La France (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

ah poi ii las cu ta su seara juma de ora si asta numai cand vine pe la 7 acasa ca de obicei il prinde ora noua si el nu e si la ora aia ii pun la nani si adorm inaintea lor de obicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
p.a.ade, bine ai venit pe la noi!
Cristinuk@, ce tare ca te-ai apucat de sport, eu nu prea am cu cine sa ma duc si singura... nu sunt motivata. Tot se lauda al meu ca imi umfla rotile de la bicileta sa ma duc la servici cu ea.
Fetelor, eu mi-a pus in jardiniere plantute, dar am luat si seminte.
Semintele au inceput deja sa iasa, ma si mir, ca fac sambata 2 sapt.
Acum sunt in discutie cu sotul sa il conving ca mai merge inca o jardiniera pe balcon , dar cu plante aromate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Buna fetelor merci de urari,ce sa zic a iesit bun si oricum norocul meu e ca al meu sot nu e foarte mofturos mai ales ca e facut in colaborare cu pitica iar printesa cea mica nu mananca tort,ea doar are placerea procesului tehnologic ca se poate unge fara sa fie certata.Am folosit cea lichida entiere,multumesc de ajutor.O seara placuta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

La multi ani celor care poarta nume de flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Cristos a inviat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tessa1965 spune:

buna fetelor,
in primul rind paste fericit si numai bucurii!
ma scuzati ca dau asa buzna la voi, dar am nevoie de ajutorul vostru... puteti sa-mi spuneti si mie cam cit sint taxele in franta, adica din salariul brut cu cit mai ramii in mina? macar aproximativ, sa-mi pot face cit de cit o idee.
va multumesc din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Hristos a Inviat!
Diferenta intre brut si net este intre 23% si 27%, in functie de incadrarea pe care o ai, dar depinde de mai multe lucruri. Ah si e fara impozit, adica trebuie adaugat si impozitul la procentajul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tessa1965

puteti sa-mi spuneti si mie cam cit sint taxele in franta, adica din salariul brut cu cit mai ramii in mina? macar aproximativ, sa-mi pot face cit de cit o idee.



daca de ex cistig 1000 de euros salariu pe luna, iti ramin in mina 770 de euros

apoi in anul urmator platesti cam 800-850 de euros impozit pe venit (se plateste lunar sau in trei transhe), sau mai putin in functie de situatia de familie (sot, copii etc)

ideea e ca daca esti singur, impozitul pe venit e egal cu un pic mai mult decit salariul pe o luna, adica tu obtii 12 salarii si traiesti cu mai putin de 11 pentru ca pe al doispelea si un pic il dai statului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

Adevarat a Inviat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tessa1965 spune:



daca de ex cistig 1000 de euros salariu pe luna, iti ramin in mina 770 de euros

apoi in anul urmator platesti cam 800-850 de euros impozit pe venit (se plateste lunar sau in trei transhe), sau mai putin in functie de situatia de familie (sot, copii etc)

ideea e ca daca esti singur, impozitul pe venit e egal cu un pic mai mult decit salariul pe o luna, adica tu obtii 12 salarii si traiesti cu mai putin de 11 pentru ca pe al doispelea si un pic il dai statului


------------------------
Fericiti cei curati cu inima ...
[/quote]

iti multumesc mult pt raspuns. dar concret la 50.000 euro brut pe an la o familie unde lucreaza doar sotul si nu au copii, care este salariul net pe luna? aproximativ...
inca o data multumiri.

Mergi la inceput