Efectele inconstientei crase a USL

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

portocalia, eu sunt mai optimista ..si stii de ce ..pt ca pana acum nu s-au atras mai deloc fondurie europene ,si zau ca o spun cu asa o durere in suflet ,caci sunt asa aproape sa-mi pierd job-ul din cauza asta..deci mai rau de atat ,zau ca nu vreau sa cred ca se poa' (macar in domeniul asta)

uite, hai sa urmarim cursul euro , si sa vedem ce pateste dupa 31.08 ,caci a picat data de 12.09....

dyannna,daca raspunsul e pt mine,eu intrebam altceva,iar raspunsul tau era tocmai ce vroiam sa evit..ce parere ai despre indemnul (cand ziceam macro evident ma refeream la indemnul presedintelui suspendat) de a nu merge la vot

edit:portocalia , ce zice presa belgiana despre ce se intampla in ro , pt ca inteleg ca pe plan international lumea e destul de stupefiata de acele 7.4 mil de romani care au votat impotriva , mai ales dupa tot scenariul de lovitura de stat


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca





Am vazut ca intrebarea ii era adresata " portocaliei " isa iti voi raspunde eu ce cred colegii mei despre situatia din RO. Au zis ca ceea ce au facut cei de la putere este o lovitura de stat si ca ei il inteleg f bine pe Basescu. Ca ceea ce se intampla acum nu s-ar intampla niciodata aici. Si ca ei credeau ca Ro este o tara democratica dar se pare ca este mai rau decat in tarile din lumea a treia.
Si nu este prima data cand colegii mei se intereseaza de Ro. La inceputuri ( anul trecut ) imi ziceau ca le-ar place sa viziteze Romania ca e o tara frumoasa , insa cum mi-au spus ca vor renunta la idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_ka

Pai daca ii scoti pe cei din diaspora de pe liste vei avea sitatia urmatoare.
Initial au fost 100 de persoane pe liste . Au fpost scosi cei din diapora 10 persoane. AU raman 90 persoane. Dupa cum se stie in diaspora nu exista liste. te prezinti la vot si atunci te treci pe o lista suplimentara. Sa zicem deci ca toti cei 90 din tara se prezinta la vot , la fel si cei 10 din diaspora. Cum in evidenta sunt doar cei 90 vom avea situatia unei prezente de peste 100%. Deci 90 de persoane pe lista din care s-au prezentat la vot 100 persoane. Cunm vi se pare.
Cei care au votat in diaspora stiu ca de fiecare data cand au votat s-au inscris pe o lista suplimentara. Eu am locuit de ex in Germania in Karlsruhe si puteam merge la vot unde vroiam. Acum sunt in US si la fel aveam mai multe posibilitati de votare.
Deci cei care sunt in diaspora nu sunt trecuti , acum decat pe listele din tara . Aici in afara nu exista nici o lista.
Deci cam asta vrea Ponta , prezenta de peste 100%.lili_ka
probabil ca Curtea nu va considera constitutional acest fapt si nu vor accepta ca diaspora sa nu fie socotita la cvorum, ca toti suntem cetateni cu drepturi depline, nu unii mai cu mot decat altii.L-am auzit pe Sova care invoca legea, ce lege o fi asta care ii neaga unui cetatean dreptul la vot,un drept constitutional?...eu nu cred ca vreun magistrat al CC va accepta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

nu lili_ka,nu se ajunge la peste 100% ,pt ca listele din diaspora sunt separate ,se aduna la finalul votului din romania (de cele mai multe ori din cauza diferentei de fus orar)
sa o luam ca exemplu pe portocalia ,care e plecata de 16 ani din ro , si care in proportie de 99.99% nu vine special in ro sa voteze indiferent de tipul votului (ca sunt locale ,prezidentiale ,etc) ,so ,ea trebuie scoasa din lista de vot din romania si sa voteze in belgia pe o lista suplimentara cum zici tu ,ceea ce mi se pare perfect corect

daca insa o lasi pe lista de vot din ro , si ea voteaza in belgia , la numarul total de votanti, se adauga votul ei din belgia (corect), si numele ei de pe lista din ro ,ca posibil votant,ceea ce duce la dublare

despre parerea colegilor tai,cumva ii inteleg ..cand veneau francezi la noi in firma plecau nauci , vroiau toti sa ramana in ro ,ca e viata frumoasa , ca ei nu credeau ca e asa frumos in ro(de nemti nu mai zic );ceea ce mie ,ca strain , mi-ar da de gandit ,ar fi numarul de votanti contra presedintelui;apoi m-as gandi daca este un avantaj sa-l lasi in functie desi lumea (o parte) nu-l mai vrea ,sau un dezavantaj
si dau , au dreptate ,si unde e corect nu comentez, nu e tocmai "faibnoshag" sa numaram populatia acum ,e o greseala de abordare ,pe care cred ca ceata rosie o va resimti
si aici ca sa vedeti ca sunt cat pot de impartiala , am sa spun un lucru care sigur va face sa cada multe capete..daca numaratoarea nu iasa cum spera ei ?

