Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Botez- pe la 4 luni jumatate, in aprilie dupa Paste. Mai devreme nu am vrut ca a fost tare ger iarna aia, ei erau mici (ca asa s-au nascut) si am vrut sa ma creasca
La gradi i-am dus la 1 an si 10 luni, am colectat si noi viroze, muci si acum spre vara niste herpangina. bineionteles ca tot pe rand. Pana acum niciuna din clasicele boli ale copilariei. De ieri am reluat gradinita dupa o vacanta de o luna... numai plansete la Eva, Dragos relaxare


2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

botezul l-am planificat dupa ce au implinit 4 kg, adica pe 30 ianuarie (aveau 3 luni si un pic).la botez bateau spre 5 kg deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mamici:
torturi, minuni nu alta, vedeti aici:http://www.facebook.com/Vioricascakes
cam scumpe , insa daca-mi botez maricel, merita.
Botez: la 4 luni implinite si numai dupa ce mi-a jurat popa ca nu-i baga sa-i inece in cazan, ci doar pe pune apa pe cap usurel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ADIPAPAZI, ma gandesc la nasele copiilor tai...au tras serios de fiare inainte de botez ...ca sa tii o ora in brate, in biserica, un copil de 5 kg, nu e chiar simplu...

Noi am facut botezul cand aveau picii 2 luni jumate, din aceleasi motive...nascandu-se prematur, doream sa mai puna un pic de carnitza pe ei.... I-a bagat cu totul in cristelnita, dar au fost super cuminti. A fost totusi un mic incident...Carla s-a gasit sa faca kk tocmai cand era goala, intinsa pe masa aia si preotul o miruia . Va dati seama ca nu avea salteluta sub ea, numai o paturica subtire...Ce sa mai zic de mirosul imbietor ce s-a instalat pret de cateva minute in biserica.... Dar preotul, tanar, super haios, cu 2 fete mici acasa, a facut o glumitza si toata lumea a zambit, inclusiv shmekera de Carla .

Fetelor, ma cam apuca groaza cand ma gandesc ca vine toamna si apoi iarna si adio stat afara toata ziua. Nici nu-mi imaginez ce o sa facem in casa atata timp ptr. ca picii de cand se trezeau si pana se culcau seara, erau non stop pe terasa, in curte sau mergeam in parc etc. Pai acum cand va ploua si va fi frig, cred ca singura distractie va fi un loc de joaca de prin mall, ca altceva...nu intrevad. Ma gandesc ca vom iesi si afara, ca anul trecut, cu exceptia zilelor ploioase, dar nu cred ca vom putea sta chiar 2 ore...Mamicile cu copii mai mari, ce ziceti? Eu, anul trecut, i-am scos indiferent cat de frig a fost, cu exceptia zilelor cu viscol sau ploaie. Insa stateau acolo cuminti, in carucior si observau imprejurimile. Acum, insa, carutzul este exclus, asadar ce pot face ei prin parc...ca de plimbat la pas se plictisesc in 10 min.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Cucul buna gemenistele!
remember me?

ce povesti frumoase si emotionante despre nasteri!
Miruna felicitari pt nasterea usoara si rapida!

Eu am nascut la 35s 4z, cezariana..Incepusem sa pierd din dop, secretia era galben transparenta si cu firicele rozalii.Pe langa astea eram super umflata, tensiune, incepusem sa pierd si proteine in urina si dr mea a decis ca gata sunt de nascut. Laptele a venit cam la doua zile, sambata am nascut si a venit lapte incet luni-marti. Puficele nu au avut nevoie de incubator, doar Mara la inceput a primit ceva oxigen. Ilincuta urla cat o tineau plamanii, aialanta se chilluia la aere..Asa e si acu, mica e agitata si zvarluga, Mara e buna si cuminte.
Au avut 3200 Mara si 2000 Ilinca. Avem si acu diferenta de greutate, cam doo kile.

irip cu baia in cada mare acu la batranete de la pe la 18luni, le puseram un covoras antiderapant, stau in picioare si dam cu dusu repede. Zilele astea nu am avut apa calda si am pus cadita mica in cada mare, umplut jumate si le lasam sa se balace..Era o dixtractie acoloo

adrianaady noi am avut un sigur patut, de lemn de la Ikea unde le-am patucinizat pana la 8luni. Dupa am trecut-o pe fiecare la patutu ei ca erau capre mari deja.
Nu lua dinala special dublu de gemeni. Vor creste si se vor lovi, urca unu peste altu..Plus ca la varste mari 10-12luni nici nu pot dormi impreuna ca se joaca, se zgarie se bat..Asa separati de gratii tot se distreaza da macar au loc unde sa aterizeze cand ii loveste Mos Ene.

La inceput am tinut salteluta la 45gr, am pus niste carti dedesubt ca daca regurgiteaza sa nu se inece.

diancic2002 las-o pe socrela cu ideile ei. Sacii sunt minunati. Mai ales la varste mai mari, ca se dezvelesc noaptea. Noi am folosit asta iarna si primavara cu mare succes. Pt ca se ridica in picioare le lasal deschis fermoarul jos. Sa vedem ce oi face iarna asta, daca le mai vin..Acu vad ca stau invelite (cand le pun la nani seara) cu un cearceafel, da dimi orcum gasesc ravasit tot. Ca nu dorm cu ele in camera, sunt singure pe tapsan..Daia zic ca saciii sunt super!

miruma1980 am eu o cunostinta care face torturi superbe, cu modele, cu jucarii, preturi acceptabile. E din Bucuresti. Uite aici https://www.facebook.com/matei.raluca2?ref=ts Sigur vei fi multumita.

Botezul l-am facut la 3luni si ceva.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna dimineata si bine v-am regasit ....
Felicit proaspetele mamici, sa va traisca puiutii, sa fie sanatosi si mancaciosi. Voua va doresc sanatate, rabdare si intelepciune ....
Peste cateva zile fac si baietii mei 1 an jumate. E tare frumoasa perioada asta ... unul din ei da tonul la prostioare, celalalt il urmeaza. Ar sta cocotati numai pe sus. Daca nu ajung, isi trag scaunul de masa sau unul de la bucatarie si se urca pe el. Sunt tot singura cu ei, ma mai ajuta sotul dupamiaza dupa ce vine de la servici. Au zile bune, cand se joaca singurei asa de frumos, dar si zile cand sunt maraiti si nu au chef de nimic, vor doar in brate si bineinteles, amandoi in acelasi timp.
Acum s- stricat si caruciorul, adica o roata, cea din fata si nu gasim camera si cauciuc ptr ea. Ne-a tinut oricum destul de mult, ca l-am folosit zi de zi si faceam zilnic cca 10 km . Am fost norocoasa ca au stat in el atat de mult, dar as fi vrut sa-l mai folosesc si toamna asta . Acum caut triciclete si nu stiu de care sa iau . As vrea sa fie silentioase, cu roti de cauciuc, manerul de impins reglabil pe inaltime si cos de depozitare. Puteti sa-mi dati un sfat cand va faceti timp ?
Nu ma mai asa copiii sa scriu, revin...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

mary75, am avut si eu problema cu roata. pana la urma am luat de la un magazin de biciclete. initial nu aveau exact dimensiunea noastra, ne-a comandat baiatul si intr-o sapt a venit roata. in ce zona stai? noi stam in sect 1 si ne-am rezolvat langa piata domenii, e un magazin pe dreapta cum te duci la chibrit dinspre pta victoriei, langa liceul iorga. sau in obor mai poti incerca.

doamne, singura cu 2 baieti?????
ai mei azi dimineata au fct numai dume. ana a sarit din pat si s-aa urcat pe aspirator, cu un picior apasa pe butonul start si cu celalalt pe stop, in timp ce frac'su batea din palme si striga bravo.
faza serii: lui Ioakim ii e frica de camerele in care nu e lumina si nush de unde stie de baubau, ca noi nu l-am invatat. si ana, vazandu-l ca fuge terminat de frica, alerga dupa el: cand in sfarsit se linistea si el si zicea "babau e depate", nebuna se duce la el si racnea: babauuuuu, babauuuuu!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

neata fetelor
am revenit, am fost plecata cu fetele la tara la o bunica o sapt, sa mai stea si ele la aer; v-am tot citit, dar nu prea am avut nimic de zis
ce mai faceti? ce mai stiti de brigit si piticii ei?
eu ma tot chinui sa gasesc bona si nimic, nu pot sa cred cata neseriozitate, le suni, stabilesti intalniri si nici nu vin, nici nu te suna inapoi, nu inteleg de ce mai aplica la anunturi; dar asa-i romanu', se plange ca n-are ce manca, dar nu cumva sa munceasca si sa oboseasca...ma scuzati, dar treb sa ma plang si eu la cineva

fetele mele sunt bine, au progresat enorm in ultimele 2 luni, au inceput sa se ridice singure in picioare si sa mearga tinute de manuta; mai fac si cate un "ma ma mam"; uneori mananca, alteori nu
nu prea mai dorm ziua si ma innebunesc ca eu muncesc de acasa si deja a devenit cam aglomerat pe aici, treb sa luam ceva mai mare
de cand am fost plecati s-au cam invatat in brate si sa doarma cu noi, nu e bine, dar macar asa nu mai fac ture-ture, bine ca macar le apuca pe rand, desi s-a intamplat sa le luam si pe amandoua

referitor la ce s-a mai discutat, eu am acasa patuturi de lemn, din acelea cu gratii, am pus niste aparatoare din alea si sunt ok; am saltele mari, groase, din alea sendwich de cocos

am luat si 2 patuturi pliabile pt cand mai plecam pe la bunici, le-am luat si la alea 2 saltele de 8 cm de spuma sau ce-o fi ca alea ale lor erau prea subtiri si incomode


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

botezul l-am facut la 5 luni fara o zi, in aprilie pe 21, la o biserica din fundatica (veche si frumusica, totusi eu eram cam stersata); fetele erau destul de micute, pe undeva pe la 4-5 cred, nu-mi mai amintesc exact; l-am pisat la cap pe preot sa nu le bage cu totul ca fac urat si i-am zis de atatea ori ca a proceput, dar i-a cam taxat pe nasi (am avut 2), dar asta e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

nici ai mei nu au fost bagati cu capul in apa, eu i-am cerut asta preotului si s-a uitat la mine ca la masini straine... a zis ca oricum nu baga niciun copil cu capul in apa,ca nu se mai face asa, ca incearca sa nu le creeze vreun stres/trauma chiar daca sunt mici si nu tin minte. Cred ca partea cu stres/traume era mai mult pt parinti

2+

Mergi la inceput