Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

adipapazi, ce frumos ca-i alaptai pe ambii odata, vreau si eu, vreau si eu sa fac la fel
Am trecut pe lista si batista bebelusului, deocamdata doar fac liste ca apoi dupa ce fac morfologia de trimestru 2 sa ma apuc de shopping, abia astept

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@miruna - sunt de acord cu laura si adi in ce priveste operatia. Si pe mine m-a interesat subiectul, de vreme ce asteptam si un baiat :) Sora mea a avut probleme cu baiatul ei care pe la 3 ani a facut o infectie. Doctorul a vrut sa ii opreasca in spital sa il si opereze. Sora mea a preferat sa se mai documenteze, a facut igiena locala cu rivanol si decalotare usoara ceva mai des si in cateva saptamani nu au mai avut probleme.

O moasa senioara cu experienta un UK, Austria si Germania ne-a sfatuit sa nu exageram cu decalotarea cand e mic, ea zicea ca la 2-3 saptamani e suficient si ca nu trebuie fortat. Depinde evidet si de corpul copilului, dar decalotare zilnica sau operatie - ambele intra la extreme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Mamici, multumesc si eu de info apropo de cum te poti descurca dupa revenirea acasa. Muuulta incredere capata omul cu voi! Indraznesc sa va mai intreb cate ceva:
- Pentru sterilizare biberoane ce recomandati? Si cam cate biberoane ar fi optime ca sa nu speli in fiecare ora? Tetine ati luat modele diferite?

- Apropo de baita: ati facut/faceti cumva la sincron baita (cu taticii alaturi) sau pe rand? Masaj dupa si apoi hranit? Ce cadite folositi?

- Stiti sa fie ceva programe pentru bebelusi, gen grupe de masaj, grupe de joaca, etc? In Germania am avut bucuria sa vad un sistem extrem de bogat si nu la nivel de lux ca pret.

Multzu' de rapunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Ioana, eu am sterilizator electric d l Avent. Nu voiam sa cumpar pt k ma gandeam k le bag in masina d spalat vase. Mare noroc am avut k l-am primit cadou. E minunat si ti-l recomand. Eu am biberoane dr Browns de sticla si de plastic vreo 10 parca. Am si d l Nuk dar copiii nu le agreeaza si nici noi. E drept l sterilizez in disperare dupa fiecare utilizare dar nu am vrut sa ne umplem d biberoane ( e haios k uneori incurcam biberoanele copiilor).
Baita o facem pe rand pt k nu avem spatiu. Pana sa vina caldura mare faceam masaj inainte de baie insa d l caldura au facut bubite si m-am gandit k nu mai merge masajul cu ulei de copii. Vom relua masajul dupa ce trec caldurile astea.
Nu am cunostinta despre activitato dedicate sugarilor dar daca exists m-ar interesa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

irip invata-te cu lumea asa se vor minuna mereu. Eu am invatat sa imi placa Ce mai, ai intrat in lumea vedetelor ai sa vezi. Cu port bebe ia cu incredere si SH ca nu ai sa le folosesti mult.
-si noi tot bibi dr browns am avut, f bune si chiar cred cu tarie ca au avut rol in chestia cu colicii, ca nu mai intra bule de aer. Recomand cu mare caldura! chiar daca speli la ele mai mult ca au si putza aia in plus

IoanaSgemeni zice tare bine Laura, pune cat mai des la san. O sa inceapa sa se sature si sa stea mai putin.
-baia o faceam la cate un bebe pe rand, tati spala eu preluam la sters uleiat si imbracat. Si azi e tot asa, da in cada in picioare ca am capritze mari. El spala cu dusu si eu imbrac.

diancic2002 da sunt si pozitii cu amandoi, mai ales cand sunt mici merge bine football hold. Cheia e pozitionarea, eventual cineva sa te ajute sa il puna pe al doilea.

Eu am avut ajutor pe sot, a avut concediu si facusem sistem pt noaptea ii dadeam bip. Iti trebuie o persoana macar..ziua sa te ajute daca e cu mancare, curat, un schimbat de pampers..

mmammarutza da voi la ora aia 18.30 nu sunteti afara la aer? tocma atunci e ok de iesit pe caldurili astea.. Apropo de dormitu la pranz-le culc in pampers si deasupra chilotei, fara maieu fara nimic. Pun si chilotei ca am gasit-o odata pe Mara intinzand kkutza peste tot ca si-l daduse jos. Noaptea cu body. Papazi zice bine cu somnicu ala scurt ca asa iti garantezi ca vor dormi deadeavaratelea dupa masa de pranz.

miruna1980 am facut gauri la fete din maternitate, cel mai sigur, a plans doar una dupa au si uitat. fa-le cat mai repede cat sunt mici, asta e urleaza putin da gata. Toate clinicile mari stiu ca au si serv asta. Am pus direct aur.
Ia batista bebelusului neaparat care se pune la aspirator. Ai sa te miri cat de bine trage si cati muci pua sa iasa dintr-un bebe cat de mic. Va doresc sa nu o folositi deloc. La secretiile obisnuite zilnice (nemuci cum ar veni) nu mai suge cu aia, da si tu cu un batz de urechi si nu exagera cu curatatu ca cum zice si Laura sunt fiziologice. La muci seriosi insa tre aspirat calumea si vartos. A nu te lasa impresionata daca urla. Tre facut. Urla putin si gata. Pan la urma ce e mai important sa fie sanatos sau sa urle putin si sa il lasam cu muci? Tre sa fim barbate in gemenie.

Ah cikas ce zi calda azi..AM iesit in jur de 19 si simteam cum dogore asfaltu frate..Am fost la parc unde erau doi ponei, Mara zice cau cauu! s-au uitat fascinate la ei. Pana cand o tanti a venit sa dea painica la cal si a dat si copiilor din jur. Ce credeti ca fac ale mele? se duc zelos la cersit, da nu dau la ponei..ci papa ele!! am cei mai nemancatozauri copii e clar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mamici, burtici,
Bag si io pe repede inainte niste raspunsuri:
- cercei am pus din maternitate , chiar daca Eva acea sub 2 kile. Mi-a fost mila insa am intrebat dr si asistenta si mi-au jurat ca n-o sa simta mai nimic. Si au avut dreptate, ca mi-au adus-o cercelata si linistita in doo minute. Am pus cerceii medicinali care erau in pistol.
-decalotare- dr mea mi-a aratat si spus sa o fac cat mai des. io nu am reusit, mai mult sotul o facea. acum de cand sunt la mama, am neglijat rau treaba asta si nu e bine. chiar o sa reiau incet incet.
- alaptat..si eu zic ca e bine sa alaptezi insa eu nu am fost in stare. m-am muls cat am putut si apoi dupa 2 luni nu am mai avut.
-despre descurcarea singura cu ei:primele 3 saptamani a stat sotu-mi cu mine si m-a ajutat. apoi pana pe la doo luni jumate am stat singura pana venea el de la serv pe la 4-5. a fost greu, imi venea sa strig pe geam dupa ajutor, asa ca sfatuiesc sa acceptati orice ajutor vi se ofera!!!!apoi a venit mama sa ne gateasca cica si aramas pana in ziua de azi. io cu mama nu ne intelegem prea bine, insa cand nu e ea, mor.copiii sunt lesinati dupa ea. revin si spun sa acceptati orice ajutor.-revin maine ca oracaie musiu. oricum sefa la asa ceva este VIss careia i-as ridica statuie. ea chiar singura ii creste pe pui si-i iese de minune.
btista bebelusului m-a orpipilat cand am azut ca se pune la aspirator, insa cand am folosit-o m-a incantat. oricum nu se foloseste decat cand sunt raciti si infundati.
- cu somnul o data pe zi a fost crunt la noi. Eva cam pe la un an nu a mai vrut sa doarma decat o data la prinz. cam la doo luni dupa ea a acceptat si Fabi sa doarma o data. cam intr-o saptamana s-a adaptat si el la noul regim, in sensul ca mai avema zile cand il culam de doua ori.la noi trezirea este cam pe la 8 dimineata (harnici rau) si la inceput adormeau primul somn pe la 11 si al doilea pe la 5 PM. apoi , cand nu au mai vrut sa doarma dupa amiaza, am inceput sa-i lungesc cu culcarea de la prinz incet incet, pe la 11, 30 (cam o saptamana) apoi pe la 12, apoi pe la 13 si acum ne culcam pe la 14. din pacate dormim maaaxim 2 ore.seara daca nu-s gata cu laptele pe 9.30 e scandal mare. ;a 10 sunt culcati deja. primul Fabi si apoi Eva.
-eco de sold noi am facut pe la 6 luni
-biberoane cat mai multe sa ai, adica sa acopere mancatul nopatea. eu l-em fiert pe biberoane ca nu m-am priceut si cumparasem un sterilizator mic.
Nu mai stiu daca mai aveam ceva de raspuns...Va pup pe toate si ma gandesc la Brigit, sper ca este bine. Copiii sunt pe maini bune la Polizu si le doresc sa creasca mari si voinici. Ma gandesc la ei mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

sterilizator electric avent, exceptional. la fel de bun e si cel la juma de pret de la primii pasi.
biberoane chicco de sticla si avent, care nu exista decat din plastic. eu am preferat sticla, se spala mai bine etc, dar copilul invata mai greu sa isi tina bibe ca e mai greu. ca idee, tetinele chicco si cele avent se potrivesc e la unele la altele. adica io am bibe avent, dar tetine chicco, ca alor mei nu le-au placut tetinele de silicon, ci numai cele de latex, alea galbui adica.
am avut bibe mici la inceput, fo 10 ca am primit cadou, daracum fctionez cu 4 biberoane. sincer? 2 sunt suficiente. dupa fiecare masa, speli bie ca laptele lasat asa in bibe dezvolta bacterii etc, apoi sterilizezi. la ce sa tii spatiul ocupat cu o expozitie de biberoane? 2 pt lp, 2 pt apa/ceai.apoi o sa iei canitze cu cioc etc.
eu nu tin cont care cu ce bibe bea. am tinut evidenta pana la un punct, cand am constatat ca isi schimba suzetele intre ei, ca isi fura linguritele, canile de apa etc, deci ce mai conta ca isi schimba si biberoanele?
baia: un parinte spala bebe 1, celalalt sta cu bb2. apoi in timp ce papa bebe 1, bb 2 e spalat si papa si el. sau asteptam si dam bibe imultan. sugubina e mare generaleasa, le dovedea singura p-amandoua, de beau pufele lapte in scoici din bibe, cu stanga tinea sugubina bibe pt ilincania, cu dreapta pt mery tragedy. io nu inteleg de ce nu a fct si o poza in timpul asta, cu picioarele. ca sigur se descurca, e mare meseriasa, pe cuvant de gemenista, e in topul meu.
cadita: am avut caditza ergonomica si un suport ONDA fixabil pe orice tip de cada, asa incat nu ma mai aplecam pana jos in cada. la inceput faceam baia in dormitor, pana cand am zis stop joc, ma dor salele, mergem in baie. suportul se gaseste si in carrefour si isi face toti banii, ca si cada ergonomica. acum facem fie in cada, daca spalam capul, fie dush pe un covor antiderapant pus in cada mare. deja le zic: cracaneaza-te, da capul pe spate sa te spal la gat, ridica mana sa te spal la subrat, inchide okii, spala-te pe maini sau pe burtica si ei executa:))))))))))))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

si eu cu niste raspunsuri:
sterilizator: avent pt mcrounde, a fost super bun, il am si acum, dar sta in cutie, ca de pe la 7 luni nu l am mai folosit, cine l vrea il dau (ieftin)
biberoane am 4 de 125 ml de la avent, 4 de 260 avent, 2 chicco de 150 ml, 2 de 260 de la tommy, dar acum nu mai folosesc decat pe cele mari
ref la baie pana la 6 luni i am spalat in chiuveta ca la spital, tinuti pe o mana, intorsi si pe o parte si pe alta, uscati, imbracati pusi in patut, hraniti din pozitia culcat
apoi le a facut tati baie in cadita cu suport, apoi dupa ce au stat in picioare direct in cada mare, eu ii preiau la sters si imbracat

dupa parerea mea am cumparat cadita degeaba, imi ocupa ditai locul in baie

ajutor, am avut o luna la inceput, apoi am ramas singura pana in ziua de azi, tati numa baie le face, in rest eu singura
acum urmeaza balamucul, ca mi caut job si tti cand aud ca sunt in ma intreaba: cine va sta cu plozii? , plus ca sar repede cu replica: stiti la noi nu se dau invoiri!!!!

cam atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza.

Fetelor eu am cumparat un aspirator nazal electric care merge si la priza. Nu stiu daca este eficient dar m-am gandit ca in situatiile nu f grave pot folosi asp. electric iar in caz de gripa sa folosesc batista pe care ati pomenit-o.
Cadita am primit-o si este ergonomica iar planul de bataie va fi cel expus de voi: spalati pe rand, eu la primire si sotul la ...executare :D
Am vazut ca mai toate ati spus ca aveati 4 biberoane mici. Eu m-am pregatit cu 6 mici Avent, anticolici, si 2 mari. Sterilizatorul il primesc iar acum, citindu-va, sunt convinsa ca-mi va fi util.

Brigit

Ralu ce mai faci?

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Buna, Anne Uite citeam si eu pe fetele cu gemenei mari, dupa o noapte groaznica din cauza caldurii ca ni s-a luat curentul vreo 12 ore ...
Plec maine iar la turci, intr-o mini vacanta zic eu si abia astep ca acolo e mult mai racoare ca la noi... in rest sper sa rezist ok in continuare, ca experienta lui Brigit m-a marcat ... doar sa se duca si caldurile atea odata ... ca sunt praf ...sunt anemica bine cu stare de ameteala si lesin ... si am inceput sa iau ceva sirop cu fier... ca la mancat tot prost stau ...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
22+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput