Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Irip, eu nu stiu cand am inceput cu baia in cada mare. Stiu sigur ca la 7 luni le faceam deja, ca am fost cu ei la mama la craiova si apoi la mare si aveam dupa mine scaunel din acela special de baie

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Ioanagemeni eu am nascut la 37 sapt si 1 zi si au avut 1910 domnisoara si 2140 cavalerul. Au stat cam 2 zile la incubator pt reglare termica, apoi un pic la branzat ca aveau icter si in 5 zile eram acasa. Nasterea nu a avut nimic spectaculos, a fost o cezariana programata initial pt 8 decembrie si apoi, dupa ultima monitorizare de test nonstres, pt ca IR pe partea Evei nu erau ok de ceva vreme am fost oprita la spital urmand sa nasc a doua zi dimineata. Si asa au prins Sfantu Andrei ca zi de nastere....si acum am inteles ca va fi si zi nelucratoare, timp berechet (ca urmeaza apoi 1 dec) sa petrec cu ei

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:


Multzu' tare de raspunsuri! Imi imaginam ca sunt eu mai sensibiloasa de ma lupt cu saptamanile :/

@Mmammarutza
- cu asa pancarda de incurajari, ne ambitionam si mai mult pentru stat la "cuptor"!

@Irip - si la tine a trebuit sa stea la incubator dupa?

@Gabitza - pai atunci petrecere mare sa fie cu bucurie, la fiecare Sf. Andrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Ioana, si ai mei au stat la incubator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mamici si burtici,
Am nascut la 34 saptamani si 4 zile, cezariana de urgenta. Eva 1980gr - a stat la incubator din acela deschis, incalzit deasupra vreo 3-4 zile. Fabian 2130 si nu a stat deloc la incubator.
Baie in cada mare a inceput cand au stat ei in picioruse, nu mai stiu la cate luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

IRIP, baie in cada am facut si noi, la fel ca si Monas, odata ce au stat singuri in picioare, deci de pe la 11 luni, cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna dragi mamici si viitoare mamici de gemenasi
Am scris f rar din pacate in ulmilele luni, au fost luni grele din mai multe puncte de vedere. Dar multumim lui Dzeu acum suntem bine, maine facem 17 saptamini, acum 2 saptamini am facut preventiv si cerclajul , totul a decurs bine ( fara dureri si sangerari); in curand intram si in concediu de risc maternal si sper eu sa am suficient timp sa ma documentez despre tot ce va urma dupa nastere.
As vrea sa va intreb pe voi cum ati procedat cu patutul in care dorm bebelusi? De unde ati cumparat patuturi speciale de gemenasi? sau ati cumparat doua patuturi simple.... Din lemn sau de care...
Ralu ce mai faci? Sunteti bine?
Anne mai ai putintel, cum te mai simti ?
Balanta tu ce vesti despre baietei mai ai?
Felicitari proaspetelor mamici, va descurcati minunat Miruna,Irip, Anabel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Sa raspund si eu am nascut la 34 s si 3 zile, bebelusii mei au respirat singuri doar in seara aceea au stat putin la casca, a doua zi au stat intr un cos descoperit cu temperatura calda, au stat la terapie intensiva 6 zile si 4 zile la post terapie, au facut antibiotice preventiv ptr ca aveau mai multe furtunase si se hraneau prin gavaj.Au avut 2200 fetita si 2500 baiatul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Multumesc Monas si Anabel de info, am observat ca nu are legatura mai deloc cu greutatea lor, faptul ca stau la incubator? Corect? Eu asociam incubatorul cu dificultati de respiratie, dar inteleg (mai ales de la tine, Anabel) ca sunt si alte motive.

Pe langa reglarea termica, din ce cauza mai potsta la incubator sau la terapie intensiva, la 34-35s?

Pupiciovici pentru mamici si burtici ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Felicitari, Adrianaady :D tine-o tot asa cu vesti bune!

Despre patut, nu mai gasesc link darsigur e o postare numai pe tema asta pe DC. Ambele au avantaje, depinde de stilul vostru de viata. Ex: noi desi voiam de lemn, am decis final sa luam pliante, 2 normale cu nivel intermediar, ceva mai de calitate. Asta pt k ne place sa calatorim si pt bbs e important sa aiba cateva elemente stabile in cazurile astea in jurul lor.

O sa ii tinem in acelasi pat macar prima luna, sunt de acord k trebuie sa se simta unul pe altul ;) Sunt curioasa dak nazdravana ii va invada si inafara burticii spatiul berbecutului :)))) Apoi vor fi in patuturi separate, dar aproape si se vor putea vedea prin plasa mai tarziu.

Cel mai mult insa conteaza cred salteaua, sa fie suficient de tare si sa nu ii lase sa transpire.
Mamicile au mai postat pe-aici in topics anterioare exact pe subiect, vei mai gasi variante sigur ;)

Sa te re-citim cu bine!

Mergi la inceput