Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

alex: nu stiu daca ai apucat sa citesti mai in urma, insa cu burta asa pietroi cum spui tu ca ai am fost si eu in ziua in care am nascut. daca tine mult, nu e bine. astea-s contractii nedureroase (eu nu le-am cunoscut) si am ajuns sa nasc la urgenta.spunei dr tau despre ele si vezi ce zice (probabil repaus la pat si medicamente ceva). aveti mare grija de voi, toate burticile!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

eu acum ma duc nou la camera de garda...offf...am vb cu doctorul la tel si mi-a zis sa ma duc totusi la spital. nu mi-a trecut nici de la no-spa nici de la uscosin...tot pietroi mi se face. tineti-mi pumnii

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Neatza. Sunt de acord cu MOnas. Burta pietroi, fara dureri, care se relaxeaza cand schimbati pozitia: astea sunt contractii nedureroase Brixton-Hicks. Sunt normale in trim 3 pt ca pregatesc organismul pt nastere. La sarcina gemelara apar mai devreme iar eu le-am resimtit incepand cu sapt 17.

Pt durerile de ligamente mie dna dr mi-a dat Mg + duphaston pt a relaxa musculatura uterului si ligamente. La mine a functionat si durerile au devenit suportabile. Bine, eu am si 173cm si a avut loc burta sa se mareasca, dar durerile m-au insotit si pe mine o perioada pana am inceput sa iau magneziu.

Diana Azi stam cu ochii pe tine. Sa vii cu vesti bune de la dr.
Alex, cum te mai simti?

Mamici, voi tineti bbii apropiati chiar si cand dorm? EU i-am tinut calare unul peste altul dar au inceput sa se trezeasca reciproc si ma gandesc daca ar fi bine sa-i separ sau sa-i las in continuare asa pt ca se vor obisnui ei. O prietena mi-a sugerat sa pun un prosop intre ei ca sa nu se mai loveasca, dar sa-i tin tot unul langa altul. Mi se pare o idee f buna. VOi cum ati procedat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Neata fetelor
Si la mine seara se face toata burta pietroi, pana acum credeam ca e de la faptul ca se misca bbii prea mult si ea ea se intinde, de obicei seara e petrecere in burtica, ca nu mai stiu cum sa stau. Fata da in mod constant in col, iar baiatu unde apuca, mai am si mici dureri care le-am pus pe intinderea ligamentelor ca dureaza putin. Din cate povestiti imi dau seama ca sunt contractii, inca nu i-am spus doctorului, ca am considerat ca sunt din cauza miscarilor, e posibil sa gresesc totusi? Si la voi erau asa activi bbii seara? Pastile inca nu iau, colul era ok ultima data....
Diana, sper sa vii cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Diancic, am intrat pentru tine cand am vazut ca ai scris de lovituri in col , sa ai grija cu ele si sa te duci la doctor cat mai des ... tu ai in jur de 20s? Ai cerclaj facut ?
Eu nu am mai scris de mult, iar de citit printre randuri de curand... nu vreau sa dau multe amanunte, dar spun ca nu am fost bine, de mai bine de 2 luni sunt la pat complet, fara col, sansa mea a fost ca nu am avut contractii - si aici sa dezvolt: am avut deseori burta tare, dar nu era tot uterul ci 90% din el sau mai mult un pic (in partea de sus a uterului de ex. ramanea moale), si deci era de la copii care se intindeau, chestie verificata in spital 7sapt.
Si eu va recomand sa luati magneziu, eu am luat mai multe tipuri de magneziu (magnerot, additiva, bio-magneziu) de faceam si peste 1g/zi uneori, minim 400mg/zi, si nu am avut cu tot ce am patit, dureri de intinderi/contractii. Bine, de curand cu burta cu peste 4kg de copii in ea, dor diverse, dar acum e mai normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Acum am venit si eu de la monitorizare. Am stat peste o ora jumate pentru ca bebeii mei sunt tare nazdravni. Nu au reusit sub nicio forma sa ii prinda pe amandoi ca se tot miscau si mutau. Pana la urma, asa separat, le-a prins bine bataile inimii si pare a fi totul ok.

Burta parca si-a mai revenit. Nu se mai intareste nici asa tare si nici asa des. Poate o fi de la Adalat. Incepe sa imi revina si optimismul...poate va fi bine totusi pana la final.

Si eu am pe unul din bebei care e in pelviana, si am impresia ca imi mai da in col si uneori chiar in rect. Poate d-aia mi s-a scurtat asa rau colul?? Daca ar fi asa, nu stiu ce am putea face...monitorizam des, si speram ca vor mai sta acolo cat mai mult.

Diana, sper sa fii ok. Toate gandurile bune catre tine.

Va pupic pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Diana - nu mai zic si eu inca o data, dar cu experienta mea de 1 luna internata in spital cu perfuzii ca sa potolesc contractiile, clar ma alatur mamicilor cu sfatul sa mergi la medic cat mai repede sa te monitorizeze. Poate sa nu fie nimic grav, dar nu merita riscul. Tot gandul bun catre tine si bbs, sa te auzim cu vesti bune. @Dinancic - acelasi gand de bine!

@Ralu - ma bucur sa te recitesc, sper din suflet sa duci cat mai usor sarcina de acum incolo si numai sanatate si zambete pentru bobocii tai!

@Anne
- nazdravanii nostrii dorm in acelasi patuc si da, noi ii separam printr-o patura facuta sul. La indemnul Sugubinei, intentionam sa ii mai tinem asa cateva luni bune :) La noi de vreo 3 zile incep sa exploreze tot mai mult si azinoapte au dormit legat 6 ore amandoi. Pe de alta parte, schimbarile astea au facut sa fie si ei uuusor mai maraiti. Asteptam sa se "aseze" pe ritmul nou :)

Ah si am confirmat azi cu un parinte in sfarsit, sa ii botezam fara scufundare totala :D

Pupcenkovici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Alexchiran, ma bucur ca sunteti bine, iar legat de col scurtat si lovituri in el ... de asta am intervenit ... eu in stilul asta am ramas fara col si doar o minune de la Dumnezeu i-a mai salvat, ca s-au minunat si doctorii. La mine dupa ce au cusut uterul in mot, am mai apelat la un truc fara de care nu cred ca ma descurcam deloc pt ca de fiecare dta cand ma duceam la baie (si incercam nu mai des de 2-3 ore initial, ca acu nu ma tine 2 ore) ai mei stateau amandoi exact in bazin si apasau la iesire. Am purtat si port si acum o centura simpla elastica stransa sub burta - si chiar asa cand ma duc la control cand o dau jos imediat cade unul cu capul in fir (colul e deschis, cum am zis, inexistent) si am senzatii tari de zici ca e gata ... (evident cu aprobarea medicului), plus ca si cu ea si cu tot repausul la pat strict in care sunt, tot parca ii atrage ceva sa bage pe acolo o manuta ceva din cand in cand).

Ioana si multumesc! Sa va traiasca comorile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Ralu, nu te-am mai citit de mult timp, ma bucur ca sunteti in aceeasi formatie inca, chiar ma bucur mult , cate sapt ai acum? Vreo 34 parca, nu?
Eu nu am facut cerclaj, colul era ok ultima data cand am fost la medic, adica inchis si de vreo 4 cm, asta a fost marti, pe 24 oct; acum avem deja 28 s si 3 zile, bebeii foarte miscaciosi, buna ideea cu centura, si eu am impresia ca se muta in partea de jos a burtii cand sunt in picioare, o sa intreb doctorul daca pot sa port, la monitorizari merg cam o data la 2-3 sapt., dar mai ales acum cred ca voi merge o data la 2 sapt, vad daca se repeta episoadele seara cu boxatu colului, si eu de vreo 2 seri simt ca nu mai pot si-mi vine sa merg la urgenta dar dimineata cand ma trezesc e totul ok
Ioana, , cand aveti botezul
Alexchiran, bine ca sunteti ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Diancic, ai tinut minte bine, nu am mai avea mult de acum incolo, dar oricum ca am ajuns pana aici chiar a fost o minune.
Legat de monitorizari, si eu la faceam la 2-3 sapt maxim, iar inainte de eveniment, ultima mas era de 3.5cm iar in zece zile - ca am avut asa un imbold sa merg mai repede la control - era deschis complet si un saculet scurs in afara ... Asa ca daca te poti duce la 2 sapt e mai bine, la mine dc mai stateam cred 1-2 zile, nu se mai putea face nimic pt ca se infecta sacul... Nu vreau sa te sperii, oricum tu stai bine bine pana acum, dar sa ai grija cu loviturile acelea... daca-s zdravene bine de simti ca dau in vagin, verifica mai des.

Mergi la inceput