Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@ Alex - bun venit si sarcina usoara!

@ Anne - si eu m-am panicat la primul plans simultan. Asta pana am descoperit noi ca daca iei una bucata cupil, muezi o suzeta si il sarmalizezi intr-o paturica de ii tine cald, il poti amana o jumatate de ora pana hranesti primul prunc.

@ Anna - da, si eu vreau la munteeee! Pe toamna asta, e pacat sa nu fugi macar 2 zile. Poate se indupleca la negocieri consortul. Noi am pleca, doar ca tocma ce am iesit din spital pt ca Dragos a ragusit rau de a ramas fara voce, tuseste, scaun verde si varsat laptic. Ne-am cam speriat la prima inbolnavire :/ Dupa o zi de internare, am vazut ca incepe sa-si revina, mananca binisor si cel mai important, nu are febra. Asa ca poate reusim sa mergem si noi undeva pe un we dupa ce ne lamurim cum facem si cu botezul.

Link-urile cu torturi sunt ff utile, multzu'!

@ Monas - mai trebe dat si focul asta pe undeva afara, kit ca e mai rar sa ai asa zile cu nazdravanii :)) Daca s-ar gasi la kilogram sa cumperi rabdare, somn si cumintenie cand e nevoie!

@ Mamici - pentru problema mea cu sanii, nimeni nu a auzit, nici macar medicii. Pot face analize la lapte, dar vad ca s-au orpit durerile alea ca arsura inauntrul sanilor.

Intrebare: cunoasteti un preot care face botez si acasa, in caz extrem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arrin spune:

Salut mamici si burtici de gemenasi!
V-am tot citit si am invatat multe de la voi, dar cand vine vorba de scris, eu nu sunt prea harnica
Sunt si eu mamica a doi baietei gemeni de 3 luni si jumatate pe care ii alaptez exclusiv.
Am intrat special sa ii raspund Ioanei: eu am avut aceeasi problema. Cred ca a aparut pe la 4 saptamani, dar nu stiu exact pentru ca aveam si rani atunci, in momentul cand apucau sanul aveam niste dureri/arsuri ingrozitoare, imi venea sa urc pe pereti, plangeam, sotul ma batea la cap sa ii trec pe lp... Am intrebat dr despre asta si habar n-avea. Cu timpul senzatia de arsura a inceput sa iradieze in umar si spate si nu mai trecea dupa primele minute, se mentinea, chiar daca nu la fel de intensa, pe toata durata suptului, continua si dupa ce ii luam de la san. Am presupus atunci si eu ca ar putea fi candida si, cu acordul pediatrului mi-am dat cu violet de gentiana dizolvat in glicerina, dupa supt, spalam inainte de urmatoarea alaptare, iar la copii le-am sters gingiile cu glicerina cu stamicin. Si in 3 sau 4 zile mi-a trecut, si n-a ma irevenit, asta dupa ce m-am chinuit asa o luna intreaga.
Multa sanatate, sarcini si nasteri usoare la gravidute, si multa putere mamicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

bun venit alex si arrin,
anna sunt pt o excursie tanjesc sa stau pe o terasa cu o cafea si o carte buna, - asta intra la categoria vise erotice
dar sunt si pt o excursie la munte grup gemeniste plus puradei,
astazi Anton s-a ridicat singur din fund in picioare , trebuie sa isi faca curaj sa se ridice si de pe spate in fund , am ajuns la concluzia ca toate lui i se trag de la vaccinuri efectele secundare asa ca nu vom face ROR, si rapelul la 1,5 ani cand o invata si el sa fuga pana atunci nu am curaj
cadouri de un 1 an vreau si eu sugestii ca nu am idei, ca motul il facem de Craciun, ceva simbolic ca mie mi se pare o prostie treaba asta, si poate ii creste un pic si parul Sophiei , ca momentan nu are par de o baie, la primavara abia astept sa ii execut un zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@arrin - daaa, deci nu sunt cu capu'!! Confirm ca am descoperit ieri ca brotaceanu' meu are si stomatita aftoasa, pe care o tratam acum cu glicerina boraxata :) Numa bine deci. Sper sa nu mai revina durerile, ca vorba ta, ma urcam pe pereti. Multzu' mult de postare si sper sa te mai citesc din cand in cand :)

@hellen - mai, asa bine suna iesirea in grup de gemeniste! Hai sa mai cochetam cu subiectul asta :D poate devine realitate ?!

Idei cadouri - ce imi trece prin minte acum:
- o scrisoare tip pergament catre fiecare din partea ambilor parinti (sau extins, din partea rudelor, prietenilor, nasilor - cate un gand si ceva despre cum sunt ei la varsta asta). Varianta moderna - inregistrat urarile pe video.
- plantat un copacel pt cine are curte si prinde 1 an pe vreme potrivita.
- pentru cei mai practici: la o familie am auzit ca i-au deschis fetitei lor 1 cont in care la aniversari i-au adaugat simbolic banuti pentru ca apoi sa ii poata asigura cursuri de calarie, pictura, ce i-o placea ei (e cam impersonal asa, dar e drept ca nu strica)
- amprenta manute si piciorute (daca nu ati acut deja la nastere)
- album foto tematic la un studio
Poate va inspira ceva, o sa ma uit si pe net ca sunt curioasa ce se mai face prin alte tari :)

O seara linistita va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi ioana,

aia cu amprente cred ca am sa le iau si eu, n-am stiut cand le-am nascut, dar cred ca le iau acum; deja am inceput sa ma cert cu sotul ca cica le iau toate kkturile

album foto le fac, il am pe lista de ceva timp, dar n-am apucat sa le duc, dar mai am 1 luna pana fac 1 an si le duc eu

pomi o sa punem la anu' cand ne luam/facem casa

le iau talismanele alea ratusca si pisoi, am sa le iau si cate o bratarica, le-as mai lua eu, dar deja o sa ma "bata" mister; lasa ca or sa le ia si rudele
asa le-as mai lua si masinute, biciclete ceva, rochite, dar mai stau un pic, sa nu le iau chiar pe toate o data


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

ce draguta e ideea cu amprentele...abia astept sa fac si eu asta. Anna_a, eu raman la ideea cu bijuteriile (talismane). mi se par foarte finute. si cu pomii e o idee buna, insa numai cine are curte, evident.

eu tocmai am venit de la un eco de control. s-au razgandit ca acum cica sunt fetite. mi se pare foarte tare, sincer pentru ca eu oricum nu m-am putut gandi la nume de baieti. va voi tine la curent cu epopeea sexului bebelusilor mei. :)

oricum se pare ca se dezvolta normal si simetric asa ca sunt incantata. va pup

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Brava Diana :))) E bine ca iti dospesc frumos placintelele, e cel mai importnat intr-adevar. Inteleg ca listele de nume vor include toate variantele posibile :D

Pentru amprente: mie nu-mi plac chestiile care ocupa loc si aduna praf. Deci nu vom cumpara kitul de pe piata din ipsos sau ce o fi. Varianta adaptata e gen fotografie: pe o coala de dimensiuni nu foarte mari, o sa punem cate o manuta si o talpita de la fiecare. Ma gandesc sa facem in dublu exemplar, sa aiba fiecare mai tarziu. Mi-a sugerat cineva sa folosim ciocolata, dar cred ca voi face un amestec de faina, apa si cacao (fara zahar si lp, ca sunt mai "vii").

@ mamici - pentru tuse productiva+raguseala la nici 2 luni, fara febra - noi suntem pe modul "abureala" cu nebulizator. + debridat pentru reglare tranzit intestinal (Dragos are scaun verde). Voi ati mai apelat la altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

diana cred ca era cam devreme sa-ti spuna sexul pana acum, abia acum ca ai 17+ sapt probabil ca-ti poate spune...mie tot pe la 18-19s mi-a zis

ioana nu pra stiu, mie mi-au racit numai in aprilie, pe la 5 luni, si le-am dat niste panadol si ambroxol - de tuse

pt caprite voi lua
1. talismanele (pisicuta si ratusca),
2. am comandat si amprente pt talpite si manute, dar este o chestie gen rama foto cu 3 parti, amprenta, foto si amprenta
3. voi merge si voi lua si cate o bratarica de aur, din aceea cu o banda pe care sa le inscriptionez numele si data nasterii
4. tortul il voi face la maria-constane ca stiu produsele, o sa puna colo o pisicuta si o rastusca si in rest o floare ceva, nu f complicat
5. nu le iau rochite ca inca le vin cele de la botez care sunt minunate si vreau sa le mai poate inca o data

si cred ca va treb sa ma opresc aici ca nu prea ma mai lasa sotul, dar sunt convinsa ca vor primi hainute de la invitati

acum mai am o dilema, cand sa fac petrecerea ? ziua lor pica joi si eu insist sa facem atunci. Mister zice sa facem sambata, ca nu pot sa vina oamenii (nasii, bunicile, fratii si verii atat, cam 20 pers cu noi), ca treb sa vina de la munca, adica pe la 8 seara si a 2-a zi treb sa mearga iar si deci nu vor putea sta decat 2, max 3h...acum na e doar o masa la restaurant, nu fac petrecere cu muzica si dar; fac doar o masa la un restaurant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

pai daca nu e decat masa la restaurant, atunci de ce sa nu fie joi? si eu as face asa. pana la urma cine vrea sa vina, tot vine. parca e mai emotionant sa fie petrecerea exact de ziua lor.

daca vreti sa faceti sambata, intrebarea mea e urmatoarea: cat esti de pregatita sa se lungeasca petrecerea? poti fi sigura ca o sa mai stati cateva ore in plus. e clar ca fetele nu pot sta mai mult de 3-4 ore si nu stiu daca tu esti dispusa sa stai mai mult. eu nu prea sunt petrecareata si nu as sta. dar sunt multi oameni carora le place sa petreaca.

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Hello fetelor, va pup cu drag pe toate
Ma bucur mult ca v-am gasit...si eu sunt o viitoare mamica de gemeni...sarcina biamniotica-bicoriala 17 sapt+...amandoi bebeii mei sunt baieti..DPN 30.03.2013 dianaradoi, cred ca avem dpn apropiat...
Ma apuc sa citesc tot ce ati scris pana acum ca am muuulte de invatat de la voi


17+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Lutinus, Femibion 2

Mergi la inceput