Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna.
ioana, felicitari pt evolutia bbilor ti. Tineti-o tot asa

Daffodil, eu aveam inainte de sarcina, un pic de burta. La cateva saptamani de sarcina, burta mea s-a intarit si rotunjit si zici ca aveam burta de gravida dar eu eram constienta ca nu era asa. De la mamicile mele stiu ca burtica apare la sarcina unica pe la 4 luni, dar la gemelar o aparea mai devreme...eu nu stiu pt ca nu mi-am dat seama. Iti pot spune cu siguranta ca la 2 luni incepe sa creasca abdomenul inferior iar apoi, treptat, creste burtica rotunjoara.
SPune-ne despre sarcina ta. E uni/bivitelina? Naturala/FIV? Ce ti-ai dori? fete sau baieti?

pe noi ne-a amanat dna dr cu cezzariana. Nu mai are loc miercuri ci sambata. Sper sa rezistam pana atunci.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daffodil spune:

Bivitelina, cum se poarta la Fiv. Sunt la a 3-a incercare, si prima reusita. Reusita dubla :)
Eu nu aveam deloc burtica, am avut sezatia ca pe la 10 sapt a inceput sa se vada un pic (dar stiti cum e cand iti doresti ceva...)
Mi-e frica sa fac planuri foarte indepartate, sper doar sa fie bine amandoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Dafodil, la mine a inceput sa se vada bine pe la sapt 18, apoi am inceput sa cresc destul de rpd, mi-au zis si colegii ca burtica a aparut deodata la mine, si acum lumea imi zice ca am burtica de 7-8 luni sarcina singulara, si eu abia am intrat in luna a 6. Am 23 sapt si copiii au cate 600 gr +-, am fost la morfo, toate bune ai frumoase, sunt un pic mai mari puiutii, dar suntem multumiti noi. Am pus deja 10 kg, cred ca ajungem lejer la +20 kg.
Anne, chiar ma gandeam cate zile mai ai pana la nastere, sunt sigura ca vei ajunge pana sambata, mai ai doar o sapt., abia astept sa vii sa ne pov de bebei si nastere. Mie doctorul mi-a zis sa nu semnez cu vreo maternitate, pt ca nu stiu cum va fi nastere si daca e vreo urgenta sa nasc in galati, sa nu riscam un drum pana la buc., motiv pt care mai avem o morfo sapt viit., la doctorul din gl...asta e, sa fie bine puiutii. Pup fetele si weekend frumos sa aveti!

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daffodil spune:

Hehe,mai am drum lung...acum am o galma de burtica, dar pe ansamblu am slabit un kg fata greutatea anterioara...
Merci fetelor, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

balanta_tm din pacate dpdv financiar la noi nu poate intra in discutie gradi privata intre 2-3y
Normal ca le-as da la privat, sunt mai putini in grupa, altfel mancarea, activitatile ok..da nu am de ales. Si de acord cu tine..ce bine ar fi sa stau acasa pana la 3y.Ar socializa si ele, macar 4h pe zi. Da ce sa facem vine socrela, le scoate afara, mai e si tati acas din cand in cand, ne facem usor usor preteni in parculetele din jur. Am mai cunoscut 2baietei identici de cateva luni, au vro 2.5 ani, sunt tare draguti. Mara tot zicea Edi Edii..a invatat ea sa il strige. Iar Ili statea cu frasu jos si ala ii dadea pufuleti. O ducea cu zaharelu ce mai

Ma bucur mult sa aud ca te descurci de 2luni cu ei singura, nici nu ma indoiam ca asa va fi.

IoanaSgemeni daca te mulgi la 3-4h mereu nu va scadea productia. Dar sa te tii de treaba daca vrei sa ai laptic. E greu stiu..si eu scoteam tot asa 100-120 adica cu chin si putin, si nu le mai ajungea, de mereu am dat supliment. Sa ii inveti si la titi macar cate putin ii pui cand le e foame si dupa bagi bibi.Ca alfel vor refuza sanu invatati mereu la bibi ca acolo curge mai usor.

E tare frumos cand sug..imi aduc aminte cand le mai tineam, sau cand erau pe rand..Mutrita asa satisfacuta, Mara facea din cap stanga dreapta de foame inainte sa prinda titi, mi-am zis ma sa vezi ce fomista o sa fie asta. Si asa a fost. Sau cum stateam pe o parte in pat si o mufam pe Ili lipita de mine, se uita fix in ochii mei, tocaia de 5 ori, pauza..iar tocaia, pauza, dupa adormea si tot mai sugea nitel din ce in ce mai slab pana cand era adormita de tot.

