La France (4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Multzumesc fetele de raspunsuri..o sa caut si pe net dar vroiam mai intii asa de la fetele mele niste idei sfaturi
As putea oare sa mi i au un monitor ca sa vad televizorul pe calculator caci stiu ca taxa pt televizor e criminala si eu cu atitea case sunt la pamint..si bine daca ar fi sa fac putina economie...caci nici nu bstiu la ce ma mai pot astepta cu boala mea:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Corina, cu abonamentul de la free poti folosi telefonul si in România? Adica poti primi si efectua apeluri când esti in strainatate? ma bate gândul sa trec la free pt ca acum sunt la orange si parca e cam scump fata de ce vad pe piata.

Internet Free ( + tel fix) am si eu si merge f bine. Noi tot la EDF suntem deocamdata.

Cu televizorul e delicata treaba pt ca se fac controale, mai ales atunci când declari ca nu ai televizor. Presupun ca daca se prind ca de fapt captezi prin PC, tot te vor pune sa platesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Buna ziua tuturor , demult nu a ma mai venit pe acest forum , cu toate ca mi-a placut f mult sa vin de fiecare data , unde am gasit mereu o vorba calda si buna , dar din pacate viata ne-a despartit un pic cararile pana astazi cand am mare nevoie de sfaturile voastre si va rog sa ma luminati daca puteti ;)
Sunt casatorita am un baiat de 13 ani 1/2 #9829; si traiesc in Franta de 20 ani , doresc s-o aduc pe mama la mine definitiv ptr ca cei ramasi acasa nu pot s-o ajute nicicum , viata e grea si ea sta la 40 km de tot restul familiei , au plecat toti departe din cauza lucrului ca si peste tot cum se intampla iar mama imbatraneste vazand cu ochii , nu vreau sa o stiu singura si din ce in ce mai neputincioasa si de vremurile grele ale batranetii , mi-e frica drept sa spun si de aceea vreau s-o iau din timp si s-o aduc langa mine ! Puteti sa-mi spuneti daca cineva a fost intr-un caz similar ce este de facut ?
Va doresc toate cele bune si va sarut cu drag , iar fetelor care-si aduc aminte de mine sa stiti ca undeva ati ramas inscrise-n sufletul meu si nu v-am uitat chiar daca nu am mai trecut pe aici , gandul meu s-a oprit adesea la voi #9829;
Pe curand si multumesc de raspunsuri
Va pup cu mult drag
Aileene
@>---"--->---

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Carma, mi se pare ciudat ca nu poti deschide un cont la banca in FR. Cu chitanta de la ceva (apa, lumina) sau cu contractul de inchiriat si cu pasaportul cred ca poti sa te duci oriunde.
http://www.choisir-ma-banque.com/fr/ouvrir-un-compte-bancaire

De restul nu stiu sa-ti spun (altceva decit EDF) si nici telefon mobil, toate mi se par la fel.
Sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Mik...in belgia m am dus si am spus ca sunt non rezidenta franceza si mi au d4schis cont...bine acum l am inchis
In franta...hm...totu i mai cu mot:-)
Cum am trait si in belgia sin n gr si n franta fac diferente
Dar o sa rezolv cind voi semna contractul....trebuie sa mi..schimb si buletinu...ca scrie...grecia...tarasenie
M am edificat FREEUL e 30 cu totul...super...doar ca electricitate o sa ma coste ff mult
Taxa pe tele e 131...credeam ca e 300:-):-)
Deci i au tele...in finebanuiesc caci cam cu 2000e ma mobilez...asa un studio care are buc deja
Pup si merci!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Pt banca doresc una de tip virtual ca m au mincat astia...asa gen FORTUNEO sau alta...
AILEEN nu stiu ce sa zic..poti s o declari in charge nu???,e cetatean eu,are pasaport daca dovedesti ca poti s o intretii sinu cere bani de la stat....banuiesc ca merge
Eu cu mamica mea nu am mai apucat sa fac asta
A si sa insiste ptcartea EU de sanatate caci stiu precis ca trebuie saimpingi s o ai
Ce mindra s ca s nascuta pe meleaguri mioritice....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Buna carma si-ti multumesc de raspuns , sigur ca o voi declara "en charge" odata ce va fi la mine mama , nu mai are pasaport si nici nu e nevoie , un buletin de identitate ajunge . Nu e problema cu untretinutul doar ca pe un forum de sfaturi juridice unde am postat mi-au spus ca mama trebuie sa aibe un revenit din care sa poata trai pe teritoriul Frantei , lucru care est imposibil ptr ca mama are o pensie de 200€ ceeea ce est f putin in cazul de fata .
Am sunat-o si i-am spus sa se inteeseze de cardul EU de sanatate , saraca e ingrozita de urmari , dar va vedea cum si ce se poate face in sensul asta...SI DAAAAAAAAAAAAAA sunt mandra si eu de meleagurile mioritice pe care le-a lasat in urma si de care nu mi-e dor deloc , pacat de tot ce se intampla in tara asta , inca mai trebuie impins , sa le fie rusine la nas cum zice mama
Multa sanatate Carma si sper sa te regasesti cat de cat in problemele tale , ma voi uita mai bine la subiectul tau si daca pot sa te ajut cu un sfat voi face cu multa placere , apropo's eu locuiesc in Lorraine (METZ)
te pup
o zi buna tuturor chiar daca suntem inzapeziti brrrrr


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Aileen am trecut pe linga tine cind am venit din grecia.Multumesc de link!
La mine au inceput sa sune telefoanele agentii chestii....ce interogatorii,ce suspiciunii ce neincredere.....li se pot pune pe masa 3 ani de inchiriere....si tot nu sunt convinsi
Daca eu procedam asa cu inchirierile din ro...ramineam a la longue cu casele goale
O sa va povestesc daca reusesc sa inchiriez ceva pt ca mi se pare de cosmar.
Nu va expatriatii caci revenirea poate fi dificila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin atatea , iar in ce priveste....(((.ce interogatorii,ce suspiciunii ce neincredere...))) au avut altii grija de noi au excrocat destul si au profitat de sistem iar noi platim "les pots casser" pfff .
N-am inteles ai mais trait in Franta si te-ai dus pe alte taramuri , iar acuma te intorci din nou pe aicia ? Ce cetatenie ai ?
...Pacat ca nu te-ai oprit la o cafélutza cand ai trecut pe langa mine


Mergi la inceput