Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:


@Anne - sa stii ca azinoapte printre reprize de urlete (ca niciodata!) si hranit la san, dadeam uga la leptopitoc sa citesc de pe link-ul tau! Iti tare multzu' si de 1000 de ori inmultesc un gand bun catre tine! Am mai gasit si info asta, care mi-a fost utila exact pe ce avem nevoie: http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/sanatatea-copilului/copilul-nou-nascut/Cand-primeste-sugarul-suficient-lapte_304_46

Mai exact partea asta: "Cel mai des intalnita situatie care starneste ingrijorarea mamei este cea in care sugarul incepe sa se gite idiat dupa alaptare sau intre supturi. Primul gand care-i trece prin minte este ca nu are suficient lapte. Aceasta presupunere este, insa, de cele mai multe ori gresita. Realitatea este ca ..."

Am citit si despre pusee de crestere pe blogul indicat de tine: http://blogulmeumediocru.blogspot.ro/2010/06/puseuri-de-crestere-fizica-si-cerebrala.html

@Adrianaady - multumesc, am vazut mesajul tau :) Ne mai luptam, uite, cu mici chestii si o info este asa importanta! Te ajuta sa mergi pe linie dreapta. Eu deja de ieri nu mai vreau sa dau supliment nici fetei, ca sa imi ajut lactatia. Rabdare in continuare, sanatate si pupici si tie!

Da, bine ziceti voi: pe unde umbla Ralu oare? @Ralu - ne gandim la tine, da-ne un semn ;)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Monas - azi numar 2 zile ara scaun la Dragos :((( Ma tine gandul tau ca e normal pana acum, dar daca in ink 2 mese nu apare ceva in pampersul lui, o sa fiu tinta la un control. Am supozitoare cu glicerina pentru copii, chiar m-am uitat la ele (se administreaza cu precautie la bbs sub 2 ani). Singurul gand: cum reusesti sa bagi un supozitor de-asta care pare imens, intr-o poponeatza cat gamalia acului??! Iti zic ce am rezolvat pana la inal de zi.

@Sugubina - dadadaaaaa, asta incerc de zor si eu, doar san. Ma bantuie tot felul de ganduri, dar am mai citit apropo de teama ca nu dau eu suficient lapte. Tocma ce vorbeam cu PapaBear-ul personal (azinoapte) sa ma sustina si sa nu mai dam completare LP la bib etei oricat ar plange sau oricat de putin timp a supt la san inainte. Ne-am luat suzeta la 7 dimi, a dat el o fuga - altel mai aveam putin si clacam amandoi. Era un conceeeert la sincron, de ziceai ca e ziua de Ignat la noi in casa. Am citit si despre cand sa dai si cand nu suzeta, sa ne lumineze doar Bunul de sus, sa facem cum e mai bine si sa ne relaxam putin. Dimineata eram la bucatarie si eu si consortul, am lasat cupiii sa urle si ne-am luat o pauza sa ne detasam, sterilizand suzete. Noroc cu simtul umorului pe care il are el in dotare, m-am mai detasat putin.

Acu' apropo de sincron :)))))) am incercat si noi si am terminat in hohote de ras (da, ink sunt hormonala si se vede la greu dupa reprizele de ras isteric, de zgudui pruncii la san ca-n carutza). Mara aka "the nipple shredder" cum zice PapaBear pica pe sub mana, sanul de la ea pleca muuult in dreapta, Dragos atarna la sanul celalalt intr-o pozitie yogina adoptata la sustinerea consortului, noi 2 cu ochii mari si mainile incolacite ca sa prindem, impingem, tragem cupii sau sani. Am renuntat deocamdata, ne concentram pe asta dupa ce rezolvam provocarea de acum :D Va admir pe cele care ati reusit alaptatul la sincron, daca aveti sfaturi aici, sunt setata pe pozitia "sugativa de informatii" :P

Va pupcenkovici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ioana pune-i jumatate de supozitor si se rezolva sau poti incerca cu termometrul (i-l bagi putin in fundulet ca sa-i stimulezi zona)

ce ma bucur ca a ajuns acasa brigit, sper sa apara si ea si sa ne arata si noua o poza mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Ioana: eu taiam pe lung un supozitor in doua ca sa fie subtirel si apoi il bagam. si acum la un an jumate tot asa fac, ca mi-e mila de popeneata lor.Am ras la felul cum povestesti despre ei. Vai si mi-ai adus aminte de urleteel lor la sincron. Eram depasita rau,,...
Si iarasi mi-amintesc despre mine cum credeam eu ca va fi...mi-am luat si statie din aceea prin care sa ascult ce fac ei iar eu sa fac treaba la bucatarie:). prima data am pus-o in funvctiune dupa ce i-am hranit si ne-am dus sa manmcam. am pus masa, eram asa multmitit de noi... si cand sa ne asezam s-a dezlantuit simfonia. bineinteles ca de atunci tot pe rand am mancat, in viteza si sub stres.
Tonniro: multumim muult pt vesti.
Noi, mai nou nu mai vrem decat la masa pe scaunele oamenilor mari. nasurile abia le ajung la masa insa nu co teaza, ei tre sa stea acolo.Ne ies masele, canini, suntem iar cu somnul vraiste iar fabian inca mananca lapte nopatea intr-o veselie.
Sunt f nervoasa pe noul guvern ca da banii inapoi numai mamicilor care si-au luat un an concediu de crestere copil. Mi s-a facut sila si de astia si de acum chiar nu mai vreau sa stiu de nimic politic. Exact ca vorba aceea: vin ai nostri/pleaca ai nostri/ noi ramanem tot ca prostii".
va pupam pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Buna fetelor, spunem si noi prezent chiar daca nu avem timp nici sa respiram....se pare ca sunt singura proaspat mamica care se lupta din greu cu colicii ambilor bebelusi.Am incercat tot ce e posibil si nu simt nicio imbunatatire abia ii linistesc pe burta mea macar sa mai doarma si ei...Avem ziua intre 2-3 mese program activ fara somn, iar in rest iepureste...asa ca adio sa mai faci ceva...iar pe langa toate astea abia am imbunatatit starea Sofiei care dadea laptele afara la greu cu plansete, tipete cred din cauza sucului gastric care facea ravagii in stomacul ei....oricum ma imbat in ziua in care o sa vad ca au scapat de colici.

In rest sunt niste copii fantastici la 2 luni si 3 sapt au deja Andrei 6100 si Sofia 5300, au crescut foarte bine, deja ne vad, zambesc, se uita la jucarii, sunt chiar impresionata ca asa repede au evoluat.
Sper din tot sufletul sa fie sanatosi la fel ca pana acum.....

Balanta eu aflu mai des vesti despre tine, ptr ca mai citesc si piersicutele, dar nu am timp de scris....ma bucur din suflet ca te descurci singura....
Brigit iti doresc toata puterea din lume ptr ca ai nevoie si de acum inainte...ma rog ptr voi.
IoanaSgemeni felicitari ptr bebei, sa dea Dzeu sa nu aveti colici....

sarcina usoara diancic2002,adrianaady, anne`mary esti o eroina

Monas, anna_a, sugubina ma bucur ca sunteti inca active pe acest forum mai aflam si noi vesti de la mamici de gemeni mai mari...

va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ioana, ma bucur ca iti este util blog-ul. Nu sunt de acord cu toate ideile ramonei, dar in majoritatea lor sunt folositoare. Ca sa nu mai vorbesc de organizarea site-ului care face usoara navigarea. Imi place si mie tabelul cu norisori...cred ca ne ajuta mult, sa intelegem ca toti copiii au asfel de momente, ca e normal si ca nu e cazul sa ne invinovatim in caz de norisor :))

Anabel de cand nu te-am mai auzit. Imi pare rau ca te confrunti cu colici dar trec ei iar apoi....dai de dinti :))Ma bucur ca te descurci singura. Asta e o veste buna pt mine... imi doresc si eu sa ma descurc singura cu ei, dar vedem la fata locului cum sta treaba

toate fetele

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Robi si Edi
sa cresteti mari, si sa aduceti multe bucurii parintilor!pentru mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

LA MULTI ANI, ROBI si EDI!!! Va doresc sanatate, bucurie si fericire in fiecare zi a vietii voastre!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Anna si @Monas - daaa, a mers cu termometrul, multzu' Doar stiam de el tot de la voi si de la ceva mai experimentata mea sora, dar cum mi s-a pus pata pe creheru' meu, numai supozitor vedeam.

@Monas, am retinut faza cu taiatul in 2 pe lungime ;) Da, plansul la sincron e terminator mai ales noaptea cand nu vrei decat o perna. Ieri am iesit in parc = no sleep ziua. Prin urmare azinoapte a fost un mic macel pe nervu' meu, dar azi am recuperat. Am dormit efectiv la fiecare somn din timpul zilei :D Cu maselele - de-ar puitea sa creasca toate intr-o zi, sa nu fie agonie! Va doresc o Zana Maseluta blanda, odihna si rabdare.

Dilema zilei (noptii de fapt): la ultima masa, copiii mei nu se mai opreau din ceut mancare cu guritele deschise ca puii de vrabie. Mare bucurie pe mine, pana am vazut ca chiar nu se opresc! I-am pus la somn, ghici? Ochii mari cat cepele si manutele in aer ca la un concert de milioane!!!! Acu stau sa ma gandesc: am mancat o patratica de ciocolata. UNA! PapaBear zice: "Honey, we drogged our kids" si moare de ras Io una ma gandesc la noaptea alba care ma asteapta :(( Sa fie asa evidenta reactia de la OO BUCAATA? Ati probat ciocolata pe timpul alaptarii?

Pupcenkovici si o noapte usoara tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Ioana, tare imi plac povestile tale , imi si imaginez gurile cascata si manutile in aer ...stiu ca nu e usor, dar sincera sa fiu abia astept sa traiesc si eu astfel de momente .
Anne , mai ai un pic, inca o zi si-ti vei vedea puiutii, cat ai acum? ai 39 s implinite?


21+

Mergi la inceput