Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Mare bucurie sa te citesc, Brigit! Ma bucur ca sunteti bine, te simt pozitiva dupa toata experienta si iti doresc sa ai parte de tot ce e mai bun si mai frumos de acum inainte! This is the begining o a beautiful friendship, vorba aia, intre tine (voi) si boboci!

Si noi implinim azi fix 1 luna de la nastere (si 38 saptamani fara o zi :P), deci va zic La multi ani! si ma voi gandi la voi cand ciocnim diseara un pahar de vin bun la cina ;)
Te mai astept sa te citesc oricand veiu avea putin timp.

@Diancic - noi am luat de la Medela, elecrica pt 1 san - chiar daca a fost mai scumpa. Daca iti trebe doar ocazional, poate ca si una manuala e buna. Ma intrebai daca ma mai mulg dupa ce ii pun la san, am incercat dar mai mult de 15-20 ml nu iese, doar cat sa manjesc pompa :D Asa ca doar daca tre sa ies (la stomatolog de ex) o folosesc. De cand ii pun la san, nu imi mai e deloc atragatoare ideea de muls oricum :P

Pupcenkovici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ma bucur ca ai revenit brigit si ca sunteti bine toti 4 (l-am pus si pe tatic la numar ca doar e si el important), ce-a fost mai greu a trecut, acum sunt maricei deja, o sa fie bine, va pup, sa traiti, sa fiti sanatosi si frumosi
te mai asteptam cu detalii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Brigit, ai revenit!ma bucur enorm ca sunteti bine si n-ati avut complicatii, Doamne ajuta sa fie bine si de acum incolo, un big hug de la mine, sa fie sanatosi picii si voi la fel
Ioana, o sa cumparam si noi una electrica, acum sa vedem de care......dar merci ca mi-ai spus firma, sa inteleg ca e chiar buna, eu ma gandeam la una avent...dar mai cercetez
Noi azi am fost la shopping si am cumparat deja bagajul de spital, ce micute si dragute sunt hainutele de copii, m-au emotionat toata, mai am mici chestii de luat, dar 80 % am luat si sunt tare incantata :)
Pup fetele

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

anne`mary felicitaari! bine ati venit pe lume Tudor si Stefan!
Perna de samburi de cirese se gaseste si la DM.

Monas asa fac si ale mele! O intreb pe Mara, cine a tras perdeaua in patut? si desi era clar ca ea, arat la sorela si zice Icaa!

IoanaSgemeni mai lasa bre calcatu ca nu va verifica nimenea..Si asa sunt grele primele luni si lipsite de somn. Felicitari pt decizia de a te descurca doar tu si sotu. Asa am fost si noi si suntem in mare parte si acu, suntem o echipa, fiecare face de toate, de la schimbat cacute la facut laptic si dat papa..Dc zici ca acu papa la san e ok sa fie scaunu mai apos.Si putin,ca LM -ul se asimileaza cam in totalitate fiind cel mai bun pt ei. Acum la cat timp manca? doua-trei ore? Sunt simultaneizati ?

Brigit bine ati venit acasa! Sa fie sanatosi, sa ia in greutate si sa va ocoleasca colicii.

diancic2002 atentie cu hainutele, recomand sa iei mici mici..La noi inainte sa nastem facusem dulapu frumos, organizat..Si can am ajuns acasa toate erau imense! desi zicea pa ele 0-3luni. Daca am avut o pisicuta sobolanas de 2kile adusa acasa cu 1.8, inota in tuate hainele. Pt vremea asta recomand cu caldura body maneca lunga si salopete cu labe, picioare cu capse. Never cu nasturi ca imbatranesti incheind. Pt inceput nu pantaloni si bluza, ca nu is practice. Saci de dormit pt iarna sunt si ei buni.

Azi Puficele mele fac 1 an si 11 luni. Mai avem un pic si facem doi ani..Ele sunt din ce in ce mai nazdravane, mai ales Ilincina Pufarina:
- sare din patu ei in patu lu sorsa. Ele dorm singure fara mine ca asa is invatate de la doo lunite.De cand a invatat sa faca tumbe, s-a prins ca poate sa si sara.
- Imi trage perdeaua+draperia de pe sina in patut si face cucubau. Can le iau de la somnu de dupamasa mereu e perdeaua cazuta.Muncesc ca hotii de cai sa o pun la loc ca is pitica si ma dor mainile.
- E super furacioasa..Daca Mara are banana ea o termina prima pe a ei, sau o lasa jos dupa ce manca jumate si o vrea pe a Marutei.
- Manca de sparge in ultimu timp, a luat 400gr cred in 5-6saptamani, ceea ce pt varsta ei e deja mult. Da e tot super zlaba, se vad muschii la burta. Deh e energica.Are acu 11.400.Mery are 13.200
- Maruta vorbeste, face deja unele propozitii de exemplu: Nenea pau lihtu (nenea repara liftu), a pecat mima (a plecat masina), cochii au ticat ata (copii au stricat roata), Nu Ica , tai ! (Nu Ilinca staai!).
- ea e buna si intelegatoare, e blanduta si ce sa mai e copilu ideal. Daca aveam doar un singur beib si era ca ea cre ca ma plictiseam. Noroc cu Icutza.
- a inceput si Mery sa fie posesiva..deh dc sorela totu ii fura. Era deunazi intr-o casuta in parc si dadu un copil sa intre. Mara mea tipa tare: nu titza nuuu! (Nu ,fetita, nuu!). Avea si o bila verde si se plimba cu ea prin parc tipand Nu la orce copil care ar fi avut macar intentia sa se uite la ea.

Eu sunt cu job huntingu, am interviuri si se misca treaba. Doamne ajuta de o oferta buna ca sa ma linistesc. Sa imi tineti pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Anne`mary felicitari! bine ati venit pe lume Tudor si Stefan! Ma bucur tare ca sunteti bine toti trei si ati ajuns acasa. Te astept cu vesti bune
Brigit ce mult ma bucur sa citesc vesti bune despre tine si bebei tai luptatori , ce a fost mai greu a trecut draga mea, de acum va asteapta o viata frumoasa in patru Cand ai timp te astept cu povesti frumoasa despre bebei
Diancic de unde ai luat hainute pt nou nascuti? Esti o norocoasa daca ai reusit sa cumperi aproape tot
Ioanae o placere sa te citesc, am de invatat multe din experientele tale
Sugubina mor de drag cand citesc despre fetitele tale, un sincer la multi ani pt aniversarea ce urmeaza, si mult noroc la interviuri

Noi azi implinim 22 saptamini si burtica creste, maine avem morfofetala de trim 2 si am emotii cit casa . Sunt putin ingrijorata pt ca la analizele de saptamina trecuta am avut citeva surprize neplacute : o anemie ( desi iau fier+prenatale) si transaminaze crescute - un ficat cu mici problemute se pare. E prima oara cand apare asa ceva la analize. Ati trecut vreuna dintre voi prin asa ceva?
O zi buna si insorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Sugubina, la multi ani pt Mara si Ilinca pt ieri, la multe luni sanatoase si frumoase. Mai aveti un pic si faceti 2 anisori...ce frumos treb sa fie

Ieri am luat doar cate 2 body pt 50 cm, mai mici n-am gasit deocamdata si 2 salopetele la fel, dar nu inteleg, ce are daca sunt un pic mai mari, adica pt 56 cm spre ex.? Nu mai sunt lipite de piele si nu le este cald? Deocamdata fiind primul shopping pt copii, am zis sa nu ma intind mult ca sigur voi mai avea ocazii. Dar este atat de greu shoppingul prin magazine acum, ca si acum recuperez efortul de ieri....si maine la munca....merg marti la consult, sper ca sunt bine copiii si ca e ok colul si nu s-a scurtat

Adrianaady, stai linistita pt maine, ai incredere ca va fi bine , vei vedea. Am luat doar pt bagaj de spital ieri, nimic mai mult, o astept pe maica-mea ca ea vrea sa facem impreuna cumparaturile, cu toate ca nu stiu daca mai sunt in stare de o sesiune, doar sa fiu super odihnita... Ea e la 300 km de mine si sper sa vina in 2-3 sapt...

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ioana, sa va traiasca bebeii si sa va aduca numai bucurii!

Anne, felicitari mamico! Sa fie sanatosi si norocosi! M-a anuntat dna dr cand ai nascut dar uite ca abia acum reusesc sa te felicit. Iti trimit pe pm contactele mele. Pup iu

Fete dragi, as incepe sa va nominalizez pe fiecare dar mi-e teama sa nu uit pe coneva - sunteti grozave! va multumesc din suflet pt toate gandurile bune, pentru incurajari, rugaciuni si primirea calduroasa! Ma bucur ca v-am regasit!

Eu m-am obisnuit sa stau offline din perioada cat am stat in maternitate iar acum acasa, pt ca sunt doar eu si piticii timpul e destul de scurt pt alocat altor activitati decat celor dedicate bebeilor. Incetul cu incetul o sa ma reintegrez in grup :)

Va imbratisez pe toate fara exceptie


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna ziua mamici si burtici,
Brigit, ce ma bucur sa te citesc si sa te "simt" din scris ca esti bine !
Sugubina: nu te intorci la vechiul loc de munca? Intreb pt ca si la mine ca maine trec cele 5 luni pe care le mai avem si tb sa incep serviciul....si eu planuiesc sa-l schimb dar nu inainte sa-mi reintru in ritm la vechiul loc de munca.
Ma gandesc mereu la Adipapazi ce program draconic ne-a spus ca are si mi se face rau, pt ca eu am impresia ca nu ma voi descurca. Voi vedea.
Mamici , noi acum suntem f muciosi pe langa explozia de masele. Deci nu dormim de cateva nopti, ziua urlam cu pumnul in gura. In plus s-a stricat vremea si tre sa stam mai mult in casa. Deci sunt cu nervii la pamant. Insa nu pot sa nu va povestesc si partile minunate ale gemeniei. Pr agzamplu io strigand la ei sa nu puna mana pe trandafiri ca seinteapa. Imediat apoi apare primul urlet , ca bineinteles ca nu ma asculta. Il chem cu degetul la pupat ca sa treaca. Apoi tust si Eva cu degetul atinge repede frunzele trandafirilor , maraie prefacut ca o doare si se infiinteaza cu degetul la pupat. La fel, cand schimbam pampersi. Daca pup o talpica , iediat se ridica si a doua cu solicitarea: "p'ata"= si p-asta. Si vine repede si bobocul nr doi , ridica pe marginea patului un picior cu solicitarea: P'ata" apoi piciorul nr doi de la bobocul nr doi. Si treaba se repeta de cateva ori pt fiecare.
Acum va las si revenim cand 'om avea stari mai bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Buna, fetelor!

Eu sunt noua pe forum insa sunt insarcinata cu gemeni in 16 saptamani...nu cunosc nicio mamica de gemeni si dupa ce am citit pagini intregi din forum, mi-am dat seama ca ma simt mai apropiata de voi decat de multi cunoscuti ai mei care nu inteleg starea in care sunt...

va pup si sunt sigura ca veti fi alaturi de mine toata sarcina si dupa nastere...

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Diana: bun venit! Sigur te vei regasi in multe din povestirile noastre. Mai ales buriticile de acum iti vor fi alaturi, iar noi doar la fel. Ce bebici ai la purtator? Stiti?


Mergi la inceput