Prietene la bine si la greu - 167

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Laurairina nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul...si impliniti deja 1 anisor. Sa-ti traiasca puisorii.

RamoX hai ca mai ai putin pana nasti puisorul

Ramonika nu mai fi necajita o sa fie bine pana la urma...Sanatate

De saptamana viitoare intru si eu in concediu..poate atunci reusesc cu Mihai faza cu olita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
pe cuvant ca nu stiu cu ce-am gresit de se tin scai belelele de mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Neatza buna!
Ramonika sunt cu gandul la tine. Chiar ca s-au strans multe in ultima vreme, dar s-or termina ele o data si o data si dupa aceea numai soare pe strada voastra. Vacanta placuta sa aveti!

Magda , de voi ce ne mai zici? Rareselul ce mai face?

Dominic de vreo 10 zile a renuntat si la pampersul de noapte . Ma tot rugam sa am si eu pauza de pampers macar 2 saptamani, ca m-am saturat si DD mi-a ascultat ruga. Acum e foarte mandru ca el e baietel mare si nu ii mai punem pampers, ca pastram pampersii pentru fratior [ Ramonika - bebe 2 se va numi DAVID Cristian]. Cateva zile acum la inceput sunt mai grele pentru mine, ca trebuie sa ma scol noaptea cand il aud ca se foieste si maraie si sa ii pun olica, dar sper sa nu dureze mult perioada asta si curand sa merga singur la baie si noaptea.
Ali, succes si voua in operatiunea olica!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

Ramonik imi pare rau ca se tin scai necazurile de tine. Bine ca plecati in vacanta, incearca sa iti revii putin si sa gandesti mai pozitiv, eu sunt convinsa de ideea cum ca gandirea pozitiva/negativa ne influenteaza viata.
Legat de coagularea sangelui, eu am patit-o toata sarcina, din cauza trombocitelor scazute mi se coagula sangele la analiza daca nu le spuneam inainte la laborator.

Noi ne pregatim de botez, pe 23 avem botezul, printisorul nu sta decat in brate la mami si ziua si noaptea, eu sunt putin cam obosita. Mariuta il iubeste foarte mult si se lauda la toata lumea cu fratiorul ei si spune ca ea e o printesa si Victor e un print , dar pe de alta parte a inceput sa faca numai prostiute ca sa ne atraga atentia. Noi am inteles despre ce e vorba, incercam sa-i oferim cat mai multa atentie, dar tot e greu.
Ma bucur mult ca am scapat definitiv de pampers, nu mai are nici o scapare nici noaptea si ne pregatim cu emotie de gradi.

Cam atat despre noi, va las o mica lectura http://www.urbankid.ro/educatie/cursuri-private/parinte-constient-conferintele-alethei-solter-bucuresti-17103#axzz23VPfvGkj

O zi faina tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

va multumesc pt. sustinere.
asa o fi cu gandurile negative/ pozitive, insa avand in vedere evenimentul destul de recent cu mama, chiar nu prea am cum sa imi mentin gandurile pozitive.

azi am fost iar la dr, mi-am luat rezultatul la BHCG care e in scadere, ceea ce e bine, insa sangerari tot sunt. imi fac 3 zile la rand injectii cu oxitocina, ergomet si vit. K, dupa aia mai vedem ce facem mai departe.

incerc sa vad si partea plina a paharului si uitandu-ma in jurul meu vad ca sunt probleme mult mai grave ca ale mele, cum ar fi cea de mai jos:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174009&whichpage=1
totul plecand de aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=153854

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Buna ziua si de la noi,si scuze pt absenta....
Sincera sa fiu,nu gasesc nimic de spus.

Am intrat acum sa ma laud ca Alexa a inceput gradi,astazi a fost a treia zi,si totul merge super! Well....exceptie facand felul doi la pranz,pe care ni-l da doamna acasa.
In prima zi s-a lasat cu plansete serioase,doar ca la plecare, pt ca nu vroia sa mearga acasa, ea vroia sa doarma acolo,cu copiii. I-am explicat ca raman sa doarma acolo copiii care nu au mamaie acasa, si acum nu mai avem probleme.
Deja parca este mai vorbareata,dupa numai 3 zile! Si e atat de incantata de activitatile de la gradi!!!

Licu,cred ca Dominic al Ramonei a avut reflux din ala, la noi a fost mai rau,pt ca nu varsa! Cica e mai bine de cei care varsa....
Oricum, felicitari pt progrese! In privinta Amaliei,stai linistita, e doar o alta etapa. Si Alexa este la 'nu veau,nu veau', dar mie mi se are chiar amuzanta. Oricum, cand chiar nu vrea sa faca ceva, la noi merge cu vorba buna, ii dau motive interesante, ii spun cat de bine ii sta etc,in fct de situatie. Daca incerc sa-i 'comand' sa faca ceva, mai rau fac. Deci chiar merge cu vorba 'dulce', chiar daca mai 'infloresc' adevarul pentru a-i starni interesul

RamoC,felicitari,ai baiat mare! Eu nu am incercat sa-i scot pampersul nici macar la amiaza
Ati ales nume foarte frumoase. Sarcina usoara in continuare, si o nastere de care sa-ti amintesti toata viata cu mandrie si placere iti doresc!

Monis, nici pe mine nu ma sperie prea rau bolile copilariei....am ramas cu ceva traume din cauza tusei, dar sunt sigura ca voi trece peste. In privinta antitermicelor....la o anumita febra pur si simplu nu pot sa nu intervin.
Nu am avut timp sa citesc articolul,dar sunt sigura ca e ceva interesant, imi voi face timp mai tarziu. Poate ne mai povestesti si de Iuli

Gata,fug ca Alexa a papat si din felul 2 cu mamaia,la TV, ma duc sa o duc la culcare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Ramonika,imi pare tare rau ca treci prin atat de multe incercari.... Asa este, cred ca e greu sa fii pozitiv dupa ce pierzi o persoana atat de draga....Sper din tot sufletul sa rasara soarele pe strada ta cat mai repede!
Relaxare placuta in vacanta, si sa vii numai cu vesti bune

Monica,va pup pe toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Ziua buna, fete dragi!

Am reusit sa mai citesc si eu cateva randuri despre voi. Vad ca a fost cam liniste pe aici, perioada concediilor deh... noi inca nu am plecat pe nicaieri, am fost in we la mare, dar atat.

Ramonik, sper sa fie totul bine pana la urma si sa te relaxezi in concediu

Llicu' , ce flacau mare ai

ca tot veni vorba, ma preseaza tare sotul ca vrea inca un copil, si l-a tras pe fisu drept aliat, care spune ca vrea si el un bebe al lui...

Ramonix, inca putin si gata ne pregatim de . cool!

Lumi, tineti-o tot asa cu gradinita

Monica, eu cred ca am ratat pozele cu printisorul...le astept pe cele de la botez

eu am inceput sa ii pun iarasi pampers lui Alex noaptea. deja trebuie sa schimb salteaua
ziua nu are nicio problema, face la olita si pp si kk.

cam atat am putut azi, nu inchei mesajul fara a-i ura Laurei Andreea

o zi minunata tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Ramonik poate ar fi bine sa faci o sfestanie in casa. Sa aduci preotul sa indeparteze toate relele din casa. Parca prea multe ai avut in ultimul timp, chiar una dupa alta. Nu-ti reveneai din prima ca primeai urmatoarea lovitura. Eu cred in puterea unei sfestanii facute in casa. Sa-ti faca popa si niste aghiazma sa stropesti casa. E doar o parere/sfat.
Si eu imi sparg capul de ieri cu screeningul pt trombofilie. I-am zis Cezarei ca imi frica sa nu o patesc din nou si sa aiba bebe retard de crestere intrauterina. Cezara mi-a sugerat sa fac un screening de trombofilie, dar e scump rauuuu. M-a trimis la un anume centru, unde au 2 pachete: unul de 500 si unul de 1350 lei. Mi-a cazut fata cand am auzit cat costa.
Mi-a spus ca pana acum am analize perfecte, ecografii perfecte, dar am un istoric cam naspa (sarcina oprita din evolutie, retrad de crestere intrauterin, sterilitate). Cam toate aste ma recomanda pt acest screening.
Acum, incerc sa ajung la Fundeni, sa reusesc macar o parte din ele sa le fac gratuit si sa continui, daca mai e nevoie pe restul cu bani. Imi zicea ca trombofilia se poate dobandi pe periaoda sarcinii, sau chiar la a doua sarcina. Eu nu cred ca am ceva, dar decat sa-mi plang in pumni mai traziu, mai bine ma duc analize.

14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

In tot stresul asta cu posibila trombofilie, am uita sa spun ce am facut la gine. M-a urcat pe masa la eco transvaginala. Bleah! Eu vroiam transabdominala sa vad pe bebe cum se joaca. Ea mi-a zis ca prefera sa faca transvaginala sa verifice bine colul. Sta bine inchis si masoara 38mm. Am rugat-o sa-mi arate si pe bebe. Se juca, dar nu prea se vedea capsorul. Am impresia ca e in picioare. Cert e ca la un moment dat s-a asezat ca la ginecologie si pana si eu am vazut o putza in vant. Se vedeau clar piciorusele cracite bine. Cezara mi-a zis 80% ca e baietel, dar o lasa pe ecografista sa-mi spuna 100%.
Asa ca 80% am un putzoi. S-au spulberat sansele mele de avea iar fundite. Pana la urma e cu coitze. Oricum, tasu' e maxim de lesinat, desi aseara mi-a marturisit ca e frica ca nu o sa-l iubeasca la fel pe bebe2, ca pe Cezarica pe care o divinizeaza.

14 saptamani

Mergi la inceput