Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

ha sophica a stricat 3 telefoane si 2 laptop-uri scriu cu o tastatura virtuala momentan asa ca cer scuze pt greseli de pe acuma
felicitari pt noi gemenasi si crestere usoara si putere la mamici
si eu sunt in cautarea unei bone, din octombrie ma apuc de alta scoala, avand suficienta la viata mea dar daca vremurile o cer ce sa fac ma apuc din nou de scoli, si am nevoie de cineva care sa o ajute pe mama cat sunt eu plecata macar pt dat de mancare si scos afara ca vreau sa apuce sa ii vada si mari , si asa avea nevoie de cineva vreo 4 ore dar in functie de programul care o sa il am si eu, sper sa gasesc si sa se inteleaga si cu mama care e destul de dificila
balanta si eu vreau la 3 ani, nu mai devreme sa ii dau la gradi de stat si nici nu iau in calcul gradi particulara, pt ca consider la gradi de stat sunt educatori mai experimentati au o masa mai echilibrata pt ca se gateste si nu se da catering ca la cele private, daca ai noroc de o educatoare buna se ocupa f bine de ei, la privat din ce am vazut se axeaza mai mult pe joaca , nu acelasi lucru as pute spune despre cresa de stat unde am senzatia ca parca ii indobitoceste
despre noi deja suntem mari si parca o intelege pe mama cand vorbeste, dar nu o asculta , stim sa ne jucam unul cu altul , vb unul cu altul radem unul la altul, eu sunt terminata cand ii vad, sophia aproape merge, chiar daca ea e mai durdulie e mult mai mobila , anton mai puturos nu facem un efort decat daca e cazul,
in rest manaca binisor, nu cum mi-as dori eu, dar rar fac figuri la mancare, mancam si fructe si legume cu carnita stam mai prost
am fugit ca e alarma in delta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mamici si burtici,
Io va spun cu mana pe inima ca as alege cresa si gradi si scoala etc. private daca mi-ar permite bugetul. Insa ultima data cand m-am intersat de cresa, costa 1000 lei / cap ce copil. Amnoroc ca am o cresa ff buna de stat langa noi (treaba e ca ne mutam doo blocuri mai harcana insa sarim in alt sector si nu ma mai primesc la cresa- da' m-am gandit ca pana-i dau io sa pastrez buletinu vechi si sa-i fentez). Spaima mea cea mare e ca vor urla rau si nu se vor adapta. Nu mai tarziu de ieri am avut episod urat ca s-a terzit Fabi fara mine langa el din somn si urlaaaa...mi-a luat jumade ora sa-l linistesc.Ma tot framant cum sa fac, ca pe mama singura cu ei nu o las ca o doboara. Cred ca o sa ma interesez si de o bona ceva...La 3 ani si jumate o sa-i dau la gradinita.
De cand stau acasa cu copiii mi-am dat seama ca mi-am gresit cariera. Ma bate gandul ca treaba cu cresa sau gradi particulara e f buna financiar vorbind. la fel si cu evaluatorii imobiliari. La asta din urma chiar ma bate gandul serios sa fac cursurile, de ccand am vazut cat costa sa-ti evalueze cineva apartamentul, si cat consumi ca resurse.
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Buna fetelor,

Sunt si eu prin zona si va citesc cu drag si in continuare invat de la voi. Cum am mai scris eu am ajutor de la soacra si de la mama si sincera sa fiu nu stiu ce m-as face fara ele. Uneori, cand raman singura apreciez si mai mult ajutorul lor. Nu stau toata ziua cu mine, dar intervalul 10.00-14.00 este in principiu acoperit. Cred ca ideal ar fi sa ai pe cineva care o data pe saptamana sa faca curat in toata casa si sa calce, pe cineva care sa gateasca si sa te ajute cateva ore cu copiii. Visez si eu!!
Intre timp am mai crescut si noi si ne bucuram de fiecare zambet stirb. Spuneam ca avem doar un patut care este nefolosit pt ca ei dorm cu noi in pat. Iata ca am progresat si am mai cumparat un patut si de ceva timp amandoi dorm in paturile lor. DE asemenea, manca la program, respectiv la 3 ore. Acest fapt mi se pare o mare realizare pt ca nu mai stau tot timpul sa spal si sa sterilizez biberoane.
SI mie imi e groaza de perioada 2-3 ani, dar cred ca as opta pt cresa privata pana la 3 ani si apoi gradinita de stat.

toate gemenistele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Buna sa va fie seara, mamici si burtici!
va citesc printre picaturi :P Intoarcerea acasa cu cei 2 berbecuti a fost mai putin stresanta pana acum, fata de cumma gandeam. Singura cu sotul, armonios pana acum, dea Bunul sa ie tot asa :) (ca tot am vazt topics) Ma topesc zilnic langa ei, dorm cand pot macar juma d ora cand dorm ei.

Grija mea cea mare e sa creasca in greutate. Am mare nevoie de satul mamicilor: ai mei au avut 2100 si 1900. Programul (dat de ei) e masa cam la 4h. Mananca relativ putin, 35 - 60 ml / masa (60 in momentele bune). La voi cat mancau si cat au luat in greutate in prima luna?

Nu ii pot pune la san pentru ca au cu cca 100g in plus acu fata de nastere si risca sa scada la efort. Pompez la greu regulat, beau de zor ceai de chimen, dar simt ca productia la litru e tot mai mica :(( In spital dadeam 120 constant, chiar 140ml la pompa. Am luat acasa una electrica pana la urma, dau 100 max, mai mult 90 si chiar60. Help?

@ Anne - hai ink 2 saptamani daca e, in orice caz, de acum esti in zona mai safe si vor veni cand e timpul lor mai potrivit :) Cum stai cu contractiile?

Pentru Brigit, oriunde si oricum ar fi, ii transmit un gand bun si eu.

Ma bucur sa cunosc mamicile mai vechi si sa va citesc tuturor experientele :) daca e rost de intalneala in Bucu, intr-o zi insorita de toamna :D poate ne infiintam si noi.

Pupcenkovici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Ioana, bine ai revenit acasa. Eu le-am dat copiilor lapte la cerere si in prima luna ea a luat 1 kg, el aproape 1,2. De la 2 luni si jum am inceput sa le dau la 3 ora pt ca devenise stresant sa hranesc cand pe unul cand pe altul si sa mozolesc un biberon pt 30 ml. Desi ei mananca mai putin fata de alti copii, au luat bine in greutate. Fetita manca pana de curand 60 ml, acim de cand cu program la 3 ore mananca 90. El mananca 90-120 ml.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ioana, nu stiu cine ti-a zis tie ca o sa scada in greutate de la efortul suptului...mi se pare aiurea, nu ma dau cunoscatoare, dar pe mine m-au pus sa le dau la san, desi Eva avea numai 1400 si Ema 2400 dupa nastere. le-am dat numai cam 2 sapt ca-mi Ema era lenesa si nu vroia, apoi mai mult la biberon, iar pe Eva o mai puneam si la san, desi era f micuta sa vezi ce tragea frate, cred ca voria sa recupereze.

mi-au luat cam 1kg - 1.1 in prima luna si cam la fel pana la 4 luni cand nu le-am mai dat san si apoi mult mai putin, nu prea le prieste diversificarea. Eu am avut lapte, cred ca scoteam 100 ml la inceput si apoi ajungeam si la 150-180 la un moment dat, desi am sanii mici.

nu mai stiu exact cat mancau la inceput de tot, nici nu am notat, stiu ca in ianuarie, pe la 2 luni mancam cam 550 ml/zi, deci cam 1,1 l din care cam 700-800 de la mine si restul completare/
mancau cam la 3h cred, dar la fel la cerere, nu stateam sa ma duc calare pe ele dc intarziau 20 min, si cand mi-a dormit Eva toata noaptea prima data, pe la 2 luni jumate, nu m-am dus sa o trezesc, oricum ea cred ca a crescut mult si din somn

eu zic sa-i pui la san, nu or sa oboseasca sau sa scada in greutate de la asta, oricum nu sunt chia asa micuti, acum au sigur peste 2kg amandoi
fa cum crezi tu ca e mai bine, eu nu sunt super fan alaptat la san, dar recunosc ca in cele 3 luni cat le-am dat de la mine au luat in greutate f bine si au mancat; ia apoi s-a stricat caruta, dar eu am inceput munca si n-am mai scos laptele si s-a dus productia; oricum mai mult de 6-7 luni nu le-as fi dat, mi se pare ca devin prea dependenti de mama apoi si o folosesc pe post de suzeta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

ioana bine ai ajuns acasa. Iti tin pumnii ca ai bb sanatosi, mancaciosi iar tu sa aia lapte sa-i hranesti cat doresti tu de mult. Ma emotionezi si parca abia astept sa-i vad si eu pe ai mei.

Noi am fost la CTG care arata ca totul este in regula cu baietii iar eu nu am contractii. M-au chinuit doar 30 de min nu 50 ca ultima oara. La eco insa am dat-o din SOC in SOC. Dupa rahimian, azi avem 36s si 6 zile, desi dupa dna dr am 36s si 5 zile. Nu inteleg de ce am date diferite dar nu mai conteaza. Baietii au 3 kg si 2,8 kg iar mie asta mi se pare suspect. La 37 de sapt sa aibe 3kg e cam prea bine si cred ca e o eroare pe undeva. In schimb am colul inchis de 3,3 cm iar asta mi se pare f bine.
Contractii eu nu prea am dar m-am deranjat la stomac, ma inteapa toata ziua burta si ma dor rinichii seara. In plus dorm f prost, visez numai prostii dar eu sper sa mai rezist 8 zile pana la cezariana programata.

va puup

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Ioana,
Greutatile voastre au fost cam ca ale noastre. ai mei au luat in pima luna cam 1,2 kg. mancau cam la 3 ore cate 40 sau 50ml (dar nu era batut in cuie.uneori mancau 30 alteori ajungeau si la 65ml) si aveau cam 8 mese in 24 ore. Unde ai nascut pt ca si mie mi-au spus ca sa nu-i solicit cu pusul la san ca obosesc. Asa ca m-am muls si eu cam 2 luni si apoi mi-a pierit lactatia.
Eu am notat tot (ora la care mancau, cantittea, daca au facut kk, pipi, greutatile aproapem zilnic-eram crizata rau. mi-a trecut abia spre varsta lor de un an. am caietul plin cu notite. Relaxeaza-te , pune-i la sa ca sa nu dispara laptele.
Va pupam.
PS Azi fabi o hranea pe Eva cu lingurita, numai ca o tinea pe dos. Noroc ca mancarea era mai tare si se tinea pe lingurita. nu va spun ce se hlizeu, iar eu cu mama ne crizam cat se mozolisera.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Anna, @Irip, @Monas - sunteti aur curat la casa omului, multumesc de impartasire experienta + sfaturi

Noi nu ne-am luat cantar (ink), am dat prioritate altor lucruri. Dar sper sincer ca au mai luat, asa par dupa falcutze cel putin :P @Monas - ma recunosc la fazele cu notatul :D

Si pentru ca tot ma mancau palmele, azi la pranz am pus hamsteritza la saaaaan :P M-am topit instant! Doamne, nu se compara cu nimic! @Monas, cu siguranta si eu ajung in ritmul asta sa pierd daca nu alaptez. Credeam sincer a ea nu are forta. ei bine, ce pompa poate sa bata falcutele ei infometate :))))) Cu un ochi plangeam de bucurie, cu celalalt plangeam ca imi ieseau ochii ca la melc de durere dar am reusit si i-a placut la nebunie si ei A dormit bine dupa si scutecul mi-a confirmat ca am auzit bine inghititurile si a fost satula totusi :)

O sa las cate o masa pe zi la san si cresc in 1-2 zile cel mai probabil la doua :) (exceptie azi ca deja am pus-o pe garga de 2 ori :P)

@Anne, te cred la faza cu pishuit ochii pentru cate o fraza, eu incerc sa nu ascult melodia de la Voltaj cu sunt mic, pentru ca inveitabil urlu si imi descarc hormoneala :D Plus ca in spital am vazut 4 mamici (colege de camera) nascand intr-o luna, cand apareau bebicii lor pe usa prima oara, eu eram cu nasul in batista :P
Tine-te bine si increde-te ca oricand s-ar intampla de acum incolo, si tu si bobocii o sa fiti bine! Mult a fost, putin mai e pana la intalneala cea mai grozava ;) Iti tin toti pumnii!

Va multzu' ink o data mamici si burtici!
Una bucata mama euforica :P topita dupa berbecutii Mara Teodora si Dragos Mihai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Ioana alapteaza-i, nu te mai mulge te rog
ale mele au fost cam ca ale tale la nastere si le-am pus la san de la inceput si au continuat pentru 15 luni. fiind asa mici mi-a fost frica sa le tin pe amandoua o data la san in primele 2- 3 saptamani, dar pe urma totul a fost perfect. si pentru ca au supt tot timpul nu am stiut niciodata cat mananca, doar vedeam ca iau in greutate. tin minte ca dostorita mi-a zis ca macar in primele 2 luni sa le trezesc la 3 ore sa manance ca sunt prea mici


Mergi la inceput