Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Initial pareau a fi fetite (la eco morfologica de 12 sapt). insa vinerea trecuta (la 15 sapt si 2 zile) au parut baieti amandoi piticii...

Si, ce-i drept, am vazut si eu ceva acolo intre picioruse, de baietei.

O sa mai am un eco la sfarsitul sapt viitoare si sper sa mi se confirme intr-un fel sau altul. Faza tare e ca eu stiind ca sunt fetite, bineinteles ca le-am gasit si nume. Iar acum la baieti, nu am nici cea mai mica idee. Dar, slava Domnului, mai am timp... :)

La mine povestea e putin mai complicata. Sarcina mea e monoamniotica (1 la 30.000-60.000) si are un risc crescut de complicatii. Pana acum totul e bine, insa emotii sunt cu carul.
Nici nu prea am cu cine sa vb, ca sunt mult prea putine cazuri...In fine, ma bucur ca pot coresponda cu voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Diana, felicitari, waw, monoamniotica, foarte frumos, o sa semene bebicii :), Doamne ajuta sa fie bine!
Noi am fost azi la eco, copiii sunt bine, iau fier acum, sunt cam anemica...dar s-ar putea sa scapam de testul de rezistenta la glucoza...parca asa se numeste, glicemia e mica oricum...dar mai discutam data viitoare despre asta, deja o sa ne vedem la fiec 2 sapt., la munca mi-a dat voie sa mai merg, deocamdata e ok, dar trecem pe program de 6 ore, ceea ce e minunat
Pup fetele si bebitii

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Diana bine ai venit si felicitari pt bebei, nu conteaza prea tare ce sex vor avea Sa stii ca odata ajunsi la 15-16 sapt mai scad si riscurile unei astfel de sarcini Ce nume gasisei la fetite, ca eu sunt in pana de idei...
Noi am fost ieri la morfologica de trim 2 si se pare ca avem doua fetite ; totul este ok in ciuda anemiei si a problemelor mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Adriana,

Eu voiam un singur nume la fiecare. pe prima Antonia (si nu pentru ca e la moda :) ci pentru ca m-a ajutat tare mult Cuv. Antonie cel Mare) si pe a doua Maria (ca pe Maica Domnului si ca pe tatal meu care nu mai traieste :( ).

La baietei sotul venise cu urmatoarele idei: Valerian si Emilian. El e foarte incantat de alegerea lui, dar eu nu stiu ce sa zic.

Si mie mi-au iesit bine toate analizele pana acum, dar alaltaieri am ajuns la urgente. Am facut o mica hemoragie digestiva pe fondul Sindromului Mallory - Weiss. Asta apare ca urmare a leziunilor pe esofag (in continuarea stomacului) in contextul varsaturilor.

Eu de vreo 3 luni vomit aproape in fiecare dimineata numai fiere si uite ca efecte negative sunt...In fine, tratamentul a fost foarte usor (mi-a dat Gaviscon si doar la nevoie) doar ca trebuie sa ma abtin cu vomitatul in exces.

Urmatoarea eco va fi pe 20 oct pentru triplu test. Abia astept sa revad pisoii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Am revenit dupa cateva zile de 'home alone' cu PapaBearul din dotare, plecat ziua la serviciu. Am mai zis, "Agonie si extaz" a fost ideea unei lahuze nevaccinate, am trait din plin de ambele :D

@Sugubina - da, cam la 3 ore mesele, noaptea vad ca merg ei singuri catre 4 sau (mai rar, de vreo 2 zile) 5 ore. Ei cam tind sa se sincronizeze, spre disperarea mea care, singura acasa, nu mai stiu pe cine sa linistesc prima data. Am descoperit ca daca iau un cupil si il infofolesc ca sarmalutza intr-un pled cu care dorm eu, + suzeta + asezat pe perna de alaptat => amanarea mesei ca sa ma ocup de celalalt. Brotaceanu' colicos are cativa decibeli in plus la foame, ratzushca mica e mai duamna dar daca o las prea mult se lacomeste si mai tare si se ineaca mai des.

Tu pe la cat ai reusit sa ii pui la san deodata? Singura adik.

@Monas - asa m-a distrat povestea ta cu pupicii pe carnaciorii de degetele si cu piciorutele ridicate in aer!! Mi-am si imaginat :D Plus, mi-a dat o pofta teribila de pupacit cu tzocuri galagioase, prin urmare bobocii au primit extra-pupici dupa lectura ta ;)

Baftoc va doresc pentru cautat job! Astept episoade noi la capitolul asta :))

@mamici - Intrebare: pe la ce varsta au inceput sa se trezeasca unii pe altii bebeii vostrii? Noi ink ii avem in acelasi patut dar la cum urla, ma gandesc ca se vor "activa" deodata cat mai repede. Corect?

Intrebare 2: Am avut sani angorjati si ragade, stiu ce sunt si am trecut cu brio peste. In schimb, de vreo 2-3 zile ma dor ambii sani cand ii pun pe cei mici la piept. Invariabil, la iecare masa. E ca si cum imi simt toate canalele la primele supturi, timp de vreun minut asa. Apoi totul e ok, dar in alea cateva zeci de secunde imi ies ochii din cap ca la melc, de durere. De aseara am inceput sa pun comprese calde inainte. Ati avut asa ceva?

@ Diana
- bine ai venit! Te cred ce spui, eu faceam dansul bucuriei (ca si Cousin Larry din filmul cu Balki, daca stiti :D) cand am descoperit forumul Zic mercic pentru "mama de huni" ;) Ea m-a trimis aici :P

@burtici
-va asteptam cu vesti bune si va doresc sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

si eu am citit mama de huni, dar dupa ce am descoperit forumul asta :)

oricum eu am luat-o razna cu cat am citit despre sarcina monoamniotica, asa ca nu sunt un model...deocamdata m-am oprit sa mai citesc aceste studii. atata timp cat sunt ok dpdv ecografic, nu mai imi bat capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna.
am apucat sa scriu un mesaj dar nu s-a publicat si acum, fara prea multa tragere de inima, incerc sa-l rescriu.
brigit, ti-am trimit pm

diana, bine ai venit si sarcina usoara in continuare

noi suntem bine...usor coliciosi, dar bine. maine avem proba cantarului dar amandoi au facut falcute in 2 sapt deci nu am emotii ca nu au luat in greutate. Singurul mare regret este ca nu pot alapta. Am incercat 2 nopti si o zi intreaga sa-l fortez pe cel mare sa accepte sanul si el plangea isteric. Intr-un final am cedat eu nervos cand am vazut ca se invineteste de plans. Ma mulg zilnic dar nu reusesc sa scot mai mult de 40-50 ml iar asta e suficient pt unul dintre ei, sub nicio forma nu ii pot hrani pe amandoi cu lm. Eram la un pas sa dau intr-o depresie crunta din cauza asta dar cu ajutorul sotului, a sora-mii si a unei prietene am reusit sa o evit dupa ce am acceptat ca nu se evalueaza calitatea de mama dupa cat alaptezi copilul.
ma striga datoria.
va pup pe toate: gravidute si mamici

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Diana - inteleapta decizie! Increde-te ca va fi bine, starea ta psihica e importanta si inluenteaza mai mult decat niste probabilitati statistice. Gaseste lucrurile care te bucura in perioada asta si vei vedea ca timpul zboara. Eu am aflat ca un prieten e tatic de gemeni identici, nascuti cam in aceeasi perioada cu bobocii mei ;) Si-au dorit mult cupii si ai lor sunt perfecti :) Iti doresc din suflet aceeasi bucurie!

Tu cum te simti? Lucrezi in perioada asta?

Ca nume de baieti care mi-au placut (poate te inspira ceva): Rares, Mihnea, Bogdan, Marc, Artak, Teodor, Marius, Victor, Petru, Vlad, David :) La fete, mie mi-au mai placut Bianca, Adriana, Adnana, Clarisa, Irina, Natalia. Mai vezi de un brainstorming cu cei dragi (cere cate 5 nume de ex).

@ Anne
- ce bine sa te citesc :) Sunt de acord cu tine cu referire la calitatea de a fi mama. E intr-adevar mai greu cand sunt si colicii deodata. Eu as zice ca din cand in cand sa mai incerci sa ii pui la san, fara sa te stresezi prea mult pt cat mananca in realitate. Ei se mai si invata facand. Daca e unul mai putin colicos, lasa-l sa se joace la piept. Ce le dai pt colici, apropos?

Eu m-am muls ceva timp pana sa ii pun la piept si nu au fost dezavantajati ca au mancat la biberon inainte, s-au adaptat instant cand au fost pregatiti. Ma asteptam sa se chinuie mai mult si ei si eu, dar asa mici cum sunt, iti ofera surprize cand nu te astepti.

Spor, nervi elastici, rabdare si un strop de noroc! Te pupcenko!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Eu m-am simtit tare rau pana acum. noroc ca bebeii sunt bine, ca altfel as fi innebunit. n-am fost prea bine psihic si a trebuit sa si lucrez. eu sunt avocat (deci nu salariat) si nu pot sa-mi iau concediu medical. noroc ca am mai putut lucra de acasa si ca au fost totusi intelegatori cei de la serviciu.

ca si patanii: am vomitat de am innebunit (de 3 luni, aproape in fiecare dimineata); mi-am facut fisuri de esofag de la atatea varsaturi si am avut ceva sangerari, dar acum mi-e mai bine. nici psihic nu am fost prea bine ca atata stres din partea medicilor. gemenii mei sunt identici intr-adevar, dar sarcina nu e numai monocorionica (aceeasi placenta) ci si monoamniotica (acelasi sac amniotic) si de aici riscurile si statisticile negative...Ma rog, doctorul meu mi-a zis ca in cazurile astea, statisticile sunt din ultimii 20-30 de ani si e clar ca sunt facute tinand cont de sarcini cu probleme...Gemeni se nasc de cand lumea, asa ca...capul sus. Si m-am supus...

in prezent, ghinion, sunt racita cobza si stau acasa azi si maine. am baut doar o cana de ceai de tei si am luat un paracetamol. doctorul meu mi-a zis sa mai iau paracetamol ca e sigur...nu stiu ce sa zic, dar ma doare capul asa tare ca cred ca o sa mai iau.

din numele de mai sus, imi place tare mult teodor..Mie imi mai place si Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hello girls!

Vin si eu la ceas de seara la povestit. Nici eu nu am ajutor, seara soseste the happy dad si atunci pot si eu sa mai fac una alta. In rest sunt fericita sa dorm in timp ce se odihnesc piticii.
Eu ii hranesc pe bbi cu lapte muls, asa am procedat in maternitate si asa continui si acum. Ii pun si la san dar nu au rabdare sa traga, stam sa ne dragalim. Acum am inceput sa pun si completare ca deja piticii imi surclaseaza productia, ei pspa impreuna cam 160 la o masa eu scot cam 140.
Anne, tu ce lapte praf folosesti drept completare? Eu am prenan prescris de la maternitate in caz de am nevoie de completare, insa am inteles ca din pacate bbeii se cam constipa cu el. Eu l-am pus intr-o proportie f mica, nu am avut pb, insa vad ca nici nu mai fac ca la inceput, la fiecare masa. Continua sa te mulgi si incearca sa mai tii si la san macar cateva minute, face bine pt stimularea sanului.
Si la noi au inceput colicii, folosim bonisan insa nu mi se pare ca le aduce prea mare alinare. Daca aveti rezultate cu un anumit tip de produs anticolici astept sa il laudati.
Ady, felicitari pt fetite, sa fie sanatoase si sa vina la termen!
Monas, ce draguti sunt puii tai! Cred ca esti topita!

Ioana, am citit ca ai trecut de la bibe la san exclusiv! Felicitari, e super!
Pup toata gashka si revin


Ps: anne, nu am gasit pm-ul






Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput