Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Buna gravidutelor si mamicilor !Astazi Brigit isi duce gemenasii acasa, amandoi au fost cuminti si au crescut frumos. Ea este foarte obosita dar extrem de fericita si frumoasaaaaaa... straluceste, nu alta! Spre marea mea rusine nu mai stiu exact ce greutate are fiecare, au in jur de 2 kg - baietelul are cu vreo 200-300 gr mai mult decat donsoara. Multa sanatate voua si piticotilor si un sezon "rece" cu cat mai putine evenimente mucioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Vai, ce ma bucur ptr. BRIGIT!!!
Dumnezeu i-a ocrotit pe piticii ei, au trecut de greutati si acum urmeaza ce e mai frumos.
BRIGIT, va doresc din suflet numai bine si te asteptam printre noi cand vei avea timpul si disponibilitatea necesare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

multumim torrino pt vestile f bune. Brigit te pup si te imbratisez cu mare drag

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

IoanaSgemeni haha ce tare ai si tu o Maruta
Sunt cuminti si bune Marutele, sunt mancacioase foc! io zic ca e ok dc te mulgi si intre alaptari, ca vei produce si mai mult laptic. Ori asta e scopu.

anne`mary pupez merci!

diancic2002 sa vorbesti cu ginecologu tau nu cu med fam, aia au niste fixuri si niste reguli de respectat. Dc gineco da medical inainte de alea 32s, si e bine sa da atunci sa stai acasa. Eu sugerez sa ii ceri deja , incepi perioada cu risc si e vital sa stai linistita, cat mai mult intinsa, multe somnice, nu in fund 8h la servici pe scaun sa apese uterul pe col..Nu cred ca te va refuza. Tu sa ii zici ca esti obosita, ca deabia te tii pe picioare.

Imi amintesc ca pe la 10-12 s nici burta nu aveam, trebea sa fac 5min pan la statia de tranvai da suflam greu si oboseam de faceam 10min. Si nici burtoi nu aveam..Eu de la inceput am avut 6h la servici, nici nu am deschis gura bine la dr mea ginecolog si a zis sigur ca da, si a facut scrisoare medicala, cu ea si cu doc medicale ce atesta sarcina se merge la servici la dr de medicina muncii si la hr apoi.

tonirro ce vesti bune, deabia asteapta cred Brigit sa ajunga acasica.

Noi avem o sapt in care titicu va lucra dupamasa+seara, sa vedem cum ne descurcam cu iesitu,azi vine mum, maine si mierc socrela. Mum cam face figuri ca ei nu ii place dupamasa, da ce sa fac?!?
Acu doo zile le-am scos singura de manuta la parcu de lg bloc. S-au flendurit nitel pacolo, da s-au plictisit si trageau de usa gardului de la parc sa plece.Vroiau plimbarica. Ili nu vroia de mana, ci sa mearga ea singura si independenta, Mara vroia in brate. Dupaia a cazut Mara si s-a lovit la frunte, dai cu tragedia, am dat si cu alifie de pupici la greu si s-a calmat. Intre timp Piticania vroia si EA in brate..Si le luai ce sa fac ! eram ca pomu de Craciun cu doo monstrulete de 24kile impreuna. UF. Daia zic ca dc pot sa mai am pe cineva sa ma ajuteze conteaza enoorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna ziua dragelor
Anne inca putin si gata Ai niste baietei f cuminti si curand vei fi cea mai fericita si mandra mamica Noi am implinit ieri 20 de saptamini, burtica creste , insa am uneori niste dureri de spate de abia ma dau jos din pat plus dureri prin stanga, prin dreapta de vin si dispar... Dar bucurosi le-om duce toate, bebei sa fie sanatosi. Eu am luat doar 3 kg fata de inceputul sarcinii, dar vad ca incep sa se puna kg muult mai usor de acum...
Mai stii ceva de Ralu? sper ca e bine
Diancic vb cu medicul tau ginecolog pt concediul medical, ori te internezi o zi-doua si iti poate da 21 de zile parca, ori iti da scrisoare medicala pt concediu de risc maternal si cu ea te duci la medicul de familie care e obligat sa te trimita la un dr de medicina muncii cu care lucreaza. Eu nu am mai fost in stare sa merg nici 6 ore ; deja am o luna de cand stau acasa si bine fac.
Ioana ma bucur sa vad ca piticii tai sunt bine, tu te-ai acomodat perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adriana multumim Doresc tuturor gravidutelor sa ajunga la varsta noastra Vezi ca durerile de spate pot fi de la rinichi (daca ai nisip sau pietricele la rinichi atunci sarcina iti amplifica durerile) sau pot fi de la presiunea de pe nervul sciatic. Cedeaza la No spa?

Si eu ma gandesc la Ralu. Dar poate o fi iar la colindat pe la turci :)

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Bravoo, Brigit! Ramai model pentru burtici cu incercarile prin care ati trecut voi! Pe tine si pe Anne v-am gasit cele mai active burtici si v-am retinut imediat ce am gasit forumul! Apoi am descoperit si mamicile :P Multa sanatate, odihna si acomodare cat mai placuta acasa! @Toniro - multumim de vesti, ai fost un mesager pe cinste ;)

@Sugubina
- azinoapte si azi toata ziua am avut mult de furca! Mara noastra adoarme butuc dupa 1 minut de supt la san :( Am probat tot ce stiam: gadilat in talpa, scos pantalonii pentru o temperatura mai putin crescuta la san, masaj, batut pe spate pentru rag, tras de barbie sa intre sanul din nou. Nimic, nici o reactie. Somn profund. O punem in patut si la 5 min se trezeste, dar o luam de la capat. Pana ieri a avut 3 reprize de supt la san ceva mai sustinut. De ieri nu mai stiu ce sa ii fac.
Colac peste pupaza, azinoapte i-am dat completare LP. Dupa 50 ml a mai vrut. Dupa ink 15 ml a dat afara absolut tot :((( Nu stiu daca bbs au senzatia de satietate si se opresc cand nu le mai trebuie. Am scos aerul inainte de pus in pat, dar ori a inghitit ea mai mult aer de pofticioasa, ori a fost si alt motiv.

Intrebare: ai patit asa ceva cu dormitul la san?
@mamici care ati trecut prin situatioa urmatoare: cum ati facut trecerea de la LM muls si dat cu biberonul, la cel de la san? Ce ar trebui sa mai stiu?

Va tare multzu' si va pupcenko, dupa bunul obicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ioana, uite ce citesc eu de cateva zile http://blogulmeumediocru.blogspot.ro/p/alaptare.html Sunt fff multe articole.
Nu stiu sa-ti raspund la intrebari ca deh...eu inca ii am cazati, dar poate gasesti raspunsurile in articolele de pe blog.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Ioana asa fac cand is bebi mici, efortu ii adoarme instant, da dupa le e fuame evident si vor iara.Tre incercat mereu, mai dai si bibi dupa titi , pana cand o sa invete sa traga tare. Preponderent la san ca sa se obisnuiasca si sa munceasca pt laptic. Dupa se invata sa suga aprig si va merge. NOua la maternitate ne-au zis sa nu dam bibi, daca dam supliment, ci doar cu seringa ori cu lingurita, ca sa nu existe riscul de a se invata la bibi unde curge usor si repede si sa refuze sanul.

Of e tare greu cand sunt mici, cu alaptat, cu nesomn. Imi aduc aminte ca ne prelingeam pe pereti de oboseala. Aveam sistem - dadeam bip venea pufi lua o puficuta si eu ma ocupam doar de una. Sau ma ajuta sa le mufez la dublu.

Daca ar fi sa o iau de la capat si sa stiu ce stiu acu as fi insistat pe alaptat la san direct, evitat bibi, dat supliment doar cand nu vor sa suga deloc sau cand scad in greutate. Succes iti doresc si multa putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Fetelor, multumesc de sfat, chiar am cautat legislatia si asa e, medicul de fam treb sa dea obligat postnatal de 42 zile, restul poate fi si prenatal, personal sunt foarte indignata ca treb eu ca si pacient sa ma interesez de asa ceva, si nu stie doctorul de fam de asa ceva, ci au un calendar comunist pe care se bazeaza si ridica din umeri ca dei altceva nu stiu. Sper sa fiu diplomata cand voi merge data viit la ea si sa o fac sa inteleaga ca nu poate trata asa pacientii, ca doar nu suntem batuti in cap cu totii, mai stim sa si citim... Dar am fost azi la morfo la doctorul din gl, si a zis ca imi da concediu si de maine daca vreau, ceea ce m-a bucurat enorm, oricum mai merg la serv, ca ma simt bine si iau si pauza de masa 2 ore si trag si un pui de somn ca sa-mi revin, deocamdat suntem bine. Am vazut azi si copilasii, fata avea gura pana la urechi, a zambit cu gura larg deschisa, si m-am topit toata, si baiatu un falcos, mai adormit un pic, dar nu prea a stat la pozat, doar din profil...bine ca-i am pe cd sa ma uit in fiec zi la ei :)


21+

Mergi la inceput