Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

ioana, felicitari!

ana, hahaha, si eu la fel am gandit cand nu am gasit bona: ca evita sa vina fiindca eu sunt eu mereu acasa si nu are "libertatea" de a-si baga nasul sau de a chinui copiii.
una gasisem de vroia sa vina, dar dorea 1500 lei pe 8 ore, de luni pana vineri plus bani de abonament de transport decontat, plus mancare, plus apa plata. ce obraznica! femeia avea experienta 0 ca bona sau ca menajera, fusese muncitoare la confectii si era somera, dar avea pretentii pana la cer si inapoi...lasa ca mai bine sta somera si n-are bani de chirie decat sa vina pe 1000-1200 lei cat eram dispusa sa ii dau.

despre copiii mai dolofani, si eu ii prefer pe cei mai subtirei. la mine marc este mai grasut si am de gand sa fiu atent pe termen lunga, sa nu devina un copil gras.


de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




eu as fi cerut sa fac si baie la tine :)))
Dar la varsta baietilor, bona ce atributii ar avea? Trebuie sa ma interesez si eu de o bona, dar nu prea cred sa am sanse. 1000-1200 de lei nu este totusi mult pt o bona care ar trebui in principiu sa-i supravegheze? Nu am idee ce preturi se practica prin buzau, dar cred ca se inspira din preturile din Bucuresti, fara a veni si cu pregatirea/experienta celor din BUcuresti. Am vazut un anunt cu o tanti care dorea 700 de lei pe saptamana. Mi se pare exagerat.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

de acord cu balanta, sigur sunt 2 motive pt care nu vor sa vina
1. ca sunt gemeni si dau in greu
2. ca sunt si eu acasa si vad ce fac
la fel pt cele cu curatenia, nu pot cotrobai si altele
eu acum aflu de cea pe care am avut-o, care eu tot ziceam ca e ok, se ocupa de ele cat de cat, dar avea la minusuri asa
- statea calare pe tel, inclusiv cand le dadea de mancare, si asta ma deranja ca si asa ale mele nu mananca
- acum aflu ca de fapt in parc mai baga si ea cate o tigare, banuiesc ca e ok, atata timp cat nu mi-a fumat in casa si in fata fetelor
- statea cu ele in parc pana uita as mai vina si urlau fetele de foame,de acolo nu o vedeam/auzeam eu
in fine asta e, ne descurcam cum putem si ne pastram banutii, eu ii dadeam 1200 pe 4 zile; acum la cineva care ar veni 8-18, 5 zile si chiar s-ar ocupa de ele as da si 1500; dar cum nu gasesc, degeaba asa,doar sa se uite la ele si sa le dea o masa chinuita nu le dau, ar treb sa le cante, sa le citeasca, sa se joace cu ele

ieri povestea o colega de bona sorei ei,i-a pus camera video si o aude cum o barfeste la tel, au inceput sa-i dispara haine, il ia pe cel mic la ea acasa sa-si faca si treaba ei, il usuie cand vine la ea sa se joace, ca sa stea si sa se uite la tv sau sa vb la tel....ce sa mai zic, asta e, au sa stea cu mama, ma mai chinui si eu un pci si la toamna la 1an si 9 luni sau spre 2 ani le dau la cresa si gata
am gasit cresa si acum 650lei, de la 7-17 + masa, pai ies tot la banii de bona, dar nu le duc ca sunt totusi prea micute

probabil in alte orase e mai ieftinut, dar in buc e cam scump, totusl 1500 e sal mediu pe economie, sunt doctori, casiere in banci care lucreaza pe 900-1200, si ele cer 1500 sau mai mult + masa si tot nu sunt multumite...sanatate si virtute le doresc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

N-am mai scris de un secol....

Ma simt alintata, bona mea e beton, desi prima zi a fost groaznica pt amandoua, ea avea migrena, eu nedormita si baietii maraiti din cauza vremii ploioase..asta se intampla cand baietii aveau 2 luni, dar apoi treaba a mers struna . Nu a deranjat-o ca sunt acasa, a leganat la bebei de a ametit, mereu cu rabdare, nu s-a plans niciodata, e mereu cu zambetul pe buze, vb non-stop cu baietii, le canta, face pe clovnul, nici cand doarmeau copiii nu voia la televizor.Acum nu mai e nevoie de stat langa ei la somnul de pranz si ma ajuta cu mancarea ca eu nu sunt prea priceputa, iar ea a lucrat la o cantina si a facut si ceva cursuri de patiser.


Balanta_tm, am si eu un Marc care era mai grasunel!!Pe celalalt cum il cheama? Eu m-am stresat groaznic cu greutatea, in primle 6 luni Marc lua in medie 1Kg pe luna, dupa 6 luni s-a reglat, oricum e bine sa ai grija, eu nu le-am dat LP cat au vrut ei (san + completare pana la 6 luni).Vara asta a fost groaznic cu mancarea, cred ca de la canicula, nu sunt f mancacioi, ecat cate kg au habar n-am, arata f bine, sunt vanjosi, dinamici, e tot ce conteaza.

2apples, imi doresc si eu niste carti ca tare cred ca nu abordez bine unele situatii, m-am saturat de " nu ai voie".

Ai mei inca nu vorbesc, dar inteleg tot si gesticuleaza, asa ca ne intelegem f bine.Dansam si ne invartim pe muzica populara (i-a invatat bunicul), facem tumbe, ne iubim, ne certam, radem , ne alintam

Ca si Monas as spune ca acum dupa 1 an m-as descurca si singura, dar n-as mai face nik in casa, m-as ocupa doar de copii, dar cred ca as fi obosita si nervoasa mai mereu, asa ca mai bine cu "dada" cum ii zic baietii bonei, cand raman singura cu ei sunt cu casa pusa la punct si linistita pt joaca.

Pupici tuturor si crestere usoara!


Mami de gemenasi nastrusnici: Luca si Marc -11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, la 9 sapt cat au ai mei acum, o bona in principiu ar trebui sa ii supravegheze sa nu planga si daca plang sa ii schimbe, sa ii ia in brate, etc. sa le dea si de mancare (ai mei mananca la 3 ore), eventual sa le puna rufele in masina de spalat (la 2-3 zile) si apoi sa le calce. nu mi se pare greu, mai ales ca sunt si eu acasa si as fi muncit cot la cot cu ea ca doar sunt copiii mei si alta treaba n-am decat sa am grija de ei (in sensul ca nu lucrez ca si ana). apai daca la 2 luni cere bona 1500 lei, la 6 luni cand or lua-o de-a buselea va cere 2000 lei???

ai ajuns la 36 de sapt si ai sanse mari sa ajungi la 38. bravo, super!

ana, exact ca si tine am gandit si eu: pai stiu fete la banca ce castiga 1500 lei si femeia asta venita de niciunde vrea aceeasi bani plus altele ca sa arunce un ochi la niste bb-i???? pesemne ca tanti a vazut prea multe filme, de are asa vise .
hai ca pana la 6 luni cred ca am sa ma descurc singura cu ei, dar dupa ce ma fac? atunci cand incepem diversificarea, si o iau si de-a buselea???

camelia, deci a ta si gateste! esti chiar norocoasa.
cati bani ii dai lunar? cam cati ani are?

fratele lui marc se numeste eric si e mai slab ca el cu 400 grame. la nastere a fost diferenta de 200 grame intre ei, iar la externare 300.
lui marc ii mai spunem si "grasen" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Balanta, te inteleg perfect in legatura cu bonele. Eu cred ca am fost o mama exagerata, in sensul ca pana la 5-6 luni nu am lasat nici bunicele sa se apropie de ei, desi ii iubesc enorm amandoua, sunt vaduve pensioare, deci alta grija nu ar fi avut decat nepotii... m-am ocupat singura de ei pentru ca in mintea mea nimeni, dar nimeni!!! nu putea face mai bine ca mine asta. O bona nu am luat in calcul ever. Am inceput servicul cand au implinit 2 ani si atunci a fost extrem de greu pentru mine. Am considerat ca numai eu pot sa le ofer iubire si caldura in primii ani de viata cand este esentiala legatura intre mama si copil, atunci cand se formeaza afectivitatea lor si se simt protejati si iubiti de mama in mod neconditionat.
Asta nu inseamna ca le comndamn pe mamele care s-au intors mai devreme la job si ca au lasat copiii in grija bonelor sau a bunicelor. Pur si simplu eu asa am simtit, si am avut sansa extraordinara sa pot sta cu ei doi ani, timp in care am fost dedicata exclusiv lor. Nu -mi pare rau deloc, sunt niste copii veseli, afectuosi, atasati de mine si de tatal lor care aparticipat 100% alaturi de mine la ingrijirea lor si le-a dedicat tot atata afectiune cat le-am dat eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

balanta_tm pupacinizam pe Eric si pe Marc! ce nume frumoase!

Eu zic sa te linistesti, vei creste si invata cu ei si despre ei. Ai sa te descurci singura cu ei tu cel mai bine, si cand au 3luni si cand vor avea 6,si cand or sa o ia deabusilea, si cand vor invata sa mearga. Multe mamici au fost si sunt singure cu gemenii. Daca tu simti ca ai nevoie de cineva atunci cauta o femeie de incredere, chiar daca iti ia mai mult timp sa o gasesti. Dar nu e un capat de tara ca tre sa fii tu singura cu ei..Atat timp cat ii tii sincronizati dpdv masa si somn acum totu va merge ca pe roate si mai departe cand incep sa se miste. Esti puternica, ai ceva mai multa incredere in tine, Dumnezeu nu da gemeni cui nu poate.

Eu mai am ceva si incep serviciu si va veni soacra sa stea cu ele pana facem trei ani sa le dam la gradi de stat. Tati are genu de servici de are mai multe zile free si in general in ultima vreme cam e pe acasa. Cand e la servici sun la mama sau la socrela si vin sa ma ajute, sa iesim in parc cu carutu..Da si can sunt sola cu ele le duc cu carutu la parcu de lg casa, ca e inchis cu gard si nu fug. Asculta si ele din ce in ce mai mult, sunt mai intelegatoare. Cand sunt singura le zic:Mami e singura cu voi si trebuie sa fiti foarte bune si cuminti da? ca prin minune merge.

Am avut insa si o zi de una vroia la plimbare in juru parcului ingradit si alta statea si se juca frumos..Sau odata a vrut Maruta in brate, si Ilincuta pac ca cum ea sa nu stea in brate??! sa ma fi vazut cum le-am dus eu pan la bloc pe amandoo, cai mari ca impreuna au acu 24kile manceacaaas. Parca puteam citi gandurile oamenilor, vai saraca, cu gemeni, cum se descurca..Da astea sunt exceptii.

Azi au avut o zi in care nu s-au patucinizat la pranz. Le-am depus eu la nanica dar incepuse cu plansu tare, am intrat a facut kk, schimbat..Luat in brate la iubit, a vrut si Ili..M-am gandit sa desfac canapeaua sa stam tuate la nani. Aiurea, le-a apucat o pufificare si o juaca. Si-au pus papucii singure si stateau la usa ca ele vor afara. Ah ce maraite au fost toata ziua, toot cu fingeru in gura uf. Le-am culcat la 21 ca atata de rupte sunt. Acusi urmeaza sa ma duc si eu ca tot e canapeaua deschisa si dorm cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Sugubina ma faci sa bocesc asa dimineata cu "DD nu da gemeni cui nu-i trebuie" Foarte frumos.

balanta, te-ai descurcat cu o sarcina dificila, te vei descurca si cu 2 nazdravani . In buzau, am cautat si pe internet si in ziar, dar toate sunt batrane iar eu, fara sa discriminez, nu vreau o batrana. Ii dau 1500 de lei, dar cand vor avea 2-3 ani iar tu ai cursuri, ai studii, ai cunostinte de psihologie a copilului nu asa.... la 50 de ani, cu dezacorduri, fara cunostinte d eprim ajutor fara nimic eu sa-ti dau 1500 de lei. Eventual sa ma si cert cu tine ca nu intelegi de ce vreau sa-mi educ copilul intr-un anume fel. Dar in Buzau, ce vreau eu, nu voi gasi pt ca nu exista cursuri de bone, nu exista firme de recrutare la care as apela exista doar fete de la tzara care vor sa munceasca la oras si exista foste cofetare cu pretentii.


+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ariadna, dupa 2 ani, cand ai revenit la serviciu, ce ai facut cu baieteii? i-ai dat la o gradi sau s-au ocupat bunicile de ei pana veneai tu acasa de la job? banuiesc ca ai genul ala de job de la care ajungi acasa dupa ora 18...


sugubina, de ce vrei sa ii dai la gradinita de stat si nu la privat? ai mai mare incredere ca au mai multa experienta? sigur, sunt costuri mai mici la stat si la 2 copii se cunoaste, dar ma intreb daca gradinitele de stat sunt cu mult diferite de cele private.
mie mi se pare interesanta perioada intre 2 si 3 ani, in sensul ca parca nu mi se par gata pt colectivitate, dar nici nu i-as lasa singuri cu o bona. ideal ar fi fost sa existe cic pe 3 ani. oricum, chiar daca s-au vitregit mult conditiile pt cic, eu am sa stau 2 ani acasa cu ei si dupa anul 2, vreau sa lucrez part time (daca imi vor permite sefii).
referitor la bona, nu mi-am dorit eu neaparat, ci cumva m-am lasat influentata de cei din jur care imi spuneau ca e imposibil sa ai grija de gemeni fara ajutor. si uite ca trecura aproape 10 saptamani si m-am descurcat.

anne, eu am apelat si la o agentie de recrutare forte de munca si nu isi asuma nici o raspundere pt bona. adica in contul unui comision de 1100 lei iti prezinta 3 potentiale bone si atat. daca iti place vreuna bine, daca nu, iar bine. dar nu garanteaza nimic pt ea, nu are cazier scos, nu are analize facute, nu are recomandari de la un loc anterior de munca.
mi se pare super aiurea sa dai 1100 lei si agentia sa nu isi asume nimic.

amary, anabel, irip, miruna, salexa, ce mai faceti? cum sunt bb-ii?
pe brigit nu indraznesc sa o strig - ma gandesc ca ne va anunta ea cand va fi cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

BALANTA, bineinteles ca te descurci singura cu gemenii. Daca esti f. organizata in ceea ce priveste programul lor si ai in tine un pic de sange de Speedy Gonzales, totul merge struna, indiferent de varsta copiilor. Eu m-as descurca si acuma, dar nu mai am rabdare...m-as mai duce si eu incoace-incolo...
De lasat, eu i-am lasat singuri si cu mama si cu sora-mea, iar acum si cu bona. Nu e mare chestie, in opinia mea. Atata tot ca la 2, esti mai tot timpul ocupat.
Cat priveste diferenta dintre gradi de stat si cele private, da, exista mici-mari diferente...insa eu as opta cu ochii inchisi ptr. cresa PRIVATA si gradi DE STAT, asta bineinteles daca iti permite bugetul.
Eu, inital, doream sa-i dau la cresa privata de la 1 an si 10 luni, iar apoi la gradi de stat de la 3 ani si 4 luni. M-am razgandit insa si am optat ptr. bona ptr. ca ai mei sunt mai "puturoshei" si dimineata dorm pana pe la 10, iar la pranz se culca la 13. Or, daca era sa mearga la cresa, la 7.30, cel tarziu, era trezirea. Asa ca, mi-a fost mila de ei si am zis ca-i las acasa pana in septembrie anu' viitor, cand vor avea 2 ani si 4 luni si vor merge ptr. 1 an la o cresa privata, iar apoi la gradi de stat. Nu stiu...fiind si prematuri, parca i-as lasa sa-si faca somnul cat poftesc.

Hai ca merg sa sorb o cafea, ne auzim mai tarziu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

buna dimineata,
nu am scris demult
a

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa





































































































































































































buna dimineata,









aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaabuna

Mergi la inceput