Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

diancic, nu stiu ce sa mai zic...pana la urma m-au internat ca eu luam de 2 zile no-spa cu uscosin si nu imi cedase.

nu-ti mai zic ca azi doctorul mi-a zis ca daca ma apuca iar, sa ma intorc la spital...vad ca astia de la filantropia le iau f. in serios, mai ales la gemeni.

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Diana, m-am tot gandit cum sa ti explic eu dpdv meu de vedere ce nu au fost la mine contractii ... dar e aproape imposibil... La tine ce e diferit e faptul ca bbeii nu s mari incat sa poata intinde ei cu spinarile si cu genunchii si manutele, burta...cum mi se intampla mie, deci eu cred ca daca doctorul ti-a examinat burtica, stie mai bine ce-s alea contractii ... mie dr. mi--au confirmat ca nu erau contractii intariturile mele.
Diana, crede-ma ca e f imp de luat in serios, cum ai zis si tu, e sarcina cu gemeni, si bnu vor sa se riste cu nimic ...
Diancic, te-ai exprimat f bine, cam asa cred si eu ca trebuie sa fii norocoasa la conditii ca sa nasti natural si safe.
La tine ar putea fi ei si tumbele lor, ca si la mine dupa ce au trecut fiecare de 700g-800g cred, am inceput sa simt cum se imping in sus.
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

eu m-am dus cu dureri (fara sa mi se intareasca nimic) si cu contractii nedureroase. ei mi-au zis in foaia de externare ca m-am dus cu CUD, adica dureroase...am mai observat ca daca stau pe spate imediat se intareste burta si daca stau intr-o partea, foarte rar mi se intampla. i-am zis doctorului dar nu a zis nimic. a zis sa stau cum ma simt eu bine.

eu cred ca nu au fost toate contractii insa de fost, au fost, ce sa mai. multumesc mult pentru info.

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

La mine vestile nu sunt nici mai bune, nici mai proaste. Colul este "foarte scurt" si moale. Trebuie sa stau la pat, cu "poponeata" mai sus de nivelul patului. De maine imi bag si prenatal. In rest, monitorizare, joi, vineri, duminica, etc...
Nu stiu daca e mai grav ca am colul scurt, sau daca faptul ca bebe mic are lichid la limita inferioara a normalului. Eu sper sa ii mai ajunga cateva saptamani, ca sa trec de 34 cum e indicat. Daca ma mai pun mult pe drumuri o sa cer sa ma interneze si pe mine, sa imi faca ce mi-or face, dar in spital.

Mergem inainte cu speranta ca bebeii nu sunt asa nerabdatori sa ma cunoasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

iti ti pumnii, alex! sunt sigura ca totul o sa fie bine...

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Dianaradoi - draga mia, eu am 1m50 :D deci tot micutza. Mai ales cu pruncii dezvoltati normal (dea Domnu'!) , presiunea pe col e mai mare, deci trebuie sa fii pe faza. Cu toate astea, am avut col beton si nu s-a dilatat, doar s-a sters spre final. Dar contractiile puternice in s35 riscau sa imi rupa membranele. Da, bebicii se tot misca, la mine din s31 chiar foarte mult, iar in s 35 era excesiv. Pe final, fix inainte sa nasc, aveam ture de 2 ore de miscari in continuu (pe col, ficati, etc) dupa care urmau contractii puternice toata noaptea. Se vedea chiar ca in filmele de groaza, absolut fiecare cot, piciorus, etc. In ziua in care am nascut, mi-a zis doctora mea ca daca mai stam, si uterul e in pericol, iar bbs pot obosi mult. Ei saracii dadeau semn ca nu mai e loc sa se intinda.

Iti doresc sa se miste dar nu excesiv si sa ii tii cu bine pana treci macar de un 35 :)

Important este sa te urmaresti tu. Daca sunt foarte dese contractiile, chiar si nedureroase, mergi la camera de garda si cere monitorizare neaparat, sa vada ce intensitate au contractiile.

Cu tensiunea - eu toata sarcina am avut 8 cu 5. Exceptional, 7 cu 5 sau 9 cu 5. Daca iti da discomfort, adauga putina sare la masa (nu multa, ca retii apa apoi mai mult). Sau cafea, eu nu am putut ca aveam ceva extrasistole ventriculare. Depinde de corp, unele mamici pot ameti/lesina la tensiune mica. Au nu am avut probleme. In rest, nu te ingrijora, mai problematic e daca urca tensiunea.

@Diancic - pentru ca ne vin doar parintii, sora mea si nasii, am luat la fiecare familie cate un album mic :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Alex - tot gandul bun! Depinde de "material", un col scurt nu inseamna neaparat ca vei naste imediat, dar trebuie odihna multa intr-adevar. Important e sa nu se si dilate. Cat pentru bb mic, iti doresc din inima sa aiba suficient lichid pana e safe sa vina. Te pupcenkovicesc si sper sa revii cu vesti bune, ca situatia e macar stabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Pup gravidutele si mamicile.

Ioana, ai mei la o luna nu au program si nici nu cred ca le voi face prea curand. DOrm cand vor, stau treji cat vor, mananca atunci cand vor si cat vor. Am avut 2 pusee de crestere cand au mancat la 2 ore in rest mananca la 3 chiar 4 ore si pe timpul zlei si noaptea. Nu sunt adepta programului facut la copii chiar daca asta se traduce prin mai multa munca si oboseala pt mine. Daca eu nu mananc si nu ma culc la o ora anume, de ce as avea pretentiile astea de la ei? Ca sa-mi fie mie usor?
Azi mergem si noi la pediatru sa vedem cum ne-am descurcat in prima luna. Mi-e teama ca cel mic nu a luat prea mult in greutate dar urmeaza sa vad daca ma inseala ochiul sau nu. In inaltime au luat amandoi, conform centimetrului meu...cam 4 cm au luat amandoi. Am emotii si mai am de asteptat pana la ora 2 :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna ziua dragi mamici si burtici,
Va deranjez si eu cu o mica intrebare: cele care ati cumparat patuturi pliante imi puteti recomanda citeva marci/modele? Majoritatea spun ca au doua nivele, unul de dorm bebei cand sunt mici si celalat nivel ar fi tarc ( loc de joaca) M-ar interesa un patut pe care sa il pot folosi mai mult timp, nu doar cand sunt ei micuti si nu se pot ridica. Oare acest nivel de tarc poate fi folosit si ca loc de somn?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

adriana eu am avut de la inceput patuturi pliante pe ei, cu 2 etaje. Noi le0am luat asa pt ca eram deplasabili si le-am carat mereu dupa noi, la mare, munte, bunici. Si acum(facem 3 ani de Sf Andrei) inca dorm in ele.Asta pt ca au rezistat (unul a fost de fapt inlocuit, dar problema lui a fost la fermoarul de la usita de acces) si pt ca inca nu am comandat mobila pt camera lor... nu gasesc unde sa o trimit pe actuala.....In primavara cu siguranta trecem la pat de copil mare, deja stiu cum va arata mobila lor, iar cea veche o scot in fata blocului daca nu gasesc alternativa...
Ca model eu am avut si Hauck si Doucer... toate sunt cam la fel

2+

Mergi la inceput