Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Buna fetelor,
Am avut si eu in vara asta o sarcina oprita in evolutie la 7s .
Prima sarcina a fost in urma cu 4 ani, a decurs in mare parte bine, cu exceptia unui retard de crestere spre sfarsitul sarcinii, cam de 2 saptamani si jumatate. Din fericire insa fetita mea a recuperat f bine dupa nastere. Oricum, am inteles ca si retardul de crestere ar putea indica o suspiciune de trombofilie...
Pe scurt in vara am fost insarcinata pt a 2-a oara. Ambele dati am ramas insarcinata destul de repede (la prima sarcina imediat, la a 2-a dupa 4 luni, in conditiile in care am depistat mai apoi ca am si un chist pe ovarul drept).

Dar m-am apucat sa fac tot soiul de investigatii si am ajuns si la d-na doctor Simona Avram, la Regina Maria. Deocamdata mi-a dat sa fac analize pt timpii de coagulare, pt rezistenta la proteina c activata, anticoagulantul lupic si factorul II.
Sunt gata toate rezultatele mai putin factorul II, asta cred ca o sa mai dureze o saptamana. Au iesit bine. Urmeaza sa vad ce imi va mai recomanda sa investighez in continuare. Din experienta voastra ce credeti ca ar trebui sa mai am in vedere?



Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Sorinella, la ce medic ai mers in Timisoara? Despre medicatia ta eu nu stiu prea multe, aspenterul este ok.

Didi, eu ti-as recomanda sa faci si mutatiile MTHFR, astea dau retard de crestere din cate stiu eu, poate fetele cu mai multa experienta te pot ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

Fetelor, am repetat aptt-ul si a iesit 23,3 (cu referinta 22,1-28,1) ...e cumva prea mic??? Acum sunt in ceata, n-am mai ajuns la dr la spital pt repetarea analizei...asa ca am facut-o la medlife. Cred ca ar trebui sa merg la dansa, dar ma ingrozeste statul prin spitale. Poate daca recolta la spital imi mai faceau si altele...imi zicea sa repet aptt-ul pt a vedea cum iese si apoi decidem daca mai repetam SALF (sau antic lupic) ca nu stiu sigur daca vrea tot sindromul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Mi-a iesit si rezultatul la Factor II, e negativ.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Dintre fetele care fac Clexane, a patit careva sa se invineteasca tare? Eu aproape la fiecare injectie fac cate o vanataie cam de marimea unei monede de 50 bani, uneori mai mare.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Carin, nu mai tine pliul f apasat si nu freca/apasa dupa injectie. Eu asa faceam si aveam doar o vanataie mica-mica de 2 mm.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Multumesc MeAlex. Mie mi se pare ca nu tin foarte apasat dar incerc sa las mai moale. Nu am frecat niciodata locul pentru ca asa scrie si in instructiuni.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Citat:
citat din mesajul lui carin1974

Dintre fetele care fac Clexane, a patit careva sa se invineteasca tare? Eu aproape la fiecare injectie fac cate o vanataie cam de marimea unei monede de 50 bani, uneori mai mare.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot


Nu-ti fa probleme...probabil ca nimeresti intr-o zona mai vascularizata si spargi niste vasulete pe acolo...nu se intimpla nimic! pune un pic de gheata sau chiar un unguent de genul lasonil,.Si mie mi se mai intimpla ca varful acului sa nu fie ascutit cum trebuie si ma durea cind intra,sau chiar dupa ce terminam de injectat sa ma doara si sa apara vanataia.Eu introduceam acul la 45 de grade apoi il ridicam la 90,cadea perpendicular si schimbam des zonele de injectare...azi,bratul sting -maine dreptul,poimaine piciorul sting apoi dreptul.A..la inceput cind dezinfectezi cu alcool lasa sa se ususe si apoi fa-ti injectia,iar la sfirsit cind termini de apasat toata injectia mai stai cu acul acolo pret de citeva secunde,uneori mai ramin citeva picaturi la varful acului.
Merita cu varf si indesat tot efortul!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

buna fetelor.
Ma alatur si eu acestui topic.
Mi-au iesit recent analizele de trombofilie, pachetul genetic II de la synevo + MTHFR.
Din pacate am mutatia C677T heterozigot pe gena MTHFR.

Nu mi-am facut atunci PAI si XIII, insa acum ca am primit rezultatul am inteles ca este musai sa le fac si pe celelalte deoarece sunt legate de mutatiile pe MTHFR.

Saptamana viitoare voi mg la dr hematolog Saguna Carmen.
Stiti ceva despre ea?

Deasemenea mi-a fost recomandat dr Coriu Daniel de la Fundeni si nu dna dr Uscatescu.
Ati fost vreodata la dr Coriu?

Sa aveti o seara frumoasa!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Buna fetelor!

Eu incerc de 15 ani sa am un dar n-am reusit pana acum. Banuiesc ca e o cauza imunologica si mi-a recomandat cineva pe dr. Sylke Reichel Fentz de la laboratorul Synlab din Eppelheim Germania. I-am scris un e-mail cu istoricul meu medical dar acum nu inteleg mare lucru din raspunsul pe care mi l-a trimis, pentru ca este in germana.

Daca stie cineva detalii despre acest doctor sau stie germana si ma poate ajuta cu traducerea din germana a unui scurt raspuns va rog sa imi scrie un PM sau e-mail.

Va multumesc anticipat si va doresc sa va vedeti visurile implinite!

Mergi la inceput