Cu colicii noi am dat bonisan, infacol. Am citit de o perna cu samburi de cires care se gaseste la DM, cica ar merge. Ale mele doar se strangeau asa si chitzaiau, nu urlete, nu plangeau, nu nopti nedormite. I guess ca am fost norocosi.

anne`mary mama ce grasani ai! hai ca acusi nasti! scoatem motzatele!

mamaana si mie mi-a zis pediatra sa ii dau Ilincinei la 2h mancare ca e mica (am scos-o din spital cu 1.8, nascuta cu 2kg) da dc dormea nu o sculam ce am inebunit ? Si a luat in greutate ok, si a mers totu bine. Acu e dif de kile intre ele, una are 11 Ili si grasa de Marutozaura 13. Nu ma mai stresez asta e ritmu lor.Sunt gemene da nu tre sa fie totu lafel

Daffodil depinde de cat de slaba sau grasa ai inceput sarcina..Dc esti genu batz in curand tre sa se vada, o saptamana doo. La mine cam la 15-16 era iesita in afara, da eu am fost mai mare de la inceput.

diancic2002 destept dr tau stie ce zice sa il asculti..In general maternitatile private nu accepta prematuri, sarcini cu probleme. Iar gemelara in general nu e asa lipsita de riscuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Sugubina - daaa, ce ii recunosc si pe ai meeei! Mara (ca asa a vrut tare mult tati :D si avem o Marutza si noi) face fix la fel cum zici, ca un catel care a prins o jucarie si o scutura bine :))))) Ea pare mai grasuna, ca are obrajori de hamsterusha si aduna lapticu-n ei de leanosha ce e :D Dragos = mai, fix ca Ili a ta! Jur! Trece pe pilot automat si e in stare sa tzocaie ore in sir probabil. In rest, oricat de repede adoarme, trag de ea ca de lemn ca nu misca. Dar daca o punem in patuc, ace ochii mari de tot si ne probeaza deja cu un plans scurt de artista, dupa care se potoleste singura si "se uita" pe pereti pana adoarme.

De muls, am cam renuntat ca ii cam pun la san acum. Nu mai e la fel de regulat. Nu mi se mai intaresc sanii, dar sper ca e semn ca produc atat cat cer bobocii. Daca ma mulg intre alaptari, mi-e ca ei nu mai au ce papa. Sa fac oare asa ca sa creasca productia la litru la mine?

Acum sunt putin ingrijorata ca Dragos a dat afara intr-un jet puternic tot ce a mancat. L-am lasat sa se linisteasca, a dormit si apoi a mancat. Mai putin, dar a mancat. Il astept sa se trezeasca probabil ceva mai repede in noaptea asta. Uf, ce greu e sa vezi ca sufera asa un suflet mic de om! Gazele astea care nu ies din stomacelu' lui ma inebunesc la mansarda! Astept un rag sau un vant, ca pe aur!

@Anne
- haide inca putiiiin! :D Asteptam bebicii si sa ne zici cum e sa ii vezi ;)

@Daffodil - bine ai venit :) si sarcina usoara! Burticile la mine s-au vazut putin din luna a 4-a, dar eu la 1m50 si 45 kg initial, aratam tot (de acord cu Sugubina ca tine de constitutie). La final avesm un maaaare gogoloi :D si daca ma uit ;la primele poze cand abia asteptam sa se iveasca burtica, zici ca eram balonata si nimic mai mult :))). O sa apara ea, eu m-am mandrit cu ea si i-am acut si poze prin luna a6-a :P

Va pupcenkovici, ma duc la somn sa fiu fresh acush.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

daffo, de acord cu fetele....sa vezi ce burtoi vei avea la sfarsit :)).

Diana, sa stii ca eu pana in sapt 32 aveam + 13 Kg si ma gandeam ca mai am un pic si nu mai pun asa mult. Dar surpriza, supriza: pana in sapt 35 am ajuns la + 20 de kg. Mancam din 3 in 3 ore si puneam 3 kg pe sapt. Acum m-am potolit si in 2 sapt am pus 2 kg si am in total + 22 kg. Poate mai pun 1 kg pana sambata, dar cam asta va fi greutatea finala. Am tinut-o bine pana la 32 de sapt si apoi s-a terminat joaca. Tot in perioada 32-35 sapt mi-a explodat burta, mi-au aparut vergeturi peste tot, au inceput noptile nedormite, dureri de oase :( Acum, la 37 de sapt nu exagerez, dar ma dor toate oasele din corp. Nu doar articulatiile ci oasele toate. Dar mai avem 6 zile si scapam.

Sugubina, sa mor de dragul povestilor tale

Ioana sa creasca mari bbii. Abia astept sa simt si eu ce simti tu cand ii ai acum in brate

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

balanta, este foarte usor sa te descurci cu ei pana pe la 6-7 luni singura. este perioada in care ei dorm mult si papa, atat, nu sunt mobili. intre 7 luni si un an jumate este gru cu iesitul afara ptca fiecare vrea in alta directie. daca ai noroc de copii care sa stea in carut cu orele, e bine, dar asaceva este destul de rar.
eu m-am intors la serviciu, e groaznic de obositor. ma trezesc la 6 si las totul gata pana la 7.20 (fructe, pranz, schimbat, spalat, apoi sa pap si eu/cafea/machiat/imbracat), revin la 14.15, culc tribul, de la 17 la 22 stau cu ei, apoi de la 22 la 24 treburile casei. sunt zombie.

eu nu dau copiii la cresa nici batuta la 2 ani. pt ce? ca sa se imbolnaveasca?
2-3 ani - acasa cu 2 persoane, ca sa fiu sigura ca nu cad/se ranesc/se frig si alte idei dinamita ce le trec prin cap.
de la 3 ani la gradi de stat.mi se pare o exagerare sa dau minim 2000 li/luna pe gradi privata (care nu exista in realitate in bucuresti, ca orice gradi are si o engleza, un balet, o atentie, o maslina si ajunge la 12-15 de copil). in primul an de colectivitate copiii se imbolnavesc, cu cine ii las acasa? ca nu imi da CM pentru orice muc. asadar, pastrez bona si ii las 8-12 gradi, bona ii va lua, le va da papa si nani. intre timp, ajung si eu acasa(lucrez pana la 14-15).

parerea mea este ca trebuie sa aveti rabdare si incredere pana veti gasi bona buna. eu am o bona exceptionala, o iubim enorm toti si ea pe noi. este mai tare ca orice mama/soacra. am mai avut bone pt jumatate de zi si am gasit mereu femei inimoase. sfat: luati una mai la 40 de ani, alea de 60 sunt obosite, alea de 25 nu au experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Anne,mi-ar place si mie sa termin sarcina cu vreo 22kg in plus,consider ca e rezonabil la gemeni, deocamdata numaram saptamanile si ne rugam pt fiec zi in plus. Inca mai merg la munca, mi-am propus sa mai merg 4 sapt, adiva incepand cu sapt 28 sa stau acasa deja, dar medicul de fam a zis ca poate sa-mi dea concediu de pe la sapt 32...ca altfel nu are voie, si foarte mirata adica cum eu nu cred ca voi putea sa muncesc pana atunci? Nu-mi venea sa cred ce auzeam...si la sarcina gemelara, adica ceea ce mie mi se pare normal, altora li se pare un lux, treb sa ma descurc cumva de concediu de risc maternal...daca nu, ma internez obligat fortat, si sper sa nu ma refuze atunci ginecologul de concediu medical...pacat ca legislatia nu prevede sit sarcinii gemelare si concediu medical mai devreme decat cel normal...

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Diana, dar du-te la MF cu legislatia in mana. E o ordonanta modificata ce spune f clar "cele 126 de zile se impart pe jumatate intre pre/post natal" iar in paqragraful 2 spune ca se pot imparti cum vrei doar sa ramana pt post natal 42 de zile. Este f clar. DU-te cu OG si cere-i sa o respecte. Eu am intrat la aproape 29 de sapt in prenatal fara sa ma cert cu al meu MF ... dar stiu ca majoritatea nu au habar de modificarea legislatiei.

despre greutate, sunt fete care au luat mai putin ca mine deci se poate. INcearca sa iei cat mai putin acum pt ca spre final pui intr-un ritm ametitor. Pe mine m-au ajutat f mult biscuitii integrali cu iaurt... m-am umflat cu biscuiti integrali dar am reusit sa mentin greutatea sub control.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput