Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ioana felicitari pentru bebicii luptatori ! Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de ei
Annesa fie asa cum iti doresti tu, inca 2 sapt ma bucur ca treceti deja de sapt 36 si sunteti bine toti 3
Mmammarutza ce frumos povestesti tu acolo
Noi facem 19 sapt in citeva zile, suntem acasa in concediu de risc , astept cu nerabdare sa ii simt miscand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici si burtici,
Ioana, sa va traiasca puii si bine au sosit pe langa voi!
Burtici, depinde de fiecare cum poate si cum ii obisnuieste. Noi si acum la un an jumate nu putem fara "mamaia". Mamaia e omul de baza cu rabdare si cu de toate. Teoretic ar trebui sa pot sa ma descurc singura cu ei insa practic nu e asa. Par egzamplu azi am fost cu ei plecate cu carutul prin oras. La un moment dat el a zberat ca vrea pe jos. L-am dat. Ofcourse ca si sor-sa a zbierat cand l-a vazut. AM dat-o. Si catinel cu ei de manuta am mers o gramada , ordonati si cuminti. Cand am ajuns pe strada noastra, ce sa vezi? Au inceput sa alerge brownian, sa strige , sa nu mai stea de manuta...reau de-o obraznicie...m-am enervat la maxim.Asa ca aveam nevoie de mama , ca mai trebuia dus carutul, alergat dupa unul dupa altul...am zis ca-i leg unul de altul cu catuse si asa stiu ca alerg numa dupa unul.
Cat despre treaba cu botezul...ma ia cu nervi rau cand aud ca nu vor. Io le-am zis la bunice atunci ca daca popa nu ascutla ruga mea, iau copiii nebotezati si plec si-i trag si una preotului. Si biata mama stia ca nu glumesc.Noroc ca aici sunt putini popi asa indarjiti.
Despre Brigit as vrea si eu sa aflam ce face.
Va pupam pe toate.
Mammaruta, si la noi e scandal seara cand sutnobositi si nu dorm ziua prea bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, eu ma descurc singura cu ei, nicio problema. M-am descurcat intotdeauna f. bine singura, doar ca sora-mea venea in fiecare dupa-masa la noi, mai mult de drag de ei, dar si sa mai stea cu mine.
Insa de la o vreme, de cateva luni, parca nu mai am aceeasi rabdare, aceeasi disponibilitate ca si la inceput. E infinit mai usor acum decat acum un an, de exemplu, dar si nervii mei sunt mai "fragili". Mi-e dor de munca, de oameni, de a gandi ceva, nu numai de stat intre scutece, oale etc. De aceea am ales varianta unei bone...sa ma mai duc si eu incolo-incoace, sa mai am un pic de libertate. Numai ca nu prea am cu cine sa ies ptr. ca toate prietenele mele lucreaza ziua, iar singura...unde sa merg? Asa ca, tot pe acasa stau, dar imi mai fac si eu ordine prin dulapuri, sertare si alte asemenea...

MONAS, ma regasesc perfect in cuvintele tale in povestea cu plimbarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Adipapazi, multumesc ptr info. Eu sunt din C de Arges, dar maine am drum prin Bucuresti si trec si prin sectorul 1 si prin Obor. Sper sa gasesc ceea ce imi trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Monas, Mammarutza, imi si imaginez cum alearga copiii, abia astept sa ajungem si noi la faza asta, stiu ca nu-i de ras si cred ca o sa ma apuce nervii atunci, dar acum mi se pre asa dragut

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adriana, iti doresc sa depasesti si tu 36 de saptamani

Of ce povesti frumoase...Va doresc la toate multa sanatate, nervi darji si la mai multe momente frumoase E o placere sa va citesc

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

de acord cu monas, si eu il bateam pe popa si plecam cu fetele nebotezate daca le baga cu totul; sau o baga pe una si pe a 2-a nu o mai prindea; oricum era sa-l muste mama ca era apa rece rau si era frig, 21-apr, asa ca am sarit pe el sa puna apa calda

mmammarutza, de acord cu tine, si eu as mai iesi (eu mai ies cu sotul, dar tot as mai iesi), dar as mai iesi cu fetele, numai ca nu mai am cu ce fete, ar treb sa o punem de-o iseala

eu am tot cautat bona si n-am mai gasit, am renuntat la idee ca m0am enervat, asta e sta mama cu ele si mai ajut si eu ca muncesc de acasa

ieri a venit una ca sa faca curat (cunostinta de-a mamei), sa o vad si a ramas ca vine azi si nu mai vine, ce s-o fi gandit ea ca dc sunt eu acasa vad ce si cum face si nu poate sa cotrobaie peste tot, sau
s-o fi suparat ca ieri nu se mai dadea dusa si a treb sa-i zic de 3 ori sa plece si ea acasa ca vrem si noi sa mancam, statea la povesti in bucatarie cu mama care dadea fetei sa manance si era 11 si noi fusesem la pediatru si vroiam sa mancam si noi ceva, sa fie sanatoasa, ca o sa facem singuri curat si gata, lasa ca-mi stau si mie bine niste bani

in rest fetele sunt bine, Eva are 69cm si 6.5 kg, Ema are 71cm si 7.5, cu lungimea stau bine, cu greutatea mai au de recuperat, dar lasa ca sunt bine, sunt fete si mai bine sa fie mai slabute

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

aoleu Anna mi-ai adus aminte ca am ramas si eu fara tanti pt curatenie. Lucian a zis ca mi-am gasit cel mai nepotrivit moment sa renunt la ea, dar eu nu suport sa fiu luata de proasta. Incepuse la un moment dat sa vina la ce ora avea ea chef, am atentionat-o ca renunt la ea daca mai vine cand o taie pe ea capul si de atunci s-a schimbat treaba. Venea la ora stabilita, dar nu mai primea nimic in plus fata de bani. Noi primim in permanenta fructe si legume de la prietenii lui Lucian si tot timpul a plecat de la mine cu sacosele pline si ii mai dadeam si 40 de lei pt 2 camere. Daca ea nu a mai primit nimic, automat nu a mai facut treaba...era o mozoleala in urma ei. Am tot atentionat-o pana i=am zis ca incheiem colaborarea. Iar acum trebuie sa caut alta si nu gasesc. Bine ca mi-ai adus aminte, sa mai cumpar un ziar poate am bafta

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, felicitari!

ana, hahaha, si eu la fel am gandit cand nu am gasit bona: ca evita sa vina fiindca eu sunt eu mereu acasa si nu are "libertatea" de a-si baga nasul sau de a chinui copiii.
una gasisem de vroia sa vina, dar dorea 1500 lei pe 8 ore, de luni pana vineri plus bani de abonament de transport decontat, plus mancare, plus apa plata. ce obraznica! femeia avea experienta 0 ca bona sau ca menajera, fusese muncitoare la confectii si era somera, dar avea pretentii pana la cer si inapoi...lasa ca mai bine sta somera si n-are bani de chirie decat sa vina pe 1000-1200 lei cat eram dispusa sa ii dau.

despre copiii mai dolofani, si eu ii prefer pe cei mai subtirei. la mine marc este mai grasut si am de gand sa fiu atent pe termen lunga, sa nu devina un copil gras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

dragele mele, apar si eu: dupa jumatate de an mi-am reamintit de forum si am vrut sa vad ce mai povestesc fetele cu copii de varsta alor mei (12-18 luni).
As vrea sa-mi spuneti si mie daca stiti de ceva carti special despre cresterea gemenilor? in romana, engleza..
Al citit la inceput destul de mult, despre stadiul de bebelus, dar trebuie sa mai facem un update:)

Mergi la inceput