La France (4)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Cartea EU e valabila doar 6 luni si doar pentru urgente.
Mama a obintut-o intr-o saptamana ducanduse-se pur si simplu la ghiseu. E drept, i-au dat o adeverinta si nu card, pentru ca nu mai aveau "carduri", dar pt decontari exista in baza de date si asta conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Buna seara,ma bucur ca v-am gasit si multumesc Corina pentru link! Eu sunt o graviduta cu ceva probleme de sanatate(cam multe si cam dificile)care incearca sa inteleaga cat de cat cam cum merg treburile pe aici. Locuiesc in IDF,zona de sud, langa un palat magnific care-mi umple sufletul de bucurie in fiecare zi,oricum eu sunt o visatoare si ca exepmlu(sa nu radeti de mine va rog)am plans in hohote cand am vizitat pentru prima data Palatul Papilor din Avignon,ehhhh,sunt o mare iubitoare de istorie.
Sa revenim la zilele noastre,luna viitoare ar trebui sa nasc(asta daca beblusa sau medicii nu se vor decide mai devreme,sa speram ca nu)si sunt foarte speriata,asa cum am mai scris si pe odisee,nu sunt speriata de nastere cat sunt speriata de singuratate,noi suntem in IDF de fix un an si chiar nu am avut nici timp si nici dispozitie sa ne facem prieteni,inainte am locuit in sud si lucrurile stateau un pic altfel,poate si din cauza ca nu erau prea multi "romani" pe acolo si localnicii erau mult mai deschisi.
O seara buna va doresc!




Octavian 09/12/1995
Sarah 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Iulia,nu am inteles prea bine de ce ti-e frica!!
Eu sint in Franta din 2001, stau la tara ,si cu toate astea la mine in sat sintem 4 romāni,iar pe o raza de 20 km am un cerc de prieteni romāni(sintem vreo 20 ,fara sa numar copiii) ,iar in satul de linga e chiar si un dentist,tot romān.
Am si prieteni francezi,dar tot o romānca e prietena mea cea mai buna pe care ma pot baza!!
Oamenii sint la fel peste tot,si buni,si rai ,fie ei romāni sau francezi!!
Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Corina imi este frica pentru ca sunt un pic cam singura acum,sotul lucreaza la aproximativ 300 km de casa si vine numai in weekend,bine am baiatul cel mare cu mine dar el este un copil. Eu nu caut prieteniile romanilor,sotul meu are nationalitate romana dar are alta origine si se pare ca in ochii unor romani asta cantareste foarte mult,deci prefer sa stau deoparte. Si prietena mea cea mai buna este romanca dar locuieste in Romania. Am cativa prieteni aici,turci,arabi sau francezi dar in astfel de momente eu simt lipsa familiei mele.
Apropo de romani,am fost internata intr-un spital intr-o stare nu foarte buna iar in acel spital lucra si un medic roman,culmea la vremea aia era chiar coleg cu sotul meu,mai mult puteam spune ca eram oarecum prieteni,stii ca nici macar nu mi-a deschis usa la salon sa-mi spuna buna ziua? Dar in schimb a avut tupeul si nesimtirea sa discute cu medicul de caz despre diagnosticul meu? Si nu oricum ci in gura mare pe culoar de am reusit sa-i aud si eu. Presupun ca stii foarte bine ca aici se tine ffff mult la intimitatea pacientului si ca ceea ce au facut respectivii se pedepseste nu? Deci,ma simt singura dar prefer sa stau deoparte!






Octavian 09/12/1995
Sarah 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Iulia draga mea nu te descuraja si eu sunt asa cu gindul linga tine...uite si eu o sa fiu cu ajutorul lui DD singura la LOOS unde nu cunosc pe nimeni
Singura,bolnava intr un mic studio!
Da lasa ca are DD grija de noi!
Omu meu va sta f mult in Creta deci eu va trebuii sa ma descurc cum oi putea
Sa dea DD sa se realizeze tot ce vrem....!
Oamenii sunt amestecati buni rai....noi trebuie sa decidem cu cine socializam!
Din pacate niciodata nu cunosti destul fiinta umana si deseori avem deceptii...da ce sa facem ....trebuie sa uitam si sa trecem mai departe!
Sper ca esti binisor si ca mesajul acesta scris de tine se datoreaza faptului ca erai trista numai!
Ne face bine sa ne mai descarcam,incurajam reciproc pe forumul asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Carmaw,din pacate mesajul postat de mine(recunosc ca am fost cam dura in exprimare si imi cer scuze daca am deranjat pe cineva)nu este postat doar din cauza ca am fost trista. Este tristul adevar vazut prin ochii mei.Ma rog,tot noi suntem stigmatizati si tot noi ne facem cu mot.Iar cei care ma tot dezamagesc pe mine nu sunt nici tigani si nici oameni fara scoala,sunt romani care fac parte din elita societatii dar care inca nu si-au dat seama ca aici lucrurile nu prea merg ca in Romania,ca aici mancatoria din Romania nu tine pentru ca in final francezul va vede ce fel de om esti.
Cand am spus ca am locuit in sud si ca acolo nu erau prea multi "romani",m-am referit ca nu erau tigani,hoti sau fete pe marginea soselei care sa se laude ca sunt din Romania,din contra erau cativa romani de calitate care au facut o impresie foarte buna si tocmai de aceea localnicii erau cei care faceau primul pas.

Imi pare rau pentru situatia ta,te inteleg mai mult decat perfect,de fapt cred ca eu inteleg cel mai bine suferinta si boala. Sper sa reusesti intru totul in hatisurile birocratiei frantuzesti si sper sa poata exista o solutie medicala in ceea ce te priveste!

Te imbratisez cu drag si ai grija de tine!


Octavian 09/12/1995
Sarah 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Iulia da,inteleg!
Asta e situatia noastea....stiu ca francezii ne descopera rapid valentzele!
Ai grija de tine si de cei dragi tie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

soacra e venita aici de prin 2000 (o data cu noi, adusa de cumnata) Are carte de sejour de 10 ani, pentru reintregirea familiei.Pe baza aceste carti de sejour a obtinut CMU si aide veillesse (din care i se scade pensia din Ro). Dureaza dar se rezolva.

iuliajurdi : pe unde stai in IDF? eu sunt langa Orly (nu pentru multa vreme, cautam sa ne mutam mai spre vest).

Eu n-am fost niciodata confundata cu vreun rrom (poate pt ca-s blonda?) Nici vorbe rautacioasa din partea colegilor, doar admirativa ca vb bine fr (aiurea, fac la greseli gramaticale ca ma sperii si eu). Poate traiesc intr-o bula de cristal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

oLo,poate tu ai mai mult noroc,sa stii ca si eu sunt foarte blonda(si nu vopsita si nici proasta dupa cum spun bancurile) si totusi....si mai presupun ca esti si romanca get-beget. Eu vorbeam de rautatile unor colegi romani,francezii in fata sunt foarte draguti si nici in lipsa nu-si permit sa arunce cu noroi asa de usor.
Uite o sa-ti dau un mic exemplu,anul trecut la masa din noaptea de inviere a Pastelui am fost invitati la o petrecere de romani,totul bine si dragut pana sa intram pe usa ca dupa...din respect pentru sotul meu am plecat in zece minute pentru ca atunci cand am fost prezentati ca un cuplu mixt,cred ca am mai spus ca sotul meu are cetatenia romana dar alta origine,au inceput comentarille,"hahal mariaj","un roman nu-si gasea",toate fiind spuse atat de tare incat sa fie si auzite.Am dat doar doua exemple din jena,umilinta a fost imensa. Iar faptul ca atat eu cat si sotul meu nu bem absolut deloc alcool se pare ca pe unii ii deranjeaza,ma rog,am trecut peste dar am ramas cu sechele,fug de romani ca dracu de tamaie si ma doare cumplit asta;vreau sa fac precizarea ca la acea petrecere erau numai intelectuali;nu pot sa spun ca sunt atat de suparata doar pentru acest incident,din pacate pentru mine toate incercarile mele de a ma apropia de romani s-au lasat cu deceptii,asta in masura in care nu asteptam decat onestitate;
Asa ca ii doresc cristalului viata lunga,de fapt eterna sau poate cine stie?asa sunt eu mai ghinionista si prea le pun pe toate la suflet....

Eu locuiesc oarecum aproape de tine,tot in sud,langa Fontainebleau iar baiatul meu va face stage-ul la Choisy le Roi;

Octavian 09/12/1995
Sarah 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Ete ce se mai invioreaza subiectul!

Aileen...ma bucur sa te revad. Adu-o pe mama ta aici, apoi mergi la asistenta sociala de care apartii, voir CAf si spui ca vrei sa o iei in charge. ai dreptul atat timp cat este ruda de gradul I si tu ai servici, deci esti asigurata social. Dureaza putin cu dosarul dar e ok. Cunosc persoane care au facut-o deja, dar nu am intrat in detalii.Deci se poate.

Eu snt ca si oLo, dar eu dau cu "flit" scurt celor care nu intzeleg diferentza intre roman si rrom. Cine vrea detalii, spun doar ca rromi nostri sunt comme leurs manouches deci popor migrator. Cei care au ceva dans le crane stiu, cei ce nu au...nu pierd timpul.

Iulia bine ai venit aici pe forum. Cat despre faptul ca esti singura eu zic sa nu te stresezi prea tare. Nu ai pe cineva din familie sa vina sa stea cu tine putin. Vad ca ai flacau mare, deci e ok.
Despre prietenii...eu zic sa nu ai asteptari de la nimeni cu nimic, prietene ai sa-ti faci la vara cand ai sa-l plimbi pe bb in parc. Asa vei socializa mai mult.

Intelectuali- categoria asta socio-profesionala nu face parte din vocabularul meu si nici din criteriile de frecventare. Eu socializez cu OAMENI, asa nu sunt dezamagita. Mi-am luat si eu "palme" bune de la romani, ciar de la "prieteni". Dar continui sa cred ca exista si OAMENI
Curajsi nu mai stresa, OSAFIEBINE ai sa vezi!

Carmaw sanatate si curaj!

Mergi la inceput