La France (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

corina, multumesc mult

oricum, am un an la dispozitie sa il schimb, nu 2 saptamani cum a spus jandarmul, asa ca este un abuz clar ca mi-a batut la usa, daca ma oprea in trafic mai intelegeam, dar asa nu are logica!
Mi-am imprimat legea, si daca mai vine, am sa i-o arat! cat zel de munca la unii!

Si vous êtes dans l’un de ces cas, vous disposez d’un délai d’un an à compter de la date de votre installation en France pour solliciter auprès de la préfecture ou de la sous-préfecture de votre domicile l’échange de votre permis de conduire étranger en un permis de conduire français

multumesc de ajutor corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

corina, multumesc mult

oricum, am un an la dispozitie sa il schimb, nu 2 saptamani cum a spus jandarmul, asa ca este un abuz clar ca mi-a batut la usa, daca ma oprea in trafic mai intelegeam, dar asa nu are logica!
Mi-am imprimat legea, si daca mai vine, am sa i-o arat! cat zel de munca la unii!

Si vous êtes dans l’un de ces cas, vous disposez d’un délai d’un an à compter de la date de votre installation en France pour solliciter auprès de la préfecture ou de la sous-préfecture de votre domicile l’échange de votre permis de conduire étranger en un permis de conduire français

multumesc de ajutor corina

Din cate stiam eu si din cate inteleg de aici ai 1 an de la data instalarii in Franta nu de la data la care ti-ai luat PV-ul.Deci cam are dreptate jandarmul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Si eu stiu ca un an de la instalarea in Frantza.

Chiar cunosc cazuri, care nu si-au schimbat permisul in timp util, si au trebuit sa dea examenul!

Dar pana la urma depinde de prefectura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Acum ma bag si eu ,draga mea Olim cam ai dreptate dar tocmai din acest motiv sotul meu la verificare prezinta buletinul romanesc si permisul,titlul de sejur este pt. ati justifica dreptul la munca in rest noi prezentam documentele din tara.Cu incapabilitatea ne-am cam zbatut si noi cand am vebit aici,fiica mea cea mare a pierdut un an de scoala din cauza celor de la primarie si apoi din lipsa de reactie a celor de la inspectoratul academic dar acum ne-am obisnuit cu ideea ca totul aici e foarte lent si daca se poate deseori cu erori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

acum am uitat sa spun ca totusi e mai ok decat acasa pt. ca acolo probabil dai si spaga si tot nu ai drepturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Un an de cand te instalezi pe teritoriu!

Si, la cat esti tu de "baftoasa" sigur te vor pune sa faci si scoala din nou. Dar cam au dreptate caci esti de mai mult de un an pe teritoriul FR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
baftoasa sunt, cei drept
pai totusi, cei de la primarie spune ca dupa un an de cand ai facut greseala, maine ma duc sa vad!
dar daca eu am facut greseala dupa 3 ani de Franta, nu prea au cum sa ma oblige la un an de cand sunt pe teritoriu, adica nu are logica!
daca nu faceam greseala, nu eram obligata sa il schimb atata timp cat nu am cetatenia franceza!dar cum aici e mai ciudat uneori, fug maine la oras sa vad!

vreau sa va intreb ceva, cele care aveti copii mari!Alex invata sa scrie si sa citeasca prin metoda Alphas, daca aveti experienta cum este, si aveti chef de scris va astept!M-am uitat sa ii cumpar si eu cartile si figurinele pentru casa, dar au niste preturi enorme, inclusiv la mana a doua, plus ca nu gasesti mare lucru.
www.leboncoin.fr/livres/379509207.htm?ca=18_s" target="_blank">http://www.leboncoin.fr/livres/379509207.htm?ca=18_scam ezit sa dau 200 de euro fara sa vad cartile, ca am mai luat teapa!Scria ca sunt in stare impecabila, si erau rupte!
Va astept cu pareri daca aveti despre aceasta metoda!
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

1. Suna la prefectura, primariile sunt depasite.
2.Alpha e super si merita investitia, ca ai 2 copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

http://www.tint.travel/fr/
o maniera simpatica de a calatorii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Buna seara,

Complet offtopic :)

Am pus un chestionar pe site, momentan e la sectiunea Stiinta - nu stiu sigur daca acolo e bine, poate va fi mutat.

V-as fi foarte recunoscatoare daca romanii din diaspora ar intra sa completeze - exista link separat pentru romanii din strainatate.


MUUUULTUMESC si o zi frumoasa!

Mergi la inceput