edit:din graba dau send si raman atarnata cu ideile de gat
interesanta pozitia colegilor ,cum ziceam ,dar presa , analistii politici ,pt ca ei urmaresc constant politica
eu ce am cetit era cam de rau pt nenea base ,asta dupa ce a tot zis ca e lovitura de stat ,deci impotriva poporului ,si a venit bomba votului


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

georgia pune ceva link-uri cu presa straina care zice rau de nea Base dar vezi sa nu fie de la Antene,da?Uite incep eu de pe un important site de stirihttp://www.mediafax.ro/externe/lupta-intre-basescu-si-ponta-continua-ce-scrie-presa-internationala-despre-amanarea-deciziei-cc-cu-privire-la-referendum-9918196

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Georgia, la locale voteaza doar cetatenii cu domiciliul/rezidenta in localitatea respectiva. La alegerile generale si la referendum pot vota si cei din diaspora care au domiciliul in afara tarii si e corect ca ei sa fie considerati ca facand parte din cvorum.
Oricum e clar ca minirecensamantul asta de urgenta e un banc prost, un truc menit sa puna o presiune suplimentara pe Basescu pentru a forta demisia. Stiu si ei ca nu vor fi diferente semnificative in liste si ca nu te apuci de numarat persoane cu drept de vot dupa incheierea scrutinului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Georgia_c
Nr de cetateni cu drept de vot se stabileste la inceput si nu se mai schimba. Deci acei 90 sunt considerati cei cu drept de vot. Dupa votare se vor aduna nr de voturi atat. Sa nu cred ca dupa vot vor zice OK au fost initial 90 de catateni cu drept de vot plus cei din diaspora avem 100 . Nu cred ca la vinal vor recorecta numarul de alegatori .Deci diaspora va conta doar ca nr de voturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Georgia _c tu spui: "daca insa o lasi pe lista de vot din ro , si ea voteaza in belgia , la numarul total de votanti, se adauga votul ei din belgia (corect), si numele ei de pe lista din ro ,ca posibil votant,ceea ce duce la dublare "
Nu exista nici o dublare de vot si iti voi explica de ce:
La inceputul referendumului au fost declarati pe listele permanente 18292514 persoane. OK la sfarsit in au fost 18292464 (???) persoane din care x au votat . Di acesti x votanti a aufost votatnti din ro si b votanti din diaspora. Unde este votul dublu? Pentru ca portocalia are un singur vot la totalul din diaspora.
Scuze portocalia pentru ca am folosit numele tau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Deceneus, spui o mare ineptie, numai buna de spalat creierul ... in stil propagandistic si caracteristic. Dupa baia si robinetii din vila Dante .... acum isi scot pedelistii meleardele din bancile romanesti (de parca ei le=ar fi tinut acolo, oricummm) Ma rog, chestii de astea dau bine la un anume electorat.

A explicat guvernatorul Isarescu de ce se depreciaza leul - unul din efectele imediate ale instabilitatii politice este faptul ca actiunile BNR a Romaniei sunt vandute de catre cei care le detin, acestia le vand datorita instabilitatii politice. Instabilitatea politica este cea care da semnal de ne-incredere si de aici destabilizarea leului.
In plus, daca o tara e instabila politic, ca Uganda de exemplu, de ce ar mai investi cineva ... de ce nu ar alege o tara linistita si nu una in criza de identitate care sfideaza democratia?
Oricum, efectele fiscale nu vor intarzia sa apara. Tot pe piealea lor vor intelege romanii ca Boc a tinut tara in frau si nu a falimentat-o ...
(ma rog, si chiar daca era mic de statura ca radea Antena3 de el ... si chiar daca avea fund ca hahaia Antonescu de el in direct tot la Antena3 ... astea sunt chestii care nu conteaza cand e vorba de guvernarea unui tari)

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Dupa teoria asta cursul ar creste numai cand este criza politica.

Cursul creste cand este presiune pe cererea de valuta, cand firmele straine isi inchid bilantul si expatriaza profitul, toamna cand importatorii fac stocuri pentru sarbatori, cand speculantii pe curs vand pentru ca moneda nu mai prezinta interes etc..
Cursul scade cand vin romanii in concediu.

Sigur exista si o componenta politica dar nu-i cea mai importanta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Deceneus, sa vorbim pe lucruri concrete. Inainte de 15 iunie am cumparat euro cu 4.46 ron. Cu cat crezi ca-l voi cumpara acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

O sa creasca, dar ar fi crescut oricum. Poate nu cu acelasi ritm, dar cresterea este inevitabila, pentru ca economia este in cadere de multi ani. Cursul a fost tinut cu "perfuzii"/imprumuturi de la FMI si UE.
Daca guvernul obtine imprumut de la FMI tine cursul la o crestere moderata. Daca nu cresterea va fi puternica.
Probabil pana la sfarsitul anului ajunge la 4.7 si anul viitor va atinge 5 lei, indiferent cine va guverna, cu crize politice sau fara.

Investitii directe (milioane de euro - BNR):
2008 - 9496
2009 - 3488
2010 - 2220
2011 - 1900

Daca nu se investeste in locuri de munca de unde sa creasca moneda nationala?
Din salile de sport, din panselute, sau din asfaltul de pe sosele?
Faci sosele cand ai ce transporta pe el, respectiv marfuri.

Mergi la inceput