Irlanda

Irlanda | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

Salut :)

s-ar putea sa, desi nu suntem siguri daca :) Insa s-ar putea destul de sigur.

Asa ca incerc sa strang si eu informatii de la cei care deja au ajuns acolo.
ma intereseaza in special costurile vietii acolo, pentru a putea evalua corect ofertele de salarizare.

Cam cat ne-ar ajunge d ex chirie apartament 1 / 2 camere modest (nu maghernita dar oricum, modest), mancare (gatita in casa), alte cheltuieli ale casei, cost scolarizare copil prescolar (nursery, etc).

Asa un calcul in mare am reusit eu sa fac cumva. insa m-ar ajuta mult orice pareri sau opinii ale celor de acolo. Inclusiv propriile pareri de suflet; va place, nu va place, ce va place, ce nu, v0ati intoarce, ati pleca, ati ramane, va vedeti devenind bunici in IE, da, nu, etc.

Multumesc mult tuturor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ina, Doamne ajuta daca asa v-ati propus. Prietena mea cea mai buna e plecata cu familia in Irlanda de 6 ani. Cel mai mult le displace vremea. Tot timpul ploua si e innorat :(. Din cate imi ziceau ei nu prea sunt apartamente, decat case. Ei platesc acum 950 de euro pt o casa cu 3 dormitoare. Gradinita e foarte scumpa, parca vreo 600 de euro daca imi amintesc bine. Partea buna e ca scoala incepe la 4 ani si e gratuita.

Dar sunt foarte multe si lucrurile bune: civilizatie, nu e stress, castiga bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

depinde foarte mult unde locuiesti. eu am stat intr-un oras mic in casa cu 3 dormitoare sau in apartmanet cu 2 dormitoare si plateam 500 euro pe luna. iar apoi in dublin in apartament cu 2 dormitoare si plateam 1200 euro pe luna....
cel mai mare site al lor (si cam singurul defapt) pt inchiriri e daft.ie. e ok,
plus ca sunt foarte mari facturile, mai ales iarna. ajungeam sa platim cam 300-400 euro pt electricitate. iarna chiar mai mult, ptr ca in general totul e electric in casa, de la aragaz la incalzitul apei.
mancare este cam cu 25 -50% mai mult decat romania. pt ca am stat o perioada aproape de irlanda de nord mergeam acolo la cumparaturi. preturile sunt mult mai bune si produsele mai diversificate.
unele produse sunt mai ieftine decat in romania (spre exemplu chiar azi am vrut o pasta de dinti pe care eu plateam de obicei 3.5 - 4 euro in irlanda, in bucuresti este 21 lei).
depinde foarte mult ce lucrezi, dar in general te descurci ok cu salariile. ia in considerare ca taxele sunt cam la 40-57%. depinde cat castigi.
ieri dimineata erau 13 grade in dublin si ploua. am aterizat in bucuresti dupa 4 ore si erau 34.
18-20 grade la ei e vara si frumos. daca vezi soarele 2-3 ore pe zi este o super zi....
pitici nu am asa ca nu te pot ajuta cu detalii. daca mai vrei detalii ... iti spun cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

multumesc mult pentru raspunsuri. Amandoi lucram in IT, sotul e mai specializat si mai tehnic decat mine, deci ar putea ibtine mai rapid un post. Si mai bun, daca isi termina niste cursuri de certificare iarna asta.

Eu pot lucra pe mai multe, tot din sfera IT. sunt un pic de jack of all trades in felia mea, ceea ce e si bine, e si rau. e bine ca am mai multe joburi la indemana de aplicat, e rau ca nu sunt specializata in vreunul.

de plecat oricum voi trimite sotul primul si daca e ok jobul sa venim si noi dupa 4-5 luni. nu avem economii pe care sa ne putem baza daca ramanem amandoi fara job, asa ca we play it safe.

ma tem ca majoritatea corporatiilor IT isi aud sediul fie in Cork fie in Dublin. M-am uitat pe daft.ie insa si au scazut preturile, vad ca se gasesc si la 700-800E / luna case / ap cu 2 camere.

Deci 800 chirie + 600 costuri prescolarizare + 400 electricitate paa acu mi-au iesit aproape 2k numai astea.
Mai am de adaugat si cost mediu transport, (nu cred ca o sa mai avem masina prea curand presupun), cosul zilnic, etc.
Uf. Scump, domle, scump :)

Multumesc pt informatii, si va rog (re)veniti cu orice detaliu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Ofertele de salarii vor fi pe an si vor fi inainte de taxe (deci suma bruta), neaparat sa luati asta in considerare.
Daca nu va luati masina atunci va trebui sa va gasiti locuinta aproape de locul de munca sau pe o linie de transport ce va leaga de locul de munca, nu te baza ca exista chirii de 7-800€, eu as bugeta cam 1000€ pentru chirie ca sa fiti siguri. O masina la mina a doua insa e f ieftin aici, asigurarea insa poate fi destul de scumpa mai ales in primii ani.
Una din cele mai mari probleme e childcare-ul, totul e privat si foarte scump, ideal ar fi sa muncesti de acasa :))
Bafta mare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

In primul rand mult succes in tot ceea ce va propuneti!
Apoi, desi am venit recent aici, de 4 luni, pot sa confirm partea cu gasitul locuintei aproape de job (daca se poate). Mi se pare ca Dublin si regiunea Dublinului sta foarte prost la capitolul busuri, transport in comun. Este un mic haos, statiile au numere si nu nume, nu tu puncte de reper, dublinbus.ie nu prea ajuta cand nu stii exact unde vrei sa ajungi sau unde trebuie sa cobori, si tot asa.

In rest, mie vremea mi s-a parut chiar frumoasa de cand am venit. Bine, toamna e si un sezon frumos in Irlanda... Dar nu e deranjanta ploaia, pentru ca nu ploua incontinuu, mocaneste, ci ploua, mai iese putin soarele, apoi se innoreaza, apoi iar se face nitel cald, iar ploua, si tot asa.

Una peste alta, daca te putem ajuta cu vreun sfat sau sa ne dam cu presupusul despre vreo zona, abuzeaza cu incredere.
Inca o data, mult succes!


Faut pas parler aux cons, ça les instruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Si noi plecam spre Dublin saptamana viitoare! Voi pleca doar cu sotul momentan pana ne punem pe picioare cu job, casa, etc. urmand sa il luam si pe Bubu nostru apoi.
Avem 2 prieteni acolo care ne vor ajuta si din cate ne-au spus e super viata (chiar daca e si f scump), se castiga bine, singurul minus ar fi vremea... dar asta sa fie singura noastra problema.
Chirii am gasit la 6-700 Eur, ca doar pentru inceput nu ne trebuie cine stie ce, doar un loc curat unde sa putem dormi si sa ne tinem lucrurile.
Sper sa fie ok... de fapt trebuie sa fie ok! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Ina tu ai ajuns deja acolo?? Da-mi si mie te rog mai multe detalii, in cazul in care esti acolo!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Buna seara !
Ne-ar interesa ce fel de asistenta medicala pentru copii exista in sistemul de stat in Irlanda. La ce varste, ce controale regulate si ce vaccinari se fac ? Gratuite sau nu ?
Este nevoie sa aducem documente cu privire la situatia medicala a copiilor din tara de unde venim ?

Exista clase speciale pentru emigranti in alte orase in afara de Dublin ?
Copiii nostri nu vorbesc engleza deloc si am inteles ca este destul de dificil sa primim loc la scoala. La inceput ne va ajuta un tutor, dar nu stim exact cum.

Se face cumva o testare a cunostiintelor copiilor inainte de acceptarea in sistemul de invatamant primar ? Daca da, in ce consta ?

Care sunt conditiile de a fi acceptati cu statutul de "habitual resident " ? Trebuie sa aplicam separat pentru fiecare copil in parte ?

Multumim mult anticipat pentru raspunsuri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Citat:
citat din mesajul lui aiska

Buna seara !
Ne-ar interesa ce fel de asistenta medicala pentru copii exista in sistemul de stat in Irlanda. La ce varste, ce controale regulate si ce vaccinari se fac ? Gratuite sau nu ?
Este nevoie sa aducem documente cu privire la situatia medicala a copiilor din tara de unde venim ?

Exista clase speciale pentru emigranti in alte orase in afara de Dublin ?
Copiii nostri nu vorbesc engleza deloc si am inteles ca este destul de dificil sa primim loc la scoala. La inceput ne va ajuta un tutor, dar nu stim exact cum.

Se face cumva o testare a cunostiintelor copiilor inainte de acceptarea in sistemul de invatamant primar ? Daca da, in ce consta ?

Care sunt conditiile de a fi acceptati cu statutul de "habitual resident " ? Trebuie sa aplicam separat pentru fiecare copil in parte ?

Multumim mult anticipat pentru raspunsuri !


O sa incerc eu sa-ti raspund, punctual.
In primul rand, mult succes in proiectul vostru de emigrare.
Apoi, controalele se fac la cererea parintilor, dar pentru bebelusi exista o schema de vaccinare, o poti gasi pe site-uri ca www.schooldays.ie, de exemplu. Vizitele la GP (medicul de familie) nu sunt toate gratuite, si nu am fost pana acum sa te pot ajuta.

Cat despre sistemul de invatamant, scoala de stat din cartierul in care veti sta (eventual, daca sunteti catolici, ai parohiei de care apartineti) e obligata sa primeasca orice copil in varsta de peste 6 ani. Limba nu e o problema, invatamantul e obligatoriu, ca peste tot. Va primi, dupa caz, un profesor de suport la engleza, dar nu se fac neaparat testari, sunt foarte obisnuiti cu straini (aici sunt enorm de multi polonezi, rusi si romani, ca minoritati).
Profesorul de suport va face lectii intensive de engleza in timp ce ceilalti copii fac - sa zicem- istorie, sau gaelica.

Habitual resident nu stiu ce e, dar romanii nu mai au nevoie de viza pentru a lucra in Irlanda, si pentru ca sunt in UE, nu ai nevoie nici de acte pentru sedere.

Sper sa nu-ti fi spus vreo prostie, eu am venit aici pentru ca am gasit un job, eu am venit prima si am stat 6 saptamani sa ma acomodez, sa gasesc o locuinta, sa aranjez cu jobul si cu PPS number (un fel de numar de identificare al rezidentilor), iar apoi a venit si sotul cu cei doi copii, si fetita mea de 6 ani a inceput scoala, fara sa stie o boaba de engleza. Acum, dupa o luna, observ niste schimbari uimitoare, si asta numai in bine.

Din nou, va doresc mult succes, oriunde va indreptati!




Copilului mic da-i radacini. Celui mare, aripi sa zboare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Bibyrox, nu am ajuns, din primavara incepem job hunting. Noi fara contract semnat nu ne mutam :)
un motiv la IE era absenta necesitatii permiselor de munca, insa din 2014 vad ca oricum se scot. Asta daca nu iese UK din UE cu totul.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput