Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

dianaccic, eu la 20 sapt luasem 7 kg, iar pana am nascut 19. aratam onorabil, pacat k d l 20 sapt am stat doar in pat si nu am putut sa mi etalez burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

diancic2002eu am laut toata sarcina 14 kg,dar tarziu si la fel ca Irip,mai toata sarcina am stat in pat...cu mici exceptii in weekenduri cand ieseam prin oras,cam o ora,iar cand ajungeam acasa ma apucau contractiile,iar la luna mergeam la parinti acasa,in alt oras,unde la fel ma luau contractiile si ajungeam la urgenta...dupa care am evitat si am stat numai in casa,iar ultimele doua saptamani numai in pat.Felicitari pt fetita si baietel,sa ai sarcina usoara si la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Irip, Miruna, chiar ma incurajati , deci as fi in grafic, ceea ce ar fi minunat, stiu ca greutatea nu e la fel ca la o sarcina normala, mai ales ca puiutii sunt la dublu cu greutatea lor.

Irip, mi-as dori si eu sa nu sar de 20 de kg, chiar mi-ar place, dar chiar daca as depasi un pic ar fi ok

Miruna, tu ai luat chiar putin in greutate pe sarcina, dar bine ca-s sanatosi picii



19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

si mie mi a fost teama toata sarcina sa nu ma ingras mult caci ma stiu fff pofticioasa. in prima parte a sarcinii aproape k tot ce mancam vomam, dar dupa ce au trecut greturile am mancat moderat, nu am exagerat decat cu cirese, capsuni si piersici. multe kg...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna. Eu ma enervez cu internetul. E a nu stiu cata oara cand incerc sa va scriu si apoi pica internetul Nu pot sa citesc nimic, sa ma uit la un film cap coada...nimic

Noi avem 33 de sapt si ne simtit din ce in ce mai rau. Dar baietii sunt bine. Pana la 32 erau amandoi cu capul in sus iar la 33, surpriza surpriza, amandoi erau cu capul in jos, Dr a zis ca au 2.1 kg cu o diferenta de 10 g intre ei, placentele au pliuri si asta inseamna ca mai este loc sa creasca, colul nu se mai vede deci nu mi-l poate masura iar in rest totul eeste bine.

Dancic si eu am tinut cu dintii de greutate si pana in sapt 32 aveam un plus de 13 kg. Onorabil ziceam eu. Dar saptamana asta cantarul arata plus 16 kg iar gandurile sunt din ce in ce mai negre. Ma dor mainile, am picioarele umflate, inteleg ca retin apa dar 3 kg pe sapt tot mi se pare exagerat. Mai am 3-4 sapt pana la nastere si daca am sa continui in ritmul asta, nu numai ca depasesc 20, dar ating chiar 30

Oare brigit ce mai face? Nu are nimeni nr ei de telefon? Tare imi sta gandul la ea

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Irip si eu sunt o pofticioasa, dar pe sarcina am incercat sa renunt cat de cat la prajeli, gras si sa nu exagerez cu dulciurile. Oricum dupa cum am auzit si alte mamici ca la sarcina normala au luat si peste 20 kg...voi stati bine tare mai ales cu sarcina gemelara.
Anne, esti bine, asta conteaza, ma bucur sa aud, mai ales ca si baietii sunt ok, si tu ai luat putin pana acum, ce mai conteaza ca acumulezi apa, chiar si 3 kg pe sapt., sa duci pana la 36 sapt minim,asta ar fi minunat. Tu nasti la privat pana la urma sau la stat? Am facut azi un buget pt 7 nopti cazare la RM si sanador fara terapie intensiva si celule stem si depaseste 15000 lei, mi se pare cam multicel...treb sa discut cu sotu... Sa vad ce zice...


19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Raspund repede pana nu pica netul
diancic noi nastem la RM, fara celule stem si ne costa 8500 lei iar daca semnezi inainte de 25 de sapt ai o reducere de 700 de lei. La sanador ma costa 10.000 lei fara celule.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

...pt 3 zile

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade25 spune:

Buna la toata lumea,

Sunt noua pe aici, asa ca sunt mai stangace. Imi place mult ce citesc la voi, sfaturi, impresii, pareri. Sunt si eu o viitoare mamica de gemeni si sper sa invat cat mai multe de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Bune fetele, ce faceti?
Anne, eu am inclus si analize neprevazute de vreo 2000 lei, vaccinurile x 2, inclusiv Rhogam, care am vazut ca e mai scumput (inca nu m-am documentat sa vad ce este si daca e obligatoriu de facut sau nu), adica 436 lei /nou nascut, screening neonatal si cam asta...din cauza asta am ajuns la suma asta imensa. Mai vedem, speram sa fie totul bine, in special sanatate, ca restul le facem noi.
fetele si o zi usoara!


19+

Mergi la inceput