Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

vad ca link-ul la mine face trimitere catre tot albumul....il gasesti pe acolo

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Anne, Gabitza, Miruna, Monas, multumesc de idei si sfaturi . Din ce am inteles, sacii de dormit sunt ok de cand incep sa se zvarcoleasca prin pat, pana atunci e ok si cu paturica. Tinand cont ca sunt pe varste, sezoane etc... cred ca ar fi mai bine sa aman cumpararea lor pe mai tarziu,, sa fie eventual un 3+
Multumesc fetelor


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Salutare, fetele!

Eu am folosit ptr. inceput paturici din polar, iar mai apoi, fiind vara, din alea subtiri, apoi chiar cearsafuri mici sau nimic, cand era f. cald. La un moment dat, am trecut la pilote ptr. copii si de atunci acoperitoarea a devenit un fel de accesoriu pe care ei dormeau deasupra sau pe care o impingeau la capatul patutului, dormind descoperiti complet. Si in zi de azi e la fel ptr. ca eu nu am folosit niciodata saci. Nu s-au trezit niciodata de frig, dar eu nici in timpul zilei, oricat de rece era afara, nu i-am incotosmanat ca pe niste cepe.

Cat despre paturi, eu am avut de la inceput 2, de lemn, cu gratii, puse intr-o camera si unul intr-o alta camera, unde de pe la 6-7 lui doarme Luca ziua, singur. Am facut asa pentru a nu se deranja in timpul zilei. Mai avem jos un tarc dublu, cu fermoar, care sta plin de jucarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

vergeturi: noi in familie nu avem vergeturi. avem portocala, dar nu facem vergeturi. asa ca m-am dat in sarcina, desi stiam ca am mostenire genetica buna, cu creme care mai de care mai expensif pe coapse si sani (pe burta nu as da never ever nunca hamas ca provoaca, dupa cum stiti, contractii). ghiciti unde am vergeturi acum???? pe coapse si sani, nu degeaba se numeste "crema pt vergeturi"! nu exista leac impotriva lor, niciun medic nu te minte in acest sens. norocul meu e ca nu sunt pronuntate si nici nu se fac albe cand ma bronzez. dar eu le-am fct pt ca am luat peste 40 kg.
[b]ce fac cu copiii
: depresie maxima on the subject. tot salariul meu se va duce pe bona nio 1, iar pt alte 5-6 ore mai iau una, pt ca soacra nu vrea sa stea cu ei, no comment.asta e, bona no 1 nu va face fata la 2 copii, eu nu as fi linistita, nu am kef dupa 2 luni sa cedeze fizic si sa ma lase balta.la 3 ani la gradi de stat, am una noua si frumoasa langa bloc. la 2 ani la cresa no way, sunt prea mici, nu papa decat pasat (turbeeeeeeeeeeeeeeeeeeez) si prea multe boli de luat pt asa o varsta mica.
[b]tort
: am avut unul cu fo 2-3 etaje si in varf 2 ursuleti de martipan, unul cu funda si unul cu cravata. invitatia a fost cu 2 copii in 2 verze, cu text haios.
bone

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Tort: noi am avut 2 torturi, Donald si Daisy, umplutura cu cioco si exterior din martipan. Am gasit foto cu unul dintre ele exact pe pagina producatorului https://www.facebook.com/photo.php?fbid=224970807552691&set=a.101942609855512.956.100001193198690&type=3&theater.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maripet spune:

Miruna, zi-mi si mie cam cat mananca bebeii taii la 2 ore. Si ai mei cam tot la 2 ore mananca cate 120 ml si mi se pare mult. Le dai san?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Adi - :))) si pe mine m-a incantat sa te citesc lacapitolul "cum e sa cresti gemnushii" ;) Despre cresa - e adevarat k e mai greu cu 2ca se vor tot imbolnavi, pe de alta parte - cred ca se si imunizeaza mai repede. Credeam k am un mic plan aici, dar m-ati cam pus pe ganduri. O sa mai urmaresc pareri de la celelalte mamici ;)

@Gabitza - mi-a placut cum gasesti metode sa ii vari in sac in orice situatie :D Noi am primit 2saci, vedem cum e la iarna ca in momentul in care se da drumul la caldura, noi stam in tricou de cald. In perioada dinainte cand emai rece afara dar ink nu e incalzire - vor fi de mare folos cred.

@Miruna - deci ai un baiat foaarte sociabil :D sper sa te auzim oricum cu vesti victorioase despre un somn ceva mai linistit.

@Adrianaady - da, saltelele le-am luat separat de la mamiko.ro Mi s-au parut cam slabe cele care vin cu patutul si majoritatea persoanelor cu care am vorbit au facut la fel.

@Anne - nu am mai masurat in cm burtosu' dar vad k de cateva zile bune nu mai iau eu in greutate (?!) Sper k ei sa ia totusi. Ink mai sunt pe baricade, da :D multu de intrebare. Ieri a fost ff greu, s-au miscat in continuu toata ziua (si cand zic in continuu = valuri-valurele in reprize de cate o ora si, vizibile pe toata burta si simtibile la greu). Si inevitabil au reaparut seriile de contractii. Azi - misca aprox. la fel. Sper sa nu faca fitness si sa nu dea jos gramele pretioase. Picatura magica de ginipral isi face ff bine efectul la mine (pe viteza marita, evident) si sper sa faca fata toata saptamana.

Despre Brigit mai stiti ceva?

Am vazut topicul botez - @mamici - la cat timp de la nastere l-ati organizat?

Pupiciovici pentru mamici, bebici si burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade25 spune:

Buna mamici de gemenasi,

Citesc cu interes tot ce povestiti si abia astept sa ajung si eu acolo. Eu sunt abia in saptamana 13 de sarcina si mi-a fost groaznic de rau. Cea mai mare problema este cu bautul de lichide, ca mi-e greata de la orice si nu pot bea, dar imi este groaznic de sete si ma chinui sa beau cate o gurita. Sper sa treaca perioada asta.

Va pup dulce si numai bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Buna
Gabi merci frumos pt link...super torturile..te felicit,ai niste copilasi frumosiiiiiiiiiiiiiim foc,o pereche reusita...m-am uitat cu placere.
adiMmammaruta, multumesc,dar nu pot accesa linkul
Maripet,le dau LP si la o masa mananca 100 ml,dar nu stiu daca e mult sau putin,dr mea nu mi-a zis nimic,doar ca sa-i invat la 3-4 ore si daca cer intre mese ,sa le dau ceai....am incercat,in schimb cand trec cele 3 ore,ei mananca mai putin,ca deh se umfla cu ceai si am renuntat.
Ioana nu cred ca se mai cuminteste caci de ex azi noapte nu a dormit si culmea nici pana la ora asta...e fantastic copilul asta cat poate rezista!!!Botezul il am pe 15 septembrie,asta inseamna la 2 luni si 3 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu am dus copiii la cresa de la 2 ani si 3 luni. Cel mai mult au stat acasa cand au facut varicela si cam 3 saptamani a trebuit sa ii tin departe de colectivitate (au facut pe rand, desigur , cand a terminat unul, au inceput sa ii apara bube celuilalt). In rest nu am avut probleme de sanatate serioase, doar mici viroze si raceli, cu tuse si muci, care treceau in cateva zile. Poate am fost noi foarte norocosi, dar mai mult de 2-3 zile, la cateva saptamani bune distanta, nu a trebuit sa ii tin acasa.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput