Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

deci fetele mele nu au copt, nu au facut coaja nimic, au sangerat f putin cand le-am facut gaurile si le-am pus direct cercelusii de aur
le-am sters un pic cu betadina 2-3 zile si gata; eu zic sa-i faci cat mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Referitor la batista bebelusului, eu am folosit-o destul de mult la inceput ca mi se parea ca au tot timpul muci. Dr. mi-a zis insa s-o las mai moale ca e ok sa aiba si ei secretiile lor. Nu-i raneste deloc firul ala conectat la aspiratorul casnic, asta iti spun sigur ptr. ca l-am folosit cand Carla inca nu avea 2,5 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

irip,d-aia am si eu si sa dea naiba daca iese ceva....ori nu trag eu suficient de tare caci mi-e mila sa nu-i doara,ori nu au ei,desi ceva ceva se aude ca ar avea.
mmammarutza anna_a si merci pt informare.O sa incerc sa trag mai cu putere cu aspiratorul si o sa o duc si pe micuta la gaurit pt cercelusi.Am inteles ca trebuie cerceii stil tortita pentru a-i putea rasuci la inceput.
Cu decalotarea,nu stiu ce sa mai cred....am mai tras si eu puuuutin de tot,cred ca nici nu simtea saracu,mai mult sotul se ocupa cand vine in vikend.Stiu un caz al unui baietel de 4 anisori care a trebuit operat de fimoza tocmai din cauza ca nu s-a facut decalotarea cand era micut.Doamne,ce grea a fost recuperarea pt el fiind micut,ca abia putea sa faca pipi,il ustura,il durea,abia statea la spalat ca am inteles ca necesita si masaj,cremuire,etc.O sa vb direct cu pediatra sa vedem ce ma sfatuieste,am mai cautat pe youtube,e o dna dr ce vorbeste despre fimoza si decalotare,si la fel e de parere ca trebuie decalotat de micut,daca nu se poate face de un dr chirurg pe viu in 2 min asta pe la 6 luni sau in cel mai rau caz,fereasca Dumnezeu se ajunge la circumcizie.Din interviu mai reiesea ca daca se face zilnic,in sau dupa baie decalotarea,cand va avea 6 luni va fi completa.Dumnezeu stie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

miruna1980, parerea mea sincera ca e o tampenie sa operezi copilul de fimoza (sau ma rog, piscat cu bituriul, tras, rupt pielea) la 6 luni. Si numai in Romania am auzit chestia asta (la fel ca ideea cu curentul care raceste copiii si inghetata care face rosu in gat, prejudecati tipic romanesti si lipsite de orice fundament medical) . Intreaba un pic fetele din strainatate de pe forum sa vezi daca i s-a spus vreouneia de fimoza. Sa fie pielicica aia stransa acolo este firesc si natural pana spre 3 ani. Sunt extrem de rare cazurile de fimoza adevarata. Se recomanda o igiena foarte buna a zonei, dar nu umblat mai mult decat e cazul.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

balanta, echo de sold la 3 si repetat la 5 luni. la 3 luni nu se vad nush ce nuclei de osificare parca, se masoara niste unghiuri, apoi la 5 luni se reia treaba. oricum, daca ai tai nu au cracmente, relax. de regula, fetele au probleme la sold.
mmarmmarutza[b], noi am trecut defazat la 1 somn. ioakim se trezea si la 5-6 dimineata, asa ca daca nu dormea pe la 11 era imposibila masa de pranz. daca il lasam sa doarma cat vroia el, atunci ar fi dormit 11-13.30, la 14 s-ar fi culcat ana, iar cand s-ar fi trezit ea, I s-ar fi culcat din nou. asa ca il trezeam la 11 dupa 20-30 min si la 14 ii culcam simultan. ana avea 1 singur somn zdravan, el unul mic si unul zdravan. la 1 an si jumatate am cedat psihic:bai baiete, treaba ta daca te scoli de la 6, io mai devreme de 2 nu te culc. a durat 2 saptamani si acum suntem ok. ne trezim la 6-7, la 14 somn de 3-4 ore (muaaaaaaaaama, cate fac in intervalul asta), la 21.30 nani din nou.oricum, perioada cu 2 somnuri sub 2 ore fiecare mi s-a parut cea mai naspa.
[b]dancic
: eu nu am avut niciun ajutor primele 2 luni, ii alaptam exclusiv, de cele mai multe ori simultan. erau sincronizati, mare avantaj.dormeam noaptea cam 5-6 ore adunate plus un somn de-al lor/zi, ca sa fac fatza la spalat/calcat. apoi mi-am luat o bona cu care colaborez si azi si o voi avea pana la adanci batraneti.sotul ma ajuta noaptea si la culcare. fara ajutor e groaznic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

batista bebelusului mi se pare a doua mare inventie a omenirii dupa masina de spalat.
nu lasati mucii nescosi, ei se duc spre ureche si ajungeti la otite. otitele nu se trateaza decat cu antibiotic si, odata facuta o otita, se fac usor si celelalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

eu azi sunt 'gica-contra'. Nu va suparati pe mine, ca imi trece elanul si iar fac pauza de zile in care nu mai zis nimic .
"Pe vremea mea", batista bebelushului nu era populara, habar nu aveam de ea. Si totusi copii mei nu au facut niciodata in viata lor otita. Bebelushii au acea secretie nazala mai abundenta, care insa e normala. Stau mai mult la orizontala si scurgerea spre gat nu e la fel ca la o persoana care sta mai mult in pozitie ridicata. Ma gandesc ca daca agresam nasul zi de zi bagand ser si tragand mucii, reactia normala a organismului este sa se apere, producand mai multe mucozitati, nu? Si atunci nu riscam ca scotand zilnic muci cu scula aia sa ii facem sa fie mai multi? Daca bebelushul are nasul infundat si nu poate respira, normal ca il ajutam, dar in rest eu cred ca un puf de apa de mare sau cateva picaturi de ser fiziologic pe zi (seara la baie, eventual, odata cu masajul si alte tualetari) sunt suficiente.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

laurishto, n-ai avut muci adevarati, te-a ferit Dzeu! am la activ otite si laringite, sunt dusa pe la multi dri de ORL.
1. apa de mare e o mare porcarie, creste secretia de muci.
2. serul fiziologic in nas il pun numai daca nu se poate altfel, caci, asa cum spui si tu, cu cat pui, cu atat mai multi muci se fac.
3. cand copilul face otita (cauza fiind, de cele mai multe ori, faptul ca mucii nu sunt eliminati si se duc spre ureche) si mai ai nitel si perforezi timpanul, aspiri tot, nu numai nasul, doar ca sa nu treci prin asemena chinuri. numai cine nu a avut otite de-astea nu ma crede, dar io nu ma supar, sa va fie de bine daca nu ati avut otite, ca sunt groaznice. una e timpanul usor inflamat, nitel rosu, alta e otita la limita cu perforarea timpanului.
ca pe vremea noastra se descurcau mamele fara BB, sunt de acord, dar nu erau formele de viroze de astazi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Adi, 'pe vremea mea'=acu vreo 7 ani cand eram eu mama de bebelush (ca "pe vremea mea"= cand eram eu mica, nu trecea luna fara sa fac o tura de amigdalita tratata cu penicilina indiferent e era vara sau iarna). Eu ma refeream la scosul mucilor zi de zi, chiar daca e copilul sanatos si nu are decat secretia normala. Asta nu stiu cat e de ok. Dar mno, slava Domnului, am trecut de perioada asta cand iti pui un milioan de intrebari existentiale si te intrebi daca faci bine si mogaldeata nu stie sa iti spuna daca e ok ce=i faci sau nu, cand urla si nu stii de ce, cand are muci si nu stie sa sufle etc. Si cred ca suntem intr-adevar norocosi ca nu am avut nici una din bolile astea naspa: laringita, otita, pneumonii... etc



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

cercei: am pus la iesirea din maternitate, cu cat ii pui mai devreme, cu atat e mai fara sechele pt ea. pe de alta parte, ce mare filozofie daca ii pui mai incolo? nu e ceva de viata si de moarte!
decalotarea: eu am fct de la cateva luni, incetul cu incetul, acum e decalotat complet. din ce observ, unii baieti acumuleaza smegma, altii nu, unii se decaloteaza usor, altii nu. pe ioakim nu l-a durut niciodata, acum e decalotat complet.
si io cred ca e o ineptie sa operezi copilul de fimoza pana la 3 ani. mai bine te duci la pediatra si ii face o decalotare in 2 etape si scapi de treaba. sangereaza 2 picaturi, il ustura la 2-3 pipi, dai 2 zile cu rivanol si gata.
batista de la vibrocil e pistol cu apa plata in caz de muci adevarti. pt igiena zilnica, merge, in rest e degeaba, ca si pompitele chicco etc.
cand au copiii muci si ajungi cu ei in spital, sa va explic cum ii aspira? cu niste sonde bagate pe nas, le tin acolo pana iese tot si sonda ajunge, tineti-va bine, in gat si in gura. sa cad din picioare cand mi-a zis calma asistenta:hai ca l-am eliberat, vedeti? in in gura acum sonda!asa ca o batista de-aia la aspirator e deja banalitate.

Mergi la inceput