Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

buna. Intreba cineva de tort, dar nu mai retin cine. Modele frumoase gasesti si pe mariana s cakes photostream. Nu stiu cum sa pun link, dar daca dai pe google gasesti.

acum am vazut ca are modele si pe facebook http://www.facebook.com/marianavatamaniuc.marianascakes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetele, burticile, ce mai faceti?

Ai mei cresc parca in fiecare zi...Luca deja repeta cuvinte pe care le aude de la noi. Carla, insa, nu se grabeste prea tare sa invete sa vorbeasca, pe limba ei parca e mai bine . Cu somnul de pranz avem probleme in unele zile...Carla se trezeste dupa o ora, plange, iar Luca se trezeste dupa ea, desi doarme in alta camera. Incerc eu sa-i culc inapoi dupa o jumate de ora, dar cateodata e imposibil...si sa vezi tu seara circoteca . Nu ne mai intelegem cu ei, urla din orice...Cred si eu, daca au dormit doar o ora.
Alteori, insa, dorm 3-4 ore neintorsi si mi-s tare dragi dupa-masa...ne intelegem de minune, parca ar fi copii mari, nu niste bebelushei .
Saptamana trecuta am marcat prima vizita la circ. Am fost o echipa intreaga, 10 persoane. Spre uimirea tuturor, ai mei au stat 2 ore in bratele noastre si au urmarit spectacolul super atenti, rontaind popcorn . N-am auzit nici "mac", au dansat, au aplaudat...ce mai, distractie pe cinste!!!

De 2 saptamani, am o bona la ei, care vine zilnic si ma ajuta cu ei, cateva ore, program variabil, ca sta la 5 case de noi. E super femeia, a fost ingrijitoare la gradinita si copiii o indragesc tare mult.

In rest, sper sa tina vremea asta frumoasa cat mai mult, sa nu vina frigul, ca mi-e o groaza de stat in casa...

Mamici si burtici, pe unde mai sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Biine v-am regasiiiiiiit!:D

Am lipsit cu motiv :P azi facem 1 saptamana de cand am parasit garsoniera! Tot in spital,cu putin noroc maine merjem acasa. Toate bune la nastere, brotacu' 2100si cu 2h la oxigen,dar acum papa bine si e maestru in scos tot felul desunete prin somn, broscutza 1900 si cuminte,cu ochii mai mereu deschisi si cu mare placere la spalat cu apa una bucata poponeatza.

Mama (adik io) bine, cu pipota pe-afara de mandrie si modesta foc daca vine vorba de cupii!

Sani betonizati putin,furia laptelui (adik eu furioasa si sani plini de lapte). Muls la 3h30-4h00 si pentru ca nazdravanii sunt mici sinu pot face efort ink, lm la biberon e la moda. Tare sper sa reusim trecerea la san candva curand si sa pastrez productia la litru.

Tot pe subiect: are vreuna din voi o mulgatoare (aka pompa electrica) de nu va mai trebuie? Manuala am primit, dar as sta toata ziua cu ea.

Am inteles ca medela eo marca buna.Aveti experienta cu vreo marca anume?

Va pupcenkovici si sa va aud cu vesti bune!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ioana, felicitari Sa-ti traiasca bbii maari si frumosi. La cate sapt ai ajuns? NVad ca ai un ton optimist si energic si asta ma bucura. Ai si lapte sa-i hranesti care este o alta vestebuna. Bravo.

Noi avem 36 de sapt, iar marti aveam 2.7 lg si 2.5 kg. Mai avem 13 zile pana la cezariana si sper sa mai creasca. Nu ma incanta estimarile de la eco si astept sa vad greutatea reala.

oare brigit a ajuns acasa cu bbii?

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

IOANA, felicitari!!!
Sa va traiasca puiutzii si sa va umple sufletele de bucurie in fiecare zi!!!
Dar ce mult lapte ai!!! Doamne ajuta! Cat despre pompa, eu am folosit Avent electrica si a fost f. ok. Despre Medela am auzit, de asemenea, ca e buna. Din pacate, nu te pot ajuta cu pompa mea ptr. ca am dat-o unei mamici (cunostinta) acum 1 an si nu am mai vazut-o de atunci (pompa) si nici la tel. nu-mi raspunde ca doream si eu sa o dau cuiva.
Intr-adevar, cu aia manuala e chin curat, merita investitia in una electrica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNEMARY, bravo! Deci tot 3 in 1 esti...Ma gandeam ca ai nascut si de-aia nu ai mai scris...Dar sunt ok picii tai...De ce sa nu te incante greutatile? Cresc ei dupa aia, nu-ti face griji!
Te si-ti doresc sa mai rezisti un pic!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

IoanaSgemeni felicitari bine ati venit pe lume puisori! sa fiti sanatosi , sa papati bine sa nu aveti colici!
Cum ii cheama?

De pompa am auzit si eu de bine de medela,si pretu pe masura. Eu am avut manuala avent. Daca poti cumpara-ti una electrica, SH va fi ok sa stii, ca o sterilizezi si nu ai treaba.

PS am si eu de donat o masa de infasat, e de lemn cu musama moale alba, se poate monta la orice fel de patut (plasa sau lemn). Daca aveti nevoie va astept cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Mammarutza, imi este asa somn ca abia deschid laptop-ul. Noaptea ma trezesc din ora in ora ca sa ma duc la baie, tot noaptea ma dor toate oasele din corp, amortesc indiferent de pozitie si nu stiu cate ore legate reusesc sa dorm, sa ma odihnesc si eu. Nu am contractii decat f rar dar ma doare burta pe jos din cauza dimensiunilor burtii. Si v-am spus cat mananc? Cat un regiment. Eram suparata cand mancam din 3 in 3 ore (acu` ceva saptamani) iar acum mananc din 2 in 2 ore dar nu mai merge cu un iaurtel si apoi cu 2 prune....nuuuu, as manca numai friptane.

Greutatile nu ma impresioneaza la eco pt ca stiu ca sunt estimarile dr si cand vad ca erorile variaza de la 300 la 700 de grame la nastere parca nu ma impresioneaza cand imi spune ca bb are 2.7 kg.

Nu stiu voi cat de des ati facut testul non stres, dar pe mine ma chinuie saptamanal cate o ora pt ca nu-i prind pe amandoi. Dar inca 13 zile si scapam.


+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

felicitari ioana, sa-ti traisca, sa fie sanatosi

anne, mai ai un pic, dc ai 36s, crezi tu ca mai rezisti inca 2?
mie mi se par f bune greutatile, vor fi sugur peste 2kg, si oricum asta nu conteaza si nr de sapt, nu vor avea nici o probl

si eu ma intreb dc si-o fi luat piticii acasa brigit

ma bucur ca au revenit mamicile mai vechi, dar tot e liniste pe aici, imi placea mai in primavara cand se discuta mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Felicitari Ioana, sa va traiasca puiutii si sa fiti sanatosi!
Anne, ma bucur ca sunteti la fel, 3 in 1 adica :p, mai aveti un picut pana la nastere
Mammarutza, ce frumos povestesti de copii, dar chiar si la 1 an si jumat mai ai nev de 2 pers care sa stea cu picii? Credeam ca per grea e pana la 1 an or smth, sa inteleg ca nu e chiar asa....
In legatura cu botezul, in galati nici nu se accepta decat bagatul copilului in cristelneta cu capul, l-a rugat fina mea pe preot sa nu-l bage cu capul in apa, ca era iarna, si n-a fost sa fie, dar m-a "taxat"parintele, ca am iesit din biserica plangand, aveam cosmaruri noaptea cu el....
Pup fetele si bebicii, eu am o per mai aglomerata la servici, dar peste 6 sapt sper sa intru in concediu

21+

Mergi la inceput