Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anabel79

IoanaSgemeni multumesc ptr sustinere, ma descurc eu intr un fel doar ca incerci sa le faci pe toate si nu iti ies.A venit o prietena la mine care are un curs de alaptare lucreaza la o clinica ptr copii si m a batut la cap ca pierd laptele sa hranesc la san, sa las pompa.Am stat cu Andrei o ora a mancat se vedea cum curge laptele dupa a adormit iar la un sfert de ora a ras un biberon de LP de 90 ml.
Daca as face asa cu amandoi pai as sta doar sa alaptez!

boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni mami fericita de Sofia si Andrei



Ma bag si eu, ca ma mancanca degetele. imi ceer scuze daca voi spune ceva care te va supara, nu asta mi=e intentia.

prietena ta are perfecta dreptate. Daca nu pui macar unul din copii la san, vei pierde repede laptele. Si e mare pacat sa ai si sa nu te lupti sa mentii lactatia. E unul din cele mai bune lucruri ce le poti face acum pt ei. Laptele tau e plin de anticorpi care ii va ajuta sa fie mai sanatosi, relatia ce se formeaza intre bebelush si mama cand e la san e ceva unic. Orice durere de dinti, dezhidratarile cand capata vreo enterocolita sau alta boala care ii fac sa nu aiba chef de nimic de mancare, au solutie la indemana punand copilul la san.
E perfect adevarat ca e mult mai simplu sa bagi un biberon in gura, o poate face oriccine, nu? Sa alaptezi inseamna intr-adevar sa stai cu ei la san mult mai mult decat stai cu biberonul in gura lor. Dar nu inseamna ca vei sta cu ei la san non-stop pt o vesnicie. Cu cat sug mai bine, cu atat productia de lapte creste, ei se vor satura mai repede si mai bine si nu vor mai sta agatati de tine atat de des si de mult. E vorba de cateva saptamani mai solicitante, apoi totul e mult mai usor.
Si eu te incurajez sa ii pui la san. e un sacrificiu mic acum (oricum stai cu ei, nu? ai ceva mai urgent si mai important de facut?), cu beneficii maxim pe termen lung



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Fetelor, scuze ca intervin si eu, cu toate ca nu am nascut inca si nu am absolut nici o experienta ca mama, dar bebicii nu pot fi alaptati amandoi o data? Eu inca mai cred, sau poate doar visez, ca-i voi alapta pe amandoi o data. Am gasit si pozitii pt alaptat pe net, si video pe youtube, acum nu stiu daca voi reusi, dar cu siguranta voi incerca

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diancic2002

Fetelor, scuze ca intervin si eu, cu toate ca nu am nascut inca si nu am absolut nici o experienta ca mama, dar bebicii nu pot fi alaptati amandoi o data? Eu inca mai cred, sau poate doar visez, ca-i voi alapta pe amandoi o data. Am gasit si pozitii pt alaptat pe net, si video pe youtube, acum nu stiu daca voi reusi, dar cu siguranta voi incerca

16+

Sigur ca pot fi alaptati simultan. E mai dificil pana se gaseste pozitia / tehnica cea mai buna si pana se reuseste sincronizarea programului bebelushilor, dar se poate si cred ca devine foare usor si frumos in timp. Stiu ca erau mamici de gemeni chiar aici pe DC care au alaptat asa (mamaana e primul exemplu ce imi vine in minte)



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Multumesc Laura , abia astept sa incerc si eu, bine dar sper sa nu fie prea curand ca sa creasca bebeii bine dar totusi sunt foarte nerabdatoare .

Mai am o intrebare pt mamici,daca nu va suparati...de cate ajutoare ati avut nevoie in primele luni de viata a bebelusilor? Sau depinde de ei...? Sotul meu e marinar si se va intoarce cand bebelusii vor avea cam 2 luni, si as vrea sa stiu cam la cate ajutoare sa apelez...multumesc frumos

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

diancic2002, in prima saptamana dupa venirea din maternitate a stat mama la mine, sotul venea dupa 17 dar nu se prea baga ca era speriat de bombe. Apoi a plecat mama si am ramas cu sotul si sora mea care atunci avea 15 ani. Sora'mea ma ajuta mai mult facand un pic de curatenie in casa sau spaland biberoane, mai lua cate unul in brate cand plangeau amandoi odata. Soacra'mea venea seara sa ne ajute la facut baie (mai bine nu venea, ca uneori imi venea sa imi iau copiii si sa fug in lume ). Apoi dupa vreo luna am plecat la mama si am stat la ea un timp, mai veneam acasa, ma duceam iar. Din toamna (cand aveau copiii cam 4-5 luni deja) pana prin martie am avut o vecina care venea 3-4 ore pe si statea cu ei cat le pregateam eu masa sau mai faceam una-alta prin casa (am si lucrat cateva ore/saptamana de acasa in perioada aia), ma ajuta sa cobor cu carutul (stau la et.5 si carutul nu imi intra desfacut in lift, trebuia pliat). Din primavara (cam de la 9-10 luni) pana la aproape 2 ani cand m-am intors la servici, am ramas singura cu ei, cu episoade de 2-3 saptamani in care mutam copii si calabalacul la mama (ai mei stau la curte si vara era pacat sa stam la et.5 si sa iesim afara cu portia cand la bunici aveam curtea toata la dispozitie plus bunici disponibili). Si soacra'mea (care sta cu mine in oras) mai trecea din cand in cand pe la noi si ma ajuta sa ii scot la plimbare sau ii plimba ea cat furam eu o ora de somn (am avut perioade cand se trezeau amandoi si de 6-7 ori /noapte, fiecare si decalat, nu amandoi odata) sau faceam ceva prin casa.
Pana iti intri un pic in ritm si va obisnuiti unii cu altii, e ideal sa ai pe cineva care sa te ajute macar la schimbat scutece, la baita, la spalat si sterilizat biberoane daca e nevoie, la facut curat si mancare, scos carutul la plimbare.

nu e de speriat, cred ca daca nu ai de ales, te descurci si singura. Dar ideal ar fi sa te ajute cineva cat de cat, sa nu te epuizezi, sa nu cazi in depresii sau sa te lase nervii de nesomn si supra-solicitare.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Laura, multumesc mult , ma ajuta enorm aceste informatii,trebuie sa incep de pe acum sa caut femeie de incredere si nu-i chiar atat de simplu, sincera sa fiu am uitat de baite, dar o voi chema pe soacra- mea pana la urma...e o persoana dificila dar de dragul copiilor sper sa reusim sa ne intelegem, macar pana vine sotu acasa,ca apoi il voi pune si pe el la treaba. Maica-mea e la sute de km de mine si inca nici nu s-a pensionat,cred ca va veni doar in vacante...
Laura, chiar ma ajuta enorm mesajul tau, multumesc mult inca o data


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SUGUBINA, ai mei se culca pe la 21.30. Au avut o perioada ai mei cand am ncercat cu 1 somn/zi si dupa cum ai spus si tu, dimineata plecam in parc ptr. vreo 2 ore. Ii culcam la 13.00, dar dormeau max. 3 ore. Insa de pe la ora 18.30 pana la ora de culcare, era jale. Maraiau incontinuu, erau f. nervosi, ca si copiii obositi. Era clar ca doreau 2 somnuri, asadar m-am conformat.
La faza cu caldura nu m-am gandit. S-ar putea sa fie asta, desi ii culc cu geamul deschis, doar in body cu maneca scurta si ei dorm total descoperiti toata noaptea. O sa urmaresc ce se va intampla dupa ce se va mai racori un pic.
Multumesc mult, SUGUBINA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

diancic, eu in primele doua saptamani nu am avut ajutor decat pe sotul meu dupa ora 19.00 si anume gatea cand venea,le facea baita si ma ajuta la toaletare si hranit,apoi noaptea stateam tot eu cu ei caci era f obositor pt el sa stea treaz cu mine si dis de dimi la munca.Era planuit ca ajutor mama, dar nu am stiut ca nasc mai devreme,iar lista cu CO era intocmita de ceva timp si nu s-a putut face schimb,asa ca am fost nevoita sa ma descurc si cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit.Dupa aceea am plecat la mama,insa obinsuita singura,nu am acceptat ajutor decat la sterilizat biberoane,gatit,curatenie,spalat,calcat si uneori dat sa pape daca se nimereau in acelasi timp.Nu vreau sa ma repet,dar mi-a dat Dumnezeu copilasi cuminti,am momente cand pot face eu curatenie,gatit,spalat si calcat,insa mai apar momente cand plang amandoi ca le e fomica si nu stiu unde sa sar mai intai.Momnetan sunt tot la ai mei,insa in vikend cand vine sotul,noaptea se ocupa el ca sa ma pot odihni si eu.Am clacat o singura noapte cand nu mi-a dormit baietelul din cauza colicilor,a plans intruna si pana dimi la 7 nu s-a oprit cu niciun leac.Atunci,am acceptat ajutorul alor mei pt fetita,caci eram sleita de oboseala si trebuia sa stau cu micutul.
Nu zic ca e usor singura,dar sa stii ca se poate.
balanta merci pt pont,o sa cumpar si eu caci m-a innebunit conjunctivita asta sau ce naiba o fi,ori de cate ori iesim afara,apare acea secretie galbena lipicioasa.Am incercat Netacin,acum sunt pe Tobrex...sa zic ca fff putin s-ar cunoaste efectul acestuia.
Mamicile de gemeni,de preferat cele cu baietei,voi decalotati putica la baiat?Ca am tot citit pe net pareri pro si contra.
O alta problema e acel vaccin rotavirus...eu l-am comandat,acum nu stiu daca am facut bine sau nu...
Asaa,si cu eco de sold..eu deja am progrramare sapt viitoare si micutii vor avea 7 sapt atunci....deci ma vor rechema la 4 luni?!...asta e,macar sa fie totul bine.
Pupici pt gemenasi si mamicile lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

neata....raportez o noapte alba...colicii iar si-au facut de cap in burtik baietelului si nu ne-au lasat sa inchidem un ochi,acum a adormit mititelul....e groaznik criza asta de colici,nici in brate nu se linistea prea mult....oare cat mai dureaza?pana la cate luni au avut copilasii vostri?Va pup pe toate si burtici ,din inima va sfatuiesc sa profitati acum de odihna ca e sfanta.Eu nu credeam cand mi se spunea,dar acum realizez.Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

miruna imi pare rau pt noaptea alba Ai naibii colici

Si pe mine ma ajuta sfaturile voastre. Stabilisem initial ca vine mama la mine sa ma ajute la ce ati enumerat voi. Dar recent am aflat ca mama da din casa, comenteaza si critica ce vede si aude la noi. Mi s-a pus pata si i-am spus ca ma lepad de ajutorul ei. Acum imi fac ganduri cum ma descurc singura. Am o femeie care, o data pe saptamana, imi face curat in casa deci curatenia o am acoperita. Ideea cu mancareA facuta de sot seara mi se pare f buna... cred ca o voi aplica si eu. La baita nu ma poate ajuta tot sotul? El poate veni pe la 6 acasa si ma gandesc sa ma folosesc la maxim de el. Vecina pe care sa ma bazez nu am caci nu cunosc pe nimeni :(
Oricum, pt mine sunteti un ideal. Am citit multe capitole in urma si stiu ca au mai fost mamici care s-au descurcat singure cu copiii si pt mine asta este incurajator. Cand imi dau tarcoale gandurile negre, ma gandesc la voi.

Brigit, ce faci? Ma gandesc mereu la tine. Peste 3 sapt ajung la control si as trece pe la tine dar nu stiu daca nu deranjez.

Miruna poate reusesti sa dormi un pic

toate fetele

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput