Probleme alaptare

Probleme alaptare | Autor: Madalina.T

Link direct la acest mesaj

Buna,

Ma numesc Madalina si sunt o proaspata mamica a unei minuni de 3 saptamani, Maria. Am decis sa apelez la forum deoarece sunt complet derutata in ceea ce privste lactatia.

La inceput am alaptat exclusiv san (muls cu pompa deoarece Maria nu poate sa traga decat de la un singur san si se irita destul de repede sfarcul). Pe la 1 saptamana si jumatate mi-am dat seama ca nu se satura, eu mulgeam cam 60 ml din ambii sani la fiecare 3 ore. In acel moment i-am bagat lapte praf (pediatra mi-a recomandat Hipp Organic) si se satura cu supliment. Insa nu am vrut sa renunt la laptele meu asa ca la sfatul altor mamici am insistat cu alaptatul si mulsul la 3 ore (cu cat mai des cu atat creste lactatia, nu?) Degeaba, tot 60 ml scot din ambii sani la 3 ore. Daca las sa treaca 6 ore si alternez o masa lapte de san cu o masa lapte praf scot 120 ml la 6 ore. deci tot acelasi lucru. fac asta de 2 saptamani, din 3 in 3 ore...o las si pe Maria la san..sta 30-40 minute, timp in care suge, apoi ma mulg si ii dau restul de lapte ca nu e satula si nu doarme.
Nedumerirea mea este de ce raman mereu la acelasi nivel de 60ml... Beau 3 litri de lichide pe zi, iau Calafor, am luat si Galactogil, beau ceai de alaptat (Hipp Natal, Fares, Humana..am luat de toate), mananc 2-3 portii de supa de gaina pe zi, compot de fructe... Nici nu stiu ce sa mai beau/mananc...si tot 60 ml de lapte am.

Va rog, poate cineva sa ma lamureasca sau sa ma ajute cu vreun sfat? A mai patit cineva?

Multumesc frumos,



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

(aproape) niciodata mulsul (manual sau cu pompa) nu va reusi sa scoata din san aceeasi cantitate pe care o trage copilasul prin supt.
ar trebui sa iei legatura cu un consultant de lactatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Subscriu la ce a spus Corina. Eu nici atat nu reuseam sa scot, cum a pus domnisoara "pompa" in functiune a mers totul ca uns.

Avand o problema cu niste canale infundate, eu am apelat la dna. Georgeta Musat, m-a ajutat foarte mult :

www.attct.ro/content/view/7/" target="_blank">http://www.attct.ro/content/view/7/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina.T spune:

Buna,

Pai eu o las la san..o las si 40 minute.... dar ii este foarte foame dup-aia si nu doarme... Orice ar fi tot ma mulg dup-aia si ii dau laptele din san , apoi trebuie sa completez cu lapte praf ca sa se sature...

:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cat a luat in greutate fetita pana acum ?

parerea mea este ca ai invatat-o "prost" pe fetita, dandu-i sa bea laptele tau si suplimentul, cu biberonul. pentru a suge din san copilasul trebuie sa depuna un efort mai mare in comparatie cu suptul din biberon. fetita s-a invatat acum cu biberonul, unde nu depune cine stie ce efort la supt, de aceea sta si 40 de minute la san, dar nu se satura. iar tu te stresezi ca nu papa suficient si nu doarme, devii nervoasa, copilul simte, calitatea lapticului tau este influentata, samd.

fetita mea sugea fix 12 minute, 6 la un san, 6 la altul; papa la foc automat si adormea aproape imediat dupa, in primele luni.

sincer, ia legatura cu un consultant de lactatie, te va sfatui ce sa faci pentru a alapta fetita exclusiv la san, macar 6 luni daca nu un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina.T spune:

Multumesc frumos,

M-am hotarat sa iau legatura cu un consultant de lactatie, vine acasa pentru o sedinta de 90 minute. Imi pun toate sperantele ca va fi ok.

Maria a luat in greutate, s-a nascut cu 3.500, am venit acasa cu 3.200 si acum dupa 3 saptamani si jumatate are 3.900.

Multumesc mult, incerc si asa...incerc toate variantele...

O zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina.T spune:

Buna fetelor,

Am avut consultatia la domiciliu pentru consiliere in alaptare, am avut si 3 zile de cosmar in care Maria a plans foarte tare si nu a dormit aproape deloc. Am zis ca ne chinuie colicii, am stat noptile cu randul cu sotul cu ea...i-am dat san la cere si doar la san adormea...

Azi am fost la medic..motivul era simplu: Maria era infometata. Incercarea mea de a o hrani exclusiv la san s-a dovedit foarte proasta. Copilul nu a dormit 3 zile decat in reprize de 5-10 minute si a plans cat nu a plans 1 luna. Degeaba o lasam eu la san cat vroia si o puneam cat de des..nu era suficient si ea plangea de foame si eu credeam ca de durere de burta...

I-am schimbat laptele din HIPP in Humana si cand am ajuns acasa de la medic i-am dat un biberon de 120ml pe care l-a supt de parca era sfarsitul lumii...desi o alaptasem cu 1 ora inainte...L-a mancat pe tot si a adormit...nu imi vine sa cred...

Se pare ca la mine alaptatul mult si des nu tine..o sa merg pe mixt in continuare (la recomandarea medicului) si in urma experientei neplacute din ultimele zile.

multumesc frumos pentru ajutor,

o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ce consultant a venit acasa? e consultant in probl. de alaptare sau medic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina.T spune:

Sorana Muresan de la Pro Mama..

Ea a fost foarte ok, m-a invatat cum sa alaptez, mi-a spus cum vine laptele, cum sa pastrez lactatia etc

Eu am incercat..sincer... Dar ce sa fac daca fata nu se satura..

iar acum...abia mai scot 30 ml la 3 ore... Cred ca pierd laptele de tot, nu as fi vrut dar nici nu pot sa tin copilul flamand.

daca are cineva alta solutie...eu sunt deschisa caci imi doresc din suflet sa fi putut alapta macar 4 luni.


merci frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Madalina, nu te ingrijora, alaptarea e un proces complex. Asta ca sa incep cu un mare truism.
As putea sa povestesc foarte multe despre incercarile mele de a-l alapta pe Robert, soldate, din pacate, cu un esec. Ma rog, un complex de factori... am reusit o luna, pe apucate, dupa care biberonul a castigat batalia.
Ce vreau eu sa-ti spun este ceea ce as fi vrut sa mi se spuna si mie de mai multe ori si de catre mai multe persoane: nu este capatul lumii. Nici daca iti alaptezi fetita, nici daca nu o alaptezi. Ideal este sa o alaptezi, pana la 2 ani, stim toate povestea, dar daca nu se poate si nu se poate, te adaptezi la situatie si hranesti copilul, ca doar n-o sa-l lasi sa moara de foame.
Continua cu pompa - cat mai des, daca altfel nu merge. Eu m-am muls la trei ore, imi facusem program, puneam telefonul sa sune, ma sculam, ma mulgeam, hraneam copilul (daca voia, la "cerere"), puneam iar telefonul... o luam de la capat. Laptele va veni, daca ai rabdare si perseverezi, dar mai ales daca te relaxezi.
Mi-aduc aminte cum ma duceam din trei in trei ore la Terapie Intensiva, unde-l aveam pe bebe in primele lui trei zile de viata, si ma mulgeam, ca sa-i dau cat de putin colostru/lapte. Scoteam 20-30 de ml, iar asistentele se uitau la mine cu o scarba netarmurita si ziceau: "Doar atat? Are nevoie de cel putin 50!" E cel mai "bun" lucru pe care i-l poti spune unei proaspete mamici ca sa-o bagi in cea mai neagra depresie postnatala. Dupa care il umflau cu suplimente si cand ma duceam dupa inca trei ore sa ma mulg se strambau si ziceau: "Pai nu mai e cazul, ca murea de foame si i-am dat formula!", iar mie imi venea sa le scot ochii. Unde era atunci politica pro-alaptare si toata poliloghia cu "Nu hranim copilul cu nimic altceva decat cu laptele mamei, indiferent cat de putin, copilul stie sa stimuleze mama" etc etc?
E foarte greu, mai ales in primele luni, stiu, dar se poate. Iti trebuie foarte, foarte mult sprijin. Daca ai pe cineva apropiat sa vina sa te ajute cu treburile casnice, nu ezita si cheama persoana. Tu trebuie sa ai grija doar de fetita. Continua, nu te da batuta, dar nu uita: cuvantul-cheie nu este "ambitie", ci "relaxare". Relaxare, relaxare, relaxare si multa, multa odihna. Plus alimentare corecta, plus, daca vrei, suplimente de lactatie. La mine a functionat suplimentul "Mami" si mi-am facut eu singura amestec de fenicul, chimen si anason.
Se ducea sotul meu la farmacie si la Plafar si-l stiau toate tipele. El intra si zicea: "Va rog sa-mi dati si mie chimen..." si ele completau: "fenicul si anason!" :)
CAnd i-am zis doctoritei ginecolog ca inca alaptez, ma rog, prin mulgere, dar ea a zis ca tot alaptat se cheama, deci, cand i-am zis chestia asta, iar bebe avea vreo noua luni, s-a crucit si a zis ca foarte putine femei reusesc sa aiba lapte prin mulgere atata timp. Ce pot sa zic, nu cred ca tine de ambitie, iti dai seama, e un proces fiziologic, dar si psihologic, eu mi-am propus obiective pe termen scurt: hai inca o luna, hai inca doua... pana am ajuns la un an. E drept ca la un an m-am intors la cantitatea de la inceput: 30 de ml si cercul s-a inchis.
Concluzie, ca m-am lungit peste masura: am reusit cu mulsul la cate trei ore, lungit apoi la 4-5 ore (dupa 6 luni), sa-i dau laptele meu lui Robert pana la un an. Deci se poate! I-am dat si formula, ca nu s-a putut altfel, dar formula a reprezentat doar 1/7 din ce manca el, in primele 6 luni. Apoi, dupa diversificare, oricum iti va fi mai usor, ca fetita va incepe sa manance si semi-solide.

Multa sanatate si mai ales odihna, relaxare si lapte curat!

Daca mai vrei detalii, daca ai nevoie de ajutor, pot sa-ti mai scriu pe tema asta.

Citat:
citat din mesajul lui Madalina.T

Sorana Muresan de la Pro Mama..

Ea a fost foarte ok, m-a invatat cum sa alaptez, mi-a spus cum vine laptele, cum sa pastrez lactatia etc

Eu am incercat..sincer... Dar ce sa fac daca fata nu se satura..

iar acum...abia mai scot 30 ml la 3 ore... Cred ca pierd laptele de tot, nu as fi vrut dar nici nu pot sa tin copilul flamand.

daca are cineva alta solutie...eu sunt deschisa caci imi doresc din suflet sa fi putut alapta macar 4 luni.


merci frumos!

Mady


Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina.T spune:

Multumesc mult Savvy, foarte tonic mesajul tau. Si mi-a prins bine tocmai azi cand am suferit o depresie cumplita tinandu-mi fetita la san si gandindu-ma ca nu voi mai putea face asta in doar cateva zile.
O sa ma mobilizez si o sa incerc mai mult si mai mult pana "la ultimul strop".

Multumesc inca o data si daca mai ai momente de inspiratie pentru mesaje de incurajare, voi fi foarte fericita sa le citesc.

Va pup!

Madalina

Mergi la inceput