, nu? (zic un 'tu' asa generic, nu tu ca persoana)



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput