La France (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Fetelor buna dimineata !!
Va tot citesc din umbra dar nu mai intervin caci stiti ca nu mai locuiesc in F
Am o problema si va cer ajutorul.O idee ceva ,cum sa fac caci sunt zau asa in pana de idei .
Am probleme cu inima mai pe scurt ea e bolnava(nu vasele)Am hirtii am CD
Normal as putea sa ma duc la spital in F dar SS mi au radiat NSS(numar SS) ca am parasi tF din 2002.(stau in Creta Grecia)
Din 2009 sunt pensionara dupa primul meu sot francez de bastina din tata fiu.
Deci primesc aici in Creta unde stau pensia(am mai multe case de pensii)si pe hirtiile lor figureaza numarul meu de SS
Din pensie automat se deduc toate sumele necesare.
Am scris 3 scrisori acuzate de reception in care ceream o carte Vital dar nu mi au raspuns chit ca mi a revenit talonul scrisorilor semnat inapoi.
Sectiunea pensie le a scris si ea ,le a trimis decizia mea de pensionare,sumele etc si le a cerut si ei sa mi se faca cartea VItal(am dublul scrisorii)
Nici un raspuns!
Anul asta am fost in Lille rue d 'iena...unde mi au spus ca nu exist.
Bref drepturile mele ca cetatean francez sunt calcate in picioare si acum as lua un avocat caci situatia asta este dificila pt sanatatea mea
Mi am facut dosare cu toate dovezile...dar mie asa,... ca om pasnic ....imi e tirsala sa incep proces....ce as putea face altceva...exista vreo comisie à l'amiable?
==================
Plus ca atunci cind am parasit F am facut tmpenia si mi am inchis un cont la CNP iar un altul l am lasat in uitare(la CM S ouest)L as putea revigora pe acesta din urma?
M ar ajuta f mult sa am un cont in F pe care sa mi vina pensia caci aici stau cu frica in fiecare luna(bancile grecesti sunt ff nesigure) dar cum sa mi deschid cont daca nu am o factura de telefon sau lumina bref un domiciliu pe teritoriul F??
As putea sa mi iau ceva cu chirie dar sa dau 400 e pe inchiriere ,asigurari alea alea e greu
In Belgia poti sa ti faci domiciliu avind o cutie postala se poate asta in F?
==============
Acum pe 30 vin in B sa ma tratez de inima am RDV la spitalul St Luc din Bruxelles si voi scoate sume mari din buzunar...ma gindesc sa pastrez chitantele caci daca prin minune se regularizeaza situatia cu cartea Vitale...^poate sunt rambursata
==============
OUUUff greu e sa te expatriezi.....va rog frumos ma ajutati si pe mine cu un sfat, o idee???
Multumesc din suflet!

EDITARE din data plecarii din F pina in 2005 sub diverse forme legale am cotizat pt sanatatea sistemului francez.
Intre 2005-2009 am lucrat legal la greci deci am cotizat si aici
Apoi din 2009 de cind am pensia si pina acum cotizez din nou dar drepturi nu am!
In 01.05. 2010 a aparut o lege care spune ca expatriatii pensionari au in cele 2 tari aceleasi drepturi (privind sanatatea) deci in cazul meu daca aveam Cartea CEAM ma puteam trata si in Franta
Dar nu i nimic imi voi recupera drepturile dar si nervii cauzati de istoria asta !

========================================
Sf frumos de saptamina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Carmwai, daca ai plecat din FR in 2002, deci nu ai mai cotizat la SS tot de-atunci, de ce crezi ca ai avea dreptul la ea? Nimeni nu are SS gratis fara sa cotizeze ... inafara de cei pe care ii ia sistemul pe spinarea lui: cei care au RMI sau venituri mici au CMU.

www.ameli.fr/assures/droits-et-demarches/a-l-etranger/vous-partez-vivre-votre-retraite-a-l-etranger/retraite-dans-un-etat-de-l-union-europeenne.php" target="_blank">aici drepturile unei persoane care merge sta in strainatate.

aici cum poti sa faci apel la un mediator.

www.ufe.org/prendre-sa-retraite-a-l-etranger/la-fiscalite-de-votre-retraite" target="_blank">aici ai explicatia de ce nu ai dreptul la SS franceza (nu cotizezi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Chatonel
O sa ma rezolv legal!
In rest toate bune fetelor!
Fara ranchiuna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monyk spune:

Salut!


Mai am o mica nelamurire, unde credeti ca este mai bine sa schimb niste dolari canadieni in Euro?In Franta bineinteles.

Ca daca ii schimb aici in Romania cred ca pierd prea mult, trebuind sa schimb de 2 ori.

Case de schimb (nici nu stiu daca sunt?) sau banci sau alte posibilitati?

Merci mult, o zi buna, Mona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Vazusem la aeroport un schimb valutar, dar nu cred ca era f avantajos. Posibil sa gasesti si in Paris...
Eu nu stiu, cand am fost in Anglia, am scos direct de acolo, de pe card.
Iar lei nu am schimbat niciodata aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

nu am mai schimbat aici dolari de multi ani, insa amintirea mea e ca era scump schimbul, cu comision mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Sunt case de schimb valutar la Paris. O fii comision, dar macar nu schimbi de 2 ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simina1980 spune:

Salut,
Am si eu nevoie de o informatie:fratele meu este cu nepotelul la Marsilia pentru o operatie pe vena cava inferioara care nu se poate face in Romania.Acum problema/intrebarea:cum ar putea sa faca sa se conecteze la internet de acolo la laptop-ma refer la vreo cartela prepay ,modem prepay ceva de genul acesta.Sa vorbim la telefon e f scump,prin mesaje e o varianta dar tot mai usor ar fi prin messenger.
Va multumesc

Mamica de Razvan-Alexandru(24.08.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

De la orice McDonalds este gratis, daca are laptop-ul la el. Mai sunt si alte resto/ terase care mai ofera wi-fi gratuit. Dar de la McDo e cel mai sigur. Mai sunt si internet cafe-uri, care nu sunt f scumpe, unde poate plati la ora, dar cadrul este cam...dificil. (cel putin asa e la Paris)
Cu cartele Ppre-pay pt net, am vazut varianta la unele hoteluri la care merg, dar mi se pare scump.
Este cazat la hotel? Nu are Wi-fi oferit, cumva? Multe hoteluri au, dar necesita o parola, pe care ti-o dau la cerere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simina1980 spune:

Multumesc mult!
Nu este cazat la un hotel ci la o pensiune din apropierea spitalului si nu are wi-fi.Ii voi spune de McDonalds caci da are laptopul la el!
Inca o data multumesc

Mamica de Razvan-Alexandru(24.08.2009) si 31+

Mergi la inceput